dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Vitodens 100-W i dwa obiegi grzewcze

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W i dwa obiegi grzewcze

    Witam.
    Posiadam kocioł Vitodens 100-W (B1HC) z zasobnikiem Vitocell 100-W w domu zakupionym od dewelopera. Mam 2 obiegi grzewcze: grzejniki i podłogówka. Instalacja jest bardzo prosta (wg dewelopera), ale według mnie niepoprawna. Postaram się opisać jak ona wygląda, ponieważ nie mam schematu.

    Zasilanie z kotła rozdziela się na 2 rozdzielacze: jeden z nich idzie na grzejniki i nie ma tam dodatkowej pompy. Drugi rozdzielacz idzie w podłogę, więc posiada dodatkową pompę i zawór trójdrogowy termostatyczny ESBE. Jako, że sterowanie temperaturą w takim układzie jest ciężkie, zakupiłem elektroniczne termostaty na grzejniki, aby nie przekraczać określonej temperatury w pokojach.

    Problem pojawia się, gdy kocioł przełączy się na grzanie CWU, a termostat na grzejniku jest w określonej pozycji (częściowo zamknięty). Pojawia się wtedy głośnie stukanie (w zaworze grzejnika). Na chłopski rozum wywnioskowałem, że to przez pompę w rozdzielaczu podłogówki, co również potwierdziłem wyłączając ją podczas stukania. Strzelam, że podczas grzania CWU, pompa podłogówki po prostu “zasysa” wodę z grzejników i przy określonej pozycji zaworu, pojawia się stukanie. Zgłosiłem to do dewelopera (dom jest na gwarancji), to poradził mi zmniejszenie mocy pompy podłogówki. Problem na jakiś czas zniknął, ale ostatnio znowu się pojawia i to coraz cześciej.

    Co mogę zrobić, żeby wyeliminować ten problem? Przyznam, że taki stukot o 4 rano nie jest przyjemny… Z tego co wiem, ten model kotła nie obsługuje dwóch obiegów grzewczych. Czy jeżeli na rozdzielaczu do grzejników zamontuję krótki “bypass” to problem ustąpi i grzejniki nadal bedą grzały, czy cale ciepło pójdzie tym “bypassem”?

    Z góry dziękuję za rady i przepraszam za ewentualne błędy w terminologii, ale jestem laikiem jeżeli chodzi o instalacje grzewcze.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Prawdopodobnie problem może wynikać z braku równoważenia hydraulicznego, Pompa nie mając dopływu czynnika z kotła zaczyna wysysac czynnik z grzejników i to w odwrotnym przepływie. Aby temu zapobiec przed belką podłogówki powinno byc sprzegło hydrauliczne lub np wymiennik plytowy. Oczywiście nalezy pamietać o zaworach by potem odpowiednio zrownoważyć przepływy między obiegiem grzewczym bezpośrednim a sprzęgłem(wymiennikiem)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Mam jednak jeszcze pytanie, czy nie da rady wyregulować tego na pompie od podłogówki? Widzę tam 2 ustawienia: Stała różnica ciśnienia i Proporcjonalna różnica ciśnienia. Aktualnie jest ustawiona stała różnica ciśnienia. Pompa to WILO YONOS PARA.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Wg mnie nalezy hydraulicznie odseparować pompy. Najlepiej skorzystać z usług projektanta z uprawnienami który dokona wizji lokalnej i na tej podstawie zaproponuje rozwiązanie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony