dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kotłownia 30m od domu. Sterowanie?

    Witam.
    Rodzicie planują przenieść kotłownie do garażu, który jest oddalony od domu o 30m. Będzie wkopana rura preizolowana.
    Posiadają piec na eko-groszek ze sterownikiem IRYD. Mam pytanie odnośnie sterowania.
    W kotłowni (garażu) będzie jedna pompa. W domu zastosowane sprzęgło lub wymiennik. Za wymiennikiem/sprzęgłem będzie pompa cwu i pompa z mieszaczem do 2 rozdzielaczy do podłogówki (będzie robiona w przyszłości). Narazie trzeba wywalić kocioł do garażu, żeby zmienić układ pomieszczeń ... Czy na takiej odległości można puścić kable od czujników temperatury i sterowania pompami usytuowanych w domu(dla podłogówki i cwu) do sterownika przy piecu w garażu? Nie będzie to zakłócało ich pracy?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Będzie to wpływało na odczyty temperatury - co w konsekwencji wpłynie na poprawność nastaw - trzeba by: albo wprowadzić korekty w zależności od zwiększonej rezystancji , albo dodatkowo przewody kompensacyjne.

    Niekiedy najprostsze rozwiązanie staje się najlepsze - przesuwa się krzywą grzana w górę lub w dół tzn zamiast 20*C.....17*C

    Zobacz jaki wpływ ma rezystancja na temperaturę dla typowego termometru w piecu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charakterystyka-rezystora-platynowego-pt100.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	454136
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 19-03-2021 o 12:56 Powód: uzupełnienie odpowiedzi
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc. (gwiazdka poszła)
    Tak "łopatologicznie" to na sterowniku będę miał ustawione np: 27 st., a rzeczywista wartość będzie np. 22 st. Czy na odwrót?
    Możesz rozwinąć temat przewodów kompensacyjnych?
    I jeszcze jedno ile na tych 30m może wzrosnąć rezystancja? Nie wiem czy dobrze policzyłem, ale mi wyszedł opór zwiększony o ok. 1 om dla kabla fi 0,75 mm. To mogą być z 2-3 stopnie. Tragedii nie ma.
    Czy takie sterowniki nie mają czasem wbudowanego sposobu kalibracji czujnika?
    Ostatnio edytowane przez Mocarny ; 19-03-2021 o 14:42

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    Dziękuję za pomoc. (gwiazdka poszła)
    Tak "łopatologicznie" to na sterowniku będę miał ustawione np: 27 st., a rzeczywista wartość będzie np. 22 st. Czy na odwrót?
    Możesz rozwinąć temat przewodów kompensacyjnych?
    I jeszcze jedno ile na tych 30m może wzrosnąć rezystancja?
    Jeśli na sterowniku będzie odczyt np 30 to faktycznie będzie 20.
    Kompensacja polega na puszczeniu obok pary przewodów(najprościej) do czujnika.... kolejnej pary prócz tej co już jest. Równoległe połączenie przewodów to równoległe połączenie rezystancji = stanowczo zmniejszenie rezystancji

    3 Ohm to ok 10*C
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 19-03-2021 o 14:40
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mój sąsiad ma zrobione coś w ten gust - bo w jednym budynku ma w piwnicy kocioł na ekogroszek i z niego do drugiego domu mieszkalnego (mniejszego) gdzieś na odległość 12 m puszczona w ziemi zaizolowana rura do ogrzewania tego drugiego budynku. Pompa CO chodzi mu cały czas a grzejniki z termostatami regulują temperaturę. Nie ciągnął żadnego przewodu do czujników itp. Działa tak już ładnych parę lat.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Pompa CO chodzi mu cały czas a grzejniki z termostatami regulują temperaturę.
    Najlepsze są najprostsze rozwiązania - brawo dla "sąsiada".

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Też parę lat temu doszedłem do takiego rozwiązania - co do zasady pompa CO chodzi cały czas, a termostaty załatwiają resztę. Pompa CWU chodzi do 23,00 a do rana odpoczywa. No, ale to trzeba było samemu do tego dojść, że najprościej jest najlepiej - był to regulator pokojowy, było ustawianie temperatur na noc niżej w dzień wyżej, pogodówki itp i inne cuda.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Też parę lat temu doszedłem do takiego rozwiązania
    Dlatego napisałem brawo.
    co do zasady pompa CO chodzi cały czas, a termostaty załatwiają resztę.
    Można przy takim układzie jeszcze prościej to rozwiązać (jedna pompa na powrocie pracuje cały czas do pewnego progu temp., np 50'C). Gdy głowice po-przymykają układy i nikt nie zużywa wody ze zbiornika C.W.U. staje się on wtedy buforem dla układu C.O.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lafar6502

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Kod pocztowy
    05-462
    Posty
    2

    Domyślnie

    U mnie kotłownia jest ok 10 m od domu, rury izolowane ale nie profesjonalną rurą pre-izolowaną tylko otuliną zrobioną przez hydraulików.
    No i po 10 latach juz nie jestem pewien na ile dobra jest ta izolacja, a wykopywać nie zamierzam. Na pewno nie sprawdza się to przy cyrkulacji ciepłej wody - cyrkulacja przydatna rzecz przy takich odległościach, ale u mnie ta ciepła woda mocno stygnie gdy krąży w tych rurach.

    Dlatego całe sterowanie mam zrobione tak żeby unikać pompowania wody w kółko bez przerwy. Cyrkulacja załącza sie raz na 30 minut, a ogrzewanie CO pompuje wodę tylko wtedy gdy dom ma być ogrzewany, tj gdy termostat w domu załączy grzanie. Gdy dom nagrzeje się do odpowiedniej temperatury kocioł zatrzymuje się a pompa CO przestaje działać. W ten sposób straty ciepła są ograniczone.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony