dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 17
Pokaż wyniki od 321 do 330 z 330
  1. #321
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Tak jak myślałem , skomentujesz wpis niżej a lodówkę ( pompę ) za 2k przemilczysz......
    Jak mi zacytujesz ten post to się odniosę do tego
    Z tego co mnie pamięć nie myli to było odniesienie do lodówki "side by side",która w 2010r kosztowała kosmiczne pieniądze a nie 2tys.zl

    Nie mniej, gość, który nie wie, że ma klucz do odkręcania kół w aucie i lewarek i dzwoni po to do assistance to wg mnie "ciepłe kluchy"...

    Napisałem wyjątkowo w tym poście, żeby inni nie odnieśli wrażenia, że bycie "ciepła klucha" to norma....
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 13-05-2021 o 00:29

  2. #322
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    873

    Domyślnie

    Poszukaj , jako naczelny znawca i doradca pod kilkoma nickami nie powinien być to problem....

    Miałeś opuścić ten wątek ale jednak Cie to przerasta. Dziwne, bo nawet mój 6-cio letni syn potrafi zrozumieć co sie do niego mówi....

    Szukałem dalej takich pomp w cenie lodówek i nie znalazłem, tych w cenach side by side też.

  3. #323
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    873

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No właśnie nie. Ekonomia wskazuje na kable. Ale EP wymaga dołożenia komina i kominka co jest przeciwieństwem czystej ekonomii.
    PC ma sens EKONOMICZNY do dziurawych domów, potrzebujących wielu kWh ciepła.

    Ekologia to OZE w 100% - czyli pelet. PC to ani ekono, ani ekolo w niezbyt wielkim domu spełniającym WT2017 a tym bardziej WT 2021.
    Kaizen czyli mój pierwotny plan chyba ma rację bytu.
    Koza pelletowa, klima, i coś w podłodze na sztrom

    Pompę odpuszczam na co najmniej jeden lub dwa sezony. A myślę ze chyba nie bedzie potrzebna wcale .

    Domek zamówiony , dodatki dokupione, rezygnujemy z komina w kotłowni ( bedzie tam spiżarka i osobno mały kibelek ) , dobieramy trochę docieplenia tu i ówdzie . Cena domku z dodatkami wzrosła z 260 tys ( podstawowa ) do 282 tys.... Od maja cena podstawowa to 280 , traktuje to że dodatki mam praktycznie gratis

  4. #324
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar glemp
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    42-450
    Posty
    78

    Domyślnie

    Panowie przypomnijcie mi jeśli możecie kto to wrzucał do wylewki z kablami na wszelki wypadek rurki do ogrzewania wodnego i co z tego wyszło... pamietam czytałem o tym parę lat temu jak sam robiłem kable w wylewce. Wtedy się nie zdecydowałem na dołożenie czegokolwiek, grzałem prądem i kablami kilka sezonów i bardzo sobie to chwaliłem. Teraz buduję następny dom, założenie i pozwolenie na budowę jest na kable oczywiście, ale jak patrzę na to co nasi rządzący odp.... i co mogą jeszcze zrobić to zacząłem się bać i myśleć, że może jednak dobrze jakąś alternatywę do tej wylewki wrzucić na wszelki wypadek.
    Pomożecie?

  5. #325
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał glemp Zobacz post
    Panowie przypomnijcie mi jeśli możecie kto to wrzucał do wylewki z kablami na wszelki wypadek rurki do ogrzewania wodnego i co z tego wyszło... pamietam czytałem o tym parę lat temu jak sam robiłem kable w wylewce. Wtedy się nie zdecydowałem na dołożenie czegokolwiek, grzałem prądem i kablami kilka sezonów i bardzo sobie to chwaliłem. Teraz buduję następny dom, założenie i pozwolenie na budowę jest na kable oczywiście, ale jak patrzę na to co nasi rządzący odp.... i co mogą jeszcze zrobić to zacząłem się bać i myśleć, że może jednak dobrze jakąś alternatywę do tej wylewki wrzucić na wszelki wypadek.
    Pomożecie?
    Jankes bodajże i Miloszkin,
    Ale oboje zostali przy wodnej podłogówce.
    Jeden i drugi przeszli na ogrzewanie podłogowe pompą ciepła,co było naturalne
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-08-2021 o 21:55

  6. #326
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    873

    Domyślnie

    Domek już po lekku nabiera kształtu.... Start był 28 czerwca

    3 dni fundament
    3 dni konstrukcja
    0,5 dnia komin
    1 dzień pokrycie dachu
    Jutro wizyta elektryka....

    Są opóźnienia przez problemy z materiałem i sezonem urlopowym....
    Jedna firma zaproponowała mi Panasa 5kw all in one za 27 z montażem i rurkami w cenie. Podobno od września pompy idą do góry o 7-10%....

  7. #327
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    873

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwne. Bo w projekcie babol na babolu.
    Różnicówka P304 jest trzyfazowa (jak kto woli czteropolowa). Chociaż przepisy tego nie zabraniają, to nie powinno się jej stosować do obwodów jednofazowych, bo przerwanie ciągłości N będzie niebezpieczne dla sprzętu i stworzeń żywych.
    Urządzenia o mocy >2kW, jak pralka, zmywarka, piekarnik, suszarka itp wymagają osobnych obwodów.
    Nie ma ogranicznika "klasy 2". Żeby się nie rozpisywać - klik
    400V na przewodzie 3x2,5?

    BTW. Sprawdź, czy uziom wymagany robią zgodnie z § 184 Rozporządzenia w sprawie WT i sztuką. To, że projektant wpisał uziom <10ohm nie ma podstaw (poza jego widzimisię). Ale sprawdź, czy faktycznie tyle uda im się uzyskać.

    Ale papier wszystko przyjmie. To kosztuje nic - ważne co zrobią w rzeczywistości.
    Wróciłem z Chorwacji to na spokojnie odpisze

    Byłem przy elektrykach, instalacje rozłożyli w 4h w całym domu, tzn peszle i w nich kable, zamontowali skrzynkę , opisali kable. Przyjadą znowu jak będą regipsy zrobione na montaż puszek i połączenie wszystkiego.

    Instalacji nie robili wg projektu , tego co wkleiłem.... Każde pomieszczenie ( pokój ) to osobny obwód, max 5 gniazdek. Piekarnik, zmywarka, klima , pralka a nawet lodówka wszystko na osobnym kablu. Kable wszędzie 3x2, 5 a do indukcji 5 x 2,5 .

  8. #328
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endriu13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    26

    Domyślnie

    Wykańczam też szkieleciaka, ale 95m2 i będę grzać kablami. Położyłem sam po lekturze postów Kaizena. 6 sterowników i 7 obwodów devi=6200 brutto. Ale ja mam PV/5.7 kW/ na gruncie.

  9. #329
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    873

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. I serio wyłączasz wychodząc do pracy czy na zakupy? I nie masz awantur, że "ściągała mi się gra na konsoli, i przez Ciebie pograć nie mogę", odkurzacz się nie naładował czy podobnych historii?

    2. Sprawdziłeś, ile ciągnie na czuwaniu (vide mój przykład z TV - bo ja sprawdzam, co ile ciągnie i nie wyłączam jednym heblem, ale TV mam podpięte pod smart gniazdko które z harmonogramu odcina mu zasilanie).

    3. Moc zasilacza jest bez znaczenia. Mój stary laptop ciągnie więcej, niż w miarę nowa stacjonarka.

    4. Do laptopów, do odbiorników radiowych, do telefonów, głośników, wbudowane w sprzęt RTV i AGD, ładowarki wszelakie.

    5. Budzika ani radia nie masz i telefonu nie ładujesz w sypialni? Ryzykant

    6. Lodówka, zmywarka, pralka, straty postojowe zasobnika (ja jesteś pseudooszczędny, to z 75-100W), router, garnek z zupą, TV (sprawdzałeś, ile ciągnie "w spoczynku"?). Tak niektórzy oszczędzają na alarmie, monitoringu, UPS czy rekuperacji - ale to w rozrachunku potrafi wyjść bardzo, bardzo drogo.

    7. To zgadujesz, czy zmierzyłeś, ile wychodzi?
    Jak okres grzewczy trwa jakieś 9 miesięcy, to już mamy 5000kWh. A dochodzi jeszcze poza okresem grzewczym (z klimą utrzymującą komfortowe warunki w szkieleciaku to faktycznie gratulacje, jak mieścisz się w 350kWh/mies latem).
    1. Na zakupy nie, ale do pracy tak . Młody gra w 2 gry , Fortnite i FIFE. Rumby nie mamy

    2. Nie sprawdzałem, w każdym pokoju mam jedno ( podwójne ) gniazdko dla sprzętów które odcinam kneflem przy wyjściu z domu

    3. Mój laptop jest używany przez kilka godzin miesięcznie

    4. Już Ci je wymieniłem, nie mamy nic więcej

    5. Nie mamy budzika ani radia w sypialni. Telefon jeśli juz go ładuje w nocy to rano ładowarka jest wyciągana z gniazdka. Nie znam nikogo kto grzeje sypialnię budzikiem albo ładowarką

    6. Lodówka bierze ~170kWh rocznie... ile bierze zmywarka i pralka na postoju nie wiem . Alarm i kamery nie są jeszcze uruchomione

    7. Nie zgaduje. Po pierwsze sezon grzewczy nie trwa 9 miesięcy , bardziej 7 , ogrzewanie wyłączyliśmy na koniec kwietnia. Po drugie uważasz że w każdym miesiącu grzewczym zużycie jest tak samo wysokie ? Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie listopad różni się od stycznia.... Wartości które podałem to maksymalne zużycie. Klimę do chłodzenia używamy sporadycznie ( tylko w największe upały i tylko jak jesteśmy w domu ) . Mam inne zdanie na temat domów szkieletowych, problem dotyczy domów piętrowych, tam na piętrze jest upał, ja mam parterówkę i rolety zewnętrzne na wszystkich oknach....
    Ostatnio edytowane przez sito ; 20-12-2023 o 06:34

  10. #330
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    873

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie teraz droga kosztuje 1,12 a tania 0,51 zł/kWh. Więc 150kWh to oszczędność 91,5 zł miesięcznie. Czyli montaż smart gniazdka czy programatora zwraca się już po pół miesiąca. A Ty zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki która będzie się zwracała latami (o ile w ogóle się zwróci).
    Tylko co jest lepsze, programator czy smart gniazdko ? Co jest łatwiejsze w używaniu ? Cena jest widzę podobna
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

Strona 17 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony