dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Uzyskanie prądu ze skrzynki na działce

    Dzień dobry,

    jestem właścicielem działki, na rogu której znajduję się skrzynka elektryczna.
    Środek skrzynki stoi na linii dzielącej dwie działki.


    Od elektrowni uzyskaliśmy informacje, że, aby się podłączyć poprzedni właściciel musi dostarczyć dwa dokumenty:
    1. Oświadczenie elektryka (nie za bardzo wiem o co chodzi)
    2. Dokument PD - świadczący, że jest opłacona instalacja.

    Teraz poprzedni właściciel pierwszy raz żąda od nas pieniędzy za skrzynkę na pół z sąsiadem (4500/2).
    Tylko, że my w akcie notarialnym nie mamy żadnej płatności za te skrzynkę i na nic takiego się nie umawialiśmy, a działkę kupiliśmy ze skrzynką już na niej.

    Jak to z tym jest? Uderzać do urzędu żeby nas i tak podłączył z aktem notarialnym?

    Chciałem nowego sąsiada poinformować o tej płatności (że na nic takiego się nie umawiałem, bo podobno sąsiad tak), ale stary właściciel (starszy Pan) podał mi raczej zły numer.

    Dodam, że sprzedawca to raczej cwaniak, który często szuka okazji żeby jak najwięcej zarobić.
    Ostatnio edytowane przez yami ; 15-03-2021 o 17:56

  2. #2

    Domyślnie

    Dziwne rzeczy ZE żąda. Bo pisząc o oświadczeniu elektryka zapewne chodzi o wykonanie instalacji wewnętrznej ( mój ZE czegoś takiego nie wymagał), natomiast dokument PD o zapłaconej instalacji - jakiej instalacji? Być może chodzi o drugą ratę za wykonanie przyłącza, ale Ciebie jako nowego właściciela nie powinno to obchodzić.
    Co to jest za skrzynka, czy to samo przyłącze czy przyłącze z licznikiem?
    Teraz musiałbyś dowiedzieć się w ZE o możliwość przyłączenia prądu do swojej działki.
    Natomiast co do poprzedniego właściciela i zapłaty za skrzynkę to może on sobie żądać, nic nie wskóra i na Twoim miejscu nic mu nie płać bo nie ma żadnej podstawy prawnej.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Skoro ZE żąda oświadczenia od elektryka to pewnie nawet nie ma tam licznika. Z kolei ja u siebie nic nie miałem dzielonego na raty. Była opłata za przyłącze i później oświadczenie od elektryka i licznik. Zapytaj dokładnie an jakim etapie jest to przyłącze. Swoją drogą 4500 nawet na pół to i tak trochę dużo za przyłącze.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ex właścicielowi powiedz, żeby zabierał swoje zabawki, jak to jego. Jak nie jego, to za co chce kasę?

    ZE i tak będziesz musiał zapłacić za przyłącze - 80-90zł/kW mocy przy ryczałcie do 200m.
    \A jak częściowo skrzynka stoi na Twojej działce, to masz to wpisane jako służebność w KW? Jak nie, to sam możesz od ZE zażądać kasy za korzystanie z Twojej działki.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał yami Zobacz post
    ..jestem właścicielem działki, na rogu której znajduję się skrzynka elektryczna.
    Środek skrzynki stoi na linii dzielącej dwie działki.
    Wystąpić do rejonu o warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
    Dosłownie w takie j kolejności - nic na tel nic na słowa - wszystko się okaże po wydaniu warunków:
    https://energa-operator.pl/uslugi/pr...eci/odbiorcy-1
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Skoro ZE żąda oświadczenia od elektryka to pewnie nawet nie ma tam licznika. Z kolei ja u siebie nic nie miałem dzielonego na raty. Była opłata za przyłącze i później oświadczenie od elektryka i licznik. Zapytaj dokładnie an jakim etapie jest to przyłącze. Swoją drogą 4500 nawet na pół to i tak trochę dużo za przyłącze.
    Ja płaciłem na dwie raty, pierwsze przed wykonaniem przyłącza i druga po zamontowaniu licznika.
    Natomiast żadnego oświadczenia od elektryka nie musiałem przedstawiać ZE aby podłączyć się do przyłącza.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wystąpić do rejonu o warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
    Dosłownie w takie j kolejności - nic na tel nic na słowa - wszystko się okaże po wydaniu warunków:
    https://energa-operator.pl/uslugi/pr...eci/odbiorcy-1
    Dziękuję Wszystkim za komentarze.
    Dzwoniliśmy do PGE (google zwróciło te firmę na zapytanie o elektrownie w gminie, być może coś lepszego jest do wyboru?), czyli rozumiem analogicznie mogę złożyć wniosek w oparciu o stronę: https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia

    Działka moja i sąsiada jest pusta (więc pewnie nie ma licznika), czyli rozumiem żeby starać się o odpowiednią taryfę G we wniosku.
    Pewnie dodam we wniosku, że niedługo przyczepka kempingowa zawita na działce (bo tak będzie).

    Uzupełnię wpis po uzyskaniu odpowiedzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Hej,

    uzyskałem taką korespondencje od elektrowni:https://imgur.com/a/jia5Uhn

    Wnioskowałem o prąd docelowy i taki otrzymałem.
    W umowie nie ma jasno podanej taryfy - przynajmniej ja nie widziałem żadnego zapisu mówiącego G11/C11 czy czegoś podobnego.
    Ale w sumie widziałem zapis, że V grupa, a nie VI grupa.

    Co do terminu to jest dość odległy październik 2022, biorąc pod uwagę, że skrzynka znajduję się na działce.
    Mi osobiście to bardzo nie przeszkadza, bo prąd na budowę będę miał za darmo od sąsiada i nie mam dużo pieniędzy żeby skończyć budowę pod klucz "szybko" mimo, że zaczynam budowę w tym roku.

    Zastanawia mnie punktu 3 umowy:
    "Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o wykonaniu instalacji odbiorczej zgodnie z obowiązującymi przepisami, podpisane przez wykonawcę instalacji i Podmiot Przyłączany"

    Czy nie chodzi o oświadczenie elektryka, o którym była mowa w pierwszej wiadomości. Czy też o instalację domową - skrzynkę elektryczną w domu?

    Natomiast punkt 8 umowy: "dostarczenia do PGE Dystrybucja S.A. prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę obiektu (...)"
    Rozumiem, że trzeba dostarczyć ważne pozwolenie na budowę, którego jeszcze nie mam, ale będę posiadał niedługo.

    Co do kwoty, to jak widać, jest to kwota około 1200 złotych (tytułem wyłącznie "opłaty za przyłączenie", nie ma opłaty za odległość).

    Czytam, że:

    "W umowie znajdzie się zapis na temat maksymalnego terminu wykonania przyłącza. Zakłady Energetyczne z reguły wpisują tam daty zawyżone, a realny termin wykonania przyłącza może być znacznie krótszy."
    Ale czytając umowę, mam wrażenie, że nie jest tak jak czytałem na FM, że można nie mieć domu żeby mieć prąd docelowy, prawda? A dokładniej nie mieć tej skrzynki w domu, bo rozumiem, że punkt 3. umowy odwołuję się do niej.
    Ostatnio edytowane przez yami ; 07-04-2021 o 22:16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony