dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Sąsiad chce przyłączyć się do mojego kanału wentylacyjnego

    Witam,
    mój sąsiad wystosował do mnie prośbę, abym umożliwił mu przyłączenie się pod kanał wentylacyjny przebiegający przez moje mieszkanie, z którego ja nie korzystam. Ma to miejsce w starej kamienicy, gdzie jego kanał jest nieużyteczny ze względu na pożar który w nim wystąpił. Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej, czy jest w ogóle taka możliwość? Co myślicie o tej sytuacji?
    Planuję spisać z sąsiadem umowę o użyczenie tego kanału, gdzie w sytuacji spowodowania szkód w moim mieszkaniu z tytułu wykorzystania przez niego kanału, będzie on odpowiedzialny za szkody.
    Ostatnio edytowane przez mateuszpozn ; 28-03-2021 o 15:10

  2. #2

    Domyślnie

    Oczywiście że jest taka możliwość, ale o tym musi jeszcze zadecydować kominiarz.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Może byłbym egoistyczny ale - po pierwsze nie wyraziłbym zgody, po drugie co w przypadku gdyby sytuacja zmusiła Cię do poszukiwania takiego kanału dla siebie? Co w przypadku gdybyś sprzedał lokal? Czy ktoś by wypowiedział mu użyczenie jeśli by tego nie chciał?
    To, że wystąpił w nim pożar! co świadczy o tym że jest to stara instalacja i przez niego nie przeglądana, a u Ciebie jest nieużyteczny - to co? też ma doprowadzić do ruiny? Niech wystąpi, podejmie się działania o włożenie wkładu do tego po "zajściu" i ma nowy - czy to takie trudne czy niemożliwe? ( chyba , że chce przyoszczędzić?)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kanał nie jest własnością Twoją ani sąsiada - jest częścią wspólną. Więc nie możesz go użyczyć.
    W tzw. małej wspólnocie zgodzić muszą się wszyscy. W "dużej" zdania są podzielone, czy wystarczy uchwała i zgoda większości liczona udziałami w całej nieruchomości, czy potrzebna zgoda wszystkich.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dokładnie - kanały nie są wasze indywidualnie.

  6. #6

    Domyślnie

    To zależy co jest wpisane w księdze wieczystej - jakie dodatkowe elementy budynku są przynależne do mieszkania. Może być tam wpisany konkretny kanał wentylacyjny lub spalinowy. Ja osobiście (gdyby kanał był mój) zgodził bym się użyczyć wentylacyjny ale nie spalinowy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony