dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Perlit w pustakach

    Cześć!

    Zakładam kolejny wątek poświęcony zasypywaniu pustaków ceramicznych tym razem perlitem. Poprzednio tematem był styropian, a teraz bierzemy na tapetę perlit ekspandowany. Pomysł jest taki by zasypać pustak perlitem tak by zwiększyć jego ciepłochronność. Myślę, że temat jest ciekawy i liczę na dyskusję tak by w przyszłości ktoś mógł temat odnaleźć i skorzystać z naszych doświadczeń, rad i uwag.
    Mam pomysł na zasypania pustaka Porotherm właśnie perlitem ekspandowanym. Podczas przeglądania różnych wątków dot. owego zasypywania, natknąłem się na problemy związane z wierceniem w ścianach wypełnionych tym izolatorem jak również jak ktoś to określił osiadanie perlitu w czasie (układanie się) co w konsekwencji prowadzi do niepełnego wypełnienia pustaka w pewnym obszarze jego komór powietrznych. Tak sobie myślę po obejrzeniu filmików z produkcji niemieckiego pustaka "Poroton t7", że podczas produkcji pustak ten wypełniany jest nie czystym perlitem tylko jego mieszanką z jakimś spoiwem, pewnie z cementem. Po stwardnieniu takiej masy nie ma możliwości by po wywierceniu otworu został on zasypany perlitem jak również taka masa perlitowa po stwardnieniu nie osiadałaby już w komorach pustaka. Innym pomysłem byłoby nie zasypywanie pustaka na szerokości powiedzmy około 10 cm licząc od wnętrza budynku, tak by umożliwić chowanie instalacji w ścianie bez ryzyka wysypania z pustaka perlitu. Pozostała część pustaka aż do jego zewnętrznej ścianki byłaby już normalnie zasypana perlitem. Co o tym myślicie? Jakie proporcje waszym zdaniem powinna mieć taka masa perlitowa w pustakach, a może uważacie, że to nie ma sensu i że to błąd. Liczę, że wątek się przyjmie i rozwinie. Na przyszłość będzie to skarbnica wiedzy i doświadczeń dla osób myślących o perlicie.

    Pozdrawiam i zapraszam do wymiany doświadczeń.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Skórka za wyprawkę.
    Masa roboty przy tym, efekt niepewny, trudności organizacyjne.
    Jak już chcesz wydać więcej pieniędzy na ocieplenie ściany to zrób 25cm zamiast 20cm albo lepszy styro.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiesz tu chodzi raczej o technologię 2in1 czyli ocieplenie wewnątrz pustaka. Oczywiście chodzi tu o większe gabaryty pustaków 38, 44, 50 cm.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Perlit.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	454531

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Technologicznie - oczywiście że się da. Samorobnie - też. Tylko wyobraź sobie ile jest przy tym roboty, żeby w te mniejsze czy większe dziurki wlać coś o konsystnecji rzadkiej zaprawy. Trzeba by to wibrować. Najlepiej na jakimś stole. No to trzeba to na ten stół przetransportować, jak, ręcznie chcesz każdy bloczek przerzucać? Nigdy nie nalejsze idealnie równo, jak wlejesz więcej to trzeba będzie przetrzeć/prześlifować. Na linii technologicznej - jak najbardziej do zrobienia. Tylko znowu pojawia się pytanie - po co? Żeby budować ścianę jednowarstwową? Bez sensu. Korzystniej stosunek cena/efekt wychodzi ściana 2W bo wszystko rozwija się o szczegóły. O ile ściana 1W może być tak samo ciepła jak 2W to już wieniec, nadproże, słup, jakieś wzmocnienie wypada blado a w budynku, jaki by on nie był, zawsze takie rzeczy się pojawiają.
    Nie chcę gasić entuzjazmu do nowych technologii ale...

  5. #5

    Domyślnie

    Ok fajnie, że napisałeś o swoich wątpliwościach. Naświetliłeś kilak problemów z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Myślę, że są sposoby aby te pustaki wypełnić, a jeżeli nie ma to się znajdą. Wiadomo Polak potrafi. Ja spróbuję jednak wypełnić pustaki tym perlitem. Napiszę jak mi to wychodzi i pewnie wkleję jakieś zdjęcia. Narazie jestem jeszcze na etapie ściany fundamentowej i zostało jeszcze kilka bloczków. Potem izolacja, zasypywanie, rury, chudziak i do boju. Każda uwaga jest cenna nawet ta krytyczna. Dzięki

  6. #6

    Domyślnie

    Aby sprawdzić czy to działa rób badania. Zbuduj coś w rodzaju iglo najpierw z pustaka bez wypełnienia, połóż tynk j, wstaw grzejnik i sprawdzaj, temperaturę w środku w czasie, temperaturę przegrody kamerą w czasie. Potem to samo z pustakiem wypełnionym.
    Nie musi to być jakaś mega budowla, wystarczy metr na metr. Zrób to w identycznych warunkach, opusz w tabelce i będzie wiadomo czy to ma sens i jaki

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Aby sprawdzić czy to działa rób badania. Zbuduj coś w rodzaju iglo najpierw z pustaka bez wypełnienia, połóż tynk j, wstaw grzejnik i sprawdzaj, temperaturę w środku w czasie, temperaturę przegrody kamerą w czasie. Potem to samo z pustakiem wypełnionym.
    Nie musi to być jakaś mega budowla, wystarczy metr na metr. Zrób to w identycznych warunkach, opusz w tabelce i będzie wiadomo czy to ma sens i jaki
    Wiesz gdybym miał kamerę to może i faktycznie bym coś takiego zrobił. Ciekawy eksperyment by wyszedł. No, ale jeszcze trochę czasu jest więc może może kto wie. Jak uda mi się coś takiego zrobić to oczywiście wyniki eksperymentu umieszczę w tym temacie.

  8. #8

    Domyślnie

    Znalazłem ciekawy filmik związany z perlitem:

    https://www.youtube.com/watch?v=FiQbtp_7JrY

  9. #9

    Domyślnie

    Cześć. Dzisiaj zrobiłem próby zasypania pustaków perlitem z cementem. Najpierw wymieszałem perlit z cementem w stosunku 1:8 i dodałem wody. Wyszła fajna konsystencja ale za cholerę nie dało się tego powciskać do pustaków. Oczywiście kombinowałem na różne sposoby i udało się wypełnić 2 pustaki, ale za dużo czasu to zajęło więc ta metoda odpada. Przy drugim podejściu wymieszałem perlit z cementem w stosunku 1:8 i taką suchą mieszankę wsypałem do pustaka. Szczeliny w pustaku pięknie się wypełniły bez problemu. Perlit EP-180, cement 32,5. Tak zasypane pustaki pozostawiłem. Zobaczymy czy cement stwardnieje i czy mieszanka utrzyma się w szczelinach. Pomyślałem jeszcze, że na koniec zasypu dobrze by było spryskać pustaki wodą przy pomocy spryskiwacza. Dam znać czy cement zwiąże czy trzeba mu pomóc spryskiwaczem.

  10. #10

    Domyślnie

    Trzeba było jednak potraktować perlit z cementem spryskiwaczem. Po kilku dniach fajnie to stwardniało i już się nie wysypuje. Postanowiłem, że pustaki będę zasypywał przy murowaniu ścian. Wrzucę wówczas jakieś fotki.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichywilk

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Tarnówka
    Kod pocztowy
    33-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    A czemu nie zasypywać pustaków samym perlitem, ja robiłem doświadczenie i taki suchy bardzo dobrze wchodzi w pustaki ceramiczne. Wiadomo że wymaga to dodatkowej pracy, ale stawiasz pustak i druga osoba idzie i zasypuje to czystym perlitem. (styropian w granulkach też daje radę, ale przy wietrze będzie się rozdmuchiwał)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.768

    Domyślnie

    A nie prościej stawiać z betonu komurkowego niż babrać się z tym .

  13. #13

    Domyślnie

    Dawno mnie nie było. Budowa mi się trochę wydłużyła niestety. Pustaki zasypałem perlitem ale nie w całości. Na parterze zasypałem 3 warstwy pustaków licząc od chudziaka, a na poddaszu zasypałem wszystkie warstwy pustaków licząc od stropu, a kończąc na strychu. Perlit z cementem wykorzystałem tylko w dwóch pierwszych warstwach parteru, a potem perlit sypałem już bez cementu. Generalnie pustaki perlitem zasypuje się bardzo łatwo, ale sporo tego perlitu w pustaki też wchodzi. Puki co mam stan surowy zamknięty i teraz będę wykonywał roboty wewnątrz. Myślę, że budowa potrwa jeszcze spokojnie do przyszłego roku. Nie będę na razie ocieplał ścian od zewnątrz więc jak przyjdą chłodniejsze dni to spróbuję pożyczyć kamerę termowizyjną i zobaczymy jak wygląda ściana zasypana perlitem, a jak ściana bez perlitu. Ścianę budowałem z Porothermu 38 p+w. Warstwy pustaków bez perlitu zostały oddzielone od siebie dodatkowo siatką z klejem tak by zaprawa nie wpadała do środka pustaka. Sam jestem ciekaw jak to wyszło, ale na efekt i zdjęcia z termowizji trzeba będzie jeszcze poczekać. Ostatecznie ściany i tak będą czymś ocieplone. Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Ile tego Ci mniej więcej wchodziło w mb ściany?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jinx_20 Zobacz post
    Ile tego Ci mniej więcej wchodziło w mb ściany?
    Jeżeli mam być szczery to nie pamiętam dokładnie ale chyba 6-7 litrów perlitu na 1 pustak. Wszystko zależy od wielkości pustaka i kształtu drążeń wewnętrznych. Jeżeli chcesz zasypywać to perlit kupuj w big bagach (m3). Powodzenia!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony