dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 129
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika z pompą na grzejniki czy z grzałką na wodę w starym domu

    Witam wszystkich serdecznie,

    Zarejestrowałem się na forum, ponieważ moja obecna wiedza na temat instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i termomodernizacji jest nie wystarczająca aby podjąć tak ważną decyzję i zainwestować całe oszczędności bez odpowiedniej konsultacji z mądrzejszymi osobami
    Zaczynajac od początku, zdecydowałem się zainwestować w instalację fotowoltaiczną, natomiast mam dwie możliwości które rozważam i nie wiem która będzie najlepsza w moim przypadku:
    - fotowoltaika (~6kW) + grzałka na wodę
    - fotowoltaika (~10 kW) + pompa ciepła (12 kW - T-Cap Panasonic)
    Przesyłam moje wyliczenia: https://cieplo.app/wynik/ddv6
    Maksymalna instalacja jaki mi się zmieści na dachu to 9.5 KW + optimizery na kilku panelach, przy instalacji mniejszej bez optimizerów.
    W domu posiadam głównie grzejniki aluminiowe, 10% podłogówki, poddasze jeszcze nie jest całkowicie docieplone, bo jeszcze będzie jedna warstwa waty pod stelaż na płyty gips-kartonowe. Zostały wymienione okna na nowe.

    Pytanie jest takie, czy mój dom nadaje się na instalację pompy ciepła, bez przejścia dodatkowej termomodernizacji (docieplenie ścian styropianem, dokończenie poddasza)? Ogólnie przeliczałem sobie koszty i płacę około 4 tys. zł na rok na eko-groszek ponieważ przez piec pracuje bez wyłączenia by ogrzewać wodę w bojlerze. Od czasu do czasu przełączamy na grzejniki, jeśli jest za zimno. Temperatura na piecu zawsze 50 stopni.

    Podsumowując, prąd i ekogroszek wychodzą mi około 6300 zł na rok. Nie wiem jak obliczyć ile mi wyjdzie opłat jak będę miał pompę ciepła z fotowoltaiką, obstawiam że nie ma szans żeby mi wyszło na zero.
    Obliczyłem, że jak bym założył fotowoltaike z grzałką to rachunki by się zmniejszyły do ~3000 zł na rok (grzałka by nadrobiła pracę węgla przy ogrzewaniu wody).
    Ogólnie planuję w przyszłości wykończyć poddasze ~80m2 i ogrzewać ale to za kilka lat.

    Co radzicie, czy ta pompa ma sens przy takim ociepleniu budynku, czy zrezygnować z niej i zostać ze starym piecem, ale mniejszym rachunkami o grzałkę na wodę.

    Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i krytykę.

    Pozdrawiam,
    Wojtek

  2. #2

    Domyślnie

    Zanim zdecydujesz się na wydanie pieniędzy na PCPW +PV sprawdź sobie kiedy wejdzie kwartalne rozliczenie prądu dla "KOWALSKIEGO".
    Na razie 12 miesięczny jest ok i ma rację bytu inwestycja w PV ale w przypadku 3 miesięcznego rozliczenia .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Nie siej propagandy. Masz jakieś sprawdzone info ?
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  4. #4

    Domyślnie

    Wywiad z prezesem Taurona.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    To są marzenia prezesa Taurona on nie stanowi w Polsce prawa, gdyby tak było to fotowoltaiki nie było by w ogóle,
    a prąd kosztował by po 3 zł za kilowat.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  6. #6

    Domyślnie

    Może masz rację.
    Niestety trochę lat pracuję w branży instalacyjnej.
    Najpierw był boom na gaz ludzie inwestowali w kotły, potem tani olej opałowy.
    Ludzie zainwestowali w w kotłownie olejowe i nagle olej poszybował w górę.
    Pojawiła się promocja na kotły na ekogroszek.
    Super cena, łatwość obsługi, "ekologia", niska cena.
    Mamy cenę już nie niską.
    Państwo goni za paliwa stałe i tworzy wizję 2030,2050 itp.
    Promuje się PC, PV, WT2021 itp.
    Super tylko niestety żyjemy w takich czasach że nikt nie jest niczego pewien.
    "Kowalscy" montują PV na domach i to super sprawa.
    Ale ENEA, TAURON, ENERGA itp. nie do końca jest przygotwana na wzrastającą ilość energii z PV.
    Kwestia magazynowania i dystrybucji.
    Już kiedyś myślałem o tym aby dążyć do OFF-GRIDU pełnego.
    Oczyszczalnia eko, swoja studnia, swój prąd. Piec na holzgas i 650 drzew OXYTREE rosnących na opał
    W zapasie 3-5 kW wiatrak.
    Pozdrawiam

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    A w temacie zacząłbym od ocieplenia (docieplenia) domu.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  8. #8

    Domyślnie

    wojtyla

    Z podanej kalkulacji wynika, że na obecne zapotrzebowanie grzania starczy tobie T-Cap 9 kW (nie dodajesz CWU).
    Pytanie otwarte na ile dokładnie wypełniłeś rubryki w kalkulatorze?
    - na pewno masz dwie warstwy styropianu? każda po 5 cm? jedna wewnątrz ściany i druga na ścianie?
    Pytanie 2 o ile wzroście OZC po uruchomieniu grzania drugiego piętra?
    Pytanie 3 o ile spadnie OZC gdy docieplisz dom?

    Trochę informacji o grzaniu grzejnikami masz tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Bojler z własną grzałką. Przez większość sezonu PC obskoczy i CO i CWU, a przez kilka dni w zimę gdy temp. spadnie do -20*C, to CWU dogrzeje grzałką z bojlera.

    Dach pod fotowoltaikę masz w całości na południe, czy podzielony na różne kierunki świata?
    To ma znaczenie przy końcowym doborze mocy paneli w stosunku do mocy falownika.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 26-03-2021 o 18:02
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9

    Domyślnie

    Marco36

    Dziękuję za odpowiedź. Właśnie ta pompa 12 kW była dobierana z myślą o ogrzewaniu dodatkowej powierzchni ~80m2 w przyszłości.
    Odpowiedzi na Twoje pytania:
    - na pewno masz dwie warstwy styropianu? każda po 5 cm? jedna wewnątrz ściany i druga na ścianie?
    Rubryki starałem się wypełnić najbardziej dokładnie jak mogłem. U mnie warstwa budowanych ścian wyglądała następująco: styropian 5cm - ręcznie robiony pustak żużlowy 20cm - styropian wewnątrz 5 cm - połówka suporeksu 12 cm. Okna wpisałem w ilościach jakie są, natomiast niektóre z nich są małe, np. łazienkowe.
    Jest jeszcze jeden kłopot z oknami, nie wiem czy to wina montażu podczas wymiany, ale gdy są duże mrozy wyczuwalne jest zimno z boku okien, w 2 czy 3 oknach.
    Ocieplenie poddasza możliwe, że 15cm wełna jest zamiast 20cm.
    Pytanie 2 o ile wzroście OZC po uruchomieniu grzania drugiego piętra?
    Bez ogrzewania drugiego piętra: 17 429kWh = 63GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    Po uruchomieniu ogrzewania drugiego piętra: 25 351kWh = 92GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    Pytanie 3 o ile spadnie OZC gdy docieplisz dom?
    Nie wiem który to parametr, ale 400 zł różnicy na pompie ciepła mii pokazuje.

    Czytałem większość opinii, że powinno się zacząć od ocieplenia domu, a dopiero potem PC. Oczywiście rozumiem, że jest to idealne rozwiązanie w teorii, ale w praktyce wiąże się to z dużymi kosztami ocieplenia całego domu, podczas gdy nie mam pewności czy moje obecne ocieplenie czasem nie byłoby wystarczające.
    Pytanie jest takie, jak można ufać tym danym z cieplo.app?

  10. #10

    Domyślnie

    Powracam do tematu po pewnym czasie. Mam już podpisaną umowę z instalatorem paneli, zdecydowałem się na 9.75kWp i będą ja miał za 2 tyg.
    Chciałbym iść w pompę ciepła, więc podzwoniłem i poprosiłem o wyceny pompy i większość instalatorów odpowiedziała, że dom wymaga dodatkowego docieplenia, żeby na moich grzejnikach pompa ciepła przyzwoicie pracowała. Moje obecne ocieplenia ścian to: U= 0,299W/m2K, a najlepiej jakbym docieplił to styropianem 10cm to byłoby U=0,171W/m2K, więc z zapotrzebowania 16kW zeszedłbym na 11-12kW. Wiadomo jeszcze czeka mnie docieplenie poddasza dodatkową wełną.

    Wydaje mi się, że takie docieplenie będę w stanie w 2 lata ogarnąć z zakupem pompy, mam jeszcze możliwość instalacji mniejszej instalacji PV.
    Czy da się tymczasowo wykorzystać te ~10kWp zanim ogarnę temat docieplenia budynku w inny sposób?

    Mam 3 opcje na dzień dzisiejszy do wyboru, jak myślicie która będzie tu najlepsza?
    1. Panele 10kW, tymczasowy kociołek elektryczny na te 2 lata aby dogrzewać z nadmiaru, w międzyczasie docieplenie i pompa na końcu
    2. Panele 10kW, od razu pompa (za 3-4 miesiące) i docieplania przez 2 lata w tzw. międzyczasie
    3. Panele 6kW, grzałka do bojlera, docieplenie przez 2 lata, pompa ciepła i dodanie brakującego 4kW - przewymiarowanie falownika albo całkowicie drugi niezależny falownik, ale ciężko będzie z upchnięciem tego na dachu na dwa razy

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    A może opcja nr 4
    Najpierw skończyć ocieplać, później pomyśleć o pompie a na końcu założyć odpowiednio dobrane PV do zapotrzebowania

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    A może opcja nr 4
    Najpierw skończyć ocieplać, później pomyśleć o pompie a na końcu założyć odpowiednio dobrane PV do zapotrzebowania
    To nie jest opcja bo minęło 2 tygodnie od podpisania umowy. Będę miał instalacje ma SolarEdge i instalator mówił że spokojnie falownik można przewymiarowac. Plus jest taki że chociaż sobie sprawdzę czy nie będzie problemu z zbyt dużym napięciem w sieci. Ale czy nie lepiej od razu 10kW i mieć spokój oraz kombinować w międzyczasie co zrobić z tą energią?

  13. #13

    Domyślnie

    Solaredge to najdroższy inwerter na rynku, nie oznaczający że najlepszy, jeśli nie masz zaciemnień dachu to zbędny wydatek, bo korzyści nie odczujesz, a ze 3-4tyś zł więcej do instalacji wzg inwertera o podobnej mocy. Paneli zawsze można dołożyć, jeśli pompa za 2 lata to Ci się tylko wyprodukowany prąd zmarnuje - zrobisz prezent dla PGE. Jak wyżej najpierw docieplenie skończyć bo zabierasz się do tematu ze złej strony i każdy na forum tu Ci to powie

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @wojtyla

    Jak na razie nie musisz się martwić z nadwyżką EE przy instalacji PV prawie 10 kW.

    Nadmiar energii własnej z PV przepada po 12 miesiącach od odczytu, a to jest trochę czasu.
    Grzałka w bojlerze ciągnie 3 razy więcej prądu niż grzanie wody przy pomocy PC.
    Założysz kuchnię indukcyjną (zakładam, że teraz jest gaz z butli) i będzie mniej smolistych osadów na ścianie.

    Jak jeszcze będzie nadwyżka prądu to warto założyć chociaż jedną klimę - schłodzi dom w upalne dni, a do tego przynajmniej w okresach przejściowych dogrzeje dom.
    I jeszcze jedno - docelowa PC wystarczy o 1-2 kW mniejszej mocy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @wojtyla

    Jak na razie nie musisz się martwić z nadwyżką EE przy instalacji PV prawie 10 kW.

    Nadmiar energii własnej z PV przepada po 12 miesiącach od odczytu, a to jest trochę czasu.
    Grzałka w bojlerze ciągnie 3 razy więcej prądu niż grzanie wody przy pomocy PC.
    Założysz kuchnię indukcyjną (zakładam, że teraz jest gaz z butli) i będzie mniej smolistych osadów na ścianie.

    Jak jeszcze będzie nadwyżka prądu to warto założyć chociaż jedną klimę - schłodzi dom w upalne dni, a do tego przynajmniej w okresach przejściowych dogrzeje dom.
    I jeszcze jedno - docelowa PC wystarczy o 1-2 kW mniejszej mocy.
    Ta klimy to ciekawa opcja. Mając 10kW można się bawić i próbować, na pewno po można odciążyć piec na ekogroszek i uruchamiać go tylko wtedy jak jest już naprawdę zimno.
    Wiem że najlepiej zrobić to jak trzeba czyli ocieplić, pompą i fotowoltaika, tylko że co mi szkodzi mieć fotowoltaike od razu. Niech stracę oddam te 2000 kWh PGR, może więcej, ale pieniędzy się pozbyłem, etap zakończyłem i można myśleć dalej. Coś się powoli zaczyna zwracać. Tak to bym wydał na jakie głupoty znając życie a pozbędę się pieniędzy l, ulokuje na dachu i będzie w porządku.

  16. #16

    Domyślnie

    Albo można inaczej zadać pytanie. Czy jest sens wymieniać piec na ekogroszek na pompę ciepła, skoro wymaga to ogromnego nakładu. Czyli tak: fotowoltaika 10kW to około 40000 zł. Dodajmy ocieplenie 300m2 to jest około 30000 zł. Potem pompa ciepła załóżmy że 40000 zł. Opcjonalnie rekuperacja żeby było już najlepiej jak się da 25000 zł. Mogę się mylić w cenach, nie ważne, przeliczam na oko. W sumie to wychodzi 135000 zł, po dotacjach wszelkiego typu załóżmy że zejdziemy do 110000 zł. Obecne rachunki to 6200 zł, 2200 zł za prąd i 4000 węgiel, 200 zł opłaty stałe. Przeliczmy to sobie to wychodzi ponad 18lat czasu zwrotu. Wiadomo, że możliwe że dałoby się dobrać lepiej, że np. rekuperacja by nie była tutaj potrzebna przy takiej fotowoltaice itp. optymistycznie 15lat zwrotu.

    Dużo tańsza wersja, co nikt nie poleca: fotowoltaika 10kW za 40000 zł + pompa ciepła 50000 zł, załóżmy że gruntowa. Bez docieplenia i rekuperacji. 90000 zł z czego obstawiam że z dofinansowaniem będzie 60000 zł. Czas zwrotu to 10 lat. Pytanie czy to da radę obrobić żeby wyjść na 0 przy fotowoltaice. Ale różnica jest duża w czasie zwrotu co widać 10 lat do 15 lat. Do tego to są grzejniki i tutaj jest to mniej wydajne.

    A na końcu opcja z instalacją 6kWp + grzałka czyli jakieś 24000 zł + 1000 zł za bojler z grzałka czyli 25000 zł. Z 6200 zł rachunki schodzą na 3200 zł bo prąd odpada i około tysiąc za węgiel bo nie trzeba grzać w lato. Czas zwrotu to około 8 lat, ale chodzę do pieca i brudno w kotłowni.

    No i weź tu wybierz co najlepsze. Nie dziwię się że nie wszyscy w to idą bo sam nie wiem która opcja tu wygrywa.

  17. #17

    Domyślnie

    Jak zrobisz najpierw ocieplenie to nieważne czym ogrzewasz zrobisz oszczędność, z czasem pójdziesz dalej.
    Dopasowana na wymiar foto (nieprzewymiarowana) i PC - najlepsza opcja po ociepleniu imo

  18. #18

    Domyślnie

    Ale ten współczynnik przegrody ściennej U= 0,299W/m2K jest na prawdę taki zły i zapotrzebowanie na moc grzewczą: 50W/M2?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @wojtyla

    Jednak lepiej 10 kW w panelach.
    Oczywista korzyść, gdyż od pierwszego dnia od uruchomienia inwestycja się zwraca. Jak pisałem - prąd da się zagospodarować, kto wie co jeszcze w przyszłości podłączysz, może jeden z tego miliona samochodów elektrycznych po 2025 roku.
    Z tym samochodem nie żartuję, bo inwestycja w panele jest nie mniej jak na 25 lat, więc jeśli nie w 2025 roku to 10 lat później będziesz miał taki pojazd.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20

    Domyślnie

    Ale nie wykorzystując 10kw w przeciągu 12mscy od instalacji po co zakładać taką instalacje i robić prezent dla PGE w postaci darmowego prądu dla nich?
    Panele na dach zawsze można dorzucić w przyszłości jak zajdzie potrzeba

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony