dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Kawalerka 24m2 - OGRZEWANIE łazienka i 1 pokój

    Witam.
    Mam kawalerkę 24m2, (1 pokój + łazienka)
    Dostęp do komina jest i założenie gazu jest możliwe jednak przerażają mnie wymagane pozwolenia. Remont zaczynam za 3 dni a na same pozwolenia trzeba czekać bardzo długo.

    Myślałem nad piecem dwufunkcyjnym lub piecykami akumulacyjnymi.
    Zdecydowanie chciałbym to pierwsze jak sie da bo bym miał tez załatwioną sprawe grzania wody.
    Budynek jest ocieplany, choć sąsiadów brak bo większość pod wynajem w bloku mieszkań.
    Opłatę za prąd mam stałą. Taką taryfe wybrałem wczesniej

    Jakie piece 2funkcyjne elektryczne polecacie, ile o jakiej mocy i ile wyjdzie mniej - wiecej za ogrzewanie tym na rok/ miesiac
    A ile za piecyki akumulacyjne (myslałem 1 w pokoju, 1 w łazience) ew. jak najekonomiczniej je zaistalować ? tj termostaty czy jakies ograniczniki czasowe ?

    Ps. jestem praktycznie zielony
    czy kocioł elektryczny 2funkcyjny bedzie za mocny do mieszkania 24m2 ? Ile kW potrzebuje ? Blok ocieplany wybudowany w 1995 roku
    Ostatnio edytowane przez ediii93 ; 18-03-2021 o 22:00

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nic nie podpowie?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie masz przyłącze?
    Kocioł elektryczny z jednej strony jest fajny, bo zajmuje mało miejsca co pewnie jest istotne w tak małym mieszkanku - ale nie ma akumulacji więc w dużej mierze będziesz grzał i CO i CWU prądem w drogiej strefie i potrzeba dużej mocy. Do tego rozprowadzenie ciepła jest kłopotliwe.

    Jak prądem - to najsensowniej byłoby skuć wylewkę, ułożyć kable grzewcze i zalać, żeby była akumulacja + upchać gdzieś zasobnik do CWU. Wtedy (prawie) 100% prądu do ogrzewania będziesz w stanie pociągnąć w taniej strefie - może z 80 przy G12as, ale pewnie wyjdzie najtaniej.

    Można też dołożyć klimę i część ciepła produkować z COP w okolicach 3, zamiast 1.

    Ile kW i kWh potrzebujesz to trzeba policzyć (OZC), jak nie masz danych pomiarowych.

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Ogrzanie jednego pokoju własnym źródłem ciepła, nawet "drogim" prądem i nawet w taryfie G11 wyniesie grosze
    Także nawet się nie zastanawiaj i pakuj tam kocioł elektryczny i bojler.
    Koniecznie osobno

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ogrzanie jednego pokoju własnym źródłem ciepła, nawet "drogim" prądem i nawet w taryfie G11 wyniesie grosze
    Jak mieszkałem w bloku, to wychodziło mi ponad 100kWh/m2/r na ogrzewanie. Nawet x24m2 daje to z 2500kWh * 0,65 = 1625 zł + z tysiąc złotych na CWU... To grosze?

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak mieszkałem w bloku, to wychodziło mi ponad 100kWh/m2/r na ogrzewanie. Nawet x24m2 daje to z 2500kWh * 0,65 = 1625 zł + z tysiąc złotych na CWU... To grosze?
    Tak zboczony na tym tle nie byłem
    Za M4 52m2 płaciłem ogrzewaniu miejskim ok.2200zl rocznie i tak przez rowno 20 lat
    Jakoś z tego powodu nie widziałem nigdy problemu.
    A co dopiero jeśli mowa o 24m2 i polowe z tego

    Oczywiście cwu osobno było płacone bo gazem...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 20-03-2021 o 22:55

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie masz przyłącze?
    Kocioł elektryczny z jednej strony jest fajny, bo zajmuje mało miejsca co pewnie jest istotne w tak małym mieszkanku - ale nie ma akumulacji więc w dużej mierze będziesz grzał i CO i CWU prądem w drogiej strefie i potrzeba dużej mocy. Do tego rozprowadzenie ciepła jest kłopotliwe.

    Jak prądem - to najsensowniej byłoby skuć wylewkę, ułożyć kable grzewcze i zalać, żeby była akumulacja + upchać gdzieś zasobnik do CWU. Wtedy (prawie) 100% prądu do ogrzewania będziesz w stanie pociągnąć w taniej strefie - może z 80 przy G12as, ale pewnie wyjdzie najtaniej.

    Można też dołożyć klimę i część ciepła produkować z COP w okolicach 3, zamiast 1.

    Ile kW i kWh potrzebujesz to trzeba policzyć (OZC), jak nie masz danych pomiarowych.

    Jest gaz i prąd, jednak wczesniej grzano akumulacyjnym do kontaktu przez co całe mieszkanie jest do remontu, grzyb itd...
    Gaz odpada bo pozwolenia na budowe to długi okres czasu a jutro mi wchodzą ścianki działowe na łazienke stawiać.
    Pytanie do wszystkich
    Rozumiem że najekonomiczniej wychodzą te dynamiczne grzejniki akumulacyjne, innej opcji nie ma ? + osobno coś do grzania wody, tez elektryczne?

    OZC to około 2,5 kW bedzie na całość. Blok stary ale niedawno ocieplany z zewnątrz + ja planuje obniżyc sufit i ocieplic od góry przynajmniej.

    Ważne. Czy do tych grzejników i podłączania wymagane są jakieś specjalne certyfikaty czy kazdy "elektryk" to podłączy. Nigdy nie grzałem prądem i boje sie o bezpieczeństwo tego. Bo grzejniki akumulacyjne kojarzą mi się tylko z przepalonymi kablami jak w farelce ;p

    Do grzania wody bojler elektryczny wyjdzie najtaniej czy moze jakies przepływowe ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ogrzanie jednego pokoju własnym źródłem ciepła, nawet "drogim" prądem i nawet w taryfie G11 wyniesie grosze
    Także nawet się nie zastanawiaj i pakuj tam kocioł elektryczny i bojler.
    Koniecznie osobno
    O jakiej mocy u siebie kocioł miałeś na tych 52m2?

  9. #9

    Domyślnie

    Czy w waszej opinii staranie się o pozwolenie na budowe i kozioł gazowy ma sens w takim małym mieszkaniu ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ediii93 Zobacz post
    Rozumiem że najekonomiczniej wychodzą te dynamiczne grzejniki akumulacyjne, innej opcji nie ma ? + osobno coś do grzania wody, tez elektryczne?
    Określenie, co jest najbardziej ekonomiczne nie jest proste, bo różne składowe trzeba wycenić i sprowadzić do wspólnego mianownika.
    Z grzania z COP1 najekonomiczniej pewnie wyjdą kable w wylewce. Nie zajmują miejsca a akumulację mają wielokrotnie większą (bo i masa wylewki większa) niż największe grzejniki, które zmieścisz. Do tego grzanie podłogowe powoduje poczucie komfortu przy niższej temperaturze powietrza - a więc i straty przez przenikanie i wentylację będą mniejsze, niż przy grzejnikach.

    Jak bierzesz pod uwagę wymianę wylewek, to zdecydowanie bym wybrał kable w wylewce + klima (tę możesz dołożyć później).

    Cytat Napisał ediii93 Zobacz post
    Do grzania wody bojler elektryczny wyjdzie najtaniej czy moze jakies przepływowe ?
    Przepływowe wymaga dużej mocy przyłączeniowej - może być z tym w bloku problem a do tego grzejesz, gdy używasz czyli w dużej części w drogiej strefie. Jak zmieścisz, to wcisnąłbym zasobnik z 60l. Ale jak i tak będziesz robił elektrykę, to od licznika pociągnij 5x10mm (nawet, jak teraz do licznika jest byle co - to może się to w przyszłości zmienić) a od swojej rozdzielnicy w okolicę, gdzie ewentualnie przewidujesz kocioł elektryczny/podgrzewacz przepływowy 5x4mm.

    Do grzejników/kabli grzewczych/mat pociągnij osobne obwody 3x2,5mm

  11. #11
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam,
    Jeśli posiada Pan instalację gazową oraz przystosowaną do tego instalacje centralnego ogrzewania, to najlepszym rozwiązaniem byłoby zakupienie 2-funkcyjnego kotła kondensacyjnego który zapewni ogrzewanie i ciepłą wodę w lokalu.
    Istnieje również wiele alternatywnych metod ogrzewania dla Pana mieszkania. Wartym rozważenia rozwiązaniem mogą być grzejników elektrycznych lub listw grzejnych a do ciepłej wody użytkowej zastosowanie przepływowego lub pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego
    Koszty ogrzewania zależą od wielu czynników: przegród budynku, wentylacji, wybieranych temperatur w pomieszczeniach, zużycia ciepłej wody etc. Można je uzyskać m.in. na podstawie audytów i stosownych obliczeń . Pomocne mogą być informacje dostępne tu:
    https://www.bosch-thermotechnology.c...rmacje/porady/ oraz liczne kalkulatory dostępne w sieci.
    Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/
    Pozdrawiam
    ----------------------------------
    Konsultant Bosch Termotechnika

  12. #12
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Ogrzewanie niewielkich lokali do niedawna było wyzwaniem. Obecnie oferowane kotły oferują moc minimalną 3kW (2-funkcyjne) a nawet 2kW (1-funkcyjne) np. GC2300iW więc są dobrze dopasowane pod tym względem do takich obiektów.
    Link: https://www.bosch-thermotechnology.c...i-w-1221633-p/
    Alternatywą dla kotłów gazowych mogą być kotły elektryczne
    https://www.bosch-thermotechnology.c...e--18516080-c/

    Pozdrawiam
    -----------------------------
    Konsultant Bosch Termotechnika

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony