dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jak Budować ? - Opinia Geotechniczna.

    Witam

    Potrzebuje porady w jaki sposób rozwiązać budowę, na warunkach określonych w załączonej opinii.
    Wykonanie tak jak określone w opinii, czy jednak da radę inaczej ?
    Decyzja do podjęcia, przed zakupem działki.

    Dziękuję

    Dom z projektu : https://www.extradom.pl/projekt-domu...orkowy-KRD2831

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy _Lubusz_Opinia_780_03_2021-05.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	454334Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy _Lubusz_Opinia_780_03_2021-06.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	454335Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy _Lubusz_Opinia_780_03_2021-07.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	454336Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy _Lubusz_Opinia_780_03_2021-08.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	454337

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nikt nie będzie ryzykował. Konstruktor przeczyta zalecenia geologa i je utrzyma.
    Chcesz ryzykować tak ważny element jak fundament?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, nie chcę ryzykować, tylko zasięgnąć rady/opinii czy są inne rozwiązania niż te wskazane.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sixis Zobacz post
    Nie, nie chcę ryzykować, tylko zasięgnąć rady/opinii czy są inne rozwiązania niż te wskazane.
    Na mojej działce wg odwiertów pyły piaszczyste. Projektantowi wyszło z wyliczeń, że muszę mieć ławy fundamentowe szerokości 3m, więc taniej była płyta fundamentowa. Po odkopaniu kierownik budowy stwierdził, że tak stabilny grunt rzadko się spotyka i on proponuje zmianę płyty na ławy fundamentowe. Przyjechał geolog, zobaczył i powiedział, że on po żadną zmianą na ławy fundamentowe się nie podpisze i "proponuje poszukać oszczędności gdzieś wyżej". Za chwilę przed podjazdem popadał deszcz, a tu wszystko się topi. Stąpnięcie nogą w jednym miejscu podnosi grunt 3 metry dalej. Zrobiliśmy płytę i śpię spokojnie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Na mojej działce wg odwiertów pyły piaszczyste. Projektantowi wyszło z wyliczeń, że muszę mieć ławy fundamentowe szerokości 3m, więc taniej była płyta fundamentowa. Po odkopaniu kierownik budowy stwierdził, że tak stabilny grunt rzadko się spotyka i on proponuje zmianę płyty na ławy fundamentowe. Przyjechał geolog, zobaczył i powiedział, że on po żadną zmianą na ławy fundamentowe się nie podpisze i "proponuje poszukać oszczędności gdzieś wyżej". Za chwilę przed podjazdem popadał deszcz, a tu wszystko się topi. Stąpnięcie nogą w jednym miejscu podnosi grunt 3 metry dalej. Zrobiliśmy płytę i śpię spokojnie.
    Ile metrów w głąb musiałeś wymienić grunt ?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Płyta na palach będzie bardzo spoko

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubańczyk Zobacz post
    Ile metrów w głąb musiałeś wymienić grunt ?
    Nic. Nie wymieniałem żadnego gruntu. Wykopaliśmy pod płytę, położyliśmy chudy beton 5 cm, na nim płytę 35 cm. Ważne było tylko, aby cały wykop był suchy, więc dopóki płyta nie była wylana przykrywaliśmy cały wykop folią (na wszelki wypadek, gdyby był deszcz).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nic. Nie wymieniałem żadnego gruntu. Wykopaliśmy pod płytę, położyliśmy chudy beton 5 cm, na nim płytę 35 cm. Ważne było tylko, aby cały wykop był suchy, więc dopóki płyta nie była wylana przykrywaliśmy cały wykop folią (na wszelki wypadek, gdyby był deszcz).
    Miałeś podane wartości plastyczności (IL) warstw w opini?
    Ja mam glinę plastyczna 7 m w głąb i kombinuje jak tu nie pójść z torbami

  9. #9

    Domyślnie

    Skazany
    na płytę i domy lekkie patrz kanadyjczyki czy bardziej tradycyjne szalunek tracony z betonami lekkimi - kształtki styro, lite drewno bale. Ekstremalnie słoma strawbale z dachem drewnianym .

    Tradycyjnie parterowy z betonu komórkowego.
    W każdym razie szukaj konstruktora który zaprojektuje ci płytę na przenoszone obciążenia nie na bunkier a,la wiczy szaniec. A oszczędzisz te kilka-kilkanaście tysiączków na wykończenie

    No ja rozważyłbym jeszcze pianobeton (ale zaraz tradycjonaliści mnie zjedzą) sprawdzony na obiektach przemysłowych . A na swoich stronkach oferują nie tylko "płytę" ale i ściany w tej technologii.

    Ale jedno masz pewne ogródka nie będziesz musiał podlewać

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nic. Nie wymieniałem żadnego gruntu. Wykopaliśmy pod płytę, położyliśmy chudy beton 5 cm, na nim płytę 35 cm. Ważne było tylko, aby cały wykop był suchy, więc dopóki płyta nie była wylana przykrywaliśmy cały wykop folią (na wszelki wypadek, gdyby był deszcz).
    Opiszesz jak było zaprojektowane zbrojenie? Ile warstw prętów / siatek przy takiej grubości?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    Opiszesz jak było zaprojektowane zbrojenie? Ile warstw prętów / siatek przy takiej grubości?
    Generalnie płytę fundamentową zbroi się tak jak strop, tylko do góry nogami. Stal zabezpiecza na rozciąganie, a beton na ściskanie. Wszędzie tam gdzie pracuje konstrukcja na rozciąganie dajesz gęściej druty zbrojeniowe, a tam gdzie ściskanie mniej drutów (a przez to więcej betonu).
    Zdjęcie płyty wysłałem na priv. Dwie warstwy zbrojenia. W odpowiednich miejscach (tam gdzie ściany nośne) takie ramki ze zbrojenia (tzw. strzemiona), które spinają zbrojenie, aby się nie rozjeżdżało. Tam gdzie ściany zewnętrzne i nośne zagęszczone zbrojenie dołem. Tam gdzie duże powierzchnie (jak garaż) zagęszczenie zbrojenia górą, bo ziemia będzie płytę wypychać do góry.
    Bardzo ważne: uziom fundamentowy - bednarki przyspawane i zmierzony opór przez elektryka! Najlepiej opaska z bednarki naokoło budynku.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 21-04-2021 o 18:34
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony