dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Betonowy zbiornik 10m3 na deszczówkę vs z tworzywa

    Witam,
    na pewno lepiej poradzić się tutaj na forum, niż pytac sprzedawców, bo z reguły tacy, którzy mają w ofercie zbiorniki z tworzywa, nie mają betonowych i odwrotnie, więc i ich "opinia" jest oczywista przed zadaniem pytania.
    Jako że nie mam jeszcze urządzonego ogrodu, w związku z czym nie jest mi straszne dokonywanie głębokich wykopów, planuję zakopać zbiornik 10m3 na deszczówkę. Mam jednak poważną trudność w podjęciu decyzji czy ma to być zbiornik betonowy, czy z tworzywa (ponad dwukrotnie droższy).
    Trudno jest znaleźć w sieci jakieś niezależne opinie. Z jednej strony wydaje się, że taki betonowy zbiornik z betonu B25-B30, odpowiednio zazbrojony (od sprawdzonego producenta cieszącego się dobrymi opiniami) powinien spokojnie przeżyć mnie i moje dzieci. Wydaje się, że beton, nie mający styku z warunkami atmosferycznymi, jak i zatopione w nim zbrojenie powinno rewelacyjnie opierać się degradacji. Z drugiej strony pełno w sieci opinii, że takie zbiorniki tracą szczelność po kilku latach i z 10m3 zostaje... np. 3m3...
    Inwestycja na dłuuugie lata, więc jeśli faktycznie trwałość tych zbiorników betonowych jest tak ograniczona, lepiej byłoby zainwestować w zbiornik z tworzywa... Jak jest naprawdę?
    Przekonałem się już, że na tym forum wbrew pozorom jest trochę ludzi, którzy mają ogromną wiedzę w różnych dziedzinach budowlanki i udzielają merytorycznych wypowiedzi i na taką szczerze liczę i w tym przypadku.
    Będę bardzo wdzięczny za jakieś argumenty/wskazówki.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Jeżeli ma to być na deszczówkę to brałbym betonowy.
    Nawet jak z czasem straci na szczelności to te przecieki będą na tyle nieduże, że tego nie zauważysz. Chyba, że chcesz przechowywać tę wodę nie wiem jak długo.
    Jak do podlewania to jak nie ma długo deszczu to taki zbiornik 10m3 starczy na maksymalnie kilka dni, szybciej zużyjesz wodę niż zdąży ona ucieć do grutnu. Jak jest deszczowo to i tak trzeba sie martwić o nadmiar wody.
    Bardziej chodzi tu o pojemność retencyjną niż faktyczne przechowywanie wody.
    Chyba że cel ma być inny to co innego.
    Zbiorniki z tworzywa, poza ceną, też nie są bez wad i tez potrafią pękać ale to bardziej wynika z niechlujnego montażu albo umiejscowienia w nie odpowiednim miejscu (np. podjazd) a zbiornik nie jest do tego przystosowany.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To zależy od wód gruntowych, jeżeli poziom jest bardzo wysoki to zakotwienie zbiornika plastikowego będzie bardzo trudne i drogie i nie wiadomo czy trwałem, betonowy będzie tańszy i nie wyskoczy nawet jak nie będzie wypełniony.
    Betonowy też potrafi wyskoczyć... W końcu statki potrafią ważyć setki ton, a nie toną...
    Bardziej zastanawia mnie to, czy z czasem zbiornik betonowy się nie rozszczelni, bo plastik pod tym względem jest raczej bezkonkurencyjny jeśli będzie wypełniony w sezonie, kiedy poziom wód gruntowych się podnosi... a w końcu taki jest charakter pracy zbiornika na deszczówkę.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Pytanie po co Ci taka absolutna szczelność?
    Jak jest wysoko poziom wód gruntowych to i ubytków wody praktycznie nie ma nawet jak ta szczelność nie jest zachowana.
    To też nie jest tak, że zrobi się dziura i będzie leciała woda jak z kranu. Ot będzie się powoli sączyć woda jakby coś. Przy 10m3 pomijalne ubytki.
    Przy szambie co innego, nie chcemy żeby syf przedostawał się do wód gruntowych. Przy deszczówce to bez znaczenia.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Pytanie po co Ci taka absolutna szczelność?
    Jak jest wysoko poziom wód gruntowych to i ubytków wody praktycznie nie ma nawet jak ta szczelność nie jest zachowana.
    To też nie jest tak, że zrobi się dziura i będzie leciała woda jak z kranu. Ot będzie się powoli sączyć woda jakby coś. Przy 10m3 pomijalne ubytki.
    Przy szambie co innego, nie chcemy żeby syf przedostawał się do wód gruntowych. Przy deszczówce to bez znaczenia.
    Poziom wód gruntowych jest okresowo wysoki - jak wyżej pisałem. Więc w czasie suszy nie ma szans, żebym dokopał się do wody, natomiast jesienią i wczesną wiosną wystaczy wykopać dół na sztych - dlatego zależy mi mocno na szczelnym zbiorniku na długie lata (po montażu zbiornika robię ogród).
    Nieszczelności zwykle zaczynają się od niewielkich, ale taki zbiornik ma służyć dekady, nie 5 lat.
    PS: A mnie się wydaje, że w przypadku szamba Kowalski zabiega tak mocno o szczelność zbiornika z uwagi na aspekt ekonomiczny - nie ekologiczny Nie podejrzewam go o to, aby był zakręconym ekoludkiem - z pełnym szacunkiem do owego Kowalskiego

  6. #6

    Domyślnie

    Dodam do dyskusji tylko, że szambo betonowe z 10m3 to około 6,5-7 ton. Jeśli poziom wód gruntowych będzie nie większy niż połowa jego wysokości to nie ma problemu. Jeśli jest wyższy to już problem bo może być jeszcze płyciej po jakiś dłuższych opadach. Wówczas montować tylko zbiornik z tworzywa i to dwupłąszczowy. Taki zbiornik nie będzie "miał lekko żywota" i szczelność musi być na lata.

    No ja wiem, że to kosztuje, ale tak jest na działce i tak jak żonę, " brało się ślub z zaletami jak i z wadami "

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Dodam do dyskusji tylko, że szambo betonowe z 10m3 to około 6,5-7 ton. Jeśli poziom wód gruntowych będzie nie większy niż połowa jego wysokości to nie ma problemu. Jeśli jest wyższy to już problem bo może być jeszcze płyciej po jakiś dłuższych opadach. Wówczas montować tylko zbiornik z tworzywa i to dwupłąszczowy. Taki zbiornik nie będzie "miał lekko żywota" i szczelność musi być na lata.

    No ja wiem, że to kosztuje, ale tak jest na działce i tak jak żonę, " brało się ślub z zaletami jak i z wadami "
    Poziom wód gruntowych jest na mojej działce wysoki wtedy, gdy są duże i długotrwałe opady, a zbiornik opróżniany będzie wyłącznie w okresie suchym.
    Wśród specjalistów raczej przeważa opinia, że przy wysokim poziomie wód gruntowych zbiornik z tworzywa nie zda egzaminu.
    Myślisz, że taki zbiornik betonowy z zawibrowanego betonu B37 (na zamówienie u zaufanej firmy) i dodatkiem W8 będzie gorszym wyborem, niż z tworzywa?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Poziom wód gruntowych jest na mojej działce wysoki wtedy, gdy są duże i długotrwałe opady, a zbiornik opróżniany będzie wyłącznie w okresie suchym.
    Wśród specjalistów raczej przeważa opinia, że przy wysokim poziomie wód gruntowych zbiornik z tworzywa nie zda egzaminu.
    Myślisz, że taki zbiornik betonowy z zawibrowanego betonu B37 (na zamówienie u zaufanej firmy) i dodatkiem W8 będzie gorszym wyborem, niż z tworzywa?
    Taki zbiornik z betonu z zaufanej firmy to może być. Przynajmniej wiesz za co płacisz. No może wolałbym W10 ale w tej dziedzinie nie jestem specjalistą.

    Z całym szacunkiem odnośnie specjalistów, że zbiornik z tworzywa nie da rady . Ja nie piszę to o jakiejś żywicy tylko o takim zbiorniku co do TAKICH warunków jest odpowiedni.

    Właściwy zbiornik z tworzywa będzie lepszy, jak ktoś wie jak to się montuje. Na pewno nie wypłynie. Jednak podkreślam, że nie każdy, bo to uproszczenie. W sumie to jak to pytanie na początku, czyli są różne betony i różne tworzywa

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Poziom wód gruntowych jest na mojej działce wysoki wtedy, gdy są duże i długotrwałe opady, a zbiornik opróżniany będzie wyłącznie w okresie suchym.
    Wśród specjalistów raczej przeważa opinia, że przy wysokim poziomie wód gruntowych zbiornik z tworzywa nie zda egzaminu.
    Myślisz, że taki zbiornik betonowy z zawibrowanego betonu B37 (na zamówienie u zaufanej firmy) i dodatkiem W8 będzie gorszym wyborem, niż z tworzywa?
    Zamawiaj betonowy, zda egzamin z płyta najazdową (droższa opcja ale pewność że się nie zawali) i jako dodatkowe zabezpieczenie możesz zamówić u producenta aby z dwa, trzy razy pomalował zewnątrz zbiornika środkiem izolującym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony