dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Sposób na kuny

    W jaki sposób zabezpieczyć połać przed przedostaniem się kuny pod pokrycie.
    Słyszałem, że kuna potrafi zniszczyć całą warstwę ociepielnia.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pavvel_ko Zobacz post
    W jaki sposób zabezpieczyć połać przed przedostaniem się kuny pod pokrycie.
    Słyszałem, że kuna potrafi zniszczyć całą warstwę ociepielnia.
    Tutaj jest wątek o tym - jak chronić jak walczyć:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...highlight=kuna
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Blachy Pruszyński
    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    554
    BLACHY PRUSZYŃSKI Zapraszamy od odwiedzenia naszej strony www i zakupu produktów PRUSZYŃSKI. pruszynski.com.pl

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie pasa wentylacyjnego z blachy perforowanej. Wszystkie rozwiązania typu taśma okapowa "wróblówka" wykonana z plastiku, może zostać łatwo przegryziona przez kunę i umożliwić jej przedostanie się do warswty ociepleniowej, gdzie wyrządzi dużo szkód drążąc w niej tunele.

    Na zdjęciu przykład wykonanego pasa z blachy perforowanej Blachy Pruszyński:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pas_wentylacyjny.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	64,6 KB
ID:	453833

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Pastuch elektrycznych.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Blachy Pruszyński
    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    554
    BLACHY PRUSZYŃSKI Zapraszamy od odwiedzenia naszej strony www i zakupu produktów PRUSZYŃSKI. pruszynski.com.pl

    Domyślnie

    Na zdjęciu przykład zastosowania blachy perforowanej z wykonaną obróbką.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Blachy-Pruszynski-perforacja.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	453858

  6. #6

    Domyślnie

    A jeżeli ktoś ma dachówkę ceramiczną falistą?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Dobrze mocować , szczególnie przycięte = mniejsze = lżejsze.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pavvel_ko Zobacz post
    W jaki sposób zabezpieczyć połać przed przedostaniem się kuny pod pokrycie.
    Słyszałem, że kuna potrafi zniszczyć całą warstwę ociepielnia.
    Cześć, najlepszy sposób na naprawę szkód i pozbycie się szkodników raz na zawsze to zadmuchanie całej wolnej przestrzeni pomiędzy membraną a płytami GK granulatem celulozy. Jest możliwość wyciągnięcia starej wełny i zadmuchanie na nowo lub dodmuchanie do wełny i wypełnienie wolnej przestrzeni. Najtańszy i najszybszy sposób.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 19-06-2023 o 17:49

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Niby czemu kuna nie wlezie w granulat celulozy jesli nie przeszkadza jej wełna minerlana?

  10. #10

    Domyślnie

    Bo celuloza zawiera kwas borowy, którego kuny nie toleruja

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Wiele zapachów niby nie jest tolerowane przez kuny. Pic na wode, fotomontaż. Naprawdę jest tylko jeden pewny sposób: fizyczne odcięcie mozliwości wejscia pod dach czyli szczelny dach. Blacha, otwory < 2cm osiatkowane metalem. Po tynku gładkim - po narożniku,wejdą na 3p - widziałem w akcji. Po tynku szorstkim wejdą na 10 piętro bez problemu. Wszystko inne to półśrodki dopóki nie trafi się cwańszy osobnik. Jak wlezie raz bezkarnie, to po zapachu wejdzie drugi raz i potomstwo. Miałem to dziadostwo czyli przyrode ożywioną, przez 40 lat na strychu. Dopiero nowy dach położył kres.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Wiele zapachów niby nie jest tolerowane przez kuny. Pic na wode, fotomontaż. Naprawdę jest tylko jeden pewny sposób: fizyczne odcięcie mozliwości wejscia pod dach czyli szczelny dach. Blacha, otwory < 2cm osiatkowane metalem. Po tynku gładkim - po narożniku,wejdą na 3p - widziałem w akcji. Po tynku szorstkim wejdą na 10 piętro bez problemu. Wszystko inne to półśrodki dopóki nie trafi się cwańszy osobnik. Jak wlezie raz bezkarnie, to po zapachu wejdzie drugi raz i potomstwo. Miałem to dziadostwo czyli przyrode ożywioną, przez 40 lat na strychu. Dopiero nowy dach położył kres.
    Również jestem tego samego zdania. Wiele środków się testowało, ale tak naprawdę nic nie działało. Kuny potrafią być naprawdę męczącymi szkodnikami.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wniosek z kilku wątków jest jeden...
    Sposób na kunę - pokochać! (ładne są)
    Nie budować domu dla kuny tylko dla ludzi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Wiele zapachów niby nie jest tolerowane przez kuny. Pic na wode, fotomontaż. Naprawdę jest tylko jeden pewny sposób: fizyczne odcięcie mozliwości wejscia pod dach czyli szczelny dach. Blacha, otwory < 2cm osiatkowane metalem. Po tynku gładkim - po narożniku,wejdą na 3p - widziałem w akcji. Po tynku szorstkim wejdą na 10 piętro bez problemu. Wszystko inne to półśrodki dopóki nie trafi się cwańszy osobnik. Jak wlezie raz bezkarnie, to po zapachu wejdzie drugi raz i potomstwo. Miałem to dziadostwo czyli przyrode ożywioną, przez 40 lat na strychu. Dopiero nowy dach położył kres.
    widzę na kamerze, że codziennie tak około 2-3 rano odwiedza mnie kuna, przychodzi od strony sąsiada, "obchód" mojego domu/ogrodu zajmuje jej około 40 min. po czym wraca, mam nadzieję, że trochę przetrzebi nornice bo mam znowu z nimi problem.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    W strefie działania kun, najlepiej budować się z zasadą - by mieć dom mniej atrakcyjny dla kun niż sąsiedzi W moim kwadracie a raczej prostokącie (dwa rzędy po 3 działki ) na 5 zamieszkanych domów dwa ma OSB/deskowanie i papę pod dachówką a 3 dachówkę z membraną. Kiedyś zastanawialiśmy się z sąsiadami, dlaczego u nich są codzienne nagrania z kunami biegającymi po ich podwórkach i dachach a do mnie i sąsiadki nawet nie zaglądają. Teorie są dwie - ja i sąsiadka mamy "twardy dach" a pozostali membrany więc kuny nie są zainteresowane. Tę teorię podważyło jakiś czas temu pojawienie się szopów w naszym rejonie. One raczej pod dachy się nie pchają a również mają ten sam zwyczaj - zaglądają tam gdzie kuny a do mnie i sąsiadki nie. U sąsiadów buszują w śmietnikach i kompostownikach a u mnie tylko raz widziałem, jak szop popatrzył z płotu na kompostownik, do którego wcześniej wywaliłem skorupki po jajkach i mimo, że miał do niego z metr, to się nie odważył.Padło więc na...zwierzaki domowe. Jeden dom z membraną nie ma żadnych, w pozostałych jest po jednym "waciaku" jak nazywam Maltańczyki. Ja mam Belga a sąsiadka bojowego jamnika, który bez problemów lisa z nory wyciągnie i dwa koty.
    Trudno więc orzec czy to zwierzaki czy sposób budowy a może jedno i drugie

    Tu filmik z najeźdźcami - https://www.youtube.com/watch?v=n_4n1_z8kUw

    PS - znam gościa, który ma suczkę, mieszańca Husky . Poluje na nornice metodą odkrywkową ale skutecznie
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #16

    Domyślnie

    Zwierzęta wybierają najłatwiejszą drogę do celu ( chyba że to stado owiec idące za przewodniczką). Jak widzą potencjalny problem a mają obok coś łatwiejszego to raczej ambicja ich nie poniesie iść w trudniejsze rejony.
    To co piszesz to 100 procent prawdy

  17. #17

    Domyślnie

    Kuna raczej nie kuma czy tam jest deskowanie czy nie, ale czy pies biega to już raczej wie i sposóbem na kuny może być najlepszy przyjaciel.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Deskowania nie kuma. Ale warunki do zakładania legowisk już kuma.
    I sposób budowy może mieć wpływ. Nadbitka zamiast podbitki, wszędzie styro zamiast wełny czy jakiś nadmuchowych farfocli i kuny bywały wszędzie wokół a u mnie zero.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony