dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Trawnik jedno roczny - regulacja PH

    Witam
    W zeszłym roku założyłem trawnik koło domu około 500m. Trawnik jest daleki od ideału, dodam, ze mam założone nawadnianie. Kupiłem pH elektroniczny i sprawdziłem w kilku miejscach i wychodzi ze mam pH 5.0. Pan w sklepie ogrodniczym mi polecił, żeby teraz wysiać nawóz wapniowo magnezowy odczekać z 4 tygodnie i później jeszcze jakiś nawóz uniwersalny. Co koledzy radzicie bo już tyle się naczytałem o tej regulacji pH, ze aż mi się w głowie kręci i sam nie wiem czy mam ziemie zakwasić czy co?? Proszę o poradę.
    Poniżej dodam zdjęcia jak wyglada trawnik.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zdecydowanie jest za kwaśno.

    Co prawda nawożenie wapniem powinno się robić na jesień, ale w twoim przypadku to trzeba interwencyjnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Też wyczytałem, że to już ostatni gwizdek. Czyli co kolego radzisz od razu mogę wysiać ten nawóz wapniowo-magnezowy ?? Czy poczekać jeszcze tydzień bo mają być teraz przymrozki???
    Mam jeszcze pytanko czy mogę zrobić delikatnie wertykulacje dodam ze trawnik był zakładany w czerwcu 2020 i niby nie zalecają po pierwszym roku. Ale może delikatnie?? Bo naprawdę włożyłem w to bardzo dużo pracy i aż się serce kraje jak widzę efekty.

    Czy może aeracje ???

    Coś nie mam opcji żeby dodać zdjęcia.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    teraz, to się zstosuje poza wegetacją roslin. Skoro używa się przed zimą normalnie - znaczy, że temperatura nie ma znaczenia.

    Po co chcesz robić wertykulację? Przecież nie masz zbitej darni.
    Jak w zeszłym roku nawoziłeś?

    jak przygotowałeś glebę? jaką masz glebę?

    zdjęcia trzeba pomniejszyć przed dodaniem.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, czyli wyśmieje teraz ten nawóz wapniowo magnezowy. Wcześniej przed rozsypaniem nawozu mam przegrabić cały trawnik i skosić trawę po zimie ???

    Myślałem o wertykulacji czy aeracji pytam ponieważ chce się poradzić co będzie wskazane w moim przypadku ??

    W zeszłym roku nawoziłem tylko w czerwcu nawozem uniwersalnym.

    Glebę przygotowywałem wcześniej cały trawnik miałem kilka razy przejechany glebogryzarką, wyrownalem, ubilem i tak posiałem. Ziemia ciężko powiedzieć jaka jest kilka lat temu w tym miejscu było pole. Gleba na moje jest dosyć taka ciężka, może nawet i zbita.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie rozumiem co chcesz wyśmiewać - masz za kwaśną glebę, musisz wapnować, bo trawa przestanie rosnąć.
    I to jak najszybciej, zanim rozpocznie wegetację.

    Twój trawnik wygląda żle po pewnie jest skrajnie zagłodzony, skoro nawoziłeś go tylko raz (sic!)

    Nie potrzebuje wertykulacji tylko nawożenia.

    Poza tym trawników nie zakłada się na zbitej glebie. Trzeba ją rozluźnić. Trawa potrzebuje dużo powietrza przy korzeniach.
    Czyli pewnie konieczna będzie porządna aeracja z piaskowaniem (być może kilka razy) - ale poczekaj na sezon wegetacyjny.

  7. #7

    Domyślnie

    Kupiłem nawóz o nazwie wapniak i mam prośbę ile tego nawozu wysiać, trawnika mam Ok 500m2 nawozu tego mam worek 30kg. I mam teraz pytanko czy to jest dobry nawóz do trawnika, bo nic tam nie ma napisane?
    Wole się was poradzić, bo sprzedawca robił wrażenie niezbyt zorientowanego w temacie. A pytałem o szczegóły to powiedział, ze to jest do wszystkiego a dawkowanie to mam sobie sprawdzić w internecie. Proszę o opinie czy mogę wysiać i w jakiej dawce, żeby bardziej nie zaszkodzić.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To jest kreda - służy głównie do korekty odczynu. Poza tym ma fosfor i mikroelementy. Więc po koszeniu starczy już dać nawóz azotowy

    tu masz dawkowanie:
    https://sklep.agrosimex.pl/wapniak-k...na-500-kg.html

    ty masz chyba ciężką glebę (na wszelki wypadek można traktować jako średnio ciężką) i glebę kwaśną, więc 1t/ha (100 g/m2)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 22-03-2021 o 20:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony