dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Larkis

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Świętochłowice
    Kod pocztowy
    41-600
    Posty
    2

    Domyślnie dostęp do drogi publicznej

    Dzień Dobry. Jestem nowym użytkownikiem forum, bez doświadczenia. Chciałbym poprosić o poradę, wyrażenie opinii w kwestii dostępu do drogi publicznej. Sytuacja jest następująca. W sierpniu 2020 roku zakupiłem wraz z żoną działkę budowlaną. Nieruchomość gruntowa objęta jest księgą wieczystą i składa się z dwóch działek. W MPZP Gminy działki mają oznaczenie EMN24 (teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) oraz R61 (tereny rolnicze). W stosunku około 70% do 30%. Nasza działka łączy się z drogą gminną poprzez drogę wewnętrzną, w której mamy udział. Jestem w trakcie załatwiania formalności dot. wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Starając się o zaświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną dowiedziałem się w Urzędzie Gminy, że działka nie posiada takiego połączenia, gdyż droga gminna nie ma statusu drogi publicznej, jest drogą wewnętrzną ogólnie dostępną. Najbliższą drogą publiczną jest ul. Turystyczna. Ale to jeszcze nic. Okazało się również, że ostatni fragment tej drogi gminnej wewnętrznej ogólnie dostępnej i łączącej się z ul. Turystyczną, stanowi własność nadleśnictwa. Jest to jedyna droga jaką mogą się poruszać mieszkańcy tego terenu (jest to normalna droga o nawierzchni asfaltowej po której poruszają się piesi jak i samochody). Z licznych publikacji do jakich dotarłem dowiedziałem się, że w przypadkach uzasadnionych dobrem lokalnej społeczności, nadleśniczowie Lasów Państwowych mają możliwość podejmowania decyzji o udostępnieniu wyznaczonych dróg leśnych do ruchu publicznego. Chodzi mi konkretnie o skorzystanie z możliwości jakie daje Zarządzenie Nr 54 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 8 października 2019 r. Dzięki tej regulacji jest możliwość udostępnienia drogi leśnej do ruchu publicznego bez konieczności ustanawiania służebności i tym samym obciążania nieruchomości Skarbu Państwa. Jest jeszcze możliwość skorzystania z zapisu art. 29 ust. 3 pkt 7 ustawy o lasach. Tylko żeby było śmieszniej, pomimo tego, że Urząd Gminy twierdzi, że ten fragment drogi należy do nadleśnictwa, to nadleśnictwo tłumaczy, że tam żadnej drogi nie ma (według ich dokumentów jest to teren leśny), a faktycznie droga istnieje, asfaltowa i do tego obsługiwana przez gminę (np. odśnieżana w okresie zimowym). Co więcej droga ta na całej swojej długości (czyli do połączenia z ul. Turystyczną) widnieje na mapach stanowiących elementarną część MPZP gminy uchwalonego w 2013 roku, a oznaczenie tej drogi jako drogi gminnej wewnętrznej ogólnie dostępnej jest naniesione również na tej jej części, która rzekomo przechodzi przez tereny leśne zarządzane przez nadleśnictwo. Bardzo proszę o wyrażenie swojej opinii, może ktoś z Państwa miał podobny problem i mógłby doradzić co można w tej sytuacji zrobić. Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ruhh

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    56

    Domyślnie

    Jeśli lasy nie chcą dobrowolnie zgodzić się na formalny przejazd - ja bym złożył wniosek o ustanowienie drogi konieczniej przez tą drogę do właściwego miejscowo Sądu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony