dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Pozwolenie na budowę a zmiana WZ po jego wydaniu

    Dzień dobry,

    mam nurtujące mnie pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, mianowicie. Projekt typowy z Archonu w adaptacji, projekt ma taras zabudowany belkami żelbetowymi w formie słupów i wieńca wokół tarasu dołączonego do ściany bocznej budynku. Ze słupów żelbetowych rezygnujemy, zostanie wykonany jedyni ich fundament w celu późniejszego wykonania słupów stalowych i oklejenia styropianem + tynk elewacyjny LUB wykonania pergoli aluminiowej. Taras zostaje bez zmian.

    Warunki zabudowy na mojej działce nakazują zachowanie nieprzekraczalnej linii zabudowy po 7 m od zachodu i południa. Żeby dobrze posadowić budynek na tej działce i skorzystać z walorów widokowych taras wchodzi za południową NLZ o 1,5m. W dziale Urbanistyki mojego Urzędu Miasta dowiedziałem się że z powodu iż jest to granica działki sąsiadująca z drogą, minimalna NLZ jaką mogą mi zaproponować to 6m.

    Stąd dwa moje pytania:

    1. Zakładając że w Warunkach Zabudowy składanych do pozwolenia na budowę budynek wrysowany zostanie bez tarasu (wszystkie pozostałe warunki z WZ spełnione, sam budynek mieści się w granicach), czy mogę po otrzymaniu PNB złożyć wniosek o zmianę WZ w zakresie NLP z 7m obecnych na 6m a w tym czasie (2 miesiące na zmianę WZ, doświadczenie z wcześniejszych zmian) rozpocząć budowę ? Czy zmiana w WZ będzie prawomocna dla PNB wydanego na podstawie wcześniejszej WZ ? Dodam że w WZ określono że decyzja wygasa tylko gdy INNY wnioskodawca uzyska PNB, w innych przypadkach jest bezterminowa.
    2. Z jaką dokładnością należy trzymać się NLZ ? Idealna sytuacja jest gdy taras przekraczał będzie NLZ zmienioną na 6m o około 40 cm. Taras jest ziemny, podłoga drewniana + antresola jak wspominałem. Co grozi w przypadku kontroli, z tego co wiem nie dokonuje się odbioru budynku jako tako tylko zgłasza zakończenie budowy. Nie sądzę żeby któryś z sąsiadów doszukał się że taras na tyle wystaje za NLZ, dodatkowo taras nie będzie przeszkadzał żadnemu z sąsiadów.

    Budynku w drugą stronę przesunąć również nie mogę, pozostaje zwężenie tarasu a tego chciałbym uniknąć.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Jakub
    Ostatnio edytowane przez Evocati ; 12-03-2021 o 18:27

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    1.) wniosek o zmianę WZ ( w takim czy innym zakresie ) składa się PRZED opracowaniem projektu i wydaniem PNB dla budynku.
    2.) NLZ - dotyczy budynku ! - nie tarasu, który można realizować w odległości 1,5m od granicy działki, przy czym bez zadaszenia związanego z budynkiem, ... innych rozwiązań, które mogłyby tworzyć powierzchnię zabudowy.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    1.) wniosek o zmianę WZ ( w takim czy innym zakresie ) składa się PRZED opracowaniem projektu i wydaniem PNB dla budynku.
    2.) NLZ - dotyczy budynku ! - nie tarasu, który można realizować w odległości 1,5m od granicy działki, przy czym bez zadaszenia związanego z budynkiem, ... innych rozwiązań, które mogłyby tworzyć powierzchnię zabudowy.
    W przypadku działki drogowej to 1,5 m chyba nie obowiązuje?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    w Warunkach Technicznych jest faktyczne zapis, że :
    § 12.10.
    Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1–9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową.
    - czyli w zasadzie można by ścianę budynku postawić i w granicy działki drogowej, jednak
    mamy Ustawę Prawo Budowlane ( akt prawny ponad Rozporządzeniem w sprawie Warunków Technicznych ... ) gdzie pisze, że
    Art. 34.
    1. Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ...

    jednym słowem : byłaby możliwość zbliżenia do działki drogowej, o ile WZ lub zapisy Planu Miejscowego dawałyby taką możliwość !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Tak jak Łukasz napisał powyżej budynek może stać w granicy, tylko uzyskać takie WZ. A czy to jest taras naziemny? Taras naziemny można potraktować jako utwardzenie terenu. Utwardzać teren można do samej granicy (o ile nie zrobiono go biologicznie czynnym, a i to można zmienić jako odstępstwo nieistotne).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    sytuacja rozwiązała się tak że udało się uzgodnić z Panią urzędnik zmianę WZ i dopisanie wyjątku dla tarasu który to będzie mógł przekraczać NLZ o 2m. Przy okazji zmieniamy inne parametry tak aby nie było się już do czego przyczepić przy PNB.

    Okazało się też po zebraniu WZ z działek sąsiadów że tylko ja mam od strony tej drogi 7m NLZ, pozostałe działki mają 6m i 5m, co też szybko przekonało osoby w urzędzie o słuszności zmiany WZ dla mnie.

    Pozdrawiam
    Jakub

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony