dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    donkristo

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    katowice
    Kod pocztowy
    40-778
    Posty
    2

    Domyślnie dobór kabla do WLZ

    Witam.
    Pomoże ktoś w doborze kabla aluminiowego do WLZ .
    Odległość od granicy to 100 metrów
    Reszta w warunkach przyłączenia.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3068.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	102,9 KB
ID:	453910

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    YAKY 4x16 wystarczy

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Policz spadki napięcia i uwzględnij moc, jakiej możesz potrzebować w przyszłości np. do ładowania elektrycznego auta czy PV. Pewnie wybór będzie pomiędzy 25 a 35mm2.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    donkristo

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    katowice
    Kod pocztowy
    40-778
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. To jest domek letniskowy, największe obciążenie to będzie boiler i czajnik elektryczny.
    Może jeszcze jakaś kuchenka elektryczna , jeden punkt. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to policzyć , dlatego pytam. .

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał donkristo Zobacz post
    Witam. To jest domek letniskowy, największe obciążenie to będzie boiler i czajnik elektryczny.
    Może jeszcze jakaś kuchenka elektryczna , jeden punkt. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to policzyć , dlatego pytam. .
    Przekrój o którym wspomniał marcin to minimalny przekrój dla alu wg. przepisów i taki wystarczy nie musisz nic liczyć.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donkristo Zobacz post
    Witam. To jest domek letniskowy, największe obciążenie to będzie boiler i czajnik elektryczny.
    Pewny jesteś, że nigdy nie będziesz potrzebował tam ładować auta elektrycznego ani nie podłączysz nic, co pociągnie z 10kW na jednej fazie? To daj minimalny dopuszczalny przekrój - 16mm2 dla alu.

    https://www.google.com/search?q=kalk...+napi%C4%99cia

    https://pomiarywelektryce.pl/instala...-norm-262.html
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2021 o 20:08

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Kaizen a jakie Ty masz przekroje na wszelki wypadek? 16 kwadrat al da radę zmieścić się w 3 procentowym spadku nawet do 32A na fazę, moc obsłużoną można sobie łatwo policzyć. Domek letniskowy
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Kajzen to ma chyba dociągnięte równolegle dwie 240-tki

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Kaizen a jakie Ty masz przekroje na wszelki wypadek? 16 kwadrat al da radę zmieścić się w 3 procentowym spadku nawet do 32A na fazę, moc obsłużoną można sobie łatwo policzyć. Domek letniskowy
    Jakbym miał domek letniskowy to pewnie za parę lat chętnie bym tam naładował autko elektryczne.
    Ja mam 16mm2 - ale ja mam 4x krótszy WLZ i jest to miedź.

    Czemu 32A bierzesz jako maks? IMO WLZ warto tak przewidzieć, żeby nie trzeba było ryć, nawet, jak będziemy chcieli znacząco zwiększyć moc na maksa. Koszt "pogrubienia" kabla jest znikomy w porównaniu do kosztów jego wymiany.

    Ale nawet te 32A to już przy 100m@16mm2 Al zbliża się do limitu na samym WLZ. Do tego 10m kabla 2,5mm2 od rozdzielnicy do gniazdka i przekraczamy dopuszczalny spadek przy 16A od rozdzielnicy. A przecież 10m to nawet w domku letniskowym nie jest daleko.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakbym miał domek letniskowy to pewnie za parę lat chętnie bym tam naładował autko elektryczne.
    Ja mam 16mm2 - ale ja mam 4x krótszy WLZ i jest to miedź.

    Czemu 32A bierzesz jako maks? IMO WLZ warto tak przewidzieć, żeby nie trzeba było ryć, nawet, jak będziemy chcieli znacząco zwiększyć moc na maksa. Koszt "pogrubienia" kabla jest znikomy w porównaniu do kosztów jego wymiany.

    Ale nawet te 32A to już przy 100m@16mm2 Al zbliża się do limitu na samym WLZ. Do tego 10m kabla 2,5mm2 od rozdzielnicy do gniazdka i przekraczamy dopuszczalny spadek przy 16A od rozdzielnicy. A przecież 10m to nawet w domku letniskowym nie jest daleko.
    To domek letniskowy, coś trzeba przyjąć a pytający zdecyduje czy chce mieć za kilka lat ładowarkę 22kW 3 fazy albo 7,5 jedną fazę a może wystarczy mu 11kW 3 fazy A może nie zdecyduje się na żadna ładowarkę Polecam troszkę rozsądku w obliczeniach.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A może nie zdecyduje się na żadna ładowarkę Polecam troszkę rozsądku w obliczeniach.
    A ja polecam trochę rozsądku w finansach. Dołożenie 500zł to nic w porównaniu z powtórnym rozkopaniem 100m i wciągnięciem tak grubego przewodu do zbudowanego już domku. A tyle wyniesie różnica w koszcie między 4x16 mm a 4x35mm aluminium.

    Auto elektryczne to tylko przykład. Przepływowy podgrzewacz wody (który ma największy sens użytkowy w domku letniskowym) to ze 24kW. Trochę niefajnie będzie, jak po wejściu kogoś pod prysznic innym sprzętom spadnie napięcie poniżej tolerancji.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Hehehe Kajzen Może jednak 4x50? Ciekawe jak potem tym batem wejdzie to rozdzielnicy 12-polowej (bo nie wierzę , że większa w domku letniskowym będzie) i podłączy żyły Chyba , że rozdzielnice też ma dać 5 razy większą w razie W? Kajzen dobra rada...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Hehehe Kajzen Może jednak 4x50? Ciekawe jak potem tym batem wejdzie to rozdzielnicy 12-polowej (bo nie wierzę , że większa w domku letniskowym będzie) i podłączy żyły Chyba , że rozdzielnice też ma dać 5 razy większą w razie W? Kajzen dobra rada...
    słaba, w/g Kazena, to trzeba dać 4x240mm2 i to zasilany z dwóch żródeł bo.... a może warsztat jakiś będzie, a może autor doświadczenia będzie robił z jakimś wehikułem czasu, a może to, a może tamto......
    Ludzie, trochę rozsądku. Ma zabezpieczenia 16A, to 4x16 Alu mu w zupełności wystarczy. Jak będzie potrzebował więcej i auto elektryczne ładował, to wtedy sobie przerobi, koszt przy zakupie i eksploatacji takiego auta, to pikuś.


  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Hehehe Kajzen Może jednak 4x50? Ciekawe jak potem tym batem wejdzie to rozdzielnicy 12-polowej (bo nie wierzę , że większa w domku letniskowym będzie) i podłączy żyły Chyba , że rozdzielnice też ma dać 5 razy większą w razie W? Kajzen dobra rada...
    A to w domku letniskowym jest przykaz 12-polowej rozdzielnicy? 50mm2 akurat przyjmują złączki Morek. A potem droga wolna.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A to w domku letniskowym jest przykaz 12-polowej rozdzielnicy? 50mm2 akurat przyjmują złączki Morek. A potem droga wolna.
    No niby nie ma ale jak pisałem wątpię żeby ktoś dał większą. Operowałeś kiedyś w małych rozdzielnicach kablem takiego przekroju ( mam na myśli nawet te 35 mm2) ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony