dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie CO i CWU w domu 120 m2

    Witam,
    planuję dom:
    - 120 m2, parter i poddasze użytkowe typu stodoła,
    - technologia tradycyjna cegła 1-warstwa i ocieplenie styropianem, bez rekuperacji,
    - 2 łazienki, obie z wc i umywalkami, jedna z wanną, druga prysznic,
    - 4 osoby w domu.

    Obecne założenia:
    - jak najmniej wydatków na początku, może później fotowoltaika lub pompa powietrzna,
    - nie będzie absolutnie gazu - za drogie przyłącze,
    - ogrzewanie - kable elektryczne w wylewce (mam wycenę - jest ok), w łazienkach grzejniki elektryczne, koza w salonie 25 m2 raczej mało pomoże (nie chcę rekuperacji),
    - cwu - poradzono mi bardziej ogrzewacz wody 200 l niż zasobnik CWU do łazienek, do kuchni (po drugiej stronie domu niż łazienki) mały ogrzewacz wody 15 l, wszystko elektryczne.

    Chcę sprawdzić, ile to wyjdzie, może wytrzyma mój portfel. W segmencie płaciłem 600 zl miesięcznie za gaz, wodę i prąd, łazienki podobne, ogrzewanie podłogowe dół i łazienka, reszta grzejniki na wodne. Mam nadzieję, że nie będzie dużo więcej, chociaż to dom.

    Proszę o ocenę tych planów przy tych założeniach, może coś można zrobić lepiej nie ponosząc na starcie większych wydatków...
    Ostatnio edytowane przez marcskier ; 19-03-2021 o 18:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    Proszę o ocenę tych planów przy tych założeniach (tylko prąd, żadnej rekuperacji) , może coś można zrobić lepiej nie ponosząc na starcie większych wydatków...
    Bez rekuperacji musisz grzać biomasą, żeby zmieścić się w limicie EP.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Żeś się uparł na brak wentylacji, totalnie bez sensu. To jest jedna rzecz której nikt z budujących nie żałuje i bardzo chwali.
    Nie ma przesłanek aby tego nie robić. A do grzania kup pompę.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za uwagi.

    @Keizen - poczytałem Twoje posty, szacunek za wyliczenia, kawał roboty, i trochę się przekonałem do PC, ale polecasz jakieś tańsze egzemplarze?

    @Janekk1234 - jeśli masz na myśli rekuperację, to chodzi o alergię jestem uprzedzony i niestety mam dylemat budowlanego laika, który sam nie może za wiele zrobić, a musi budować oszczędnie

  5. #5
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    Dzięki za uwagi.
    @Janekk1234 - jeśli masz na myśli rekuperację, to chodzi o alergię jestem uprzedzony i niestety mam dylemat budowlanego laika, który sam nie może za wiele zrobić, a musi budować oszczędnie
    Prędzej alergia da się we znaki przy wentylacji grawitacyjnej niż przy mechanicznej.
    Wcale nie musi być to droga inwestycja, jak chcesz po taniości to Luna wydajnościowo wystarczy i zamkniesz się w kwocie 4tys.zl.

    Przy takim domu zapotrzebowanie na energię to jakieś 5000-6000kWh na c.o a cwu zależy od ilości zużytej wody, jeśli głównie wanna to na 4 osoby jakieś 4000-5000kWh ,jeśli krotki prysznic to połowę z tego.
    Domyślnie zakladam, że będziesz wykorzystywał tańszą taryfę czyli te 10000kWh z wanną dadzą Ci jakieś 3500-4000zl rocznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony