dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 91
  1. #1

    Domyślnie Projekt wyjątkowy2. Prośba o rzucenie okiem.

    Dzień dobry!
    Wybrałem sobie poniższy projekt i chciałbym uprzejmie zapytać czy znawcy widzą w nim coś co na pierwszy rzut oka należałoby przemyśleć?
    Tak, wiem, drzwi od WC nie na salon. Myślę, że będą od strony wąskiego korytarza. Czy coś was w tej parterówce razi w zakresie funkcjonalności. Od dawna przeglądam projekty i ten mi odpowiada najbardziej.

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...kowy-2-WAH1848

    Salon będzie od południa, kuchnia od północy co oczywiste.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. pokoje dzieci - jakie będzie w nich naturalne doświetlenie zimą?
    2. izolacja dom-garaż. Garaż będzie raczej mostkiem cieplnym, chociaż jak ktoś buduje taki dom, to koszty przyszłego ogrzewania sa pomijalne.
    3. Wyjście z tego małego wc jest praktycznie przy kanapie. Będzie słychać każdego bąka czy chlupnięcie dwójki, w dodatku może pojawić się echo, bo to wielka otwarta przestrzeń z antresolą, więc dźwięk ma gdzie się nieść..

  3. #3

    Domyślnie

    Mega drogi projekt. Konstrukcja/pokrycie dachu pochłonie duże kwoty, podobnie jak fundament. Poszukaj innego, lub przy takich kosztach skorzystaj z projektu indywidualnego. Klika podpowiedzi dobrego architekta zniwelują przy budowie różnice finansowe pomiędy gotowym projektem, a indywidualnym.

  4. #4

    Domyślnie

    Zaczyna się zaglądanie do portfela. Nie widzę,żeby inwestor pytał o koszta.

    Dom ladny ale pokoje dzieci jakoś tak upchnięte na drodze do pralni/garażu. Przydałby sie jeszcze jeden pokój jeśli na tym metrażu będziecie podejmować sporo gości.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wielką przestrzeń imprezowo-sypialną pewnie da się zrobić na poddaszu, bo dach jest wysoko.

    Jak dla mnie taki projekt bez pomysłu na siebie. Czemu ma służyć owa antresola - przy założeniu oryginału, ze na górze jest tylko strych? Wchodzeniu po schodach aby umyć okna i odkurzyć podłogi?
    Pomieszczenia pomocnicze są wypadkową układu ścian - np. taka pralnia jest po prostu korytarzem.

    Kanapa w salonie tyłem do wejścia, z przejściem do części sypialnianej między kanapą a telewizorem - przy ruchliwych dzieciach i ich kolegach, zero relaksu.

    Przy takim metrażu i możliwościach finansowo-działkowych szukałabym domu z bardziej wyodrębnionymi strefami, przedzielonymi traktem drzwi wejściowe - wyjście na ogród.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi. W sumie o takie mi chodziło. Co to znaczy mega drogi projekt? Ja chcę dom parterowy. Jeśli tak to nie ma innej opcji, żeby dom parterowy o pow. ok. 200 m2 miał fundamenty w kwadracie 10 na 10. Antresola jest po to, żeby była, bo mi się podoba. Ona nie jest taką klasyczną antresolą., to raczej brak sufitu nad 2/3 powierzchni salonu. U góry jest zamknięta szybami. Więc ciepłe powietrze nie będzie uciekało jak to ma miejsce w innych projektach. Nadto ten dom mam w zasadzie wszystko co mi potrzeba. O drzwiach od WC wiem i będą w razie co zmienione.
    Nie rozumiem o kosztach ogrzewania. Czym różni się ogrzewanie domu 200 m2 parterowego od takiego samego, ale z poddaszem użytkowym czy piętrowego? Przyznam, że ten projekt biorę pod uwagę, bo idealnie pasuje do mojej działki. Na piętrówkę mnie nie namówicie. Nawet na tym forum każdy później narzeka na chodzenie po schodach. Ja wiem, ze parterówka musi mieć dach o większej powierzchni niż inny dom, ale nie ma np. ścian drugiego pietra, których tez nikt za darmo nie dostaje. Coś za coś. U mnie byłaby blachodachówka, a nie dachówka ceramiczna.
    Proszę o więcej wypowiedzi. Śmiało piszcie co wam się jeszcze przychodzi do głowy. Może ktoś mnie przekona po prostu do zmiany projektu. Prjekt nie jest jeszcze kupiony.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Czym różni się ogrzewanie domu 200 m2 parterowego od takiego samego, ale z poddaszem użytkowym czy piętrowego?
    Koszt ogrzewania zależy nie tyle od powierzchni domu co od powierzchni ścian/przegród zewnętrznych. A przy takiej rozczłonkowanej bryle jak tu, ta powierzchnia jest bardzo duża.
    i żeby nie było - parterówka to dobry kurs, tylko jak chcesz taniej to musi być bardziej zwarta.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #8

    Domyślnie

    Masz rację, ale nie da się pogodzić niektórych rzeczy. Jak zrobić bardziej zwartą formę, jeśłi ma być wyjście zypialni i salonu na duży taras w ogrodzie? Chyba ciężko Ogólnie bardzo mi się podoba ten układ domugdzie między sypialnią a salonem jest duży taras niejako pdgrodzony dwoma ścianami domu od przodu działli.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nikt cię nie namawia na pietrówkę. Ja jestem od tego jak najdalej.
    Ale robisz sobie antresolę chyba tylko po to by chodzić po schodach, bo ona w oryginalnym projekcie do niczego nie służy.
    Jeszcze bym rozumiała, gdyby na górze była przestrzeń dla gości.
    A tak robisz strop tylko dlatego, ze architekt nie miał ciekawszego pomysłu.

    A otwarcie po dach można mieć bez antresoli, przy dachu katedralnym.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za radę. Na FB śledzę budowy tego projektu u innych i ta antresola to nie jest strych. Tam jest całkiem duże pomieszczenie do wykorzystania na różne potrzeby. Poza tym ten dach katedralny nad całym salonem mi nie odopwiada. Właśnie podoba mi się, że sufit jest otwarty jedynie nad częscią salonu.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Antresola to tylko jedna z fanaberii, ogólnie projekt będzie drogi w wykonaniu. Tak się składa, ze tu na forum ogromna większość patrzy jak ciąć koszty. Ale jeśli dla Ciebie koszty nie są problemem to moim zdaniem dom jest super.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moim zdaniem nie, z powodu ciemnych pokoi dzieci i mało intymnego salonu.

  13. #13

    Domyślnie

    Nurek, koszty mają dla mnie tak jak dla każdego normalnego znaczenie. Nie leżę na pieniądzach. Myślę, że to akurat nie jest projekt dla tych co leżą na pieniądzach. Oni mają zdecydowanie wyższe wymagania. Nie ma tu basenu, strefy spa, groty solnej i pokoju multimedialnego czy kina... Bez przesady. Antresola to fanaberia. Ok. W czym niby? Jakby jej nie było to musiałbym zrobić normalny strop w miejscu odsłoniętego dachu. Czyli też musiałbym te ileś metrów stropu wylać i za nie zapłacić. To też koszt jakby nie było. Przecież czy z pustką nad salonem czy bez, to musze dach i tak ocieplić. NA dodatkowych metrach powierzchni, która mogłaby być zamiast pustki mi nie zależy. Na wrażeniu przestrzeni już tak.
    W czym widzisz większe koszty budowy tego domu, ale nie jako całosci, tylko któe rozwiązania podrażają budowę? Poważnie pytam i liczę na odp. Chcę to przemyśleć.

  14. #14

    Domyślnie

    Elfir no tak. Jakby się nie ustawił, to zawsze w którąś stronę trza stać tyłkiem. Jak zrobię pojoje dzieć od południa, to salon będzie od północy. To nie wchodzi w grę. Intymnośc salonu. Zależy kto co ceni. Ja wolę mieć na uboczu sypialnie, bo właśnie to mi zapewnia intymnośc. W salonie jakoś to do mnie nie przemawia. No ale doceniam głos w dyskusji.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w tym projekcie:
    http://www.slonecznedomy.pl/blog/wp-...nza-parter.jpg

    rozwiązano problem pokoi

    Nie oznacza, ze ten polecam, ale, że można rozplanować wnętrza inaczej, tak aby pokoje korzystały z najbardziej reprezentacyjnej części ogrodu..
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-03-2021 o 18:07

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Antresola to fanaberia. Ok. W czym niby? Jakby jej nie było to musiałbym zrobić normalny strop w miejscu odsłoniętego dachu. Czyli też musiałbym te ileś metrów stropu wylać i za nie zapłacić. To też koszt jakby nie było. Przecież czy z pustką nad salonem czy bez, to musze dach i tak ocieplić. NA dodatkowych metrach powierzchni, która mogłaby być zamiast pustki mi nie zależy. Na wrażeniu przestrzeni już tak.
    Choćby w tym, ze dla tej antresoli musisz zrobić schody. To jakieś +15-20 tyś do kosztów. Ta antresola i miejsce które daje jest powodem lukarny na dachu - inaczej byłaby tam ciemnica. A to kolejne koszty. Inna sprawa, że ta lukarna wygląda fajnie i nadaje smaczku domowi.
    Nie musisz ocieplać połaci dachu - możesz ocieplić strop. Taniej, prościej - taki to plus parterówki - ale nie w przypadku kiedy decydujesz się na antresole i pustkę nad salonem.

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    W czym widzisz większe koszty budowy tego domu, ale nie jako całosci, tylko któe rozwiązania podrażają budowę? Poważnie pytam i liczę na odp. Chcę to przemyśleć.
    Dom nie ma regularnego kształtu, jest bardzo rozczłonkowany. I głownie z tego wynikają koszty: duża powierzchnia fundamentów, murów, dachu. Masz dużo okien narożnych a to nie jest proste w wykonaniu.
    Z rozmiaru i ułożenia wynika skomplikowanie instalacji. Wod-kan rozciąga się od jednego końca domu do drugiego. Rekuperacja, niby w parterówce rzecz prosta, ale z powodu pustki nad salonem u ciebie się komplikuje.
    Okna w tym projekcie to będzie majątek. Widzę 4 duże HS-y, większość narożnych. Orientowałeś się w wycenie drzwi wejściowych z takimi poszerzeniami?

    Poza tym - jeżeli budujesz prosty dom, z prostymi rozwiązaniami to nawet ekipa spod przysłowiowej budki z piwem, przy odrobinie dopilnowania da radę bo po prostu nie ma co spieprzyć. Przy takim domu ekipa musi być dobra i sprawdzona, bo jest tu mnóstwo rzeczy do zepsucia.

    Pytanie też jaki budżet zakładasz na ten dom. Bo jeśli sugerujesz ceną 360 tyś z projektu, to tyle będzie kosztował stan surowy. Całość, do zamieszkania szacuję na 1-1.2 mln zł. Moze taka kasa nie jest dla ciebie problemem i nie ma tematu.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17

    Domyślnie

    Zaczyna do mnie pomału dochodzić o co tu chodzi. Rozumiem, że najb pożądanym tutaj na forum domem jest 115,5 m2 że wszystkimi pokojami od południa lub zachodu, plus dach dwuspad. Bez garazu w bryle, bo mostek i bez schodow, bo koszty. I koniec. No wszystko inne kosztuje. No nie ulega watpliwosci, ale czy o to w tym wszystkim chodzi? Bo jeśli bym miał zrezygnować z antresoli, łazienki przy sypialni, schodów, narażonych okien, garażu, jak mi tu radzą, to co niby z tego zostanie? Dwuspadowa stodólka... za I tak pół mln. Ok. Popatrzę. Dziękuję za opinie. Może ktoś coś jeszcze?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Chciałeś mieć wypisane elementy do przemyślenia, to masz.
    Nie chcesz ich przemyśleć, to twój wybór.

    Dlaczego masz pretensje ludzi, którzy chcieli pomóc?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Dla mnie ten dom jest z zewnątrz fajny, ale osobiście przypomina mi szyflandię albo szczurzy labirynt powierzchnia jest poszatkowana to taki bardzo przestarzały spoósb projektowania domów bo nie nazwałbym tego przestrzenią. Można osiagnąc o wiele lepszy efekt na mniejszej powierzchni i mniejszym kosztem

    tu masz przykłady zeby miec salon 63m2 dom nie musi mieć 200m2

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    i coś w parterze

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony