dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 129
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Ale nie wykorzystując 10kw w przeciągu 12mscy od instalacji po co zakładać taką instalacje i robić prezent dla PGE w postaci darmowego prądu dla nich?
    Panele na dach zawsze można dorzucić w przyszłości jak zajdzie potrzeba
    Dlatego można założyć pompę i zbadać temat jak sobie będzie radzić. Jak nie da rady to się będzie docieplać i kombinować.
    Docieplenie 10cm styropianu na istniejącą 5cm to jest moim zdaniem ostateczność. Obecnie przecież mam 10cm licząc z wnęka. Przecież to nie jest zwykły pustak + styropian tylko ściana trójwarstwowa, pustak robiony ręcznie, mieszany z cementem, kilofem tego nie dałem rady zniszczyć, jeszcze do tego styropian w środku i 12cm pustak. W domu jest za ciepło jak grzejemy na grzejniki.
    Łatwo napisać, zacznij od ocieplenia jak się już to raz zrobiło, wiadomo że standardy się zmieniają i nie jest to samo co teraz się robi. Nie wyliczę dokładnie jaki jest współczynnik bo ręcznie się robiło.

    Możliwe że zabieram się że złej strony, ale wolę reagować w trakcie niż od razu zrobić coś co możliwe że nie jest w ogóle potrzebne bo ściany dadzą radę. Koszty ocieplenia 300m2 to nie jest coś co robi się bez zastanowienia a do tego ile kłopotu.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Nie wiem co Ci można jeszcze poradzić.
    Umowa podpisana instalacja w toku. Płacisz obecnie 2200 zl za prąd. Inwestujesz około 40000 zł żeby zaoszczędzić 2000 zł pozostaje Ci wydać kolejne 10000 zł na 2 klimy, zbiornik do cwu, oraz indukcję skorzystasz z ulgi termomodernizacyjnej. Dokupisz około 2t węgla rocznie i juz po 10 latach wydatki poczynione zaczną na siebie zarabiać. Będziesz mógł się cieszyć przyjemnym chłodem w upalne dni oraz ciepłem z klimy przez większe pół sezonu grzewczego oraz bezobsługowym źródłem ciepłej wody .
    Ostatnio edytowane przez brusss_2008 ; 25-04-2021 o 14:15

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Nie wiem co Ci można jeszcze poradzić.
    Umowa podpisana instalacja w toku. Płacisz obecnie 2200 zl za prąd. Inwestujesz około 40000 zł żeby zaoszczędzić 2000 zł pozostaje Ci wydać kolejne 10000 zł na 2 klimy, zbiornik do cwu, oraz indukcję skorzystasz z ulgi termomodernizacyjnej. Dokupisz około 2t węgla rocznie i juz po 10 latach wydatki poczynione zaczną na siebie zarabiać. Będziesz mógł się cieszyć przyjemnym chłodem w upalne dni oraz ciepłem z klimy przez większe pół sezonu grzewczego oraz bezobsługowym źródłem ciepłej wody .
    To myślisz że taka klima to lepsze rozwiązanie niż ta pompa pod tak duży dom? Piec daje radę więc tylko by się go odciążyło klima z nadwyżki prądu.
    Myślałem że zazwyczaj jak ktoś ma 10kW to jest pompa w domu albo bufor, ale takie klimy też ludzie często robią?

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Raz piszesz 300m2 a w linku z ciepło własciwe jest 166m2
    Piszesz ze wydałeś całe oszczędności na fotowoltaikę więc poddaję ci najtańsze rozwiązania wykorzystania nadmiaru energii. Na dzień dzisiejszy potrzebujesz 3000kwh na obecne zużycie, po zamontowaniu fotowoltaki będziesz miał do dyspozycji jakieś 8500 kwh jeśli to instalacja południowa. zbiornik plus grzałka to 1800-2500kwh reszta przepada. Klima to najtańsze rozwiązanie którym możesz się ratować do grzania i chłodzenia

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Raz piszesz 300m2 a w linku z ciepło własciwe jest 166m2
    Piszesz ze wydałeś całe oszczędności na fotowoltaikę więc poddaję ci najtańsze rozwiązania wykorzystania nadmiaru energii. Na dzień dzisiejszy potrzebujesz 3000kwh na obecne zużycie, po zamontowaniu fotowoltaki będziesz miał do dyspozycji jakieś 8500 kwh jeśli to instalacja południowa. zbiornik plus grzałka to 1800-2500kwh reszta przepada. Klima to najtańsze rozwiązanie którym możesz się ratować do grzania i chłodzenia
    300 metrów to na ocieplenie ścian zewnętrznych. Nadal mogę nie brać 10kW tylko 6.75kW z nadmiarem na grzałkę cwu z przewymiarowanym falownikiem i jak ocieple poddasze i zbiore fundusze to zrobię audyt OZC i zdecyduje, czy pompa da radę. Wtedy zdecyduje czy dokładać paneli czy nie. Ale czy przewymiarowany falownik SolarEdge 8kW przy instalacji 6.75kW nie będzie powodować strat?

  6. #26

    Domyślnie

    Odnośnie pompy ciepła
    https://youtu.be/su_q726knb0
    Poczytaj komentarze pod filmem jak dział marketing

  7. #27

    Domyślnie

    Odnośnie fotowotaikii pooglądam sobie filmy tego gościa tu tylko przykład

    https://youtu.be/LKxL4KyncVA

    I będziesz miał rozjaśnioną wiedzę na temat doboru inwertera i innych tego typu zgwozdek trochę za późno się wziąłeś się za ten temat po przy dobrych wiatrach to podłączą cię za jakiś czas bo mają swoje terminy na rozpatrzenie każdego pisma PGE dystrybucja począwszy od wysłania protokołu z montażu instalacji zakończywszy na założeniu licznika������

  8. #28

    Domyślnie

    Jeśli masz już ocieplone styropianem 5cm to OK, pomyśleć najwyżej za jakiś czas. Nie bierz 10kw, których nie wykorzystasz tym samym rzucając pieniądze po części na nic, a tym bardziej SolarEdge, po co wybierasz najdroższy możliwy inwerter?

    no chyba że masz pełno cieni an dachu to moge to zrozumieć. Sofar solar masz ze 4-5tyś tańszy, a robi robote perfect, do którego też można dodać mikro-inwertery na cienie.
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 25-04-2021 o 16:51

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Jeśli masz już ocieplone styropianem 5cm to OK, pomyśleć najwyżej za jakiś czas. Nie bierz 10kw, których nie wykorzystasz tym samym rzucając pieniądze po części na nic, a tym bardziej SolarEdge, po co wybierasz najdroższy możliwy inwerter?

    no chyba że masz pełno cieni an dachu to moge to zrozumieć. Sofar solar masz ze 4-5tyś tańszy, a robi robote perfect, do którego też można dodać mikro-inwertery na cienie.
    SolarEdge biorę bo po prostu u mnie najlepiej się sprawdzi. Mam facjatke która daje dużo cienia, różne kąty dachu na południe, okresowe zacienienie i do tego można zrobić mniejsza instalację i dołożyć bo na optymalizatorach. Do tego mam fajnego instalatora który ma dobrą cenę, nie dużo droższe jak instalację na Huaweiu.

  10. #30

    Domyślnie

    Policzyłem sobie ponownie ciepło właściwe: https://cieplo.app/wynik/eps1. Tutaj z planem dostosowaniem do wykończonego poddasza. Wychodzi 10.2kW zapotrzebowania przy -20. Jeśli zrobię 10kW PV to aby wyjść z własną produkcją na styk z zapotrzebowaniem pompy i własnego użytku to tylko na gruntowej pompie będę w stanie.
    Wiem że są przeciwnicy gruntowej pompy, ale właśnie u mnie jest to dobre rozwiązanie bo tylko tak PV ma szansę obrobić wszystko, co mi wychodzi z ciepła właściwego. Co innego jak ktoś ma mniejszy dom i spokojnie może założyć pompę powietrzna która zrobi robotę.
    Plus jest jeszcze taki, że obok domu mam pole uprawne którego jestem właścicielem, tuż obok kotłowni to można wykopać a nie robić odwiertów.

    Co myślicie o takim rozwiązaniu?

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Plus jest jeszcze taki, że obok domu mam pole uprawne którego jestem właścicielem, tuż obok kotłowni to można wykopać a nie robić odwiertów.

    Co myślicie o takim rozwiązaniu?
    Jest to bardzo dobry pomysł, a przy odrobinie zaangażowania koszt nie bedzie większy jak powietrznej pompy ciepła.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jest to bardzo dobry pomysł, a przy odrobinie zaangażowania koszt nie bedzie większy jak powietrznej pompy ciepła.
    Yupi. W końcu któryś z moich pomysłów jest dobry.
    Instalacja PV coraz bliżej a ja nadal nie mam odpowiedzi i zmieniam zdanie codziennie, jednego dnia chcę zrobić te 9.75 kW na dachu a drugiego 6.75 kW i większy inwerter na później. Umowa podpisana, na coś muszę się zdecydować.
    Policzyłem sobie jeszcze raz wszystko w ciepło-właściwe i takie mam wyniki: obecnie dom 160 m2, planowane - dom ogrzewany 236m2 (z poddaszem wykończonym do mieszkania):
    1) OZC 10.2 kW - jak ocieplę poddasze aby przystosować do mieszkania - PV 9.75 kWp teraz, robię pompę gruntową z kolektorem poziomym w październiku lub w przyszłym roku w okolicach kwietnia (po sezonie grzewczym - trochę minie jak będę ogrzewał poddasze ale pompę chcę mieć już dostosowaną) - z obliczeń PV da radę, nie trzeba ocieplać dodatkowo ścian, zobaczę w praniu, będę kombinował jak nie będzie dawać radę
    2) OZC 8.3 kW - jak ocieplę poddasze i 12 cm styropianu grafitowego - PV 6.75 kWp z przewymiarowanym falownikiem, grzałka w bojlerze wspomaga piec żeby zaoszczędzić na węglu w okresie przejściowym, ocieplam ściany to koszt około 40 tys. bo dużo metrów, aby tutaj pompa powietrzna 12kW lub gruntowa 12kW (nadal chodzi o PV że przy powietrznej może nie dać radę z pompą i bieżącym użyciem). W międzyczasie dorabiam fotowoltaikę do 9.75 kWp bo tutaj to będzie zdecydowanie później bo koszt ocieplenia jest ogromny.
    3) OZC 8.3 kW - tak jak wyżej tylko 9.75 kWp od razu i dwie klimy w okresie przejściowym. Wtedy mam więcej czasu na ocieplenie i gromadzenie kasy na finalny plan i działam powoli, na spokojnie.

    Co myślicie, która opcja? Innych raczej już nie ma.
    Ostatnio edytowane przez wojtyla ; 28-04-2021 o 20:00

  13. #33

    Domyślnie

    Paneli do okolic 10kwp dołożyć zawsze można, opcji 3 grzaniem klimą bym nie wybierał osobiście, tylko szedł w jakąś pompe ciepła, takie moje zdanie

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Z mojego punktu widzenia przy takim budynku i warunkach: Na pewno gruntowa z wymiennikiem poziomym. Na tą chwile dla budynku „energochłonnego” nie ma konkurencji pod względem kosztów eksploatacji i komfortu obsługi. Samo dolne źródło z dużym swoim zaangażowania powinieneś wykonać za 4-6kpln. Do tego jedna z polskich pomp lub używana zachodnia. Powinieneś się zmieścić w cenie pompy PW. Żadnych grzałek.
    Jeśli chodzi o PV – przy obecnych warunkach rozliczeniowych celowałbym w „rozsądny maks” . Niestety w naszym kraju nic nie jest pewne i obecne dobre warunki mogą być szybko zweryfikowane, przez kreatywność naszych rządzących.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Zamiast dodatkowego ocieplenia, najpierw doinwestowałbym w rozwinięcie powierzchni grzewczych - przewymiarowane grzejniki kilkupłytowe lub nawet, jeśli jest możliwe, w ogrzewanie płaszczyznowe.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Zamiast dodatkowego ocieplenia, najpierw doinwestowałbym w rozwinięcie powierzchni grzewczych - przewymiarowane grzejniki kilkupłytowe lub nawet, jeśli jest możliwe, w ogrzewanie płaszczyznowe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210427_183927.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	455317
    Mam w garażu kilka grzejników, na parterze są jeszcze grzejniki tego typu, więc z tego co rozumiem, można kilka szczebelek, czy jak to się nazywa podkraść z tych, lub ewentualnie zamontować je obok istniejących, aby były przewymiarowane. Na piętrze już inna sytuacja bo są nowsze grzejniki, ale jest za to podłogówka około 30% która jest zasilana z tej samej rozdzielni co grzejniki na piętrze więc ma większe temperatury więc powinno dać radę. Na poddaszu też przewymiaruje grzejniki. Tylko że takie rzeczy to pewnie to stwierdzeniu, że obecne grzejniki nie dają rady.

    PS. nie dajcie dzieciom kłaść plasteliny na grzejnikach, bo widać co zostaje ale wtedy tote grzejniki chodziły na większej temperaturze niż teraz

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Przy pompie ciepła dużo bardziej warto walczyć o niższą temperaturę zasilania grzejników, niż o zwiększanie ocieplenia. Wiadomo, że najlepiej to i to. Nie wiem na jakim etapie jest remont/adaptacja poddasza, ale może udałoby się wepchnąć ogrzewanie ścienne, sufitowe,(skosowe?), pod płytami gk.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Przy pompie ciepła dużo bardziej warto walczyć o niższą temperaturę zasilania grzejników, niż o zwiększanie ocieplenia. Wiadomo, że najlepiej to i to. Nie wiem na jakim etapie jest remont/adaptacja poddasza, ale może udałoby się wepchnąć ogrzewanie ścienne, sufitowe,(skosowe?), pod płytami gk.
    Gołe ściany tam mam więc można zrobić wszystko. Jest czas żeby się zastanowić co tam dać. Wspomniałeś o swoim zaangażowaniu przy pompie gruntowej poziomej, czyli masz na myśli że kolega sprzedawcy pompy zrobi drogo, a jak sam koparkę wezmę od znajomego to będzie dużo taniej?

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Wspomniałeś o swoim zaangażowaniu przy pompie gruntowej poziomej, czyli masz na myśli że kolega sprzedawcy pompy zrobi drogo, a jak sam koparkę wezmę od znajomego to będzie dużo taniej?
    Mam na myśli, że w zależności od rodzaju i ilości rury będzie to kosztować (rura, koparka, solanka) 4-6kpln i ciężko będzie Ci tam coś więcej urwac (chyba, że masz swoją koparkę to - 1,5k i swoją bimbrownię to kolejne -1k ). Ale jest to do zrobienia i ciężko to sknocić. A jak komuś to zlecisz to ten ktoś pewnie też będzie chciał zarobić i z tej kwoty co podałem zrobi się X2.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Mam na myśli, że w zależności od rodzaju i ilości rury będzie to kosztować (rura, koparka, solanka) 4-6kpln i ciężko będzie Ci tam coś więcej urwac (chyba, że masz swoją koparkę to - 1,5k i swoją bimbrownię to kolejne -1k ). Ale jest to do zrobienia i ciężko to sknocić. A jak komuś to zlecisz to ten ktoś pewnie też będzie chciał zarobić i z tej kwoty co podałem zrobi się X2.
    Chyba że łopatą to będzie najtaniej, tylko bimbrownię trzeba mieć. Ale już na serio to teraz jak jest ten temat z certyfikacją to chyba lepiej robić większa instalację bo później może być kłopot albo wyższe ceny, bo wydaje mi się że bardziej się wezmą za nowy instalacje i podatki niż na istniejące. A jak pompa gruntowa pozioma na polu to pole da się dalej uprawiać? Czytałem że nie może być drzew z głębokimi korzeniami ale da się uprawiać lub stawiać budynki w tym miejscu?

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony