dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Qter
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    396

    Domyślnie kolektory - dziwne zachowanie układu

    Cześć,

    Mam od jakiś 8 lat kolektory próżniowe nieistniejącej już polskiej firmy WATT.

    Co pewien czas obserwuje taki problem:

    - kolektory i pompa pracują OK tzn. np. na zasobniku mam +50C na kolektorach pojawia się np. +80C i wszystko działa (rury solarne są gorące)

    - co pewien czas widzę, że na zasobniku mam np. +60C a na kolektorach np. 140C, pompa pracuje a rury solarne są chłodne - tak jak by pompa nie pracowała albo coś by blokowało układ

    - jak temperatura na kolektorach spadnie np. do 70C wszystko wraca do normy - tzn. rury solarne znów robią się gorące

    To co zrobiłem do tej pory to:
    - sprawdziłem czy instalacje nie jest zapowietrzona (na pompie też),
    - nie zmniejszyłem deltę załączania pompy solarnej (do 3C),
    - wymieniłem czujnik temperatury w kolektorach

    Spotkał się ktoś z takim zjawiskiem?

    PZDR

    Qter

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Tak.
    Spotkał się....

    Pompka obiegowa układu sprawia, że jak działa, to PRZED nią ustala się ciśnienie obniżone a ZA NIĄ podwyższone.
    Ta różnica ciśnień powoduje przepływ cieczy.
    Ale....
    Jak cieczy nie ma?
    Przy odpowiednio dużej temperaturze i niskim ciśnieniu start pompki sprawia gwałtowne wrzenie przed nią.
    Powstaje para, która jest wprawdzie płynem, ale pompka jest do CIECZY, więc nie pompuje.
    Pracuje "w suchobiegu".
    Rzadko, ale można spotkać takie zjawisko.
    Np. jak ktoś zagotuje kociołek CO.

    Układ zamknięty?
    W jakiej temperaturze i przy jakim ciśnieniu wrze Twój płyn niezamarzający? (glikol?).
    To solar cieczowy mocno obciążany cieplnie.
    Czasem wymaga wymiany płynu...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Qter
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    396

    Domyślnie

    Cześć Adamie,

    Glikol wymieniałem w zeszłym roku przy okazji naprawy delikatnego wycieku na jednym z połączeń.

    Pompa obiegowa tych solarów pompuje już schłodzony glkol z wężownicy w buforze.

    Wcześniej tego zjawiska nie obserwowałem.

    W jaki sposób można zniwelować tą powstającą różnicę ciśnień ?

    Nie widzę na razie żadnego sensownego rozwiązania a sezon na energię z solarów dopiero się zaczyna.

    PZDR

    Qter

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Naprawa, wymiana glikolu, a wcześniej zjawiska nie było. Szukaj, co zostało spaprane przy naprawie i wymianie.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qter Zobacz post
    - kolektory i pompa pracują OK tzn. np. na zasobniku mam +50C na kolektorach pojawia się np. +80C i wszystko działa (rury solarne są gorące)

    - co pewien czas widzę, że na zasobniku mam np. +60C a na kolektorach np. 140C, pompa pracuje a rury solarne są chłodne - tak jak by pompa nie pracowała albo coś by blokowało układ

    - jak temperatura na kolektorach spadnie np. do 70C wszystko wraca do normy - tzn. rury solarne znów robią się gorące
    r
    Wydaje mi się, że jest tu zamieniony skutek z przyczyną. Kolektory się grzeją, bo nie ma krążenia. Gdyby to był problem kawitacji o jakim pisze Adam, to rury solarne nie były by chlodne. Sprawdziłbym jeszcze raz poprawność odpowietrzenia, a jek jest ok to skontrolowałbym pompkę (czy pomaga zabięcie jej na krótko) i ewentualnie wymienił. Czy nie ma po drodze innych elementów które mogą odcinać przepływ? Eletrozaworów, zaworów zwrotnych?

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Qter
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    396

    Domyślnie

    Czołem,

    Obniżyłem ciśnienie glikolu w instalacji jakoś w początku kwietnia z 2 Atm do około 1,5 Atm (przy zimnym układzie). Od tego momentu nie zauważyłem wyżej opisanego problemu. Mam nadzieję, że tym samym definitywnie rozwiązałem problem.

    PZDR

    Qter

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony