dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nazwa nie ma znaczenia. Pisałem o psie. Przeczytaj definicję pomieszczenia mieszkalnego. Jest w linkowanym wątku.
    Piec mogę zamontowac w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym np. w kuchni. Mogę? - MOGĘ.
    W domu mogę nie mieć kotłowni - mogę? - MOGĘ.

    Szukasz problemu tam gdzie go nie ma.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Wymysłów w nich sporo - podstawy prawnej "anulowania" wspomnianej normy dla kotłowni ciągle brak.

    Ale wentylacja mechaniczna nawiewno-0wywiewna spełnia normę, wiec o co ci chodzi?
    Starczy, by w pom. o nazwie "kotłownia" był wywiew.

    czy tobie się nie myli z budynkami wielorodzinnymi:

    http://www.rynekinstalacyjny.pl/arty...lowni-gazowych
    "Kwestii wentylacji i wysokości pomieszczeń z kotłami o mocy do 30 kW poruszonych w normie PN-B-02431-1 WT nie przywołują. Zagadnienia te uregulowane są w WT w przepisach dotyczących wentylacji danych pomieszczeń, w tym tych, w których dopuszcza się montaż kotłów gazowych. W § 170.1 WT stanowią, że urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych. Normą tą jest PN-B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania [3]. Określa minimalne strumienie powietrza wywiewanego dla różnych pomieszczeń (niezależnie od wielkości mieszkania)."
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 12-03-2021 o 14:43

  3. #43

    Domyślnie

    Zamiast kłótni/dyskusji możemy wrócić do tematu projektu i konstruktywnych zmian? Wg Was, co jeszcze powinno ulec zmianie? Poddasze oraz dach 4-o spadowy nie podlega zmianie. Pozostałe kwestie są otwarte

  4. #44

    Domyślnie

    Jeżeli możecie popatrzcie proszę na nw. projekt. Zarówno wielkość pomieszczeń jak ich usytuowanie odpowiada moim celom. Garaż jest z boku, zmienił bym konstrukcje dachu na płaski nad garażem, bez dodatkowego strychu. Może jest to lepsza propozycja niż projekt infdwidualny?

    https://www.e-domy.pl/e-209.html?dom...-rodziny&idk=3

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Piec mogę zamontowac w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym np. w kuchni. Mogę? - MOGĘ.
    W domu mogę nie mieć kotłowni - mogę? - MOGĘ.
    Sprawdziłeś definicję pomieszczenia mieszkalnego?
    Tak, możesz zamontować kocioł typu C w pomieszczeniu mieszkalnym z wentylacją mechaniczną. O ile to pomieszczenie wypełnia definicję § 3. ust. 10. Rozporządzenia w sprawie WT.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale wentylacja mechaniczna nawiewno-0wywiewna spełnia normę, wiec o co ci chodzi?
    Starczy, by w pom. o nazwie "kotłownia" był wywiew.

    czy tobie się nie myli z budynkami wielorodzinnymi:

    http://www.rynekinstalacyjny.pl/arty...lowni-gazowych
    "Kwestii wentylacji i wysokości pomieszczeń z kotłami o mocy do 30 kW poruszonych w normie PN-B-02431-1 WT nie przywołują. Zagadnienia te uregulowane są w WT w przepisach dotyczących wentylacji danych pomieszczeń, w tym tych, w których dopuszcza się montaż kotłów gazowych. W § 170.1 WT stanowią, że urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych. Normą tą jest PN-B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania [3]. Określa minimalne strumienie powietrza wywiewanego dla różnych pomieszczeń (niezależnie od wielkości mieszkania)."
    Cytuję całość bo nie widzę w cytacie związku z tym, co nim niby chcesz udowodnić.

    Normy (chyba) cytować nie mogę. Zatem zacytuję informacje producenta kotłów oparte na tej normie.

    6. Wentylacja pomieszczeń kotłowni (PN-B-02431-1). W pomieszczeniu, w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej, umieszczony nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi, o powierzchni nie mniejszej niż:
    a) 200 cm2 - dla kotłów o łącznej mocy do 30 kW (dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni co najmniej 200 cm2);
    [...]
    Pomieszczenie w którym znajdują się kotły powinno być również wyposażone w niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2. W przypadku kotłów powyżej 60 kW powierzchnia otworów wywiewnych powinna być równa co najmniej połowie powierzchni otworów nawiewnych, jednak nie mniej niż 200 cm2.
    Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.


    źródło

    Podobnie twierdził projektant mojego "gotowca" i projektant adoptujący go jak dopytywałem, po kiego grzyba mi wentylacja grawitacyjna w kotłowni, jak wszędzie mam mechaniczną (nawet w salonie z kominkiem) - w kotłowni z kotłem gazowym nie może być WM a w pomieszczeniu mieszkalnym nie polecają.

    EOsT z mojej strony - w razie wątpliwości polecam przeczytanie co w tym wątku już napisałem w tym temacie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-03-2021 o 17:39

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie moja wina , że miałeś projektanta z wiedza prehistoryczną.

    Bo bardziej wyedukowani umieją rozróżnić wentylację mechaniczną wyciągową (czyli zwykły wiatraczek w kanale grawitacyjnym), od wentylacji mechanicznej, zrównoważonej, nawiewno-wywiewnej (czyli takiej jaką mocuje się z rekuperatorem).

    Jak mówiłam - temat kilka lat temu był obszernie wyjaśniony na forum.

    na szczęście ja miałam projektanta obeznanego z przepisami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-03-2021 o 21:44

  7. #47

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego, ale jeden post nie zapisał się

    Na necie znalazłem ciekawy projekt E-209 https://www.e-domy.pl/e-209.html?dom...-rodziny&idk=3 .
    Nie wiem, czy to nie lepsza propozycja niż ten mój projekt indywidualny/propozycja architekta. Oczywiście zostaje dach wielospadowy i ulubione przez Elfir okna dachowe, ale jest kilka zalet:
    - mniej pow. na ciągi komunikacyjne
    - garaż przy budynku (wprowadziłbym modyfikacje tj. dach płaski oraz zmniejszył pow. do 1,5 stanowiska)
    - mniejszy ogólny metraż pow. mieszkalnej niż w proj. indywidualnym (docelowo 150m2), co powinno przełożyć się na mniejsze koszta budowy i funkcjonowania

    Dodatkowo mam jedno pytanie. Ww. projekt jest wyceniany na 320k stan surowy zamknięty, tj. praktycznie identycznie jak znacznie większy dom 167 m2 https://www.extradom.pl/projekt-domu-cabernet-BBA2123 (podaję, tą wersję, ponieważ jest bardzo zbliżony do mojego projektu indywidualnego). Na ile wiarygodne są te wyceny? 137m2 versus 167m2 w tej samej cenie? Jestem laikiem, ale przy podobnej konstrukcji budynku (poddaszu, dachu wielospadowym itd) nawet dla mnie wygląda to dziwnie...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    często zależy to od rzetelności biura. Wiadomo, ze klient połasi się na dom opisany jako tańszy.

  9. #49

    Domyślnie Projekt indywidualny wersja IV

    Bogatszy o nową wiedzę (min. z forum muratora) i po długich naradach z projektantem otrzymałem IV koncepcję projektu. Zmianie uległo:
    PARTER
    1 Schody zostały zmienione tj. jeden bieg znacznie wydłużony - spocznik będzie na wysokości 2 m, kolejny bieg to 5 stopni. Poprzednia "dziwna" pustka za schodami zostanie zamieniona na schowek przy gabinecie (miejsce na archiwum, papiery itp)
    2 W kuchni zaprojektowana spiżarnia - po przerysowaniu na projekt mam ogromne wątpliwości, czy ją pozostawić. Wg mnie wyszła fatalnie, za mała, za płytka. Przy tej wielkości kuchni chyba lepszym rozwiązaniem będzie zamontować szafki na całą ścianę, niż taką dziwną spiżarkę.
    PODDASZE
    1 Został zamienione pom. łazienki z sypialnią. Mniejsze odległości dla hydraulika oraz likwidacja niepotrzebnych m2 na komunikacje
    2 W łazience już jest zlikwidowany słup na środku pomieszczenia, w sypialniach będzie identyczna sytuacja.
    3 W sypialni rodziców kosztem likwidacji schowka prawdopodobnie będzie oddzielna garderoba
    4 Dzięki zmianie komunikacji mocno zastanawiam się nad zlikwidowaniem małego korytarza przy pokoju dzieciaków (zaprojektowanie drzwi od strony ściany nośnej i zaoszczędzone 2,48m2 na rzecz pokoju).

    Wg Was jakie zmiany jeszcze można wprowadzić? Nie dyskutujmy proszę więcej nad przewagą parterowego nad poddaszem i smutną koniecznością okien dachowych

    Dziękuję za wszelkie sugestie i krytykę
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	454439   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	454440  

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    spiżarka kuriozalna i ta maleńka szafa w wiatrołapie także

    w łazience na parterze dlaczego umywalka jest po drugiej stronie ściany? Tylko blokuje przejście.

    przejściowa kotłownia składa się z samych drzwi, jest niefunkcjonalna.

    Nie ma przejścia z garażu do wiatrołapu. Żeby wejść do domu trzeba otworzyć aż troje drzwi (garaż-kotłownia, kotłownia-pralnia, pralnia-dom) ABSURD!

    Do tego prawie same ściany nośne.

    Masz pecha, wybrałeś bardzo kiepskiego architekta.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 31-03-2021 o 19:38

  11. #51

    Domyślnie

    Witam,

    Pytanko moze i malo na temat ale jestem ciekaw - ile aktualnie trzeba liczyc za dom ok 150 m jak od autora tematu ?

    Kilka lat temu pytalem jednak pewnie aktualnie ceny sa calkiem inne

    Czy 500-600 K wystarczy systemem zleconym czy blizej 700-800 K ( mam na mysli dom do wprowadzenia - sredni starndart wykonczenia) ?

    Pozdrawiam

  12. #52

    Domyślnie

    Systemem zleconym - nastaw się na 700 - 800k

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Systemem zleconym - nastaw się na 700 - 800k
    Potwierdzam kwoty. To za dom po jego obrysie (do wprowadzenia).
    Do tego dolicz bruk, ogród, ogrodzenia (szczególnie frontowe jak chcesz ładniejsze niż reszta).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony