dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maniek&Felek

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    20

    Domyślnie Asymetryczna ilość kanałów po stronie nawiewu i wywiewu - czy to problem ?

    Witam,

    Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów.
    Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ?

    Pozdr.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	V3.JPG
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	67,8 KB
ID:	454157  

  2. #2

    Domyślnie

    policzyłeś, wyliczyłeś, na papierku idealnie a jak zrobisz to okaże się, że o kan d.. potłuc te wyliczenia.

    Policzyłeś opory każdego zakrętu, zagięcia, złącza, długości itp? Wątpię. Poza tym w praktyce wyjdzie inaczej niż sobie policzysz.


  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maniek&Felek

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    policzyłeś, wyliczyłeś, na papierku idealnie a jak zrobisz to okaże się, że o kan d.. potłuc te wyliczenia.

    Policzyłeś opory każdego zakrętu, zagięcia, złącza, długości itp? Wątpię. Poza tym w praktyce wyjdzie inaczej niż sobie policzysz.
    Policzyłem.
    Bardzo chciałbym jakoś praktycznie wykorzystać Twój wpis ale nie znajduję sposobu na to.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek&Felek Zobacz post
    Witam,

    Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów.
    Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ?

    Pozdr.
    Powinieneś mieć możliwość wyregulowania wentylatorów naw i wyw w centrali. Dzięki temu będziesz mógł wyregulować ilość powierza vs sprez. Zwykłym manometrem będziesz mógł wyznaczyć sobie pkt. pracy wentylatora naw i wyw.

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Tylko doświadczalnie.
    Wstępnie policzyłeś tak z grubsza, teraz wykonać i sprawdzić.
    W każdym razie ilość kanałów nawiewnych(przekrój) powinna być taka sama jak wywiewnych. a jeszcze lepiej jak nawiewnych jest więcej. Kolejna sprawa, przepływ i strumień nie jest liniowy, te parametry zalezą tez od sprężu na wlocie i nie są równomierne w poszczególnych partiach kanałów.

    jeżeli tak wyliczyłeś i Ci pasuje to tak zrób.

    Zaprojektuj i policz tak, abyś nie musiał różnicować wydajności wentylatorów ani tłumić poszczególnych wlotów-wylotów. Ta możliwość pozostanie Ci na niedoskonałość wyliczeń
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 20-03-2021 o 14:22


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    ...Policzyłeś opory każdego zakrętu, zagięcia, złącza, długości itp? Wątpię. Poza tym w praktyce wyjdzie inaczej niż sobie policzysz...
    No nie wiem. Jak dobrze policzył to i nie powinno się to za bardzo rozjechać w praktyce. Ja nie jestem zawodowcem a jak policzyłem to potem po pomierzeniu wyszło prawie idealnie tak samo jak. Czyli jednak teoria potrafi czasem pokryć się z praktyką.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Tylko doświadczalnie.
    Wstępnie policzyłeś tak z grubsza, teraz wykonać i sprawdzić.
    W każdym razie ilość kanałów nawiewnych(przekrój) powinna być taka sama jak wywiewnych. a jeszcze lepiej jak nawiewnych jest więcej. Kolejna sprawa, przepływ i strumień nie jest liniowy, te parametry zalezą tez od sprężu na wlocie i nie są równomierne w poszczególnych partiach kanałów.

    jeżeli tak wyliczyłeś i Ci pasuje to tak zrób.

    Zaprojektuj i policz tak, abyś nie musiał różnicować wydajności wentylatorów ani tłumić poszczególnych wlotów-wylotów. Ta możliwość pozostanie Ci na niedoskonałość wyliczeń
    Dobrze, ze doświadczalnie pomp w oczyszczalniach nie dobierają
    Po to są parametry producentów żeby z nich korzystać. No chyba ze klepią w garażu to wtedy nie maja danych.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    No nie wiem. Jak dobrze policzył to i nie powinno się to za bardzo rozjechać w praktyce. Ja nie jestem zawodowcem a jak policzyłem to potem po pomierzeniu wyszło prawie idealnie tak samo jak. Czyli jednak teoria potrafi czasem pokryć się z praktyką.
    Czasem potrafi się pokryć, wszystko zależy jakiej dokładności oczekujemy


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Powinieneś mieć możliwość wyregulowania wentylatorów naw i wyw w centrali. Dzięki temu będziesz mógł wyregulować ilość powierza vs sprez. Zwykłym manometrem będziesz mógł wyznaczyć sobie pkt. pracy wentylatora naw i wyw.
    A w którym miejscu miałby sobie mierzyć to ciśnienie, by wyregulować instalacje?
    Ktoś kto zadaje tak trywialne pytania, raczej nie wie jak wyliczyć przepływ na podstawie pomiaru ciśnienia.

    Cytat Napisał Maniek&Felek Zobacz post
    Witam,
    Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów.
    Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ?
    Pozdr.
    Mechanika płynów to niestety nie jest matematyka na poziomie 2+2.
    Opór całkowity strony nawiewnej i wywiewnej ma niewiele wspólnego z liczbą kanałów 75 mm.
    Instalacja posiadająca 10 kanałów nawiewu i 2 kanały wywiewne może posiadać taki sam opór.

    Dla amatora bezpiecznym rozwiązaniem jest trzymanie się tej samej ilości kanałów i tych samych długości odcinków po stronie nawiewu i wywiewu.

  11. #11

    Domyślnie

    Jak już przebrnął przez zliczanie oporów to raczej nie będzie miał problemu z odczytem manometru wpiętego w czerpnie i nawiew
    I tak doszedł dalej niż większość „szpecjalistuf”

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Jak już przebrnął przez zliczanie oporów to raczej nie będzie miał problemu z odczytem manometru wpiętego w czerpnie i nawiew
    I tak doszedł dalej niż większość „szpecjalistuf”
    Sęk w tym, że Sam nie wiesz w czym rzecz.
    Odczyt sprężu całkowitego wentylatora nie świadczy "wyrównanej, zbilansowanej" ... instalacji.
    Instalacja może mieć 100 Pa przy przepływie 100 m3/h i 200 m3/h
    Tak samo 100 Pa po stronie nawiewnej i 100 Pa po stronie wywiewnej nie oznacza TEGO SAMEGO przepływu objętościowego.

    Aby wyliczyć przepływ odczytując ciśnienie, trzeba tą różnicę zmierzyć na kształtce o znanym współczynniku (k-factor)
    Taką kształtką są dysze wentylatorów.
    Można też kupić przepustnice "Irys" i na podstawie jej charakterystyki hydraulicznej wyliczyć przepływ.
    Tutaj jest dobry przykład jak taką przepustnice wykorzystać w praktyce:
    https://www.youtube.com/watch?v=mZGHZxClIAM

  13. #13

    Domyślnie

    Można ale dzieki manometrowi w prostszy sposób po odczycie czerpni i nawiewu otrzymasz opór po stronie instalacji. Jak będziesz zmieniał natężenie przepływu w poszczególnych zakresach to możesz wyznaczyć cała charakterystykę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Sęk w tym, że Sam nie wiesz w czym rzecz.
    Odczyt sprężu całkowitego wentylatora nie świadczy "wyrównanej, zbilansowanej" ... instalacji.
    Instalacja może mieć 100 Pa przy przepływie 100 m3/h i 200 m3/h
    Tak samo 100 Pa po stronie nawiewnej i 100 Pa po stronie wywiewnej nie oznacza TEGO SAMEGO przepływu objętościowego.

    Aby wyliczyć przepływ odczytując ciśnienie, trzeba tą różnicę zmierzyć na kształtce o znanym współczynniku (k-factor)
    Taką kształtką są dysze wentylatorów.
    Można też kupić przepustnice "Irys" i na podstawie jej charakterystyki hydraulicznej wyliczyć przepływ.
    Tutaj jest dobry przykład jak taką przepustnice wykorzystać w praktyce:
    https://www.youtube.com/watch?v=mZGHZxClIAM
    Faktem jest, ze przy pomiarach przepływu w kanale np. rurka Prandtla lub termoanemometrem to musimy korygować o k1 i k2

  15. #15

    Domyślnie

    Nawiew i wywiew to 2 osobne systemy. Mają swoje wentylatory, więc wywiew nie musi być kopią nawiewu.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maniek&Felek

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    20

    Domyślnie

    Sam się prosiłem i teraz jestem głupszy niż byłem przed zadaniem pytania .
    Przyznając się do bycia amatorem (jak mi przypisano powyżej) wróciłem do użycia tych samych kanałów i w tej samej ilości po stronie nawiewu i wywiewu aby uniknąć problemu. A teraz inny forumowicz zastrzelił mnie koniecznością tych samych długości kanałów po obu stronach - no to już będzie problem - mam robić esy floresy po stronie wywiewu aby wydłużyć kanały ???
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rekup_6x75.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	454175  

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek&Felek Zobacz post
    Sam się prosiłem i teraz jestem głupszy niż byłem przed zadaniem pytania .
    Przyznając się do bycia amatorem (jak mi przypisano powyżej) wróciłem do użycia tych samych kanałów i w tej samej ilości po stronie nawiewu i wywiewu aby uniknąć problemu. A teraz inny forumowicz zastrzelił mnie koniecznością tych samych długości kanałów po obu stronach - no to już będzie problem - mam robić esy floresy po stronie wywiewu aby wydłużyć kanały ???
    Nie musisz mieć takich samych kanałów na wywiewie co na nawiewie.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja widzę inny, bardzo poważny błąd w obliczeniach - prędkość w kanałach. Przy 3m/s jest głośno. 2m/s słychać. Chcesz komfortu - normalna praca w okolicach 1m/s. Max nieprzekraczalny 3m/s!

    Będziesz miał odkurzacz nad głową!

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maniek&Felek

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Ja widzę inny, bardzo poważny błąd w obliczeniach - prędkość w kanałach. Przy 3m/s jest głośno. 2m/s słychać. Chcesz komfortu - normalna praca w okolicach 1m/s. Max nieprzekraczalny 3m/s!

    Będziesz miał odkurzacz nad głową!
    A ja myślałem, że wentylacja to jednak pochodna nauk ścisłych a tu też nie ma jasnych zasad. Najczęściej na tym forum informowano, że optymalne prędkości przepływu powietrza to 2-5 m/s.

  20. #20

    Domyślnie

    ZALECANA MAKSYMALNA prędkość w kanałach rozprowadzających w budynkach jednorodzinnych to 4,5 m/s a na kanałach doprowadzających do nawiewników to 2,5m/s (na najwyższym biegu). Czyli przy normalnym użytkowaniu wychodzi koło 1m/s na doprowadzeniu do anemostatów.
    Straty ciśnienia liczy się dla obiegu najmniej korzystnego i na tej podstawie dobiera się wentylator (czyli generalnie centralę). Później liczy się jeszcze parę innych pierdółek...

    te obliczenia nazywają się PROJEKT WENTYLACJI MECHANICZNEJ i kosztują od 300 do nawet 1000 zł

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony