dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jakich zmian można dokonywać już po zaadoptowaniu projektu?

    Witam, jestem świeżym inwestorem, posiadam działkę z zaadaptowanym projektem i chciałbym zacząć budowę, jednak jest kilka rzeczy, które chciałbym zmienić i nad którymi się zastanawiam.
    Dlatego chciałbym się dowiedzieć co mogę zmienić na etapie budowy bez załatwiania zgody od urzędu.

    Oczywiście mam świadomość, że bryły budynku nie mogę ruszać i tu nie zamierzam nic kombinować.

    1. Czy mogę zmienić ławę fundamentową na płytę?
    2. Czy mogę usunąć/dodać drzwi lub okno lub zmienić ich rozmiar?
    3. Jak to jest z materiałami? Czy muszę budować z ceramiki czy mogę to jeszcze zmienić? Kiedy muszę podjąć decyzję o ociepleniu?
    4. Ścianki działowe rozumiem, że mogę zmieniać dowolnie. Czy mogę przenieść kotłownię do garażu, zostawiając sobie pomieszczenie gospodarcze?
    5. Do kiedy muszę mieć szczegółowe projekty instalacji - przede wszystkim chodzi o CO.
    6. W jaki sposób mogę dodać do projektu panele fotowoltaiczne i do kiedy przeliczyć zapotrzebowanie na energię? (tu chodzi, żeby spełnić wymogi ekokredytu)

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piekarnik Zobacz post
    Witam, jestem świeżym inwestorem, posiadam działkę z zaadaptowanym projektem i chciałbym zacząć budowę, jednak jest kilka rzeczy, które chciałbym zmienić i nad którymi się zastanawiam.
    Dlatego chciałbym się dowiedzieć co mogę zmienić na etapie budowy bez załatwiania zgody od urzędu.

    Oczywiście mam świadomość, że bryły budynku nie mogę ruszać i tu nie zamierzam nic kombinować.

    1. Czy mogę zmienić ławę fundamentową na płytę?
    2. Czy mogę usunąć/dodać drzwi lub okno lub zmienić ich rozmiar?
    3. Jak to jest z materiałami? Czy muszę budować z ceramiki czy mogę to jeszcze zmienić? Kiedy muszę podjąć decyzję o ociepleniu?
    4. Ścianki działowe rozumiem, że mogę zmieniać dowolnie. Czy mogę przenieść kotłownię do garażu, zostawiając sobie pomieszczenie gospodarcze?
    5. Do kiedy muszę mieć szczegółowe projekty instalacji - przede wszystkim chodzi o CO.
    6. W jaki sposób mogę dodać do projektu panele fotowoltaiczne i do kiedy przeliczyć zapotrzebowanie na energię? (tu chodzi, żeby spełnić wymogi ekokredytu)
    Pogadaj z KB, jeśli jest kumaty to wszystko Ci wyjaśni. Mi moja KB wyraźnie zaznaczyła, żeby załatwić sobie od architekta zgodę na zmiany nieistotne jeśli będę je chciał wprowadzać.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Pogadaj z KB, jeśli jest kumaty to wszystko Ci wyjaśni. Mi moja KB wyraźnie zaznaczyła, żeby załatwić sobie od architekta zgodę na zmiany nieistotne jeśli będę je chciał wprowadzać.
    Nie obawiam się tu o aspekty architektoniczne, a o formalne. Chodzi mi głównie o to co muszę zgłaszać do urzędu, co jest formalnością, a co wymaga decyzji.
    Czy wszystko co opisałem załatwiam już z kierownikiem/architektem? Czy muszę załatwiać jakieś zgody, papiery?

    Dodam, że też po wybudowaniu Stanu 0 chcemy wziąć kredyt na dalszą budowę, więc sądzę, że w papierach do tego czasu musi się wszystko zgadzać.
    Ostatnio edytowane przez Piekarnik ; 25-03-2021 o 12:30

  4. #4

    Domyślnie

    Twój projektant (czyli architekt) jest osobą kwalifikującą odstępstwa jako nieistotne. Dawniej było to bardzo rygorystyczne, ale według najnowszego Prawa Budowlanego od 19 września 2021 zmiany, które nie powiększają obszaru oddziaływania są odstępstwami nieistotnymi.
    Zmiany nieistotne nie wymagają ponawiania Pozwolenia na Budowę. Jest kilka papierów do wypełnienia dla projektanta.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    według najnowszego Prawa Budowlanego od 19 września 2021 zmiany, które nie powiększają obszaru oddziaływania są odstępstwami nieistotnymi.
    Zmiany nieistotne nie wymagają ponawiania Pozwolenia na Budowę. Jest kilka papierów do wypełnienia dla projektanta.
    Nieco to przeredagowali, ale dalej to projektant decyduje, czy zmiana jest istotna, czy nie. Jest katalog zmian, które ma obowiązek uznać za zmiany istotne. Ale każdą inną zmianę projektant może zakwalifikować, jako zmianę istotną.

    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-04-2021 o 03:02

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nieco to przeredagowali, ale dalej to projektant decyduje, czy zmiana jest istotna, czy nie. Jest katalog zmian, które ma obowiązek uznać za zmiany istotne. Ale każdą inną zmianę projektant może zakwalifikować, jako zmianę istotną.

    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.
    Tak. Przy czym projektant (czyli Twój architekt) musiał by być wyjątkowo złośliwy wobec swego klienta, aby np. zmianę ścianek działowych zakwalifikować jako "istotną', choć ma prawo tak zrobić. W nowym prawie budowlanym (od 2020 r.) to co jest składane w projekcie PAB i PZT jest zmianą istotną. Resztę projektant może zgodnie z przepisami zakwalifikować jako "nieistotną" (jak będzie chciał). Tzn. jest jeszcze projekt techniczny (PT), ale w praktyce zmiany w nim możesz w trakcie budowy podmieniać tak jakby były nieistotne. Dlaczego? Bo nie składasz ich do urzędu, urząd ich nie widzi ani nie zatwierdza, a składasz je dopiero do pozwolenia na użytkowanie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedyś KB stwierdził, że "no przecież nikt z Nadzoru Budowlanego nie będzie wchodził do domu i sprawdzał, czy ścianka działowa ma być w tym miejscu czy nie". To samo z ociepleniem - szanse są mizerne, że ktoś sprawdzi czy na elewacji jest 20cm czy np. 22cm styropianu.
    Ściany: Porotherm; Styropian grafit 0,031 gr.20cm; Podłogi: parter styropian grafit 0,030 gr. 12cm, piętro styropian grafit 0,030 gr. 6cm; Dach: 25cm PUR, 100% OP, PC Panasonic seria J 7kW; Rekuperacja Zehnder Q350 VV PL TR Basic

    Prośba od znajomego - dziękuję za pomoc
    https://pomagam.pl/37c4ym

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Kiedyś KB stwierdził, że "no przecież nikt z Nadzoru Budowlanego nie będzie wchodził do domu i sprawdzał, czy ścianka działowa ma być w tym miejscu czy nie". To samo z ociepleniem - szanse są mizerne, że ktoś sprawdzi czy na elewacji jest 20cm czy np. 22cm styropianu.
    Jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, to akurat jest nanoszone na geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Tyle że wymiary nanoszone na mapie mają jakąś tolerancję (nie wiem jaka jest ta tolerancja), ale 2 cm to jest mniej niż grubość kreski obrysu budynku na mapie papierowej.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony