dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Działka ze spadem, dylemat jak budować

    Cześć,

    piszę z prośbą o poradę do mądrzejszych ode mnie. Po krótce, zaraz pójdzie wniosek o PNB, pierwszy dom działka ze spadkiem okolice górskie.
    Odwzorowałem sobie stosunkowo dokładnie powierzchnię działki i naniosłem model domu z fundamentami, załączam zdjęcia.

    Jak ugryźć temat 0 budynku i fundamentów ? Chciałbym aby 0 budynku było na ok. 349.2 w takim przypadku od góry ścian fundamentowych do powierzchni działki w najniższym jej punkcie wychodzi ok. 2.2 m Na szybko licząc pesymistyczny wariant to 350 m3 ziemi do nawiezienia.

    Czy po nawiezieniu ziemi i utwardzeniu (w jaki sposób to utwardzać ?) Mogę w tym zrobionym nasypie wykonać fundament ? Czy ławy fundamentowe muszą być wykonane w gruncie rodzimym i trzeba ściany fundamentowe ciągnąć do pożądanego poziomu ? Może pytanie głupie dla co bardziej rozeznanych w temacie ale jak pisałem, to pierwszy dom który będę budował

    Nie chcę piwnicy, najważniejsze dla mnie wybudować ten dom możliwie najtaniej ale zgodnie ze sztuką.

    Na jednym z obrazków zaznaczona jest droga, podjazd i wysokości wokół domu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	14,2 KB
ID:	454469
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	454470
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	16,9 KB
ID:	454471

    Dodaję jeszcze opinie geotechniczną:

    http://imgurl.pl/img2/5_60637ecd34f7e.png
    http://imgurl.pl/img2/6_60637ecd351fe.png

    Z góry dzięki za wszelkie rady.
    Jakub
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	15,6 KB
ID:	454468   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	454477  
    Ostatnio edytowane przez Evocati ; 30-03-2021 o 20:36 Powód: Opinie gaotechniczna

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Chcesz wybudować solidnie i w rozsądnych pieniądzach to buduj piwnice. Nie musisz mieć wejścia z domu możesz mieć od zewnątrz, pom gospodarcze. Rozumiem że teraz jej nie chcesz, ale jak jej nie zrobisz wydasz tyle samo lub więcej, a tak nawet miejsce na taczki będzie. Ławy stawia się w gruncie rodzimym.

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko piwnica w zboczu, tak jak pisze jajmar.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    A w zboczu zamiast piwnicy nie mogą być zwykłe pokoje i inne pomieszczenia użytkowe?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    A w zboczu zamiast piwnicy nie mogą być zwykłe pokoje i inne pomieszczenia użytkowe?
    Tylko to jak suterena powstanie coś. Kwestia co kto chce. Zero ponad terenem podał pytający.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Przeraża mnie koszt piwnicy, hydroizolacji itp. Czy macie doświadczenie z wykonywaniem zamiennie do piwnicy nasypu ?

    Jeżeli zdecyduję się jednak na piwnicę, jak liczyć koszt za m2 piwnicy ? Stopa domu z garażem to jakieś 130 m2.

    Jakie są jeszcze inne możliwości ? posadowienie na palach i obsypanie "luźnym" gruntem wierzchnim ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Evocati Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi.

    Przeraża mnie koszt piwnicy, hydroizolacji itp. Czy macie doświadczenie z wykonywaniem zamiennie do piwnicy nasypu ?

    Jeżeli zdecyduję się jednak na piwnicę, jak liczyć koszt za m2 piwnicy ? Stopa domu z garażem to jakieś 130 m2.

    Jakie są jeszcze inne możliwości ? posadowienie na palach i obsypanie "luźnym" gruntem wierzchnim ?
    Pale to pi razy drzwi 2-3 piwnice (koszt).

    Nasyp na skarpie i dom posadowiony częściowo na gruncie częściowo na nasypie? Wątpię by było taniej, pytanie kto się pod tym podpisze.

    Nie chcesz piwnicy nie buduj, zrobisz ściany, ławy (koszt dla piwnicy i bez ten sam) a potem zasypiesz to wszystko piaskiem tak + 20 tyś, na to wylejesz pseudo strop. koszt podobny do stropu deko taniej. A izolacja piwnicy pewnie z 5 tyś.

    Działka była tańsza od okolicznych?

  8. #8

    Domyślnie

    Taki teren, działki widokowe i dobra okolica, wszystkie z mniejszym lub większym spadkiem - z taniością nie mają nic wspólnego. Domy w okolicy różnie posadowione, 80% na nasypach ale co w nasypie tego już nie wiem, czy piwnica czy zwykły fundament. Akurat nad tematem fundamentów się przy zakupie nie zastanawiałem. Fizycznie na działce nie wygląda ten spadek na tak wielki, wychodzi dopiero po pomiarach i przymiarkach do projektu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Evocati Zobacz post
    80% na nasypach ale co w nasypie tego już nie wiem, czy piwnica czy zwykły fundament.
    Sądzę że nie tyle na nasypach co obsypane. Ale mogę się mylić.

  10. #10

    Domyślnie

    tak samo budowałem dom na górce, nachylenie terenu u mnie wynosi 10%. Różnica wysokości na 10m wynosiła 1m. W najniższym punkcie mam zdjęte 40cm ziemi i stoi już ława fundamentowa na gruncie nośnym, a w najwyższym punkcie trzebabyło wybrac grubo ponad metr. Ponadto zastosowałem ławy fundamentowe schodkowe

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Jak koledzy wyżej, wykorzystać spadek terenu na piwnicę. Fundament na gruncie rodzimym. No i zrobić badania geotechniczne, to wtedy będzie wiadomo ile faktycznie trzeba kopać i jakie będą koszty.
    Nasyp w tym przypadku to nie jest: nawieźć jakiegoś piachu i zagęścić. To obiekt inżynieryjny, który wymaga projektu i opracowania technologii. No można niby na partyzanta, ale jak bym miał mieszkać to wolałbym nie ryzykować, że kiedyś ta chałupa spłynie.
    Generalnie taniej nie będzie.
    Ławy schodkowe to jednak też komplikacja, nie każda ekipa zrobi to poprawnie.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jak koledzy wyżej, wykorzystać spadek terenu na piwnicę. Fundament na gruncie rodzimym. No i zrobić badania geotechniczne, to wtedy będzie wiadomo ile faktycznie trzeba kopać i jakie będą koszty.
    Nasyp w tym przypadku to nie jest: nawieźć jakiegoś piachu i zagęścić. To obiekt inżynieryjny, który wymaga projektu i opracowania technologii. No można niby na partyzanta, ale jak bym miał mieszkać to wolałbym nie ryzykować, że kiedyś ta chałupa spłynie.
    Generalnie taniej nie będzie.
    Ławy schodkowe to jednak też komplikacja, nie każda ekipa zrobi to poprawnie.
    Badanie geotechniczne wkleiłem, co prawda nie pełne. od 0.8m do 1.8m znajduje się warstwa II - nośna. Określił geolog posadowienie poniżej poziomu przemarzania czyli 1m jako właściwe. Tak więc przyjmując mój zakładany poziom 0 ściana fundamentowa wychodzi piwnica ok. 2,5 m wysoka w najniższym punkcie działki
    Ławy schodkowe to też jakieś rozwiązanie ale faktycznie chyba podobnie ciężkie do wykonania co piwnica i 1/2 obwodu domu będzie miała ścianę 2,5m wysoką.

    Czy ktoś z was podpowie jak liczyć koszt piwnicy ? jaka jest różnica w koszcie w porównaniu do ław schodkowych. Jaką hydroizolację musiałbym wykonać w moim przypadku ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    W 2014 budowałem pod częścią budynku piwnicę około 60m2 stan surowy (etapu piwnicy )wyniósł mnie wtedy 44 tyś. Tylko to nie jest koszt piwnicy bo np ławy czy część ścian czy jest piwnica czy nie też musisz wykonać. Dodatkowy koszt to strop.

  14. #14

    Domyślnie

    Robiłem kiedyś dla klienta dom na zboczu, działka nad rzeką, ad strony rzeki wyjście z piwnicy ( zrobił tam taki salon wypoczynkowy ) a z drugiej strony wejście do domu na poziomie zero.
    Koszt w twoim wypadku piwnicy jest mniejszy niż jakbyś musiał podnieść działkę a co z ogrodzeniem jakbyś podniósł?
    Przy takim spadku można zrobić naturalny drenaż i nie wgonisz się w koszty super izolacji

  15. #15

    Domyślnie

    Poziom ogrodu tarasu jest w najniższym miejscu działki? Tzn, że tam musi być salon a nie jakaś piwnica. Nie wybudujesz twojego projektu na takiej działce.
    To wdzięczny temat. Ja bym zrobił wejście i cześc nocna na twoim poziomie zero a na poziomie -1 zrobiłbym kuchnię salon.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elevation-2-new.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	454498
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 31-03-2021 o 15:06

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Evocati Zobacz post
    Badanie geotechniczne wkleiłem, co prawda nie pełne. od 0.8m do 1.8m znajduje się warstwa II - nośna.
    Fakt, nie załadował mi się obrazek od razu.

    Co do kosztu. Ja bym policzył hydroizolację masą KMB (np. izohan WM 1K co by nie było za drogo... w porównaniu do bardziej markowych). Masę nakładasz na fundament tylko tam gdzie styka się z gruntem, a 30cm ponad poziomem terenu robisz elastyczną izolacją mineralną (do której już normalnie kleisz płyty styro jak resztę elewacji). Beton podkładowy podłogi piwnicy (czy jaka tam będzie tego funkcja) również masą KMB.
    Teraz musisz policzyć tą całą powierzchnię ile to realnie wyjdzie (docelowy poziom terenu w okół chałupy nie musi idealnie odpowiadać obecnemu ukształtowaniu - to zadanie architekta aby przygotować sensowny projekt zagospodarowania terenu). Mając już te metry to zużycie masy 1,5kg/m2 * 2 (bo 2 wiarstwy). Jeśli powierzchnia będzie nierówna, z ubytkami to wyjdzie więcej. Dodatkowy wydatek, który pociąga piwnica to taśmy hydroizolacyjne zatopione w kmb na styku podbeton podłogi i ściany, bo to newralgiczne miejsce w tym układzie.
    KMB to trochę pracochłonne, ale łatwiejsze od papy w pojedynkę no i bezspoinowość systemu ma swoje zalety. Można pokusić się o położenie własnymi recami to będzie oszczędność.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafcio662

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-582
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Mam możliwość kupienia działki za dwukrotnie mniejsze pieniądze. Robiłem badanie gruntu i warstwa nośna jest na 1,5 metra. Działka na pewno była wyrównywana dlatego jest nasyp.Sprawdziłem na geoportalu archiwalnym i na tej działce było coś takiego. Nie wiem co to jest. Zaznaczę że do okoła zaczynają się budować inne domy. Na poziomie 3 metrów nie ma wód gruntowych.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	47,4 KB
ID:	454985

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony