dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Question Średnica rur 90 czy 75 peflex rekuperacja

    Cześć. Napiszę nowy wątek inne umarły
    Zastanawiam się nad średnicą rur. Osoby sprzedające systemy mówią że instalacja wychodzi około 20% taniej na 90 niż na 75.
    Czytałem w jednym wątku że 1 rura fi 90 to odpowiednik 1,5 rury fi 75 zastanawiam się czy dając po jednej rurze fi 90 do sypialni dwu osobowej wystarczy .Do prysznica 5m2 zamierzam dać 2 odpowiednik 3 fi 75.
    Czytam na forum ale nie mogę znaleźć kogoś kto wykonał instalację na 90 ;/ i czym więcej czytam tym bardziej się gubię...

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Osoby sprzedające systemy mówią że instalacja wychodzi około 20% taniej
    Nie ma sensu oszczędzać na instalacji, która będzie zalana wylewkami.
    Jeśli masz mało zakrętów, miejsce w stropach i nie będziesz musiał przeciągać przewodów przez jakieś przebicia to rób systemem 90 mm.
    Jest droższy ze względu na skrzynki rozprężne wykonane ze stali.
    A czy potrzebujesz 1, 2 czy 3 rury, to zależy od przepływu i długości odcinka.
    Zamiana 2 rur 75, na 1 rurę 90 mm to proszenie się o kłopoty.
    To brzmi jak przepis na nieudaną instalację, o wysokich oporach - która będzie generować koszty z każdym dniem pracy centrali wentylacyjnej.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie ma sensu oszczędzać na instalacji, która będzie zalana wylewkami.
    Jeśli masz mało zakrętów, miejsce w stropach i nie będziesz musiał przeciągać przewodów przez jakieś przebicia to rób systemem 90 mm.
    Jest droższy ze względu na skrzynki rozprężne wykonane ze stali.
    A czy potrzebujesz 1, 2 czy 3 rury, to zależy od przepływu i długości odcinka.
    Zamiana 2 rur 75, na 1 rurę 90 mm to proszenie się o kłopoty.
    To brzmi jak przepis na nieudaną instalację, o wysokich oporach - która będzie generować koszty z każdym dniem pracy centrali wentylacyjnej.
    Zrobili mi projekt i wycenę z O3ozone Zaproponowali wszędzie po jednej rurze fi 90. Pytam się bo niektórzy zakwestionowali taką propozycję od nich.
    1.01 Przedpokój 6,4 m217,28m3 20 wyciąg
    1.02 Korytarz 10,4m2 28,08 m3 50 wyciąg
    1.03 Pokój 10,5m2 28,35m3 40 nawiew
    1.04 Łazienka 7,1m2 19,17m3 50 wyciąg
    1.05 Pokój 15,4m2 41,5m3 50 nawiew
    1.06 Pokój 13,6m2 36,72m3 50 nawiew
    1.07 Salon 38,7m2 104,49m3 120 2x nawiew
    1.09 Spiżarka 3,2m2 8,64m3 20 wyciąg
    1.10 Kuchnia 10m2 27m3 70 wyciąg
    119,00 321,30 260 260

    Co do długości odcinków nawiewne 10-12 wywiew wc 1m kuchnia/ łazienka 4m

  4. #4

    Domyślnie

    Za 100 PLN ciężko jest oczekiwać by projekt zrobił ktokolwiek mający pojęcie o tym co robi.
    Cytat z oferty producenta:
    Projekty wykonywane są przez zespół doświadczonych fachowców nie tylko teoretyków projektantów
    Ta "koncepcja wykonania wentylacji" jest przygotowana taki sposób by pasowała do możliwości jakie oferuje dany system wentylacji.
    Doświadczenie to oni mają w produkcji pras hydraulicznych, wentylacją zajmują się od niedawna

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Dlatego nie wiem do końca jak ugruźć temat na rurze 90 na 75 bez problemu z wątku "|sam robię wentylacje" ogarnę temat bo jest na czym się bazować. Wiesz może czy piszą gdzieś o rurze 90?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Dlatego nie wiem do końca jak ugruźć temat na rurze 90 na 75 bez problemu z wątku "|sam robię wentylacje" ogarnę temat bo jest na czym się bazować. Wiesz może czy piszą gdzieś o rurze 90?
    Musiałbyś sprawdzić w katalogu...niestety jak to w tej całej rekuperacji bywa, katalogów jest jak na lekarstwo. Co w sumie oznacza, że nikt o to nie prosi, więc i z nich nie korzysta

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Musiałbyś sprawdzić w katalogu...niestety jak to w tej całej rekuperacji bywa, katalogów jest jak na lekarstwo. Co w sumie oznacza, że nikt o to nie prosi, więc i z nich nie korzysta
    Coś w tym jest chyba zrobię klasyczne 75 większy pająk na suficie ^^ ale przynajmniej jest dużo wątków na ten temat

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Coś w tym jest chyba zrobię klasyczne 75 większy pająk na suficie ^^ ale przynajmniej jest dużo wątków na ten temat
    Poproś o dane katalogowe. Może się okazać, że na fi90 uzyskasz to samo co na fi75.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Rozwiniesz temat ?

    przy fi 90 2m/s 34m3/h 2.5m/s 42m3/h 3m/s 51m3
    przy fi 75 dwie rury 2m/s 44m3/h 2.5m/s 56m3/h 3m/s 68m3/h
    I patrząc na wykres oporów przy 51m3 fi 90 ma o połowę mniejsze
    takie informacje znalazłem na temat przepływów
    Licząc rury fi 90 wyjdzie mi około 60m rury a na 75 160m tylko zastanawiam się czy na niskim biegu ta wentylacja ma sens na 90 patrząc na prysznic przy kubaturze 10m3 na 2m/s 34m3/h nie będzie robił się grzybek na suficie obecnie przy GRAWITACYJEJ jest ..

    A co sądzicie o regulowaniu przepływów przez tłumiki do anemostatów wtedy nie trzeba robić zawijasów

  10. #10

    Domyślnie

    Fajna sprawa która jest warta obejrzenia.
    Tu jest pierwsza część a druga będzie miała sporo o kanałach, przepływach itp.
    Nie chodzi tu aby kupować od nich. Tyczy się to wszystkich info o ręku.

    https://www.youtube.com/channel/UC_Z...HWaMBIQ/videos

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Sam się zastanawiam nad rurami fi 90mm skoro idzie i tak np 10cm styro to co za problem zmieścić taką rure ktora ma niejsze opory.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Sam się zastanawiam nad rurami fi 90mm skoro idzie i tak np 10cm styro to co za problem zmieścić taką rure ktora ma niejsze opory.
    Dajesz aż 10cm w stropie? Sporo.
    Ale żeby zmieściła się skrzynka rozdzielcza z króćcami do 90 musi ona mieć minimum 11cm wysokości. Więc 10cm to za mało. Do tego jak nie odizolujesz rur od wylewki to będą się przenosiły dźwięki uderzeniowe (tupanie).
    No i na deser co z przecięciami z innymi instalacjami? Nawet kabel elektryczny bez peszla będzie problemem - a co dopiero rura z wodą czy coś w peszlu.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dajesz aż 10cm w stropie? Sporo.
    Ale żeby zmieściła się skrzynka rozdzielcza z króćcami do 90 musi ona mieć minimum 11cm wysokości. Więc 10cm to za mało. Do tego jak nie odizolujesz rur od wylewki to będą się przenosiły dźwięki uderzeniowe (tupanie).
    No i na deser co z przecięciami z innymi instalacjami? Nawet kabel elektryczny bez peszla będzie problemem - a co dopiero rura z wodą czy coś w peszlu.
    Widziałem kilka instalacji i nigdy nie spotkałem sie aby rury były oddzielone czyms od stropu wystarczy pooglądać na necie fotki a jest tego mnóstwo i tez nigdzie czegoś takiego nie widać.
    Jeśli chodzi o przecięcia z instalacjami wodnymi to i tak w miejscach krzyżowania instalacjie wodne wkuwalem w strop a zwykle udawało się tak zaprojektować ze się nie krzyżowały
    Jeśli chodzi o wysokosc skrzynek to są skrzynki które nie są wyżej od rury jedynie same gniazda gdzie wchodzi rura ale tu też można podkuć te 2cm w stropie.
    Zastanawiam się też dlaczego skrzynki pe flex na których składałem ostatnio instalacjie są dużo niższe od rury 75mm przeciesz skrzynka mogłaby mieć spokojnie te 75mm wysokości i tak tyle min.styro musimy dać pod te rury.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 31-05-2021 o 22:21

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Widziałem kilka instalacji i nigdy nie spotkałem sie aby rury były oddzielone czyms od stropu wystarczy pooglądać na necie fotki a jest tego mnóstwo i tez nigdzie czegoś takiego nie widać.
    Trudno tupać po stropie, więc to nie przeszkadza (chyba, że to strop nad nieogrzewaną piwnicą - to przeszkadza nie tupanie, a wychładzanie).

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Jeśli chodzi o przecięcia z instalacjami wodnymi to i tak w miejscach krzyżowania instalacjie wodne wkuwalem w strop a zwykle udawało się tak zaprojektować ze się nie krzyżowały
    Odważnie. Ja bym się nie odważył. Raz, że rury z ciepłą wodą warto odizolować, żeby nie stygła, więc ze 4cm mają (a jeszcze lepiej poprowadzić po środku warstwy ocieplenia). A dwa, u mnie otulina zbrojenia była mniejsza, niż te nawet 2cm rury. A cięcie zbrojenia to już głupota kompletna.

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Zastanawiam się też dlaczego skrzynki pe flex na których składałem ostatnio instalacjie są dużo niższe od rury 75mm przeciesz skrzynka mogłaby mieć spokojnie te 75mm wysokości i tak tyle min.styro musimy dać pod te rury.
    Mam peflexy i skrzynka jest wyższa, niż rury. Zresztą do rury 75mm nie zaprojektujesz cieńszej, niż 9cm w ich programie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-05-2021 o 22:42

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    To chyba ty głupoty piszesz.Czy ty wiesz gdzie jest zbrojenie w stropie? Rozkladam w styropianie instalacjie wodne ale jeśli gdzieś się krzyżuje z rurą czy dwoma to wystarczy wyciąć bruzde o długości 30cm szerokość 15 i głębokość 5cm do zbrojenia jeszcze daleko.
    Dziwisz się ze 10 cm styro to dużo przy fi75 to ile ty proponujesz izolacji rozumiem ze mniej wiec jak to zmieścić jak się krzyżują

    Kolejna sprawa kiedy dajemy rury od wentylacji na stronie nie ogrzewanej piwnicy kto robi odzysk z nieogrzewanej piwnicy .

    A jeśli chodzi o wysokość skrzynek to rozprężne z peflex (tworzywo) są niższe od samych rur nie wiem dlaczego tak to ktoś zaprojektował jest utrudniony dostęp do nich w przyszłości w razie czyszczenia kanałów
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 01-06-2021 o 08:30

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To chyba ty głupoty piszesz.Czy ty wiesz gdzie jest zbrojenie w stropie?
    U mnie otuliny jest jakieś 1,5-2cm. Normy mówią o min 1cm.


    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Rozkladam w styropianie instalacjie wodne ale jeśli gdzieś się krzyżuje z rurą czy dwoma to wystarczy wyciąć bruzde o długości 30cm szerokość 15 i głębokość 5cm do zbrojenia jeszcze daleko.
    To jakiej grubości masz strop? U mnie strop ma 15cm. Zbrojenie górne najlepiej widać na przykładzie podciągu - ale cale jest na tej samej głębokości.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2021-06-01-15-09-49-67.jpg
Wyświetleń:	440
Rozmiar:	35,3 KB
ID:	456852



    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Dziwisz się ze 10 cm styro to dużo przy fi75 to ile ty proponujesz izolacji rozumiem ze mniej wiec jak to zmieścić jak się krzyżują
    W suficie podwiesznym. Nie ma sensu dodawania m3 styropianu w podłodze i na elewacji (na elewacji + siatka, klej i tynk) czy obniżania pomieszczeń kosztem grubości podlogi.


    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Kolejna sprawa kiedy dajemy rury od wentylacji na stronie nie ogrzewanej piwnicy kto robi odzysk z nieogrzewanej piwnicy .
    A co to ma wspólnego z prowadzenie rur po stropie piwnicy?


    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A jeśli chodzi o wysokość skrzynek to rozprężne
    Pisałem o rozdzielczych.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Dodatkowe 5cm styro to ok 1tys i podnosimy się tylko 5cm a ty robiąc sufit zmniejszasz kabature więcej bo obniżasz się min te12cm o kosztach nie wspomnę bo wyjdzie napewno drozej same płyty i profile ponad 1tys.a gdzie jeszcze robociznaì

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Zaproponowali wszędzie po jednej rurze fi 90.
    Nie rób tak.

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    zastanawiam się czy dając po jednej rurze fi 90 do sypialni dwu osobowej wystarczy.
    Nie wystarczy przy typowych przepływach.

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Czytam na forum ale nie mogę znaleźć kogoś kto wykonał instalację na 90
    Ja mam. Żałuję. Może kiedyś zmienię.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie rób tak.


    Nie wystarczy przy typowych przepływach.


    Ja mam. Żałuję. Może kiedyś zmienię.
    A dlaczego żałujesz co jest nie tak? Do sypialni dwu osobowej wiadomo jedna za mało.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 01-06-2021 o 20:42

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A dlaczego żałujesz co jest nie tak? Do sypialni dwu osobowej wiadomo jedna za mało.
    Utrudnione, iluzoryczne wysterowanie odpowiednich przepływów przy pomocy anemostatów.
    Wysterowanie to powinno być zrealizowane poprzez przekroje, długość i ilość rur a anemostaty to tylko do kosmetycznych zmian.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony