dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Fundament w granicy działki.

    Cześć,

    Chciałem zapytać czy ktoś może ma doświadczenie w wykonywaniu fundamentów w granicy działki. Nie ma specjalnie możliwości rozkopania działki sąsiada i zastanawia mnie jak powinna być zrobiona hydroizolacja ścian fundamentowych, a najlepiej jak powinien przebiegać cały proces. Dopowiem tylko, że ocieplenie ściany fundamentowej, według projektu, ma być wykonane 12cm wełną mineralną hydrofobizowaną.

    Z góry dzięki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Jeżeli nie wolno Ci rozkopać działki sąsiedniej to ława powinna byc tak umieszczona aby dało się wykonać wszystkie prace z Twoje działki.
    Wełna pod zimie to średni pomysł.

  3. #3

    Domyślnie

    Wełna zapewne spowodowana wymogiem IE60. Inna sprawa, że firmy polecają używanie wełny hydrofobizowanej właśnie do fundamentów. Ogólnie też ciężko mi w tym momencie poradzić coś na to, że ławy powinny być odsunięte.
    Ostatnio edytowane przez samSobie ; 25-03-2021 o 16:11

  4. #4

    Domyślnie

    Na działkę sąsiada można wejść jak nie przez ugodę to przez urząd.
    Jak rzeczywiście z innych przyczyn nie można wejść to larseny. ,

  5. #5

    Domyślnie

    Ławę można zrobić jednostronną

  6. #6

    Domyślnie

    Mogę wejść na działkę sąsiada, ale z kopaniem ciężej bo piękny ogród i te sprawy.
    Co do ławy jednostronnej to zastanawiam się jaki to ma wpływ w tym momencie na termikę. Ponoć te ocieplenia zewnętrzne jednak są dużo ważniejsze, a wewnętrzne w większości przypadków są pomijalne.

    Widziałem jak w podobnych sytuacjach firmy zaczynają czasem od folii kubełkowej, stawiają mur, a potem wrzucają ocieplenie, ale nie wiem jakie są szczegóły takich robót i nie wiem na ile one są ok i zgodne ze sztuką.
    Ostatnio edytowane przez samSobie ; 25-03-2021 o 19:06

  7. #7

    Domyślnie

    To co chcesz wiedzieć? Skoro możesz wejść i komplikujesz sobie życie, to się kupy nie trzyma

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ale ławy nie ocieplasz.

    Pokaż przekrój przez fundament. Co to za budynek stawiasz?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    To co chcesz wiedzieć? Skoro możesz wejść i komplikujesz sobie życie, to się kupy nie trzyma
    Mogę wejść, ale nie mogę kopać. To jest pewna różnica. Tak jak napisałem. Sąsiad ma przy granicy piękny ogród i nie chce go pozwalać ruszać, a i tak doprowadzić do takiego stanu po odkopaniu byłoby ciężko i drogo. Nie wiem co się kupy nie trzyma. Sorry jeżeli gdzieś się wyraziłem nie dość dokładnie. Temu myślałem o rozwiązaniu, które opisałem w poprzednim poście, wiem, że tak się wykonuje, ale nie wiem jak i czy to zgodne ze sztuką. Ciężko coś znaleźć też w internecie na temat budowania w granicy działki, ale pomyślałem, że może ktoś już coś takiego robił, albo coś innego co pozwoliłoby bez rozkopywania sporego kawałka ogrodu sąsiada poprawnie postawić fundamenty.

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ale ławy nie ocieplasz.

    Pokaż przekrój przez fundament. Co to za budynek stawiasz?
    Nie ocieplam. Ocieplam ścianę fundamentową jak pisałem w 1 poście.
    Fundament to klasyczne T z ociepleniem z zewnątrz. Nic szczególnego, tylko, że w granicy działki. Domek jednorodzinny.
    Ostatnio edytowane przez samSobie ; 25-03-2021 o 21:32

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Jaką masz odsadzke na ławie? Jaka wysokość tej ściany w gruncie?
    Zakładając ze ława stoi na Twoje działce w całości ocieplenie powinno się zmieścić. Jak nie musisz odsunąć ławę bo przecież nie możesz budować na nie swoim gruncie.
    Jak zabezpieczyć wykop żeby sie obsypał to kwestia gruntu, wysokości itd.

  11. #11

    Domyślnie

    Jak chcesz coś robić przy ścianie to potrzebujesz odkopać na min 70cm a najlepiej metr. Inaczej nie wejdziesz.
    Ścianę fundamentalną trzeba odrzucić tynkiem, zrobić hydroizolację i ocieplić.
    Nie widzę opcji kopać do granicy działki i stawiać dom w granicy.
    Bierz pod uwagę że wykop zrobiony pionowo będzie się obsypywal. Przynajmniej że 30 cm skosu musi być.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Jak nie jest za późno, nie ma piwnicy, warunki gruntowe w miarę dobre (nie trzeba robić głebokich wymian gruntu itp) to zmienić na płytę fundamentową.
    Przeprojektowanie będzie kosztowało pewnie około 2k zł a wymagany jest zwykle wykop 30-80cm. Zrobić od razi "burtę" z XPS i mamy ogarnięte ocieplenie fundamentu od tej strony.
    Nie mniej gadaj już z sąsiadem bo nie wiem jak wyobrażasz sobie zrobienie elewacji od jego strony. Na postawienie rusztować też trzeba mieć miejsce, tarowanie styropianu to bałagan, tynk bałagan, dużo ludzi się kręci.. chyba że bedziesz ocieplał wraz ze "wzrostem" ścian ale to nie takie proste a efekt zwykle kiepski.

  13. #13

    Domyślnie

    Stawiasz ścianę trójwarstwową od strony granicy. Rozpoczynasz od cegły klinkierowej, z której budujesz mur w granicy, potem budujesz mur wewnętrzy i wpychasz ocieplenie sukcesywnie w szpary.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14

    Domyślnie

    Zastanawiam się jak dostales zgodę na budowę w granicy, szczegolnie jak po drugiej stronie jest ogrod bez planu na blizniaka. Jak postawisz ten budynek to i tak bedziesz musiał miec jego zgodę na ocieplenie (rusztowania), dach itp. Z jego ogrodu zostanie w najlepszym wypadku mocno zryte i wydeptane klepisko. A że budynek bedzie w granicy to już nigdy nie bedzie tam tak zielono (ograniczenia światła itp).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Zastanawiam się jak dostales zgodę na budowę w granicy, szczegolnie jak po drugiej stronie jest ogrod bez planu na blizniaka.
    Bliźniak (czyli budowa w oparciu o ustęp § 12 ust. 3) to tylko jedna z form budowy w granicy. Legalnie przepisy przewidują możliwość budowy w granicy
    w oparciu o zapis MPZP § 12 ust 2:

    Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.

    Mój MPZP właśnie posiada taki zapis, ale jest procedowany nowy MPZP i w projekcie przewidują wykreślenie tej możliwości. Taki zapis jest często w zabudowie "miejskiej" (czasem jest to wręcz obowiązek lokowania w granicy). Taką zgodę może przewidywać MPZP lub WZ (do 2017 roku). Od 2018 roku przepisy techniczno-budowlane się zaostrzyły w tej materii i WZ nie może już wydawać zgody na budowę w granicy działki: tylko MPZP. Argumentacja ministerstwa była, że WZ jest wydawana lokalnie dla jednej działki i jeden sąsiad załatwiał sobie budowę w granicy, a drugi już nie. Więc, albo wszyscy dostają zgodę w MPZP na budowę w granicy albo nikt. Wiadomo WZ to duża doza dowolności urzędniczej, a Plan Zagospodarowania jest bardziej jednolity na pewnym obszarze.

    Ponadto jest możliwe uzyskanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, co też jest legalną procedurą budowy w granicy.

    No i jest jeszcze możliwość lokowania budynków garażowych lub gospodarczych w granicy w oparciu o § 12 ust. 4 pkt. 3)

    budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie
    większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  16. #16

    Domyślnie

    Tak zgaduje że jeszcze nie wystapiłeś o PnB i tylko opierasz sie o zapisach w MPZP. Możesz sie mocno zdziwić decyzją.
    Jak sąsiad nie zgodzi sie na demolkę swojego ogrodu to ta budowa nie wydaje się możlwa.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam płytę w granicy - nie trzeba było wchodzić na działkę sąsiada.

  18. #18

    Domyślnie

    Autor wyraźnie pisze że ma projekt ze ścianami fundamentowymi a nie płytę.
    Zresztą nawet płyty nie da sie zrobić nie niszczać sąsiadującej działki. Myśle że okolo 50-70cm po drugiej stronie będzie rozkopane/obsypane. A przy ociepleniu, elewacji, pracach przy dachu itp ingerencja będzie dużo wieksza.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 07-04-2021 o 10:43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony