dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie Detal rynien zewnętrznych na dachu bezokapowym

    Cześć! Zastanawiam się jak powinny być zamocowane rynny zewnętrzne w wariancie z dachem bezokapowym. Trochę poczytałem o układaniu dachówki, o sposobach mocowania orynnowania i sporządziłem poniższy wariant, który chciałbym przedstawić do weryfikacji czy on w ogóle jest poprawny, kompletny i czy ma sens. A może orynnowanie robi się inaczej przy takim dachu?

    Dach dwuspadowy, bezokapowy, nachylenie połaci 36 stopni. Dachówka Roben Piemont.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rynna-detal.jpg
Wyświetleń:	882
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	454473

    - rynny mocowane nakrokwiowo,
    - kantówki 4x6, łaty 2,5x5

    Pierwsze kantówki ustawione na sztorc żeby podnieść dachówkę oraz mieć do czego przykręcić haki rynnowe. Można by zrobić wcięcia w kantówkach żeby zlicować haki z kantówką i wtedy elegancko możnaby zamocować pas nadrynnowy do tychże kantówek.

    Do ostatniej łaty postawionej na sztorc zamocowana wróblówka.

    Membrana zachodząca na pas podrynnowy.

    Pas podrynnowy zachodzący troszkę poza ścianę by woda nie leciała po ścianie.

    Na wysokości pierwszej łaty oraz kontrłaty zamocowana kratka okapowa.

    Co o tym sądzicie? Z góry dziękuję za pomoc!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-03-30 o 21.17.21.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	454475

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-03-30 o 21.21.39.jpg
Wyświetleń:	255
Rozmiar:	14,2 KB
ID:	454476
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 30-03-2021 o 20:22

  2. #2

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Z tym, że system który tu podlinkowałeś to jest taki gzymsowy/ukryty, a ja bym wolał, żeby jednak rynna byłą poza obrysem ściany aniżeli nad tą ścianą.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zdecydowanie rynna za ścianą! Natomiast proponowane przez Ciebie rozwiązanie ma kilka wad.
    Po pierwsze nie unikniesz zacieków na ścianie. Woda spływająca po kryciu wstępnym zabiera cały kurz powodując zacieki na obróbce a przy niekorzystnym wietrze na ścianie.
    Po drugie jak już łaty to na płasko haki zagłębione i wróblówka (kratka wentylacyjna okapu z grzebieniem) na pasie nadrynnowym.
    Po trzecie okap można wykonać inaczej i wówczas mogą być haki doczołowe a skropliny spłyną do rynny.
    W załączeniu zdjęcia z jednej z moich realizacji.
    Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	454767   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	454768  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Zdecydowanie rynna za ścianą! Natomiast proponowane przez Ciebie rozwiązanie ma kilka wad.
    Po pierwsze nie unikniesz zacieków na ścianie. Woda spływająca po kryciu wstępnym zabiera cały kurz powodując zacieki na obróbce a przy niekorzystnym wietrze na ścianie.
    Po drugie jak już łaty to na płasko haki zagłębione i wróblówka (kratka wentylacyjna okapu z grzebieniem) na pasie nadrynnowym.
    Po trzecie okap można wykonać inaczej i wówczas mogą być haki doczołowe a skropliny spłyną do rynny.
    W załączeniu zdjęcia z jednej z moich realizacji.
    Pozdrawiam.
    Dziękuję za odpowiedź!

    Trochę zmieniłem koncepcję i chcę zrobić żeby membrana wchodziła nas pas nadrynnowy i myślę o użyciu łat i kontrłat struganych 40x60 (ten sam wymiar).

    Chyba teraz lepiej. Oraz uwzględniłem żeby spadający śnieg nie wyłamał rynny.

    Wróblówka z kratką bo wtedy mi dachówka pasuje ładnie do tej następnej.

    Tutaj duży schemat: http://szulctomasz.com/budowa-domu/p...na-detal-4.png

    PS. zauważyłem już, że pas podrynnowy powinien być na moim schemacie wystartowany z pierwszej łaty bo inaczej zostaje nieosłoniona przestrzeń i woda będzie wlatywała bezpośrednio do wełny na stropie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rynna-detal-4.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	12,1 KB
ID:	454810  
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 12-04-2021 o 16:20

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Prawie OK. Deskę okapową montuje się aż do krawędzi łat. Można podciąć krokwie to okap będzie węższy. Odradzam folię. Radzę płytę OSB gr. 12mm i papę. W okapie zamiast łat lepiej zastosować deskę. W przypadku zastosowania haków nakrokwiowych deska grubości 32 mm i haki zatopione w desce. Natomiast w przypadku haków doczołowych deska grubości 25 mm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Prawie OK. Deskę okapową montuje się aż do krawędzi łat. Można podciąć krokwie to okap będzie węższy. Odradzam folię. Radzę płytę OSB gr. 12mm i papę. W okapie zamiast łat lepiej zastosować deskę. W przypadku zastosowania haków nakrokwiowych deska grubości 32 mm i haki zatopione w desce. Natomiast w przypadku haków doczołowych deska grubości 25 mm. Pozdrawiam.
    Dzięki za rady! A czy ta deska okapowa niedochodząca do krawędzi pierwszej łaty jest błędem? Czy to będzie skutkowało czymś negatywnym? Ogólnie już zapłaciłem za blachę na pas podrynnowy i jutro dopiero dowiem się czy je już wygięli czy nie. Jeśli wygięli to już wolałbym nie dopłacać ekstra, chyba że to jakiś duży błąd to będę musiał kupić nową blachę. Blacha ma być przymocowana do kontrłaty i do deski, więc będzie raczej sztywno tam.

    PS. Na haki będę robił wgłębienia żeby zatopić je w łatach. Będzie trochę dłubania, ale raczej dam sobie z tym radę na spokojnie.

    PS 2. Czy uważasz, że warto wziąć łaty strugane zamiast takich zwykłych?

    Z tą deską zamiast kantówek to rzeczywiście może być prostsze. Zamówię deskę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rynna-detal-6.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	454814

    Duży: http://szulctomasz.com/budowa-domu/p...na-detal-6.png

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 12-04-2021 o 19:04

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Tak powinien wyglądać okap. To szkic dla konkretnego kąta dachu ale idea taka sama. Tu deska okapowa 32 mm bo haki doczołowe. W Twoim przypadku deska okapowa 25 mm a ta skośna 32 mm. No i oczywiście płyta OSB tak jak na szkicu. Jeszcze jedna uwaga krawędź deski poz. 2 powinna się znaleźć w górnej płaszczyźnie łat. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	001.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	79,9 KB
ID:	454822  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 12-04-2021 o 23:18
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Dziękuję za przedstawienie schematu!

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć Tomek, śledzę Twój kanał na YT, podziwiam i również sam buduję dom. Aktualnie czekam na montaż wiązarów więc przygotowuje się do etapu pokrycia dachu i właśnie trafiłem na ten wątek.
    Również mam dach bezokapowy i zdecydowałem się na rynny zewnętrzne, a w internecie bieda na temat - właściwie Twój dach jest dla mnke instrukcja jak to zrobić
    Czy możesz podzielić się ostatecznym schematem jak wykonałeś to u siebie (oczywiście widziałem to na filmie)?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony