dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1

    Domyślnie Prośba o konstruktywną/krytyczną ocenę projektu 2 + 2

    Cześć,

    Projektant przesłał już trzecią wersję projektu indywidualnego - proszę o pomoc w "rozłożeniu na czynniki pierwsze"

    Rodzina 2 + 2 (11 i 8 lat), założenia domu:
    - parterowy z poddaszem użytkowym, salon + 3 sypialnie + 1 gabinet/gościnny
    - bryła prosta (ekonomia)
    - miał być 150 m2 użytkowej mieszkalnej, wyszło 160 z gabinetem - do akceptacji (coraz częściej pracuję zdalnie)
    - dach czterospadowy
    - wentylacja mechaniczna
    - ogrzewanie gazowe
    - garaż w bryle 1,5 stanowiska
    - działka 10ar, położenie i wymiary wg załącznika ( wjazd z drogi na biało, z kierunku zachodnio-północny - bardziej zachodni, niż północny)
    - strony świata dla projektu na oddzielnym zdjęciu

    I tak po kolei:
    PARTER:
    1 Kuchnia od strony południowej brak okna. Zastanawiam się, czy nie powinno byc zamontowane, ale obawiam się skwaru w tym pomieszczeniu
    2 Jadalnia, zaprojektowane okna fix. Wg mnie lepszym rozwiązaniem będzie z drzwiami otwieranymi. Na zew. wole wyjść z poziomu kuchnii/jadalni niż wędrować przez cały salon
    3 Gabinet - zwiększyć pow. kosztem pomieszczenia gosp.? Mam dylemat
    4 Garaż, planuję nieogrzewany, zakładam ocieplenie od wewnętrznej strony budynku + strop na styku z podłogą na poddaszu. Prawdopodobnie usunę wejście do wiatrołapu (pozostanie tylko przez kotłownię i pralnie)
    5 Wiatrołap - okno wraz z drzwiami, czy lepiej oddzielne. Podobno koszty w wersji drwi+okno/przeszklenie to wysokie koszty?
    6 Taras - Elfir prośba o poradę. Wielkość, ukształtowanie, wizja w stosunku do przyszłego ogrodu. Na tarasie, zakładam z czasem (odłożenie kaski) zamontowanie lekkiej konstrukcji aluminiowej (zadaszenie z rozsuwaną markizą lub lamelami). Takie rozwiązanie będzie znacznie tańsze niż betonowe słupy i belki.

    PODDASZE:
    Nie mam praktyki z oknami połaciowymi i poddaszem w takiej formie. Prośba o wszelkie sugestie.

    Dziękuję
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2021-03-08 Model - parter wer III pdf(5).png
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	8,3 KB
ID:	453826   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze 2.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	453829   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter 2.jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	453831   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działa z wyrysowaną drogą.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	68,0 KB
ID:	453823  
    Ostatnio edytowane przez Darek... ; 08-03-2021 o 11:29

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    do czego służy pusta przestrzeń w salonie za schodami?

    Sprawdź przekrój poddasza - czy szafy ci wejdą jak na planie, czy jednak będziesz musiał sięgać do nich na kolanach..

  3. #3

    Domyślnie

    Fajny projekt, ale:
    Okna połaciowe, dachowe -przerobiłbym możliwie na zwykłe w pokojach.
    Przesunięcie gabinetu max 30cm -to spory dylemat, bo pomieszczenie techn. stanie się maławe (bez półek), łazienka dłuższa.
    A co pod schodami? Może tam część gabinetu?
    Drzwi wejściowe z oknem -to proszenie się o problemy. Mogą być drzwi szerokie, ale to też nietypowe rozwiązanie i drogie.
    Ja zrobiłbym zwykłe drzwi standardowe (otwór w murze na 102cm) z większymi szybami i to zarówno te zewnętrze jak i do salonu.

  4. #4

    Domyślnie

    Przesunąć łazienkę do pralni na parterze i poszerzy się gabinet albo połaczyć pralnię z łazienką.

  5. #5

    Domyślnie

    Pusta przestrzeń za schodami - prawdopodobnie zrobię tam mini bar Tak na serio, zastanawiałem się na poszerzeniem gabinetu o tą przestrzeń, ale żonka chce mieć prześwit z okna bezpośrednio na schody (barierka z szyby od tej strony). Niby ma być ładnie, przestronnie, nowocześnie. Spocznik do poziomu 1,45 m, nie bardzo widzę co można tam wymysleć przy trzymaniu się założeń mojej kochanej połówki.

    Przekrój poddasza rozrysowałem na papierze milimetrowym. Nie będzie dramatu

    Okna połaciowe - niestety nie będę mógł zamienić na zwykłe.
    Przy drzwiach wejściowych poważnie rozważam normalne szerokie drzwi + oddzielne okno fix na wysokośc drzwi. Całość przedzielone słupkiem murowanym. Wyjdzie taniej, a jednocześnie jaśniej w wiatrołapie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    lepiej drzwi i oddzielne okno

  7. #7

    Domyślnie

    Elfir, a jak z tarasem? Wychodzi na wschód, w niewielkim fragmencie na południe. Wymiary 9,67 * 4,24 tj. od schodów do końca budynku, na południu z ww. wymiary to 5,3 * 1,4. Rozumiem, żeby uniknąć skwaru lepiej taras mieć na wschód, czy jednak od południa? Od wschodu działki pozostanie na długości 17 m, od południa 8 m

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przede wszystkim tarasu nie wiązałabym z projektem domu, ale z ogrodem - tym, jak chcecie go zagospodarować.

    Ja na przykład wolałabym mieć wyjście na taras przy kuchni, aby z kawą, talerzami nie latać przez salon.

    pralnia zdecydowanie na poddaszu, gdzie są sypialnie, aby nie latać z praniem.

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko, że wyjście z kuchni będzie na południe i taras musiał by być w kierunku południe zachód - latem nie do wytrzymania. Ponadto, z tej strony działki po utworzeniu tarasu zostało by tylko 4 m działki do granicy. Zgodzę się z Tobą w kwestii "nie latania przez salon z naczyniami". Też mi to nie pasuje i szukam kompromisu - może częściowo taras od wschodu tj. 50% i kolejne 50% od południa - znacznie bliżej kuchnii?
    Odnośnie pralni, na poddaszu jest zaprojektowany schowek tuz przy łazience. Faktycznie można zamienić pomieszczenia. Nie rozpatrywałem tego w tych kategoriach. Dzięki za naprowadzenie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W tym układzie, który wam zaproponowano tak.

    Wychodzi na południe tylko jedno okno, czyli niemal żadnych zysków słonecznych zimą.

  11. #11

    Domyślnie

    Dwa okna, jedno przy jadalni, drugie w narozu salonu. Stąd moja wątpliwość, czy nie dołożyć kolejnego okna przy kuchni?

  12. #12

    Domyślnie

    a może zmienić układ tj. okno przesuwane z tarasu zamienić z miejscem na TV? Wówczas zyskał bym więcej światła (przekleństwo w lato, błogosławieństwo w zimie)? W takiej sytuacji przesuwam tez taras bliżej kuchni.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moim zdaniem kuchnia nie powinna być od południa. Dlatego mam mieszane uczucia co do tego domu. Ale nie da się ukryć, ze jest też wynikiem waszych oczekiwań co do bryły i być moze architekt miał związane ręce.
    A nad oknem zrobić na tyle długi okap dachu by latem słońce nie świeciło bezpośrednio w okno, a tylko zimą.

  14. #14

    Domyślnie

    Eflir, tez nie chciałem kuchni od południa, ale przy tym układzie działki/wjazdu nie było innego rozwiązania (kuchnia od wschodu po drugiej stronie domu zupełnie mi nie pasowała). Dłuższy okap nad którym oknem, od kuchni? Nad tym co juz funkcjonuje (tj. od zachodu), czy ewentualnie nad nowym, które jeszcze nie jest rozrysowane?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Obrys części mieszkalnej identyczny, jak mojej parterówki bez poddasza użytkowego. Czyli mało efektywnie wykorzystana przestrzeń. Przy tej powierzchni to nieuniknione przy poddaszu. Pomyśl ciepło o Arosa II i doklejeniu garażu.
    Hydraulika rozciągnięta na maksa - czyli duże straty ciepła w CWU i niezbędna cyrkulacja (porównaj z Arosa II).

    Z jednej strony dużo m2 podłóg to zaleta. Ale zacytuję koleżankę, której projektant zaproponował przy podobnych założeniach 230m2 podłóg - "Paaanie, a kto to będzie sprzątał? Połowa tego ma być!".

    Skoro garaż nieogrzewany, to odizoluj od części mieszkalnej. Niestety, oddylatowac się nie da... Poziom podłogi chociaż na tej samej wysokości? Przydałoby się fundamenty też izolować.
    Wspólny strop z nieogrzewanym garażem to komplikacja termoizolacji (z obydwu stron) i potrzeba zagęszczenia rur ogrzewania - koniecznie zamów dobre obliczenia OZC i projekt u dobrego projektanta. Problemy, że poddasze niedogrzane a na dole gorąco nie należą do rzadkości - a tu masz dodatkową komplikacje w postaci garażu.

    Na poddaszu okna wyłącznie połaciowe? Wejdzie ich tyle, żeby spełnić WT:
    2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8,
    ?

    Poza powierzchnią jest tu sporo rozwiązań podnoszących koszty i obniżających energooszczędność - rozumiem, że koszty budowy i utrzymania nie są zbyt istotne.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-03-2021 o 15:10

  16. #16

    Domyślnie

    Kaizen, koszty budowy i energooszczędność jest dla mnie bardzo ważny. Stąd prosta bryła i jedyne szaleństwo to dach wielospadowy. Projekt jest indywidualny i to jest trzecia korekta. Pierwsze dwa pomysły ze względu na rozmiar pow, dziwną bryłę, kosztowne ramy betonowe został wykreslony.
    W projekcie szukam kompromisu pomiędzy kosztami, pow. mieszk. oraz życzeniami "drogiej" połówki (dach wielospadowy i poddasze)
    Wg Ciebie, które rozwiązania podnoszą koszty? Chciałbym wyeliminować zbędne wydatki. Elfir wskazała pustą przestrzeń za schodami oraz kuchnię od południa. Tolo też zgodził się z ww. opinia odnośnie schodów oraz drzwi wejściowych. Po raz pierwszy buduję dom i szukam wszystkich informacji i praktycznych porad.
    Dzięki za włączenie się w dyskusję.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Wg Ciebie, które rozwiązania podnoszą koszty?
    1. Projekt indywidualny
    2. masa okien połaciowych
    3. Garaż w bryle - i to mocno wcięty w przestrzeń ogrzewaną.
    4. 3x drzwi wejściowe (jak garaż nieogrzewany to musza być jak zewnętrzne).
    5. schody
    6. ocieplenie połaci (znacznie droższe niż parterówki i mniej efektywne)
    7. wiele m2 - masz 150m2 po obrysie poddasza... x 2 kondygnacje i + to, co wystaje garaż. Ile z tego w sumie powierzchnia pomieszczeń użytkowych?
    8. te m2 i m3 przekładają się, na drogą wentylację mechaniczną
    9. strop - żeby przyjąć obciążenie użytkowe i z dachu, który ma słupy postawione po jego środku (nie nad ścianą nośną) będzie musiał być drogi. Przy parterówce, jak chcesz oszczędzić, może być lekki na wiązarach. Oczywiście można też zrobić monolityczny i ma sporo zalet - ale tani nie jest.
    10. kuchnia i łazienka w przeciwległych rogach bryły to konieczność rozciągnięcia hydrauliki na maksa.
    11. taka powierzchnia podłóg prawdopodobnie nie da się opędzić pompą obiegową z kotła. Sprzęgło, dodatkowa pompa, automatyka do tego - dodatkowy koszt i miejsce w kotłowni.
    12. Kocioł gazowy. Kotłownia wymaga wentylacji grawitacyjnej. Garażu nieogrzewanego też nie ma sensu podłączać do WM. Więc robią się dwa kominy WG. I szczelne drzwi również do kotłowni. I straty ciepła, skoro to WG.


    Zwróciłeś uwagę, że na poddaszu po środkach pokoi masz słupy?

    Dach kopertowy przy poddaszu użytkowym to nieporozumienie. Powierzchnię ma podobną, jak dwuspadowy. Owszem, przy dwuspadowym dochodzą ściany szczytowe - za to można zamontować zwykłe okna zamiast połaciowych. A krycie dwuspadowego powinno wygenerować mniej odpadów. Więźba też powinna być tańsza i prostsza - zwłaszcza wiązary, gdy wszystkie są takie same.

  18. #18

    Domyślnie

    O ile parter mi się podoba -to piętro jest wg mnie fatalne -może służyć na tymczasowy hotel dla gości.
    CWu w kuchni można zmienić na przepływowy podgrzewacz wody.
    Ja garażem bym sie nie przejmowal bardzo bo obok garażu są pomieszczenia przejściowe które mogą być chłodniejsze, gorzej z dociepleniem piętra.
    Niestety faktycznie w tym domu nie współgra dobrze izolacyjnie i konstrukcyjnie pietro z parterem.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    12. Kocioł gazowy. Kotłownia wymaga wentylacji grawitacyjnej.

    Nie wymaga jeśli to kocioł z zamkniętą komorą. A innych w nowych domach się nie montuje.

    Faktycznie sa słupy - co to za projektant, takiego babola walnąć?!

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Okap - ogólnie pisałam, o wszystkich potencjalnych południowych oknach.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony