dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Oczyszczalnia biologiczna Masterplast Greenflow 4 W

    Witam,
    w domu który zamierzam kupić od dewelopera jest przydomowa oczyszczalnia biologiczna Masterplast Greenflow 4 W.
    Czy ktoś z Was posiada lub zna ? Można prosić jakieś opinie. Dodam, że rodzina 4-osobowa, zużycie wody dość duże jak na 4 osoby.

  2. #2

    Domyślnie

    Oczyszczalnia niby jest na 4 osoby, z instrukcji wynika że do 0,6 m3/dobę. Patrząc na bieżące zużycie wody jakie mam (za rok) to by się chyba zgadzało. Ale co jak powiedzmy przez dzień, czy kilka byłoby więcej osób - jak sobie taka oczyszczalnia wtedy radzi ?

  3. #3

    Domyślnie

    Opis w teorii, czyli jest to oczyszczalnia biologiczna z dwoma zbiornikami. Osadnik jest dwukomorowy ale nie ma filtra na wylocie. W drugim zbiorniku, pierwsza komora jest napowietrzana ze złożem ( chyba to jakieś pierścienie ), a druga to osadnik wtórny z recyrkulacją osadu do osadnika wstępnego.
    Nie wiem jakie są pojemności obu zbiorników, ale to przepływówki, więc lepiej nie dawać dużych zrzutów. Sterownik to chyba Monoblock i w teorii odpowiada za działanie dmuchawy i recyrkulacji osadu przez jeden elektrozawór. Podsumowując to nie mój typ do polecenia jako oczyszczalni, ale z drugiej strony są też gorsze wyroby na rynku. Jak ktoś zrozumie co ma i będzie ją doglądał to może jakoś działać.

    Z większą ilością osób i nierównomiernym zrzutem ta oczyszczalnia może sobie nie poradzić. Jakby były jakieś dodatki tj. dawkowanie z osadnika, które stworzy zapas pojemności, by było lepiej. Ja wolę oczyszczalnie SBR, w których sterownie jest bardziej rozległe i jest większa kontrola procesu.

    Skoro to używana oczyszczalnia, to wiedzy nabierzesz dopiero jak ją opróżnisz z osadu oraz zrobisz serwis dmuchawy, czyli filtr i membrany nowe. Do tego sprawdzić czy sterownik działa poprawnie. Jednak jeśli już teraz w drenażu, czy studni chłonnej stoi woda to uważaj, bo może być źle.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 16-03-2021 o 22:07

  4. #4

    Domyślnie

    Nie, nie jest to używana oczyszczalnia ,na nawet jej jeszcze nie ma. Mam rezerwacje na dom budowany przez dewelopera - ta oczyszczalnie jest w standardzie (czyt. cenie). I się zastanawiam czy.ro jest dobre rozwiązanie. To co by się mogło dziać przy okresowo (kilka dni) większej liczbie osób (ścieków) ?

  5. #5

    Domyślnie

    Skoro deweloper, czyli ma wycenę od instalatora, który pewnie dobrał coś dla dobrej ceny przy wymogach, aby to była biologiczna, a nie drenażowa oczyszczalnia. Taki mały przetarg, więc nie spodziewaj się za dużo .

    Jeśli możesz ustalić ile kosztuje w tej ofercie sama oczyszczalnia, to wówczas może Ci się uda ją podmienić na coś innego, czytaj lepszego, za dopłatą. Jednak to nie takie proste bo instalator zarabia zarówno na sprzedaży jak i na montażu, więc zachwycony może nie być, albo da Ci średnio atrakcyjną cenę . No mam nadzieję, że się z tym mylę.

    Jednak to rozmowa na później, bo każdą oczyszczalnię, nawet drogą, może załatwić źle dobrane odprowadzenie, na które wsypano za mało żwiru. Nie wiem, czy są już projekty, do których możesz mieć wgląd ale to trzeba wyjaśnić najpierw. Czyli jak wsiąka, tj. drenaż lub studnia chłonna oraz ile i jakiej jest podsypki. Do tego jeszcze badania gruntu, które powinni mieć, aby potwierdzić co w opinii geologicznej jest o chłonności gruntu oraz najwyższym możliwym poziomie wód gruntowych.

    Jeszcze jedno, jak duża jest działka ?

    Dopiero po tym można wrócić do rozmowy o oczyszczalni, aby nie zwariować
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 17-03-2021 o 11:40

  6. #6

    Domyślnie

    Co do działki do 10 arów - natomiast oczyszczalnia jest projektowana z przodu budynku, to jest pomiędzy drogą dojazdową a budynkiem - tak więc tam miejsca dużo nie ma.

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli pewnie studnia chłonna i ogólnie oczyszczalnia biologiczna wciskana, aby lepiej to wyglądało w ofercie domu.

    Jednak bez jakiś szczegółów z projektu lub badań geologicznych, ciężko więcej coś napisać. Możesz pytać jaka oczyszczalnia byłaby lepsza, ale to i tak nie zmienia faktu, że nie wiadomo czy dobrze będzie wsiąkać ?

  8. #8

    Domyślnie

    Będę pytał o to dewelopera. Dzięki za pomoc. Ale powiedz jeszcze proszę co się fizycznie stanie jak zrzut będzie większy, co się stanie ? Nie wiem za bardzo jak te oczyszczalnie działają, nigdy się tym nie interesowałem - dopiero teraz doczytuje. Ponadto na mapce która mam widzę z przodu domu jednak jakby drenaż (pewnie dlatego został dobrany ten model W, bo on ma inne rozmiary tego drenażu

  9. #9

    Domyślnie

    Co się stanie to zależy od stanu w jakim będzie oczyszczalnia. Oczyszczalnie przepływowe gorzej sobie z tym radzą i ogólnie to spadnie poziom oczyszczenia gdy zrzut będzie większy. Jeśli odprowadzenie, np. drenaż, jest zrobione za małe to przy takich " ekstra dolewkach ", skróci się jego żywotność i będzie coraz mniej wsiąkać.

  10. #10

    Domyślnie

    Odkopie jeszcze ten temat..... gdyż pytając na początku nie byłem wszystkiego świadom.
    Oczyszczalnie o której mowa odprowadza wodę oczyszczoną do zbiornika szczelnego jako, że drenaż oraz studnia chłonna nie mogła być zastosowana ze względu na glebę (gliny spoiste). Tylko teraz się zastanawiam w ogóle jaka jest przewaga takiego rozwiązania nad szambem .... To znaczy może przez lato można tą wodę wykorzystać, ale poza to trzeba ją wywozić... jakieś opinie w tym temacie ?

  11. #11

    Domyślnie

    Dla mnie robienie oczyszczalni bez stałego odpływu nie ma sensu. Ścieki z domu idą cały rok to i drenaż lub studnie chłonną robisz, aby mogła przez cały rok też działać.

    Jak za oczyszczalnią jest szambo to wydałeś więcej, a masz mniej zalet. Możesz sobie podlewać drzewka lub krzaczki, a do trawy i tak trzeba wody ze studni lub sieci używać. Zależy też jaką dużą ktoś ma działkę i jaki ogród

    Oczyszczalnia biologiczna też musi być z "górnej półki", abyś nie martwił się o jej działanie. To na pewno dodatkowa kasa. Nie myśl też, że od razu każda oczyszczalnia działa dobrze. U tych tańszych jest to po prostu trudniejsze do osiągnięcia

    Czasem jest lepiej zrobić zwykłe szambo szczelne. Szczególnie, gdy działka jest mała i masz glinę spoistą. Przy dużych działkach zawsze jest więcej możliwości do kombinowania, lecz i tak szambem może się skończyć dyskusja.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 09-06-2021 o 10:42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony