dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 17
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 330
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Marne szanse przy WG. Raczej "kratywne" liczenie.
    Tak to wygląda na końcu projektu w temacie ogrzewania


  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Tak wygląda rzut



    A tak projekt CO i CWU :


  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Tak to wygląda na końcu projektu w temacie ogrzewania
    Kocioł na biomasę ma współczynnik nakładu 0,2 i sprawność 70%.
    PC ma współczynnik nakładu 3 i sprawność 300%.
    Są jeszcze straty na przesyle, ale to niewiele więc pomińmy.
    Z tego wynika, że EP dla PC jest 3,5x większy, niż dla pelletu. A tu niby tylko 2,11x. Więc czymś jeszcze te systemy się różnią - gdyby tylko źródło ciepła było inne to PC miałaby EP w okolicach 100kWh/m2/r (i podobne jest EU - bo licząc w drugą stronę wychodzi 100x0,2/70%=28,57 - czyli z grubsza tyle, co na obrazku)

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kocioł na biomasę ma współczynnik nakładu 0,2 i sprawność 70%.
    PC ma współczynnik nakładu 3 i sprawność 300%.
    Są jeszcze straty na przesyle, ale to niewiele więc pomińmy.
    Z tego wynika, że EP dla PC jest 3,5x większy, niż dla pelletu. A tu niby tylko 2,11x. Więc czymś jeszcze te systemy się różnią - gdyby tylko źródło ciepła było inne to PC miałaby EP w okolicach 100kWh/m2/r (i podobne jest EU - bo licząc w drugą stronę wychodzi 100x0,2/70%=28,57 - czyli z grubsza tyle, co na obrazku)
    To co radzisz ?
    Trza ten domek tak podrutować zeby było dobrze, ciepło i niespecjalnie drogo ( w inwestycji ) , bo na koszty za ogrzewanie i wodę na poziomie 2000-3000 jestem przygotowany
    Ostatnio edytowane przez sito ; 07-03-2021 o 22:15

  5. #45

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 23:02

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Jeżeli zrezygnuje z komina dymnego to zyskam tylko 2500 , tyle mi zwracają . Komin jest obrobiony w cenie . Muszę dopytać ile by oddali za jego całkowity brak, czyli wtedy kiedy nie bedzie wentylacji grawitacyjnej. Może wyjdzie tyle ze pokryje jakąś niedrogą WM

    Jeżeli będę chciał podłogówkę wodną to musze dopłacić 6000 , czyli razem z tym co firma oddaje za brak ogrzewania ( 11k ) jest juz 17000 , a do tego dalej nie mam jednostki grzewczej.....

    Mógłbym brać zgodnie z projektem, czyli w cenie domu kalafiory i baniak z wężownicą do CWU , dokupuję u nich kociołek na pellet 10KW za 8000 i mam ogrzewanie z głowy . Ale wtedy nie mam spiżarni i musze co rok przerzucić 2 tony pelletu, o składowaniu go nie wspomnę.....

    No i najważniejsze , nie umiem sobie wyobrazić w tak małym domku takiego widoku ( to zdjęcie kotłowni z takiego samego domu ) :

    Ostatnio edytowane przez sito ; 07-03-2021 o 23:00

  7. #47

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 23:01

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czegoś tu nie rozumiem.
    11k Ci oddają za nieinstalowanie ogrzewania (kalafiory, rury i kotłownia) a 6k masz zapłacić za zrobienie podłogówki, czyli jesteś do przodu 5k.
    Skąd się wzięło to 17k?
    W cenie domu jest CO z kalafiorami i baniakiem do CWU ( 11k ) . Jeśli bym chciał podłogowe to do tego w cenie domu ( 11000 , kalafiory i reszta CO ) dopłacam 6000. Czyli za tak naprawdę podłogówka kosztuje 17000 razem z baniakiem do CWU i resztą rur .

    Trudno żeby podłogówka na 86m kosztowała tyle co kilka kaloryferów

    Polecę matematycznie :

    -dom kosztuje 260 tys i w tej cenie jest CWU i CO z kalafiorami
    -podłogówka wymaga ( do ceny podstawowej ) dopłaty 6000 czyli jest 266000
    -brak ogrzewania oznacza 260000 minus 11000 czyli 249000

    266000 - 249000 daje 17000
    Ostatnio edytowane przez sito ; 07-03-2021 o 23:27

  9. #49

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 23:00

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to zrezygnuj z ogrzewania w wykonaniu tej firmy i zleć podłogówkę innej firmie.
    Zapłacisz wtedy tylko 6k za podłogówkę.
    Facet buduje 300 domów rocznie, ekipa wchodzi jedna po drugiej a budowa trwa max 2,5 miesiąca. Jak myślisz bedzie czekał z ekipami aż ja lub inna firma zrobimy sobie sami podłogówkę ? No i nawet jak sam zrobię podłogówkę to co z resztą ? Rury, baniak , rozdzielacze..... W domu potrafie wymienić gniazdko, kran , żarówkę ale do hydrauliki sie nie pcham

    Jedna rodzina robiła w takim domu kable w wylewce ale uwijali się żeby zdążyć przed wylewkami. Kaizen mnie zainspirował kablami i to plus klima by mi najbardziej odpowiadało. Tym bardziej że ta pani od kabli pokazała mi rachunek i była na nim kwota 650zł za dwa miechy grzania i prąd bytowy ( październik i listopad ) . Za grudzień styczeń 800zł . Grzanie tylko w drugiej taryfie na Śląsku , bez dogrzewania czymkolwiek , rodzina 2+1 .

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    -dom kosztuje 260 tys i w tej cenie jest CWU i CO z kalafiorami
    -podłogówka wymaga ( do ceny podstawowej ) dopłaty 6000 czyli jest 266000
    -brak ogrzewania oznacza 260000 minus 11000 czyli 249000
    Trochę mi się to nie klei. 260K zł/86m2=3K zł/m2. Skoro w tym CO to rozumiem, że inne instalacje też - więc to stan deweloperski? To cena jest zaskakująco niska.
    Za to 11K za instalację CO z kaloryferami + zasobnik to raczej dużo. Wyceny podłogówki wodnej, jakie się pojawiają na FM są rzędu 80-130zł/m2 (materiały hydrauliczne z wykonaniem, w tym rozłożenie styropianu - styropian kupuje inwestor). A robiąc samemu można zaoszczędzić większość tej kwoty Zakładam, że zasobnik nie jest highendowy a kaloryfery nie są jakieś designerskie bo wtedy owszem, można utopić duże kwoty.

    Posprawdzaj dokładnie zakres, nie płać znaczących zaliczek przed realizacją etapu i mocno sprawdzaj jakość.

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Oglądałem kilka tych domów , w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Z kilkoma osobami mam cały czas kontakt . W tym roku dom podrożał do 270 tys ale my mamy umowe podpisaną w 2020r i cena nas obowiązuje poprzednia . Tak jest wykończony środek :



    Tak to wygląda cenowo :

    Cena domu obejmuje :
    Przekazanie gotowego projektu Kamilek
    Dostarczenie niezbędnych materiałów do budowy domu
    Nadzór kierownika budowy nad całością prac
    Wykonanie fundamentu z wylewką
    Wykonanie konstrukcji szkieletowej domu wraz z więźbą dachową
    Wykonanie komina dymnego
    Pokrycie dachu blachodachówką wraz z okuciem
    Montaż systemu rynnowego
    Wykonanie elewacji zewnętrznej styropianem 10cm wraz z położeniem tynku akrylowego
    Wykonanie systemu wentylacyjnego
    Wykonanie systemu grzewczego wraz z montażem kotła c.o. oraz grzejników (oferta nie obejmuje zakupu pieca )-
    Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej
    Wykonanie instalacji elektrycznej
    Wykonanie ocieplenia ścian wełną 15cm od środka oraz położenia płyt gipsowo-kartonowych wraz z ich szpachlowaniem
    Ocieplenie Stropu wełną 25 cm
    Montaż stolarki okiennej w pakiecie 3szybowym –kolor okien w standardzie biały(za dopłatą inny kolor)
    Montaż stolarki drzwiowej zewnętrznej spełniajacej normy „Czyste powietrze”
    Wykonanie wylewki zbrojonej wraz z ociepleniem styropianowym pod panele i płytki
    Wykonanie komina okładziną blacha T8
    Belki kwadratowe w tynku akrylowym
    UWAGA
    Do ceny standardowej domu istnieje możliwość doboru (zakupu) pakietu dodatkowych usług:
    -Okna w kolorze jednostronnym - 1 000 zł
    -Okna w kolorze dwustronnym – 2 000 zł
    -Okna dachowe w pakiecie 3szybowym FTP-V U4 06 – 1 700 zł
    -Okno dachowe łazienkowe w pakiecie 3-szybowym ALU-PVC PTP-V U4 06– 1 900 zł
    -Schody wejściowe betonowe – 3 500 zł
    -Ogrzewanie podłogowe (kuchnia, łazienka, sień)- 2 000 zł
    -Ogrzewanie podłogowe (kuchnia, łazienka, sień, salon, komunikacja) - 4 500 zł
    -Ogrzewanie podłogowe (cały parter)- 6 000 zł
    -Kanał ogniowy do kominka – 1 200 zł
    -Piec z montażem:
    Firmy Kostrzewa Mini BIO NE 7 800 zł
    Firmy Kamen Bio Compakt 12 kW – 8 700 zł
    Firmy Krzaczek Bio Pell 15kW- 8 000 zł
    -Pompa ciepła firmy Stiebel – 26 000 ZŁ
    -Maty na podczerwień – 4 500 zł
    -Zadaszenie tarasu – 8 000 zł
    -Zadaszenie boczne – 10 000 zł
    -Rolety elektryczne na parterze – 6 200 zł
    -Rolety elektryczne w całym domu – 7 000 zł

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trochę mi się to nie klei. 260K zł/86m2=3K zł/m2. Skoro w tym CO to rozumiem, że inne instalacje też - więc to stan deweloperski? To cena jest zaskakująco niska.
    Za to 11K za instalację CO z kaloryferami + zasobnik to raczej dużo. Wyceny podłogówki wodnej, jakie się pojawiają na FM są rzędu 80-130zł/m2 (materiały hydrauliczne z wykonaniem, w tym rozłożenie styropianu - styropian kupuje inwestor). A robiąc samemu można zaoszczędzić większość tej kwoty Zakładam, że zasobnik nie jest highendowy a kaloryfery nie są jakieś designerskie bo wtedy owszem, można utopić duże kwoty.

    Posprawdzaj dokładnie zakres, nie płać znaczących zaliczek przed realizacją etapu i mocno sprawdzaj jakość.
    11k to niby dużo więc może tym nadrabiają resztę
    Ogólnie jak to liczę z czego zrezygnować a co dokupić , to odliczenia są mniejsze niż dana rzecz kosztuje na rynku......

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trochę mi się to nie klei. 260K zł/86m2=3K zł/m2. Skoro w tym CO to rozumiem, że inne instalacje też - więc to stan deweloperski? To cena jest zaskakująco niska.

    Posprawdzaj dokładnie zakres, nie płać znaczących zaliczek przed realizacją etapu i mocno sprawdzaj jakość.
    Wiem że w tej cenie cieżko jest kupić ładne mieszkanie na Śląsku Więc plan jest taki żeby sprzedać mieszkanie , kapkę dołożyć i cieszyć sie wolnością Tym bardziej ze ceny mieszkań znowu biją rekordy, a działkę juz mamy kupioną

    Cena jest za stan developerski , wszystkie instalacje w cenie, fundament, okna ,dach, regipsy . Facet klepie je hurtowo, robi tylko kilka projektów ( są rozwinięciem tego domu ) . Buduje w całym kraju ale cena różni się bo jeśli budowa jest daleko od firmy to doliczają za transport.

    My do ceny standardowej dopłacamy 8000 za zadaszenie tarasu , 7000 za rolety na wszystkie okna, 2000 za kolor okien , razem 260 plus 17k , musimy sie zmieścić razem z ogrzewaniem w 300k

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Montaż stolarki okiennej w pakiecie 3szybowym –kolor okien w standardzie biały(za dopłatą inny kolor)
    Weźmy to jako przykład - bo w zasadzie przy każdym punkcie można podobnie drążyć temat.
    Konkretnie jaka stolarka? Trzyszybowa nic nie mówi - a zrobienie okna spełniającego WT2021 to wcale nie takie chop siup.
    Jaki montaż? Sama piana która po kilku latach się wykruszy i będzie wiało? Czy szczelny (znaczy z taśmami)?

    Jakie kaloryfery? Jak mieszkałem w bloku, to mi strzeliły dwa kaloryfery i raz sąsiad mnie zalał. Dopiero po kilku latach spółdzielnia doszła do wniosku, że może warto zrobić akcję wymiany wszystkich, zanim zbankrutuje na składki na OC.

    Jak zrobiona paroizolacja?

    Jest wiele miejsc, gdzie można przyoszczędzić - a wyjdzie po gwarancji albo nigdy. Dla przykładu sąsiad zupełnie przypadkowo dowiedział się, że wykonawca nie zamontował w ścianach wełny, za którą zapłacił po tym, jak wyszła nieszczelność dachu i ściana zamokła.

    IMO taka cena musi odbić się na jakości i/lub zakresie. Można zrobić instalację elektryczną z atrapą SPD i jedną różnicówką trzyfazową na wszystko. A potem płakać.

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Weźmy to jako przykład - bo w zasadzie przy każdym punkcie można podobnie drążyć temat.
    Konkretnie jaka stolarka? Trzyszybowa nic nie mówi - a zrobienie okna spełniającego WT2021 to wcale nie takie chop siup.
    Jaki montaż? Sama piana która po kilku latach się wykruszy i będzie wiało? Czy szczelny (znaczy z taśmami)?

    Jakie kaloryfery? Jak mieszkałem w bloku, to mi strzeliły dwa kaloryfery i raz sąsiad mnie zalał. Dopiero po kilku latach spółdzielnia doszła do wniosku, że może warto zrobić akcję wymiany wszystkich, zanim zbankrutuje na składki na OC.

    Jak zrobiona paroizolacja?

    Jest wiele miejsc, gdzie można przyoszczędzić - a wyjdzie po gwarancji albo nigdy. Dla przykładu sąsiad zupełnie przypadkowo dowiedział się, że wykonawca nie zamontował w ścianach wełny, za którą zapłacił po tym, jak wyszła nieszczelność dachu i ściana zamokła.

    IMO taka cena musi odbić się na jakości i/lub zakresie. Można zrobić instalację elektryczną z atrapą SPD i jedną różnicówką trzyfazową na wszystko. A potem płakać.
    Do ciepłego montażu okien sie dopłaca 1000zł
    Kaloryfery Radson ale to mnie mało obchodzi bo ich nie bede miał , mieszkam w bloku od 40 lat ( aktualnie to moje trzecie mieszkanie ) i odpukać w żadnym nie strzelił mi kalafior a bloki budowane za poprzedniego systemu .
    W projekcie jest napisane "izolacja paroszczelna"
    Instalację elektryczną mam jakiś schemat , zaraz wrzucę.





    Ogólnie na elektrykę nikt nie składał reklamacji a wertuje grupę ludzi co mają ten dom od roku. Reklamowane są drobne pęknięcia na regipsach, źle wyregulowane drzwi , ktoś tam reklamował że na elewacji widać jakieś łączenia . Telefon do właściciela szybko rozwiązuje problem a w pobliżu zawsze jest budowany kolejny dom więc ma kto podjechać poprawić

    Jedna pani narzeka na ogrzewanie elektryczne z COP-1 ale wybrała folie grzewcze pod panelami na podczerwień. Narzeka głównie na rachunki ale to nie raczej wina wykonawcy . Ci co mają w suficie chwalą

    Większość pytanych czy budowałaby jeszcze raz taki odpowiada TAK tylko jak to w życiu bywa z lekkimi zmianami ( inny układ pomieszczeń, większe okna itp ) bo wiadomo ze zawsze coś nie pasuje.

    Nam pasuje bryła , jest prosta i funkcjonalna jak mieszkanie które mamy . Nie oczekuję że za ~450k ( w tym działka i wykończenie środka ) bede miał willę z basenem jak Paris Hilton . To ma być jak mieszkanie ( większe ) na kąsku trawnika z dala od aglomeracji . A od północy mam fajny widok na lotnisko. Po przybliżeniu widać wieżę z Pyrzowice Airport

    Ostatnio edytowane przez sito ; 08-03-2021 o 01:32

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ogólnie na elektrykę nikt nie składał reklamacji a wertuje grupę ludzi co mają ten dom od roku.
    Dziwne. Bo w projekcie babol na babolu.
    Różnicówka P304 jest trzyfazowa (jak kto woli czteropolowa). Chociaż przepisy tego nie zabraniają, to nie powinno się jej stosować do obwodów jednofazowych, bo przerwanie ciągłości N będzie niebezpieczne dla sprzętu i stworzeń żywych.
    Urządzenia o mocy >2kW, jak pralka, zmywarka, piekarnik, suszarka itp wymagają osobnych obwodów.
    Nie ma ogranicznika "klasy 2". Żeby się nie rozpisywać - klik
    400V na przewodzie 3x2,5?

    BTW. Sprawdź, czy uziom wymagany robią zgodnie z § 184 Rozporządzenia w sprawie WT i sztuką. To, że projektant wpisał uziom <10ohm nie ma podstaw (poza jego widzimisię). Ale sprawdź, czy faktycznie tyle uda im się uzyskać.

    Ale papier wszystko przyjmie. To kosztuje nic - ważne co zrobią w rzeczywistości.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to zrezygnuj z ogrzewania w wykonaniu tej firmy i zleć podłogówkę innej firmie.
    Zapłacisz wtedy tylko 6-8k za podłogówkę.
    Jaki jest sens ogrzewania powietrza za pośrednictwem wody w nowoczesnym domu w XX! wieku? I jaki jest sens wałkowanie tematu i naciągactwo inwestora który jest inteligentny i niezacofany?

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Facet buduje 300 domów rocznie, ekipa wchodzi jedna po drugiej a budowa trwa max 2,5 miesiąca. Jak myślisz bedzie czekał z ekipami aż ja lub inna firma zrobimy sobie sami podłogówkę ? No i nawet jak sam zrobię podłogówkę to co z resztą ? Rury, baniak , rozdzielacze..... W domu potrafie wymienić gniazdko, kran , żarówkę ale do hydrauliki sie nie pcham

    Jedna rodzina robiła w takim domu kable w wylewce ale uwijali się żeby zdążyć przed wylewkami. Kaizen mnie zainspirował kablami i to plus klima by mi najbardziej odpowiadało. Tym bardziej że ta pani od kabli pokazała mi rachunek i była na nim kwota 650zł za dwa miechy grzania i prąd bytowy ( październik i listopad ) . Za grudzień styczeń 800zł . Grzanie tylko w drugiej taryfie na Śląsku , bez dogrzewania czymkolwiek , rodzina 2+1 .
    Rachunki są realne miałem podobne w PGE a u mnie jest drożej ale dom trochę większy. Ja bym nie walił tych kabli bez sensu wszędzie bo przy zerknij na przykad kuliboba on jeden rok grzał klimą i krochę podłogę i cwu węglem i klima najbardziej ogrzewała dom i w obecnym roku dokupił 2 klimę i grzeje wodną podłogę grzałkami wodną i klimy już nie gzreją aż tak efektywnie bo zużycie główne przeniosło się na podłogówkę (zerknij w wątku https://forum.muratordom.pl/showthre...ówkę/page199

    Nie wiem czy o to do końca mu chodziło.


    Ja bym chyba poszedł w maty w warstwie kleju gdyż zyskujesz bardzo dobra regulację i unikasz bezładności cieplnej=marnowania energii. Nie robłbym podłogówki w całym salonie ale w miejscu przebywania np w rejonie kanap w łazience i to tyle, inna kwestia czy będziesz miał ceramiczne okładziny na podłodze czy cos innego np drewno.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 08-03-2021 o 06:24

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    @ sito ja zażyczyłem sobie aby wszelkie połączenia w instalacji były ograniczone do minimum tak więc mam sporo obwodów wydzielonych , część z nich idzie w wylewce bo krócej i bezpieczniej w betonie, w opcji mam przewody w puszkach na skrętkę i dodatkowo zlutowane oraz zaizolowane. Nie mam zaufania do łączników może i niesłusznie niech mnie Kaizen zweryfikuje. Bałem się żeby coś mi się z czasem nie zaczęło smażyć w puszkach.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 08-03-2021 o 06:48

Strona 3 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony