dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie Ciśnienie wody - jego poniesienie przez wodociągi

    Zgłaszam się z chyba specyficznym problemem. Około miesiąc temu zaobserwowałem spadek ciśnienia na instalacji. Jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego lokum (6-8 miesięcy wcześniej) ciśnienie było na poziomie +/- 4.5. Miesiąc po wprowadzeniu się zerknąłem na manometr od reduktora ciśnienia wody i pokazał 2.8. "Problem" objawiał się też podczas korzystania z wody - duża deszczownica blokowała możliwość korzystania przykładowo z prysznica w wannie (odbijał). Realnego problemu obawiam się natomiast latem gdy zarówno ja jak i sąsiedzi zaczniemy podlewać trawniki.

    Wykonałem następujące kroki:
    1. Sprawdziłem reduktor od Honeywell - zmiana wartości na nim nie powodowała zmiany ciśnienia
    2. Skontaktowałem się z wodociągami - w tym okresie naprzeciwko mnie powstały 3 apartamentowce, ludzie wystartowali z robieniem łazienek i wprowadzaniem się do nowych mieszkań. W wodociągach dowiedziałem się, że ciśnienie na pewno mam wyższe tylko zepsuty jest reduktor. Przyjechali panowie z wodociągów, sprawdzili czy nie ma wycieku na przyłączu. Czysto. Powiedzieli, że bankowo reduktor. Podobno sprawdzili również na hydrancie i było wysokie.
    3. Przyjechał hydraulik, wymienił reduktor na Herz ale niechętnie bo przeczyszczony Honeywell nadal pokazywał 2.8. Ten nowy również pokazał 2.8.
    4. Przyjechali z wodociągów do licznika w studzience. Odkręcili aby sprawdzić sitko (czy nie zapchane), ale sitka brak. Ciśnienie wyszło im 3, na wydatku ciśnienie wynosiło 2.4.
    5. Skontaktowałem się z wodociągami. Usłyszałem, że ciśnienie na pewno mam dobre, powinno takie być w tej okolicy i że niepotrzebnie mam ten reduktor. Dostałem też informacje, że nie mogłem mieć wyższego ciśnienia bo jest to zwyczajnie niemożliwe i że powstałe naprzeciwko apartamenty nie mają tu znaczenia. Poinformowany zostałem, że nie da się podnieść ciśnienia na tym odcinku bo spowodowałoby to poważne problemy u innych odbiorców w tej okolicy. Ps. nie mieszkam na żadne górce. Zgłupiałem.

    Pytanie do Was forumowicze: Czy można coś jeszcze sprawdzić np. czy może być uszkodzona zasuwa na przyłączu? Czy faktycznie nie da się zwiększyć ciśnienia na konkretnym odcinku (na jednej ulicy)?
    Ostatnio edytowane przez Tanarro ; 29-03-2021 o 11:58

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Z praktyki na sieci w dużym mieście:
    ciśnienie na poziomie 4,5 bar w instalacji jest bardzo wysokie i praktycznie nieosiągalne w większej odległości od SUW, ciśnienie 2,5 jest powiedzmy normalne.
    Wodociągi nie zwiększa ciśnienia w jednej rurze bo musiałby zamontować dla niej pompe albo zwiększyć ciśnienie w całej sieci.
    Zgodnie z obowiązującymi przepisami (..) PWiK ma obowiązek zapewnić Odbiorcy Usług dostawę wody o odpowiednim ciśnieniu nie niższym niż 0,25 MPa, mierzonym na najbliższym hydrancie od włączenia przyłącza do sieci, na sieci wchodzącej w skład przedsiębiorstwa Dostawcy Usług".
    Więc u Ciebie jak pokazywało 3 statycznie a na rozbiorze 2.4 to jest i tak nieźle.
    Nie wiem dlaczego wcześniej było takie wysokie ciśnieni. Nie mniej teraz, jak jest niższe a masz duży rozbiór w domu to brakuje ciśnienia i wihajster od prysznica odbija.
    Może być też problem ze średnicami rur: niezauważalny przy wysokim ciśnieniu, dla niższego rodzi problemy.
    Rozwiązanie: możesz lokalnie podnieść sobie ciśnienie w swojej instalacji - hydroforem. W wodociągach nic nie wywalczysz bo mieszczą się w nromie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony