dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Piec na pelet za duży czy nie?

    Mam domek 90 m2 użytkowej z klatką schodową niech będzie 110 pomieszczenia mają po 2,3 wysokości ściany ocieplone styropianem 8 z felcem, okna plastikowe pod całym domem piwnica dach papa ze styropianem 10 do tego bojler na wodę 150l co mi w zupełności wystarcza. Przystąpiłem do gminnego programu wymiany kopciucha i zdecydowałem się na kocioł 16kw i z tego co się orientowałem to i tak jest nadwyżka (nie licząc "wujków dobra rada" weź większy bo jak przyjdzie -30 stopni to nie da rady). Do sedna przywieźli mi piec 20 kw czy to w ogóle ma sens rozważać zostawienia tego pieca czy kategorycznie żądać wymiany?

  2. #2
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Kategorycznie żądać wymiany na 10kw.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.255

    Domyślnie

    przywieźli mi piec 20 kw czy to w ogóle ma sens
    Jeśli Ci przywieźli za darmo to nie widzę żadnego problemu. Kocioł pelletowy jest w pełni automatyczny i dysponuje mocą modulowaną więc sam będzie dobierał odpowiednie parametry pracy. Ważne żeby go dobrze podłączyć i prawidłowo rozdzielać ciepło.

    PS.
    Co to za kocioł Ci wcisnęli - pewnie jakiś wypasiony.

  4. #4
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jego nie słuchaj
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7997428


    Wypełnij https://cieplowlasciwie.pl/
    I wymień to 20kw na mniejsze, chyba , że chcesz w kotłowni powódź smoły, lawinę sadzy i kosmiczne zużycie peletu.
    Moc ma modulowaną do 0.3x20=6kw min moc

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jeśli Ci przywieźli za darmo to nie widzę żadnego problemu. Kocioł pelletowy jest w pełni automatyczny i dysponuje mocą modulowaną więc sam będzie dobierał odpowiednie parametry pracy. Ważne żeby go dobrze podłączyć i prawidłowo rozdzielać ciepło.

    PS.
    Co to za kocioł Ci wcisnęli - pewnie jakiś wypasiony.
    Ciągnik siodłowy też ma modulację mocy i co pali mniej od busa??? Ta sama zasada w obowiązuje w kotłach nawet tych automatach.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  6. #6

    Domyślnie

    @mtdeusz, DUNIA.MD ma rację w kontekcie ponizszego linku

    https://www.zebiec.pl/kotly-co/diame...iol-na-pellet/
    Zwroć uwagę na specyfikcję kotła Ziębiec DIAMENT. Kotły o mocy 14, 20 i 26, po za zakresem pracy /moc palnika/ mają prawie te same parametry.... mają tą samą pojemność wody. MODUŁOWY PALNIK PELLETOWY DECYDUJE Z JAKĄ MOCĄ MA PRACOWAĆ

    Mam u siebie 100 l kociołek na 185 m2 z modulowanym palnikiem od 4 kW do 26 kW. W ostatnich mrozach, -18 st pracował z mocą 16 kW.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.255

    Domyślnie

    chyba , że chcesz w kotłowni powódź smoły, lawinę sadzy i kosmiczne zużycie peletu.
    Co ty bredzisz jakiej smoły. Ty chociaż wiesz jak wygląda kocioł peletowy czy jeszcze u was nie ma takich kotłów.

    Ta sama zasada w obowiązuje w kotłach nawet tych automatach.
    Kolejna brednia - gdyby miał hybrydę i wyłączał silnik jak TOYOTA też by mniej palił.

    MODUŁOWY PALNIK PELLETOWY DECYDUJE Z JAKĄ MOCĄ MA PRACOWAĆ
    Moduł decyduje co ma pracować a co można wyłączyć (palnik, pompy). Najważniejsze to ochrona powrotu i ekonomiczne sterowanie takim układem. Kocioł dobiera parametry pracy na podstawie panelu pokojowego umieszczonego w najważniejszym miejscu w domu.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 27-03-2021 o 17:10

  8. #8
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jedyne brednie jakie tu widzę to tych dwóch gości
    bez wiedzy powyżej.

    Tutaj wszystko jest rzetelnie opisane. https://czysteogrzewanie.pl/kociol/c...tla-weglowego/
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210327-223010501.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	454367

    Ciekawe co głupoty naganiacze jeszcze wymyślą???

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.255

    Domyślnie

    Ciekawe co głupoty naganiacze jeszcze wymyślą???
    Człowieku co ty bredzisz.
    Tutaj wszystko jest rzetelnie opisane.
    Tu jest opisany - Dobór mocy kotła węglowego.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    .


    Kolejna brednia - gdyby miał hybrydę i wyłączał silnik jak TOYOTA też by mniej palił.

    Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie i odwracasz kota ogonem.A więc w tej samej cenie możemy kupić busa ( kocioł 8-10kW) i ciągnik siodłowy( 20kW).Pytanie brzmi : Czy mniej spali ciągnik siodłowy od busa jadąc na tym samym odcinku drogi ???
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.255

    Domyślnie

    Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie i odwracasz kota ogonem.
    Aspekt doboru kotła można rozpatrywać pod różnym kontem (wygoda, szybkość nagrzewania, itd.). Na powyższe pytanie odpowiedziałem Ci wcześniej. Rozmawiamy o kotle (dostał praktycznie za darmo) w pełni automatycznym który wyłącza palnik (pompy) podczas braku zapotrzebowania na ciepło. Przy takim układzie przewymiarowanie kotła nie wchodzi w grę.

  12. #12
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Barliniak jego nie przekonasz to mur beton on każdemu wciska 20kw.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.255

    Domyślnie

    Barliniak jego nie przekonasz to mur beton on każdemu wciska 20kw.
    Beton to jesteś ty. Nic nikomu nie wciskam. Na szczęście dostał kocioł w pełni automatyczny a nie taki jak twój przy którym trzeba uważać ile opon wrzucić.

  14. #14

    Domyślnie

    To jest na prawdę dziwna sprawa bo już w projekcie było wiadomo że będą piece Heiztechnik i do wyboru było 12kw nad którym się zastanawiałem bo w zupełności by mi wystarczył ale nam sporego blaszaka gdzie chce wrzucić grzejnik dlatego zdecydowałem się na16kw (i do razu dopowiem że Heiztechnik nie ma takich ale to nie ważne) i teraz ci co zamówili 12 dostali 15 a ci co 16 dostali 20 parodia. Tu zaznaczam żeby nie było wątpliwości producent z tym doborem raczej nie miał nic wspólnego a raczej firma która wygrała przetarg.

    Skorzystałem z powyższych rad i po raz kolejny poobliczałem jakie mam zapotrzebowanie na moc grzewczą i zawsze wychodzi tyle samo 11-12 kw a wszyscy do około mnie nakłaniają że te 20kw też będzie ok i nie będę potrzebował więcej peletu bo przecież ten piec ma moc od 6 do 20 kw.

    Teraz pytanie brzmi czy jak nie będę miał wyboru albo montaż tego co jest czyli 20kw czy rezygnować to jaką decyzję podjąć?

  15. #15
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Tutaj jedyne czego dowiesz to to , że musisz mieć 20kw bo jakiś nawiedzony naganiacz wciska tutaj kit , każdemu 20kw.

    I 20kw będzie zużywało dużo więcej peletu niż 11kw.

  16. #16

    Domyślnie

    Kotły 20 kW, w pewnym sensie jest buforem....mniej startów palnika, mniejsze koszty energii elektrycznej, .mniejsze zużycie pelletu. Dzięki temu lepsze wartości spalin i efektywne spalanie w odpowiedniej kubaturze komory spalania, ..
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 02-04-2021 o 14:31

  17. #17

    Domyślnie

    @Lesser i już wiesz co zrobić??
    Niestety na forach takie tematy zawsze kończą się tak samo.

    A co do meritum.
    20kW jest dla Ciebie zdecydowanie za duże. Wymieniaj na 15kW.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leseser Zobacz post
    Mam domek 90 m2 użytkowej z klatką schodową niech będzie 110 pomieszczenia mają po 2,3 wysokości ściany ocieplone styropianem 8 z felcem, okna plastikowe pod całym domem piwnica dach papa ze styropianem 10 do tego bojler na wodę 150l co mi w zupełności wystarcza. Przystąpiłem do gminnego programu wymiany kopciucha i zdecydowałem się na kocioł 16kw i z tego co się orientowałem to i tak jest nadwyżka (nie licząc "wujków dobra rada" weź większy bo jak przyjdzie -30 stopni to nie da rady). Do sedna przywieźli mi piec 20 kw czy to w ogóle ma sens rozważać zostawienia tego pieca czy kategorycznie żądać wymiany?
    biorąc pod uwagę powierzchnię, kubaturę, i ocieplenie, to i 10kW będzie za duży. O modulacji kotła na pellet to zapomnij, to tylko bełkot marketingowy. Żądaj wymiany na taki co ma max 10kW,.
    Ja mam kocioł 20kW, do ogrzania 200m2, temp w domu ok 24-25st, i bufor 500l. Kocioł pracuje na mocy ok 12kW 2-4 razy na dobę po ok 2h aby zagrzać bufor. Te 4 razy, to jak były te mrozy po -20st tej zimy.

    Dla Ciebie to najlepszy byłby gaz albo pompa ciepła.


  19. #19

    Domyślnie

    Co do zasady racja. Ale tutaj zdaje się jest tylko alternatywa 15/20.
    Kiepskie ocieplenie więc jednak trochę ciepła trzeba

  20. #20

    Domyślnie

    jeszcze pytanie co to za kocioł? marka, typ.
    Pewnie jakiś najtańszy śmieciuch przerobiony na pellet, a nie kocioł od początku zaprojektowany do spalania pelletu.


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony