dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Trwałość sprężarki start/stop vs inwerter

    Witam dziś jestem po rozmowie z przedstawicielem Galmetu. Proponuje ich pompy 9kWstart/stop z zasobnikiem 300 litrów. Z informacji handlowych wynika ze maja miękki start a bufor gwarantuje ze w tocznym cyklu sprężarka pracuje znacznie mniej niż „inwerter”. Produkt droższy niż mniejsze skrojone na miarę inwertety panasonica mitsubishi czy samsunga. Pompa jest monoblokiem. Galmet często występuje w obiektach użyteczności publicznej wiec raczej powinien posłużyć dłużej niż inwerter. Proszę o Wasze sugestie co będzie trwalsze. Jeśli inwerter miałby „paść” w 5-6 roku tuż po gwarancji a tego pewnie nie można wykluczyć to „lipa”

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Do 10 czerwca ubiegłego roku używałem PC wyprodukowaną w 2008 roku firmy jak w stopce. Wymieniłem jednostkę zewnętrzną na wyprodukowaną w 2018 roku tylko dlatego że jest klasy A++. Starsza jednostka stoi sobie grzecznie w garażu i być może znajdzie zastosowanie w rodzinie. Nie wiem czemu Ktoś w Galmecie ma niskie mniemanie o pompach inwerterowych.

    Nie podałeś jaki to typ (może prototyp) PC oferuje Galmet, więc trudno o ocenę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3

    Domyślnie

    No coś przedstawiciel musi wymyslić żeby opchnąć ,a jak produkt się nie broni osiągami i jest przestarzały technicznie to się wymyśla nie stworzone rzeczy.
    Klasa A+ dla 35st to już przerzytek nawet dotacji się nie dostanie na taką 45% tylko 30%

    Pompa 6kw swoją moc 6kw osiąga dla 35st na zasilaniu tylko powyżej +7st
    przy -15st maksymalna moc 3,1kw nieżle tyle co najsłabsza pompa panasonika 3kw normalnie cud techniki
    Ostatnio edytowane przez codix ; 30-03-2021 o 22:57
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #4

    Domyślnie

    Cóż sprężarki ON/OFF charakteryzowały się prostym sterowaniem i długą żywotnością.
    Po obserwacji działających instalacji on/off są mniej awaryjne.
    W przypadku inwerterów mam więcej elektroniki.
    Dobrze zaprojektowane urządzenie będzie służyło wiele lat.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Firma Galmet kojarzy mi się raczej z bojlerami. Może i słusznie, że zaczynają działać w pompach ciepła.
    Ale te on-off to raczej nie wypali. Inwerterowe są bardziej elastyczne (moc) oraz podobno zużywają do 30 % mniej energii. Wszyscy czołowi producenci PC takie właśnie mają w swojej ofercie.

    Wracając do firmy Galmet - jeśli wypuszczą na rynek dobrej jakości bojlery do współpracy z PC o wyższej klasie energetycznej od "C" to znajdą na nie nabywców.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6

    Domyślnie

    A czy GAMLET dziś nie należy do NIBE?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #7

    Domyślnie

    Biawar należy do Nibe.

    A Galmet bojlery do pomp ciepła z klasą B ma w ofercie.

    W zasadzie – dlaczego on/off współpracujący z buforem ciepła (takim pełnoprawnym, a nie małym, jakie się stosuje przy pompach inwerterowych tylko dla uzupełnienia zładu wody) ma działać mniej wydajnie od inwertera?

    Pochodzi z tą pełną mocą, nabije bufor, i potem będzie mieć odpoczynek.

    Taktowania nie ma, wysilenia nie ma.

    Tylko tyle, że trzeba podnieść koszt instalacji o koszt bufora, no i potrzeba też więcej miejsca w kotłowni (maszynowni).

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Co Wy k... wiecie o start/stop,cytując klasyka
    Każda pompa inwentorowa, która działa w przedziałach taryfowych jest typu start/stop.
    Między innymi moja czyli Panas T-CAP 9kW.
    Pełny inwenter a chodzi w systemie start/stop bo ma przedziały czasowe pracy.
    Będę "inny" ale to bardzo dobrze wpływa na sprężarkę bo nie musi ona piłować 24h/dobę co powoduje, że jej żywotność i zużycie się wydłuża.
    U mnie sprężarka tak pracująca jedzie z koksem od 2013r i ciągle jak nowa
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 31-03-2021 o 23:22

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Co Wy k... wiecie o start/stop,cytując klasyka
    Każda pompa inwentorowa, która działa w przedziałach taryfowych jest typu start/stop.
    Między innymi moja czyli Panas T-CAP 9kW.
    Pełny inwenter a chodzi w systemie start/stop bo ma przedziały czasowe pracy.
    Będę "inny" ale to bardzo dobrze wpływa na sprężarkę bo nie musi ona piłować 24h/dobę co powoduje, że jej żywotność i zużycie się wydłuża.
    U mnie sprężarka tak pracująca jedzie z koksem od 2013r i ciągle jak nowa
    Tylko syf i bałagan wokół tej PC jest. Po za tym może jest jak mówisz.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Co Wy k... wiecie o start/stop,cytując klasyka
    Każda pompa inwentorowa, która działa w przedziałach taryfowych jest typu start/stop.
    Między innymi moja czyli Panas T-CAP 9kW.
    Chyba nie bardzo rozumiesz do czego służy inwertor.
    Wcale nie do tego by pompa pracowała non-stop ale do modulacji jej mocy. Czy twój T-CAP niezależnie od temperatury na zewnątrz pracuje zawsze z pełna mocą? Nie odpowiadaj. To pytanie retoryczne.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Jak już pisałem - pompa inwerterowa to nowsza technologia, wyższej klasy energetycznej. Ta którą używałem pracowała ponad 10 lat i ma się dobrze.
    W garażu stoi sprawna zamrażarka nie podłączona z lat 80-tych ubiegłego wieku gdyż czasem zdarzało się brakowało miejsca w nowocześniejszej. Teraz kupiłem nową i tą sprzedam za 50 złotych albo pójdzie do utylizacji mimo, że jest sprawna.

    Podobny los czeka też przestarzałe PC.

    Tak na marginesie - jednostka zewnętrzna Daikin`a nowej generacji 6 kW na R32 to koszt poniżej 10 tys. złotych. Otrzymałem zapewnienie, że może współpracować z hydroboksem nawet z 2008 roku.

    Więc czy jest sens inwestować w technologię z przed kilkudziesięciu lat ?

    To co działa niech działa, jeśli działa dobrze, ale do czasu...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    .....

    W zasadzie – dlaczego on/off współpracujący z buforem ciepła (takim pełnoprawnym, a nie małym, jakie się stosuje przy pompach inwerterowych tylko dla uzupełnienia zładu wody) ma działać mniej wydajnie od inwertera?

    Pochodzi z tą pełną mocą, nabije bufor, i potem będzie mieć odpoczynek.

    Taktowania nie ma, wysilenia nie ma.

    Tylko tyle, że trzeba podnieść koszt instalacji o koszt bufora, no i potrzeba też więcej miejsca w kotłowni (maszynowni).
    Tyle razy wałkowane Jeśli w domu sama podłogówka to po co komu ten bufor, który ma mniejszą pojemność cieplną niż betonowa posadzka?
    Dalej nie ma co tłumaczyć proponuję poczytać odpowiedni wątek na FM.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    MOże miec sens jak ktoś pali raz przez 8h na 2-3 dni np w piecu węglowym
    Nie wiedziałem że odnośnikiem ciepła w domu jest czas grzania . Cały czas myślałem że najważniejsza jest moc urządzenia a nie czas Fakt czas też jest ważny lecz numer 1 to moc
    Skoro już tak tłumaczysz to powiedz jakiej pojemności powinien być ten bufor w którym grzejemy raz na 2 do 3 dni. Przyjmijmy co 3 dni.
    Za dane weźmy taki domek
    125m2 zapotrzebowanie 40W/m2 przy ( -20)
    Oblicz pojemność bufora
    Bardzo jestem ciekaw jaki ten bufor .
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Skoro już tak tłumaczysz to powiedz jakiej pojemności powinien być ten bufor w którym grzejemy raz na 2 do 3 dni. Przyjmijmy co 3 dni.
    Za dane weźmy taki domek
    125m2 zapotrzebowanie 40W/m2 przy ( -20)
    Oblicz pojemność bufora
    Bardzo jestem ciekaw jaki ten bufor .
    na podstawie ciepła właściwego wody wiadomo, że 1000l wody podgrzane o 60 stopni (od 30st.C do 90st.C) przechowa ok. 65kWh energii.
    Zgodnie ze wzorem:
    (90-30)*1,0*1,163=69kWh

    Moc ma małe znaczenie ale im wyższa tym bufor szybciej się zapełni energią.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 06-04-2021 o 15:30

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    na podstawie ciepła właściwego wody wiadomo, że 1000l wody podgrzane o 60 stopni (od 30st.C do 90st.C) przechowa ok. 65kWh energii.
    Zgodnie ze wzorem:
    (90-30)*1,0*1,163=69kWh

    Moc ma małe znaczenie ale im wyższa tym bufor szybciej się zapełni energią.
    Ha ha JA TO WIEM > i policzyć umie Dzięki
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie żadne "weźmy" (bo co tak ci pasuje?) tylko to jest dom forumowicza Piczmana, bufor miał 1000l to pamietam natomiast kocioł zasypowy junkers o mocy (?) 9 kW nagrzewał bufor w ciągu kilku godzin gdyż Piczman słusznie zauważył ze kiszenie węgla nie jest efektywne więc palenie dużą mocą nie generuje tyle dymu. Jednak po kilku latach wiem że w końcu przeszedł na grzałki z powodów logistycznych tzn wyjazdy z domu.
    Chodzilo mi o to czy umiesz policzyć. Ale tak jak myślałem NIE UMIESZ. Szkoda że Arturo odkrył częściowo karty ale widzę że i to nic ci nie dało.
    Tyle chciałem Byś policzył To ile czasu Piczman będzie grzał ten Bufor 9kW?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    w dzienniku usunął zdjęcie ciężko mi znaleźć ten wpis o paleniu ale gdzieś tam był. Z tym paleniem jest tak ze to nie jest ze jak palisz to z niczego nie korzystasz jeżeli więc po 2h ostrego palenia wszyscy się wykąpią dom podwyższy tem o 2 st i dopiero jak wygaśnie będzie na buforze 70 st to nie wiem czy to tak łatwo policzyć.
    Nie kręć tylko powiedz NIE UMIĘ i TYLE
    Miałeś wszystkie dane wystarczyło tylko wyliczyć .Podstawić dane.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Sam nie umiesz i się do mnie przypieprzasz
    ha ha ha ha
    Dobra odpuszczam Uczył cię nie będę bo za późno.
    Specjalnie dałem ci kawę na ławę .Podałem powierzchnię domu zapotrzebowanie 40W/m2 przy ( -20)
    Wcinasz się doradzasz tylko nie wiesz o czym tak naprawdę piszesz. Po to to było
    A żeby było ciekawiej to podałem twoją powierzchnie domu 125m2 i twoje zapotrzebowanie 40W/m2 ( bo takie podawałeś 1/2 roku temu) i ty tą chałupę ogrzewasz klimą 2,9kW CAŁY dom i temp masz 23*C
    CUDOTWÓRCA
    Ups. sorry twój to bodajże 135m2
    Ale stopkę wykasowałeś TO SZAFA GRA teraz to można wszystko. Ale Pamiętamy. I klimę i metraż.
    Wystarczy bo ma być o trwałości SPRĘŻARKI
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 06-04-2021 o 18:45
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jeden nie umie (być może) fizyki, drugi (z pewnością) ma problemy z językiem polskim. Teraz obaj będą nas edukować...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Jeden nie umie (być może) fizyki, drugi (z pewnością) ma problemy z językiem polskim. Teraz obaj będą nas edukować...
    Dobrze że Polonistę mamy. A czego nie zrozumiałeś?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony