dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 117
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie Dom parterowy 120m2 - ogrzewanie prądem z foto.

    Witam,
    Jestem na etapie wykańczania domu parterowego 125m2 w tym garaż.
    Z powodu braku gazu od roku byłem zdecydowany na instalacje z pompą ciepla.
    Niedawno jednak moj elektryk zaczął mnie przekonywać ze przy takiej malej powierzchni i dobrej izolacji lepiej zainwestowac te same pieniądze w panele foto a w domu zainstalować folie grzewcze na podczerwień plus CWU z boilera 100l.

    Czy ktos ma doświadczenia z podobną kombinacją, ma to sens?

    Kusi mnie bezobsługowosc tego systemu i brak elementów typu jednostka PC wymagajaca serwisow I stanowiaca jakies ryzyko awarii.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zimą za wiele z zysków PV nie skorzystasz.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    I co z tego ? Przecież są okresy rozliczeniowe i można nadprodukcję ze słonecznych dni wykorzystać w zimie. Gaz nigdy nie będzie za darmo.
    Powtarzasz po wielekroć że prąd z PV jest za darmo, jak jest za darmo jak trza było zapłacić za instalację, za ewentualne przeglądy i naprawy i ewentualnie ubezpieczenie a i opłaty stałe też są a na dokładkę jak zmienią okresy rozliczeniowe to zimą nie będzie prądu z nadprodukcji letniej.

  4. #4

    Domyślnie

    Ogrzewanie "na podczerwień" jest bez sensu. Nie nagrzeje murów, więc zimno będzie bić od ścian, a z kolei "w zasięgu" grzejnika może być za ciepło.

    Ale idea grzania prądem z COP=1 w małym i dobrze zaizolowanym termicznie domu głupia nie jest.

    Tylko trzeba wybrać inny sposób ogrzewania, niż "na podczerwień". Podłogówka na kablach grzewczych? Jakiegoś rodzaju grzejniki/piece akumulacyjne? Ogrzewanie wodne i kocioł elektryczny/grzałka w buforze? To już do zastanowienia się, co będzie tańsze, co bardziej komfortowe i czy nie będzie nam zależeć na możliwości przejścia na inny system grzewczy (np. gaz) w przyszłości (wtedy warto jednak pójść w ogrzewanie wodne). Koszty eksploatacji będą bardzo zbliżone. Przy braku fotowoltaiki opłacałyby się zdecydowanie bardziej źródła ciepła o charakterze akumulacyjnym (czyli piece akumulacyjne lub bufor ciepła z grzałką), ale jak masz produkować swój własny prąd, to jest to w zasadzie bez różnicy.

    To kwestia przeliczenia, czy panele w ilości pokrywającej całość zapotrzebowania budynku na ciepło faktycznie wyjdą cię taniej, niż panele w ilości wystarczającej dla pompy ciepła + sama pompa. I czy w ogóle będziesz miał je gdzie zmieścić. Plus czy godzisz się ponieść ryzyko, że jak zmieni się system rozliczeń z ZE, fotowoltaika nie będzie ci już w kontekście ogrzewania prawie nic dawać (pod tym kątem myśląc warto chyba dać ogrzewanie o charakterze akumulacyjnym – tym bardziej, że z czasem będą się rozwijać systemy typu smart grid, gdzie tak jak teraz mamy dwie strefy taryfowe w taryfie G12 uzależnione od pory dnia, tak w przyszłości cena energii będzie się zmieniać dynamicznie, a zakład energetyczny będzie udostępniać np. poprzez Internet informację o bieżącej cenie, co pozwoli na optymalne sterowanie ogrzewaniem właśnie pod warunkiem, że jest akumulacyjne).

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki, wreszcie jakaś ciekawa opinia.
    Pytanie, skąd przeświadczenie ze folie grzewcze i podczerwień są bez sensu?
    W praktyce taka folia pod podłogą generuje ciepło które ogrzewa pomieszczenie..jedyna różnica, ze nie kumuluje się w wylewce ale prawa fizyki chyba sa proste ..ile ciepla dostarczysz do pomieszczenia tyle tam zostanie pomniejszone o straty ciepla.

    Czemu ciepla podłoga mialaby nie nagrzać dobrze pomieszczenia...a w efekcie ścian..zwykle kaloryfery nie robią nic innego, oddaja cieplo do powietrza a to ogrzewa ściany.

    Na pewno trafna uwaga co do ZE i braku pewności ze utrzymaja sie preferencyjne metody rozliczania nadwyżek.

    Wodne wydaje się o tyle bezpieczniejsze ze wystarczy tylko zmiana zrodla ciepla a cala instalacja pozostaje bez zmian.


    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Ogrzewanie "na podczerwień" jest bez sensu. Nie nagrzeje murów, więc zimno będzie bić od ścian, a z kolei "w zasięgu" grzejnika może być za ciepło.(...)

  6. #6

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:12

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Chyba odpuszczę, za duże ryzyko przy inwestycji idącej w setki tysięcy zeby potem szukać ratunku jak nie będzie odpowiednio grzac.
    Przecież nie skuje wszystkich podłóg pod instalacje.

    Doadtkwo dzis elektryk wyliczyl zapotrzebowanie na 27 paneli..co by mi zajęło cala południową część dachu plus cos na zachodniej...a do tego koszty takiej instalacji.

    Moze za rok po wykończeniu dorzucę PV do zwyklej pompy ciepła.


    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Folie i maty grzewcze wytwarzają pole elektromagnetyczne po którym chodzisz.
    Wiem że są tacy którzy uważają że PEM jest nieszkodliwe.
    Kiedyś uważano że palenie papierosów jest nieszkodliwe i nawet lekarze zalecali palenie tym co chcieli schudnąć.

    Ale jest ogrzewanie wodne które tego problemu nie ma i sam zauważyłeś inne zalety.

  8. #8

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:12

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jaka pompa? Polecisz?
    Ja planuję Panasonic T-CAP 9

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mam dom (135m2) ogrzewany przez PC.
    9.9kWp w PV pokrywa mi 90% zapotrzebowania domu na EE.
    W domu wszystko na prąd.

  10. #10

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:12

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Folie i maty grzewcze wytwarzają pole elektromagnetyczne po którym chodzisz.
    Przewody elektryczne w ścianach wytwarzają takie samo pole.

    Fakt niezaprzeczalny, że w ścianach jest ich mniej, w podłodze będzie więcej. I na podłodze stoisz bezpośrednio, do ściany raczej rzadko się przytulasz.

    Niemniej - oddziaływanie takiego pola, na tak niskich częstotliwościach, na organizm jest wyłącznie termiczne - nie jest to promieniowanie jonizujące.

    Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, że dużo bardziej termicznie na twój organizm od tego pola oddziałuje sam efekt nagrzewania się tych kabli.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jak to policzyć? W projekcie jest policzone cos takiego jak straty ciepła budynku i jest to chyba wartość 4,7 kW ..

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    T-Cap jest dobry ale czy 9kW nie za dużo dla Twojego domu?

  13. #13

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:12

  14. #14

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:12

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Pompę 9kw polecil oczywiście jej sprzedawca.
    W projekcie znalazłem właśnie zapotrzebowanie na ciepło 38W/m2 co nawet z garażem daje 4,7 kW...rzeczywiście znacznie za dużo to 9kW.



    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wielu tu na forum powie Ci, że aby dobrze dobrać PC do domu trzeba wykonać/zlecić porządne OZC.
    Ja się z nimi zgadzam, chociaż kiedy budowałem swój dom tego nie zrobiłem.
    Dlatego moja pompa jest, wg wielu tutejszych specjalistów, za duża bo w największe mrozy (-20C) pracuje tylko 12 godzin dziennie.
    Nie wiem jak ocieplony jest Twój dom ale jest mniejszy niż mój a planujesz PC 50% większą od mojej.
    Dlatego te 9kW może być za duże.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Fakt niezaprzeczalny, że w ścianach jest ich mniej, w podłodze będzie więcej. I na podłodze stoisz bezpośrednio, do ściany raczej rzadko się przytulasz.
    Ja zdecydowanie bliżej głowy mam "zwykłe" kable z 230V (w praktyce bliżej 250V niż 230V) inne, niż te w podłodze.
    Do tego przewody grzewcze są ekranowane i nie wykrywa ich (przynajmniej jednostronnie zasilanych) ani fazer, ani czujnik pola elektromagnetycznego ze smartfona. W przeciwieństwie do kabli w ścianie nawet, gdy są nieobciążone. A co dopiero jak porównamy z mikrofalą czy kuchenką indukcyjną
    Więcej pierwszym poście tematu o ogrzewaniu kablami z sygnaturki.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-04-2021 o 11:13

  17. #17
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam.
    Pompa ciepła wydaje się być lepszym rozwiązaniem, jednak ostateczne rozwiązania możliwe są do ustalenia po obliczeniu zapotrzebowania na ciepło dla Pana budynku.
    W przypadku zastosowania pompy ciepła jedno urządzenie pozwalałoby na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach jak również na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zastosowanie pompy ciepła również jest w praktyce bezobsługowe.
    Zachęcam do kontaktu autoryzowanym partnerem firmy Bosch Termotechnika,
    Kontakt do autoryzowanych partnerów znajdzie Pan na stronie:
    https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/

    Pozdrawiam

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michal-81

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jednak zdecydowałem sie na pompę. Bezpieczniejsza opcja, standardowa instalacja wodna.
    Teraz mysle nad producentem .. Panasonica chyba skreślę..aktualnie faworyt to Daikin 8kW. Dom ma zapotrzebowanie okolo 5kW plus CWU..8 powinno dac radę.

    Ludzie polecają Buderus ale ceny kosmiczne...czy az taka roznica w jakosci?

  19. #19

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:13

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal-81 Zobacz post
    Jednak zdecydowałem sie na pompę. Bezpieczniejsza opcja, standardowa instalacja wodna.
    Teraz mysle nad producentem .. Panasonica chyba skreślę..aktualnie faworyt to Daikin 8kW. Dom ma zapotrzebowanie okolo 5kW plus CWU..8 powinno dac radę.

    Ludzie polecają Buderus ale ceny kosmiczne...czy az taka roznica w jakosci?
    Mój znajomy instalator poleca NIBE, jeśli chodzi o powietrze-woda seria F2120. Cena wyższa niż Panasonica, najsłabsza opcja to 8kW, to pompa monoblok. Zauważ, że Panasonica teraz montuje każdy Mietek druciarz (bez urazy dla Mieczysławów). Sam gabaryt wymienników o czymś świadczy.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony