dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 129
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jak będziesz miał to dobrze zwymiarowane, a nawet przewymiarowane to środowisko nawet nie zauważy, że tam ok 2m pod ziemią jakieś rury leżą. Temperatura nie będzie się wiele różnić od temperatury nieobciążonego gruntu. Tak więc szkody nie robi. W drugą stronę to nie są rury kanalizacyjne, żeby korzenie krzywdę im jakąś zrobiły. Tak więc sądzić możesz wszystko. Jeśli chodzi o budowę - to jakiś garaż wolnostojący nad rurami może bym postawil (przy przewymiarowanym DZ), ale jeśli myślisz o budynku mieszkalnym to sobie daj spokój.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jak będziesz miał to dobrze zwymiarowane, a nawet przewymiarowane to środowisko nawet nie zauważy, że tam ok 2m pod ziemią jakieś rury leżą. Temperatura nie będzie się wiele różnić od temperatury nieobciążonego gruntu. Tak więc szkody nie robi. W drugą stronę to nie są rury kanalizacyjne, żeby korzenie krzywdę im jakąś zrobiły. Tak więc sądzić możesz wszystko. Jeśli chodzi o budowę - to jakiś garaż wolnostojący nad rurami może bym postawil (przy przewymiarowanym DZ), ale jeśli myślisz o budynku mieszkalnym to sobie daj spokój.
    Załóżmy wariant że montuje PV 9.75W. To też muszę się wstrzelić w dobry moment. Nie dam rady docieplić poddasza dodatkową wełna z obecnej 15cm do około 30cm w poddaszu które jest nie ogrzewane, ale w przyszłości ma być użytkowane. Czy w takim wypadku zamontować sobie tą pompę gruntową pod OZC 10.2W - tutaj aplikacja sugeruje min. 14kW w tym roku, mimo że obecnie będę miał OZC 7.4W bez dodatkowego docieplenia poddasza? Czy na spojnie poczekać do przyszłego roku z tą 9.75kW PV i pompę założyć po dociepleniu po sezonie grzewczym?

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Bierzesz pod uwagę pompę używaną? Kup taką w okolicach 10kW. Przy grzejnikach warto będzie rozważyć jakiś bufor (najlepiej szeregowy), który ustabilizuje jej pracę, a wtedy przewyiarowanie nawet 30% nie straszne. Jak chcesz nową to wyśłij prośbe ofertową do producenta/instalatora. Ale najważniejsze to zrób na tym polu duże, przewymiarowane dolne źródło, bo to od niego będzie zależeć sprawność źródła ciepła. Reszta to "pikuś".

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Bierzesz pod uwagę pompę używaną? Kup taką w okolicach 10kW. Przy grzejnikach warto będzie rozważyć jakiś bufor (najlepiej szeregowy), który ustabilizuje jej pracę, a wtedy przewyiarowanie nawet 30% nie straszne. Jak chcesz nową to wyśłij prośbe ofertową do producenta/instalatora. Ale najważniejsze to zrób na tym polu duże, przewymiarowane dolne źródło, bo to od niego będzie zależeć sprawność źródła ciepła. Reszta to "pikuś".
    Jeśli chodzi o COP to mniej więcej jakie są już w porządku dla pomp gruntowych w rozsądnych cenach żeby dało radę dla 10kW?

  5. #45

    Domyślnie

    Mam ofertę na Sofath Caliane z kolektorem poziomym w technologii z odparowywaniem. Wiem że są w dwóch wersjach 9t i 12t więc pewnie u mnie grałbym większą, a może ta 9t dałaby radę? Do tego bedzie bufor. Pytanie czy w okresie przejściowym - OZC 7.4kW, zanim wykoncze poddasze, pompa nie będzie się męczyć przy pompie na OZC 10.2kW?

  6. #46

    Domyślnie

    wojtyla

    Nie wiem już o czym piszesz ?!?
    Czy o T-Cap 9 / 12 kW ? - to są PC powietrze-woda.
    Czy o gruntowej - innej?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_T-CAP 12 wojtyla.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	101,4 KB
ID:	455387

    T-Cap 9 kW sobie poradzi z OZC 10,2 kW do -16*C.
    PC gruntowa w sumie tak samo, z tą różnicą, że jej SCOP zatrzyma się w takim miejscu jakby grzała w zaznaczonym okienku w okolicy 0*C. Bo jak popatrzysz do tematu "Temperatury Dolnego Źródła", to ludzie często mają tam temp. w zakresie 0*C do +4*C.

    A jak przyjdzie mróz -20*C i nie zdążysz z dociepleniem domu, to dołożysz farelkę i uzupełnisz brakujący 1 kW mocy
    By np. w pokoju dziennym było cieplej.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 03-05-2021 o 12:09
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    wojtyla
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_T-CAP 12 wojtyla.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	101,4 KB
ID:	455387

    T-Cap 9 kW sobie poradzi z OZC 10,2 kW do -16*C.

    A jak przyjdzie mróz -20*C i nie zdążysz z dociepleniem domu, to dołożysz farelkę i uzupełnisz brakujący 1 kW mocy
    By np. w pokoju dziennym było cieplej.
    - bez grzałki pompa, będzie pracować do -16 C,
    -jeżeli włączysz grzałkę w pompie - to będzie pompa miała w sumie
    przy - 20 C = 9 + 3 kW = 12,0 kW mocy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    - bez grzałki pompa, będzie pracować do -16 C,
    -jeżeli włączysz grzałkę w pompie - to będzie pompa miała w sumie
    przy - 20 C = 9 + 3 kW = 12,0 kW mocy
    Racja, zapomniałem uwzględnić grzałkę.
    A jak już grzałkę uwzględniamy, to T-Cap ma grzałki 6 kW w jednostkach jednofazowych lub 9 kW w jedn. trzyfazowych.
    Bezpiecznik zalecany dla jednofazowej 32A, a dla 3-fazowej 16A.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap grzałki.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	455390

    To z grzałką 8,5 kW + 6 kW poradzi sobie do -28*C, a na samym kompresorze do -16*C.

    Te 3 kW to w SDC mają.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-05-2021 o 15:29
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap grzałki.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	455390

    To z grzałką 8,5 kW + 6 kW poradzi sobie do -28*C, a na samym kompresorze do -16*C.

    Te 3 kW to w SDC mają.
    Kolega bobrow - ma z grzałką 9 kW,
    Ja mam z 2018 r z 3 kW grzałką
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Racja, zapomniałem uwzględnić grzałkę.
    A jak już grzałkę uwzględniamy, to T-Cap ma grzałki 6 kW w jednostkach jednofazowych lub 9 kW w jedn. trzyfazowych.
    Bezpiecznik zalecany dla jednofazowej 32A, a dla 3-fazowej 16A.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap grzałki.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	455390

    To z grzałką 8,5 kW + 6 kW poradzi sobie do -28*C, a na samym kompresorze do -16*C.

    Te 3 kW to w SDC mają.
    Patrzysz na allinone
    Tcapy 9kw 1f i 3f seri H w normalnej wersji maja grzałkę 3kw
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Patrzysz na allinone
    Tcapy 9kw 1f i 3f seri H w normalnej wersji maja grzałkę 3kw
    Mam All-in-One - grzałka 3 kW;
    - widocznie bywają różne.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #52

    Domyślnie

    Rzeczywiście, mój błąd.
    Jest różnica między All-In-One, a wersją Split.

    We Splicie T-Cap 9 kW ma grzałkę 3 kW, zarówno w 1-faz. jak 3-fazowej.
    Wersja 12 kW 1-fazowa ma grzałkę 6 kW, a jend. 3-fazowa ma grzałkę 9 kW.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap split  grzałki.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	455393
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 03-05-2021 o 12:10
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    wojtyla

    Nie wiem już o czym piszesz ?!?
    Czy o T-Cap 9 / 12 kW ? - to są PC powietrze-woda.
    Czy o gruntowej - innej?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_T-CAP 12 wojtyla.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	101,4 KB
ID:	455387

    T-Cap 9 kW sobie poradzi z OZC 10,2 kW do -16*C.
    PC gruntowa w sumie tak samo, z tą różnicą, że jej COP zatrzyma się w takim miejscu jakby grzała w zaznaczonym okienku w okolicy 0*C. Bo jak popatrzysz do tematu "Temperatury Dolnego Źródła", to ludzie często mają tam temp. w zakresie 0*C do +4*C.

    A jak przyjdzie mróz -20*C i nie zdążysz z dociepleniem domu, to dołożysz farelkę i uzupełnisz brakujący 1 kW mocy
    By np. w pokoju dziennym było cieplej.
    Wiem, że pojawiło się trochę zamieszania, streszczając cały wątek, T-Cap to była początkowa myśl. Nie mam nic do pomp powietrznych, natomiast przy planowanym OZC, rezygnacji z dodatkowego docieplenia ścian, przyjmując że PV 10kWp ma obrobić wszystko to uważam że lepszym rozwiązaniem (wiem że droższym) będzie pompa gruntowa z kolektorem poziomym, bo zakładając większe zużycie to SCOP gruntowej zrobi robotę przy mojej dużej powierzchni 250m2. Przy powietrznej bym potrzebował pewnie z 12kW albo więcej PV żeby wyjść na tylko stale opłaty.
    A nie chce docieplać bo dom jest duży i koszt docieplenia szarpnie mnie tyle co PV 10kW więc nie widzę sensu, już wolę trochę droższą pompę.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    A nie chce docieplać bo dom jest duży i koszt docieplenia szarpnie mnie tyle
    co PV 10kW, więc nie widzę sensu, już wolę trochę droższą pompę.
    Warto zrobić profesjonalne OZC ;
    - będziesz wiedział ile kWh z ociepleniem a ile bez ocieplenia,
    Ocieplenie zrobione - będzie pracowało na siebie cały czas ;
    - czy to lato czy zima,
    - z ociepleniem - będziesz potrzebował ;
    .........- dużo słabszą pompę o niższej cenie,
    ........ - dużo mniej paneli na dachu a więc niższy koszt instalacji PV,
    Pompa ciepła sprawdza się w budynkach ;
    - bardzo dobrze ocieplonych,
    - z ogrzewaniem podłogowym
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #55

    Domyślnie

    wojtyla

    A zdajesz sobie sprawę, że przy większej powierzchni (mocy PC) i wymiennik gruntowy musi mieć odpowiednio większą powierzchnię.
    Z większą powierzchnią i koszty wykonania będą rosły.
    Do tego rodzaj gruntu ma znaczenie. Nie każdy rodzaj gruntu jest optymalny pod wymiennik poziomy.
    Grunt piaszczysty wolniej się regeneruje po zabraniu z niego ciepła. (Suchy piasek działa jak izolator).
    Z kolei płytkie wody gruntowe poprawiają wymianę, bo woda więcej energii może "przenieść".
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto zrobić profesjonalne OZC ;
    - będziesz wiedział ile kWh z ociepleniem a ile bez ocieplenia,
    Ocieplenie zrobione - będzie pracowało na siebie cały czas ;
    - czy to lato czy zima,
    - z ociepleniem - będziesz potrzebował ;
    .........- dużo słabszą pompę o niższej cenie,
    ........ - dużo mniej paneli na dachu a więc niższy koszt instalacji PV,
    Pompa ciepła sprawdza się w budynkach ;
    - bardzo dobrze ocieplonych,
    - z ogrzewaniem podłogowym
    Zgadzam się, to wszystko prawda. Tylko że u mnie docieplenie to nie taka prosta sprawa, pomińmy duże koszty. Mam ścianę trójwarstwową że styropianem 4cm w środku czyli tylko 1cm szczeliny. Jak docieplę dodatkowo 12cm, kołkujac na istniejącą 5cm na zewnątrz to będzie 17cm na zewnątrz, pustak, 1cm szczelina, 4cm styropian i beton komórkowy. Z tego co się orientowałem może to doprowadzić do niewystarczającej wentylacji i problemów z tym związanych. Chyba że się mylę i spokojnie mogę dać ta 12cm bez ryzyka. Cały czas uważam że obecne 9cm i grube mury powinny dać radę.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Z tego co się orientowałem może to doprowadzić do niewystarczającej wentylacji i problemów z tym związanych..
    To wiedza sprzed 50 lat,
    Zobacz;https://lipinscy.pl/projekty-domow-z-pompa-ciepla/,
    Trzeba przeprowadzić profesjonalne obliczenia a nie pisać byle co
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Zgadzam się, to wszystko prawda. Tylko że u mnie docieplenie to nie taka prosta sprawa, pomińmy duże koszty. Mam ścianę trójwarstwową że styropianem 4cm w środku czyli tylko 1cm szczeliny. Jak docieplę dodatkowo 12cm, kołkujac na istniejącą 5cm na zewnątrz to będzie 17cm na zewnątrz, pustak, 1cm szczelina, 4cm styropian i beton komórkowy. Z tego co się orientowałem może to doprowadzić do niewystarczającej wentylacji i problemów z tym związanych. Chyba że się mylę i spokojnie mogę dać ta 12cm bez ryzyka. Cały czas uważam że obecne 9cm i grube mury powinny dać radę.
    Przecież juz masz przyklejone 5cm na zewnatrz to juz o jakielkowlwiek wentylacji mozesz zapomniec chyba ze przez ta 1cm szczeline w co watpie ale kolejne orzyklejenie na wierzch styropianu nie zmieni tej szczeliny .
    Zmieni Ci sie ewentualnie (na tym sie nie znam wiec prosze o wyrozumialosc punkt wykroplenia jak teraz wypada np.w sciane zewnetrznej to przesunie sie bardziej na zewnatrz?
    Ja mam 25cm suporex 4-5cm pianka(zero szczeliny) 12cm suporex,10cm grafit ,zero jakiejkolwiek wilgoci itp.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przecież juz masz przyklejone 5cm na zewnatrz to juz o jakielkowlwiek wentylacji mozesz zapomniec chyba ze przez ta 1cm szczeline w co watpie ale kolejne orzyklejenie na wierzch styropianu nie zmieni tej szczeliny .
    Zmieni Ci sie ewentualnie (na tym sie nie znam wiec prosze o wyrozumialosc punkt wykroplenia jak teraz wypada np.w sciane zewnetrznej to przesunie sie bardziej na zewnatrz?
    Ja mam 25cm suporex 4-5cm pianka(zero szczeliny) 12cm suporex,10cm grafit ,zero jakiejkolwiek wilgoci itp.
    Ta 5cm ocieplenia już 20lat i nie było problemu z wilgocią. Przeliczyłem sobie i przy ociepleniu najlepiej to wychodzi. Więc z tego co myślicie to nic się nie stanie skoro do tej pory nie było problemu z wentylacją?
    Myślę że zdecyduje się na mniejszą instalacje 6.75 kWp z przewymiarowanym falownikiem. Na spokojnie sobie podocieplam poddasze i ściany, pomyśle też o rekuperacji. W tym czasie grzałka będzie wspomagać piec i eliminować ogrzewanie wody piecem. Myślę że za dużo chciałem i źle się za to zabrałem więc zrobię PV, będę zbierał gotówkę i wtedy wejdę w Czyste Powietrze i zrobię wszystko na raz, tak jak trzeba. Może coś w tym jest że jak kto się spieszy to się diabeł cieszy.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Pompa ciepła sprawdza się w budynkach ;
    - bardzo dobrze ocieplonych,
    Przez szerzenie takich mitów wciąż ludzie boją się zmieniać kotły stałopalne na pompy ciepła.
    W bardzo dobrze ocieplonym budynku właśnie koszt pozyskania energi do ogrzewania odgrywa mniejszą rolę.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony