dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukbok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radzionków
    Posty
    9

    Domyślnie rekuperacja, przewód flex 75 i przepustnice

    Witam,

    Proszę o wytłumaczenie jednej kwestii.
    Mam zrobiony plan instalacji rekuperacji z modułem bazowym i sześcioma pomieszczeniami nawiewowo-wywiewowymi za pomocą elastycznego przewodu flex o średnicy 75 mm. Pomieszczenia będą oddalone o max 10 m od rekuperatora.
    Chcę jednak aby każde pomieszczenie miało swoją regulację dlatego chcę założyć przepustnice z siłownikami.
    Jak widzę jest straszny problem aby znaleźć takie przepustnice do systemu elastycznego o śr. 75.
    W jaki inny sposób ominąć ten problem?

    Dziękuję i pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przejść na większe średnice i zastosować klapy pożarowe - na allgro znajdziesz gotowe z siłownikami.

    Jaki jest plan wysterowania tego przez rekuperator? Chcesz zamykać całkowicie przepływy? Co będzie triggerem do otwarcia czy zamknięcia danego pomieszczenia?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Przejść na większe średnice i zastosować klapy pożarowe - na allgro znajdziesz gotowe z siłownikami.

    Jaki jest plan wysterowania tego przez rekuperator? Chcesz zamykać całkowicie przepływy? Co będzie triggerem do otwarcia czy zamknięcia danego pomieszczenia?
    Jemu chyba nie o to chodzi. Klapa steruje szybko - albo zamyka, albo otwiera nie ma stanów pośrednich.
    On chce dławić przepływ, regulować strumień nie zaś go docinać.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukbok Zobacz post
    Jak widzę jest straszny problem aby znaleźć takie przepustnice do systemu elastycznego o śr. 75.
    W jaki inny sposób ominąć ten problem?

    Dziękuję i pozdrawiam
    Łukasz
    Najlepiej zakupić 80
    Będzie dobrze współgrała po uszczelnieniu taśmą do wentylacji, następnie siłownik(najlepsze są Belimo) i odpowiednie sterowanie.
    Trochę pracy ale główne pomieszczenia lub pomieszczenia które chce się regulować do opanowania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przepustnica szczelna pod siłownik.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	40,9 KB
ID:	454208Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiary.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	454209Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozmiar.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	43,7 KB
ID:	454210
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukbok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radzionków
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam,

    Chcę płynnie sterować przepływem. Sterować tym będzie zewnętrzy sterownik PLC - ale nie w tym rzecz.
    Z tymi klapami 80 jesteście Pewni ponieważ średnica wewnętrzna rury elastycznej 75 nie o wiele mniejsza?

    Pozdrawiam
    Łukasz

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    80 będzie rzeczywiście ok - włożysz PE do środka i uszczelnisz taśmą. Mniejsza średnica wewnątrzna nie będzie problemem. Ale będziesz miał tylko 1 rure PE per pomieszczenie? Bo 90% przypadków to za mało. Czy nie lepiej zrobić przejście na większą średnicę i dać większą przepustnicę zamiast 2?

    Z ciekawości, napiszesz co chcesz w ten sposób osiągnąć. Bo w takim razie zakładam, że będziesz zakładał siłowniki 0-10V do każdego pomieszczenia?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie



    IMO zgranie takiej instalacji będzie trudne. Do tego gdzie te przepustnice zamontujesz, żeby łatwo się do nich dobrać, żeby serwisować/naprawiać?

    Koszt przepustnic, sterowania i konserwacji IMO, trudności z wyregulowaniem są niewspółmierne, do korzyści które to drobne oszczędności na ogrzewaniu i jeszcze drobniejsze na prądzie do rekuperatora.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukbok Zobacz post
    Witam,

    Chcę płynnie sterować przepływem. Sterować tym będzie zewnętrzy sterownik PLC - ale nie w tym rzecz.
    Z tymi klapami 80 jesteście Pewni ponieważ średnica wewnętrzna rury elastycznej 75 nie o wiele mniejsza?

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Hej.
    Ja robiłem takie symulacje.
    Ogólnie w niewielkim domu (wydajność wentylacji na poziomie 300 m3/h) nie ma to większego sensu.

    Dla regulacji 2 strefowej
    Prosty system VAV oparty na czujnikach CO2, bez jakiegoś BMS
    Przy założeniu, że system zmiennego przepływu ograniczy strumień powietrza wentylacyjnego o 50%
    Zużycie prądu na potrzeby pracy wentylatorów, równoważy nam poniesione koszty dopiero po 6 - 7 latach.
    Większy udział mają tu aspekty związane z komfortem, który znów odczuwany jest przez każdego w inny sposób.
    Zmienny przepływ poprawia to co bezpośrednio wiąże się ze zmniejszonym strumieniem powietrza:
    - sypialnie wentylowane są lepiej
    - dom nie jest tak mocno wysuszany zimą
    - filtry zużywają się wolniej
    - centrala mniej się zużywa

    Jakby nie liczyć w małym domu nie przekłada się to na jakieś spektakularne osiągi.
    Im dom większy (centrala większa) a mieszkańców mniej tym większy ma to sens.

    Cały czas mam na myśli system zbudowany na nowych komponentach, bez dodatkowego BMS do zarządzania.
    Budując układ samemu w oparciu o używane (z odzysku) komponenty, to zupełnie inna para kaloszy.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie widzę sensu robienia takich komplikacji.

    Jaki jest tego cel? Bo zrównoważyć nawiewy żeby było po równo można inaczej. Robi się to raz i tak ma to później działać. Po co pchać tam jakieś sterowniki

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mam 2 strefy, dzienną i nocną. Przepustnica z siłownikiem kosztowała 250zl. Sumarycznie nocą potrzebuję o 1/3 mniej powietrza by zapewnić tę samą wentylację sypialni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukbok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radzionków
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam,

    Chcę zintegrować rekuperację z klimatyzacją kanałową. Dlatego w każdym pomieszczeniu mam nawiew i wywiew oraz chcę mieć płynną regulację przepływu. Automatyką się nie martwię (jestem elektrykiem i automatykiem i wszystkie podzespoły elektroniczne już mam).
    Dlaczego uważacie że jeden kanał 75 nawiewu i wywiewu na pomieszczenie to za mało? Rekuperator to knv lux 300 a suma pomieszczeń to 100 m2. Długość przewodów do pomieszczeń to max. 10 m - nad piętrem jest strych gdzie to wszystko będzie prowadzone.
    Pomieszczenia to w większości sypialnie i łazienki.
    Na parterze jest wentylacja grawitacyjna.

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Ostatnio edytowane przez lukbok ; 22-03-2021 o 22:41

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukbok Zobacz post
    Dlaczego uważacie że jeden kanał 75 nawiewu i wywiewu na pomieszczenie to za mało?
    Weźmy na przykładzie projektu rekuperacji mojego domu:



    Kotłownia przestała być kotłownią - więc trzeba dodać jeszcze 30m3/h wywiewu a skoro nawiewu, to i wywiewu. I mamy strumienie po 265m3/h.

    To, co tutaj uważam za błąd to założenie, że do każdej sypialni jest potrzebny ten sam strumień. A zazwyczaj w jednej śpią dwie osoby dorosłe, a w pozostałych pojedynczo dzieci (a nawet, jak w jednym pokoju dwójka to i tak mają mniejsze zapotrzebowanie). W powyższej tabelce w czterech ostatnich pomieszczeniach powinno być 60/30/30/30 nawiewu, czyli razem 150m3 nawiewu.

    A co, jak dołożę do każdego pomieszczenia z nawiewem taki sam wywiew i odwrotnie? Potrzebny reku w sumie 530m3/h.
    Chcesz odcinać poszczególne pomieszczenia, żeby zejść z tych 530m3/h? Niech się kuchnia i salon kiszą? Nie wystarczy, że w pomieszczeniu nie ma człowieka. Trzeba odprowadzić wilgoć i dwutlenek węgla które się tam pojawiły gdy był albo powstały z innych źródeł.
    Same sypialnie i łazienki generują po 250m3 nawiewu i wywiewu gdy mają jedno i drugie. Tyle, co przy "klasycznym" podejściu potrzebuje całość. Bez kiszenia mokrych naczyń i ściereczek w kuchni i z pozostawionym stężeniem CO2 po wieczornym oglądaniu filmu familijnego.

    A jak poznać, czy trzeba wentylować? Można w każdym pomieszczeniu dać czujnik CO2 i wilgotności. Ale co z zapachami? I co ważniejsze? Jak wilgotność 30% a 1000ppm CO2 to co robić?

    Jednym kanałem 75mm puścisz max 35m3/h. Do sypialni dla dwóch osób i do łazienki zdecydowanie za mało. Minimum to dwie rury. Co przy Twoim podejściu oznacza minimum cztery rury (do sypialni dla dwóch osób i kuchni lepiej po 6) - dwa razy więcej, niż przy klasycznym. Zmieścisz taką plątaninę?

    Ale abstrahując od ilości rur i na moim przykładzie. Tak miałem rozrysowane w projekcie:

    Prawoklik myszą i "pokaż obraz" żeby otworzyło się w sensownej wielkości.

    Jak do tego dorysowałbyś drugie komplety (wywiewy do pomieszczeń z nawiewem i nawiewy do pomieszczeń z wywiewem) żeby jakoś ogarnąć przecięcia kanałów?

    Chcesz jeszcze do tego dorzucić klimę i puścić tymi samymi kanałami? 1000m3/h i więcej + te nawet 250m3/h wentylacji? 1250/35=35. Tyle MINIMUM rur 75 nawiewu potrzebujesz (i co najmniej drugie tyle wywiewu).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RekuKalk.jpg
Wyświetleń:	805
Rozmiar:	59,8 KB
ID:	454225  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-03-2021 o 23:19

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukbok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radzionków
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam,

    kolego Kaizen dziękuję za obszerną wypowiedź.
    W obliczeniach które mi dano przyjęto strumień powietrza o wartości 30 m3/h (nawiew i wywiew) dla 5 pomieszczeń. Dodatkowo w korytarzu jest nawiew o strumieniu 30 m3/h a w sąsiedniej łazience wywiew o przepływie 50 m3/h. W sumie jest 180 m3/h nawiewu i 200 m3/h wywiewu. Na tej kondygnacji nie ma kuchni.
    W projekcie tym dobrane są przewody elastyczne o śr. 75 dla każdego pomieszczenia. Stąd moje założenie - oczywiście projekt ten nie obejmuje klimatyzacji.
    Zaoferowano mi KNX300 lux o wydajności 300m3/h. Czyli jak rozumiem nawet przyjmując, że w jednym z pomieszczeń śpią dwie osoby i podwyższymy przepływ do 60m3/h to i tak rekuperator będzie wystarczający.
    Co do średnicy przewodów to muszę przekalkulować to jeszcze raz, tym bardziej, że chcę w to wpiąć klimę.
    Waszym zdaniem poprowadzić 125 mm?

    Pozdrawiam
    Łukasz

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Źle podchodzisz do tematu. Zacznij od projektu klimatyzacji kanałowej, a do tego dopniesz wentylację, takie rozwiązania są stosowane i sprawdzają się. Ale do działania wentylacji musi chodzić wnetylator w klimatyzatorze. Albo zupełnie rozdziel te 2 systemy - wentylacja na sztywno, a klimatyzacja z regulacją. Wtedy będzie to miało sens.

    Masz wiedzę o automatyce, więc możesz sobie fajnie zropbić pełnoprawny system do grzania i chłodzenia. Do tego klimatyzator kanałowy o automatycznej regulacji sprężu i można działać. Dla uproszczenia u siebie planowałem 2 jednostki - jedna na piętro i jedna na parter żeby nie mieszać powietrza.

    Reasumując, jeśli chcesz mieć prawdziwą klimatyzację i cichą wentylację, zacznij od projektu obu tych instalacji. Nie jesteś pierwszy, który wpadł na taki pomysł - sam miałem identyczny, po długiej lekturze pomysł zarzuciłem, miała być klimatyzacja kanałowa, a skończyłem na chłodzeniu pasywnym.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wrzuć zestawienie pomieszczeń z przepływami.

    Jeszcze do policzenia moc grzewcza w łazienkach. Standardowo wpada tam powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach do 21-22* a i tak brakuje trzeba tam dokładać grzejników do podłogówki i podnosić tz powyżej wystarczającej dla innych pomieszczeń (i tłumić w nich przepływy), żeby podgrzać to powietrze do 23-24*. Jak nawiew zrobisz bezpośrednio z rekuperatora to będziesz w mrozy mial o ponad 5* zimniejsze powietrze i zimno w łazience. A jak odpalisz klimę w funkcji grzania to komfort ucierpi przez przepływy.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukbok Zobacz post
    Witam,

    kolego Kaizen dziękuję za obszerną wypowiedź.
    W obliczeniach które mi dano przyjęto strumień powietrza o wartości 30 m3/h (nawiew i wywiew) dla 5 pomieszczeń. Dodatkowo w korytarzu jest nawiew o strumieniu 30 m3/h a w sąsiedniej łazience wywiew o przepływie 50 m3/h. W sumie jest 180 m3/h nawiewu i 200 m3/h wywiewu. Na tej kondygnacji nie ma kuchni.
    W projekcie tym dobrane są przewody elastyczne o śr. 75 dla każdego pomieszczenia. Stąd moje założenie - oczywiście projekt ten nie obejmuje klimatyzacji.
    Zaoferowano mi KNX300 lux o wydajności 300m3/h. Czyli jak rozumiem nawet przyjmując, że w jednym z pomieszczeń śpią dwie osoby i podwyższymy przepływ do 60m3/h to i tak rekuperator będzie wystarczający.
    Co do średnicy przewodów to muszę przekalkulować to jeszcze raz, tym bardziej, że chcę w to wpiąć klimę.
    Waszym zdaniem poprowadzić 125 mm?

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Najpierw musiałbyś policzyć ile powietrza potrzebujesz do schłodzenia danego pomieszczenia. Ilości powietrza na cele bytowe niewiele Ci dadzą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony