dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe słabo grzeje

    Witam,
    Mam ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu 66m2 jako jedyne źródło grzania. Kocioł gazowy z zasobnikiem CWU Immergas. Problem jest taki, że pomieszczenia się bardzo długo nagrzewaja do temperatury zadanej a przy niższych temperaturach na zewnątrz nie da się osiągnąć zadanej temperatury. Niektóre pokoje są bardziej niedogrzane. Do utrzymania temperatury ok 21 stopni zużywam 150m3 gazu miesięcznie. Wykonawca był u mnie bo na 1 pętli w ogóle nie grzało to pokręcił rotametrem i coś zaczęło grzać. Mówił też że jest mozliwosc podłączenia podłogówki bezpośrednio do kotła, żeby zwiększyć wydajność. Szczerze nie bardzo się orientuję jeszcze w temacie więc proszę o opinie na podstawie zdjęć instalacji. Dodam jeszcze, że różnica temperatur między zasilaniem a powrotem wynosi często 15-20 stopni. Sterowanie termostatem Tybox.



  2. #2

    Domyślnie

    150m3 to chyba niewiele jak na developerskie mieszkanie. Po ile jest metr, 1zł? Inna sprawa, lejesz w podłogę 55stopni? Nie parzy? Po co ta pompa jest na rozdzielaczu?

  3. #3

    Domyślnie

    2,60 za m3 po wszystkich opłatach. Ja przy piecu nie grzebe tylko przez termostat zmieniam więc piec sam podnosi, obniża między 30-55. Nie jest w ogóle gorąca, przy rozgrzaniu to tak 22-24 stopnie max a w dłuższych pętlach 19-20. Na powrocie jest zawsze koło 20 stopni. No wlasnie nie wiem po co ta pompa, miały być grzejniki na pół ściany i zmieniłem na podłogówkę i taka instalacje zrobili. Wykonawca powiedzial że może wywalić pompę, rozumiem że wtedy podłoga się będzie szybciej nagrzewac przy niższej temperaturze na piecu to chyba zdecydowanie lepiej? Może się coś tutaj pogorszyć?

  4. #4

    Domyślnie

    Masz zdecydowanie zbyt dużą różnicę pomiędzy zasilaniem i powrotem. Taka różnica może być na początku pracy, ale po ustabilizowaniu się nie powinna przekraczać pojedynczych stopni. Wskazuje to na zbyt małe przepływy, a te z kolei mogą być powodowane:
    - mały bieg pompy (tej od podłogówki) lub jej zabrudzenie powodujące duże opory wirnika,
    - duże opory opory przepływu spowodowane błędami instalacyjnymi, złymi nastawami, lub też zabrudzeniem,
    - zapowietrzenie

    Patrząc na te rotametry, na których prawie nic nie widać, to zacząłbym od sprawdzenia, co za "szuwaksu" ktoś tam napuścił do tej instalacji - na tym zdjęciu, które zamieściłeś, to ile pokazują te rotametry? zero?

    Co do wyrzucenia pompki, to pochponie jej nie wyrzucaj, bo dla kotła gazowego nie jest to najgorsze rozwiązanie z takim układem mieszającym do podłogówki - o ile działa prawidłowo

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ktoś tu namieszał z instalacją. 66m2 to powinien opędzić kocioł wbudowaną pompą - więc grupa mieszająca tylko przeszkadza. I jeszcze dodatkowy sterownik i pompa ustawiona na minimum (tak pokazują diody na niej).
    Ten zawór trzydrogowy nie ma siłownika? Ręcznie ustawiasz na nim temperaturę?

    Doraźne rozwiązanie - wrzuć wyższy bieg na pompie (stopniowo, i sprawdzaj sytuację po kilkunastu godzinach, bo podłogówka ma dużą bezwładność - to generalna zasada, długo czekaj na efekt, zanim podejmiesz dalsze działania).

    Docelowo ściągnij speca, niech wywali zbędne klamoty - kocioł powinien to ogarnąć zdecydowanie lepiej. A dodatkowa grupa mieszająca i sterowanie (przede wszystkim zaworem mieszającym, a nie obrotami pompy) potrzebne może być przy ze 3x większej powierzchni i nie ma sensu tego pchać przy 66m2.

    Do tego sprawność kotła kondensacyjnego jest tym wyższa, im niższa temperatura zasilania. Więc grupa mieszająca to obniżanie sprawności kotła - zresztą widzisz, że w podłogę idzie 40* (co i tak jest kosmiczną temperaturą - ale wynika ze zbyt małych przepływów) a z kotła wychodzi 55. Zdecydowanie za dużo. Przy dobrych przepływach będziesz pewnie miał maks zasilanie 30* a powrót z 5* zimniejszy. I rachunki znacznie niższe (w tym za prąd, bo nie trzeba zasilać dodatkowej pompy jak wszystko ogarnie kocioł).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-03-2021 o 04:50

  6. #6

    Domyślnie

    Rotametry pokazują 0 albo 0.5 ale faktycznie ciężko coś dostrzec na nich i odkręcanie nie powoduje zmiany wskaźnika. Zawór trójdrożny jest z zakresem regulacji 20-43 i nastawione na 40. Wrzuciłem wyższy bieg pompy i zobaczymy czy coś ruszy na rotametrach.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał R0bson Zobacz post
    Rotametry pokazują 0 albo 0.5 ale faktycznie ciężko coś dostrzec na nich i odkręcanie nie powoduje zmiany wskaźnika. Zawór trójdrożny jest z zakresem regulacji 20-43 i nastawione na 40. Wrzuciłem wyższy bieg pompy i zobaczymy czy coś ruszy na rotametrach.
    Ewidentnie nie masz przepływu w podłogówce. Zakładając "przesadne" minimum, co ta pompa pownna tłoczyć np. 600l/h, to wychodzi 10l/min, tzn, że na każdym rotametrze powinieneś mieć wskazanie 10/6rotametrów ~2l/min. Jak zmieniasz bieg pompki, to wskazanie powinno się zmieniać natychmiast - w przepływie nie ma opóźnień. Jeżeli jest inaczej - jak pisałem wyżej, przyblokowana pompka, i/lub zasyfiona instalacja.

    Co do tej pompki - jak pisze Kaizen, nie jest ona niezbędna, a wręcz w taiej małej instalacji ekonomicznie nieuzasadniona, ale na tę chwilę pomoże Ci zdiagnozować przyczynę braku przepływów, bo nawet bez włączonego kotła ta pompka powinna "mieszać" wodę w podłogówce i rotametry powinny pokazywać te min. 2l/min przepływu każdy.

    Co do dużego zużycia gazu, to moja diagnoza jest następująca - ponieważ nie ma odbioru ciepła przez podłogówkę, to kocioł Ci "taktuje", a to powoduje, że bez przerwy grzeje i studzi komorę spalania wraz ze znajdującą się tam wodą. Studzenie, to czyste "wydmuchanie" energii w komin i stąd ten "przepał". W porównaniu z tą stratą, drobna różnica sprawności pomiędzy kondensacją w 40 czy 50*C jest pomijalna.

    Szukaj przepływu w podłogówce

  8. #8

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:06

  9. #9

    Domyślnie

    Wrzuciłem 2 bieg dla pompki i rotametry nie drgnęły. Odkręciłem jeszcze 1 z 2 odpowiadających za pokoje gdzie najsłabiej działało ogrzewanie i temperatura podłogi podniosla się o 3 stopnie po kilku godzinach. Ogólnie wydajność się widocznie zwiększyła tylko w sobotę - niedzielę było sporo na plusie temperatura. Jeżeli chodzi o wodę to faktycznie jest bardzo twarda i myślałem nawet nad zmiękczaczem ale na razie oddam próbkę do analizy co tam siedzi.

  10. #10

    Domyślnie

    Wracam z informacją zwrotną po wizycie hydraulika i demontażu pompy. Rotametry od razu zaczęły pokazywać przepływy, także dzieki wszystkim za porady. Mam nadzieję że w przyszłym sezonie grzewczym ta zmiana wpłynie też na mniejsze zużycie gazu.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony