dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie Pendula ma "młode" i nie wiem co dalej?

    Witam

    Jakieś czas temu zauważyłem, że moje przechylone wierzbiątko na swoim pniu wypuściła 3 nowe gałązki. Pomyślałem, że poczekam kilka miesięcy, zobaczę czy się "sprawa" rozwinie czy może "sprawa" przyschnie i w międzyczasie podpytam na naszym forum co i jak. Czas szybko leciał, gałązki sobie "rośli"

    Załącznik 453954
    [FOTO kwiecień 2019]

    no i parę dni temu "paczę", a gałązki porosły, że hej. Na potrzeby tego postu zrobiłem pomiary i najgrubsza witka ma w obwodzie ok. 12cm( tak na wysok. ok 40cm
    od podstawy), zaś wysokość gałązek to ponad 5m. Gdy pstrykałem fotki zauważyłem, że ze starego pnia wyrastają znowu nowe gałązki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN2095.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	102,7 KB
ID:	453955 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN2097.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	102,7 KB
ID:	453956

    Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem te 3 wyrośnięte gałązki,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN2098.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	453957 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	110,9 KB
ID:	453958
    zaś badyle wokół wierzby to sumaki, które oczywiście w miarę potrzeby będę przycinał coby nie kolidowały z wierzbą(nie zacieniały jej). Chcę spróbować tam zrobić taki sumakowy zagajnik.I może na tym skończę mój przydługi wstęp i przechodzę do pytań.
    Podstawowe i najważniejsze(mam cichą nadzieję, że ktoś podpowie), to tak jak w tytule, tzn. - czy te gałązki zagospodarować czy może wyciąć je w pień(nomen-omen), bo rozrastając się może będą konkurencją dla pnia "matki" podkradając mu substancje odżywczy lub po prostu z czasem mogą być zbyt dużym ciężarem(tak czy siak ten pochylony pień podeprę brzozowym kawałkiem na jakiejś betonowej podstawie). Jeśli chodzi o zagospodarowanie tych odrostów, to mam dwie koncepcje - albo ciachnę je na jakiś 4 metrach(tak żebym mógł w przyszłości z drabiny spokojnie robić podstrzyżyny, ewentualnie przytnę je na wysokości starszych gałęzi i niech się z tyłu rozrastają. Oczywiście inne propozycje mile widziane.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN2099.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	453959

    Pozdro.
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    dziczki wycinamy te odrosty ani ładne ani potrzebne

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Dzięki TAR za błyskawiczną odpowiedź Pomijam kwestię estetyki, bo dla mnie priorytetem jest ilość - jak będzie dużo, to będzie ładnie , a i samo drzewko-matka jakoś wyględne nie jest Dlatego na razie skłaniam się by te dziczki zachować(zwłaszcza te 3 wyrośnięte), zakładając, że nie będą szkodzić Penduli. Oczywiście będę chciał je ciachnąć, tylko tu mam znowu problem - w którym miejscu to zrobić żeby się dobrze rozrastały? Czy jest jakaś zależność od grubości? Np. że przycięcie w cieńszym miejscu lepiej wpłynie na rozkrzewienie. No i pytanie drugie - kiedy przycinać? Ja do tej pory robiłem to(ale nie mam dużo okazji) w mrozy, bo kiedyś/gdzieś wyczytałem, że cięcie przy ujemnej temperaturze zmniejsza ryzyko infekcji u roślin. Teraz znowu wyczytałem, że wierzby dobrze jest przycinać po przekwitnięciu wierzbowych "kotków", bo takie wiosenne cięcie stymuluje wytwarzanie nowych pędów. I czy takie wiosenne cięcie mogę zastosować u drzew owocowych - jabłko?/śliwka węgierka? Razem z węgierką rośnie mirabelka(pień w pień), ale o nią się nie pytam, bo rośnie się jak głupia - im więcej ją tnę(niezależnie od pory roku) tym bardziej się rozrasta Powoli zaczynam traktować tę mirabelkę jak chwasta.
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    troche niewlasciwe masz podejscie, dziczka oslabia prawidlowe przyrosty, cala para idzie w gwizdek, wierzbe mozna przyciac po kwitnieniu, im babrdziej cieta tym wiekszy i ladniejszy przyrost, swoje pendule wosna oglawialam bardzo krotko, chcociaz potem mialy taki przyrost, ze pieniek nie nadazal. a jak na estetyce Ci nie zalezy to po co sadziles pendule, zeby hodowac dzikie przyrostyy od pnia? wystarczylo rozne patyki wierzbowe ukorzenic i by bylo szybko.

    nie znam sie na owocowych. ale zawsze moi rodzice jablonie, sliwy, grusze przycinali w okresie grudzien- marzec . nie wiem czy bylo to tylko ciecie korygujace. ale na pewno wujek goole znajdzie mnostwo artykułow na ten temat jak ciac drzewka owocowe, ja nie pokusze sie o udzielenie rady w tym temacie np. ten https://poradnikogrodniczy.pl/ciecie-jabloni.php

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli dziczki sa z podkładki, to zagłuszą ci pendulę.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    No, to już prawie mi się wyjaśniło. Elfir, a co to jest ta podkładka?

    Cytat Napisał TAR Zobacz post
    a jak na estetyce Ci nie zalezy to po co sadziles pendule, zeby hodowac dzikie przyrostyy od pnia? wystarczylo rozne patyki wierzbowe ukorzenic i by bylo szybko.
    Penduli nie sadziłem, tylko była już w pakiecie z domkiem gdy kupowaliśmy go od właścicieli. A z tym brakiem estetyki to może faktycznie trochę przesadziłem, ale to drzewko już nie jest jedną z atrakcji ogrodu, bo zostało zasłonięte, niedawno postawionym domkiem gospodarczym.

    Cytat Napisał TAR Zobacz post
    nie znam sie na owocowych. ale zawsze moi rodzice jablonie, sliwy, grusze przycinali w okresie grudzien- marzec . nie wiem czy bylo to tylko ciecie korygujace. ale na pewno wujek goole znajdzie mnostwo artykułow na ten temat jak ciac drzewka owocowe, ja nie pokusze sie o udzielenie rady w tym temacie np. ten https://poradnikogrodniczy.pl/ciecie-jabloni.php
    Oczywiście, korzystam z googla, ale często się zdarza, że dokładnie ten sam artykuł jest na kilku, teoretycznie różnych stronach poradnikowych i wychodzi na to, że autorzy tych poradników "piszą" je na zasadzie kopiuj/wklej, a nie na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia i dla mnie są przez to mało przekonujący. No i z drugiej strony człowiek ma przyjemność z rozmowy z drugą osobą, prawie że osobiście, a i można się też dopytać, gdy się czegoś nie zrozumiało
    No właśnie, to może jeszcze jedno - napisałaś, że ogławiasz bardzo krótko. Czy długość cięcia zależy od indywidualnego podejścia do każdego drzewka czy można też zastosować jakieś ogólne wytyczne?
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    podkladka to jest pien, na ktorym szczepi sie rosline, w twoim przypadku pendule.

    co do wytycznych jak ciac, nie mam wzoru czy sprawdzonego sposobu. warto zachowac wlasciwe terminy ciecia, sa rosliny ktore tylko lekko formujemy a sa tez takie, ktore tne na maxa. zalezy od rosliny i od jej wzrostu w moim ogrodzie. ale mozna posluzyc sie filmikami na youtube albo atlasami roslin jak przycinac. co do informacji na temat rolin wiarygodny jest https://www.e-katalogroslin.pl/search/basic lub https://zszp.pl/wyszukiwarka-roslin/?sort=0

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wierzba Iva pendula jest szczepiona na dzikiej wierzbie iwie. I to jest podkładka pod formę szlachetną (czyli pendule).
    Wierzby tnie się po kwitnieniu bardzo krótko - na 10 cm od miejsca szczepienia.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Dziękuję Miłym Paniom za odpowiedzi i życzę spokojnej niedzieli
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony