dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Przyłączenie elekryczne działki

    Witam,

    Chce do działki doprowadzić prąd. Moja działka jest druga od drogi głównej. Do działki prowadzi droga wewnętrzna. Niestety zakład energetyczny nie chce doprowadzić przyłącza i zainstalować licznik przy mojej działce tylko na początku drogi wewnętrznej gdzie jest trzech współwłaścicieli.

    Wiem ze zakład energetyczny moze wystąpić o służebność drogi jeżeli jest taka potrzeba. Proszę o informacje jakimi przepisami mogę się posłużyć aby zakład energetyczny mnie nie zbywał.

    Dziekuję Piotr

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Nie szukaj przepisu, bo takiego nie ma. Działanie ZE jest prawidłowe, oni stawiają złącza na terenie ogólnodostępnym, publicznym. Wasza droga jest terenem prywatnym i gdyby ZE poprowadziło tamtędy linię zasilającą oraz złącza z licznikiem to być może jeden z współwłaścicieli (taki nawiedzony lub cwany)) zażądałby opłat za służebność. Ty musisz od złącza na początku drogi doprowadzić zasilanie do swojej działki we własnym zakresie i na swój koszt. Uwaga - być może ktoś napisze, że jest jednak inaczej, ale to może być jednostkowy przypadek.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak znam i widzę to na wszystkich działkach budowlanych skrzynka z przyłączem prądu znajduje się na wysokości posesji właściciela/odbiorcy prądu.
    ZE przed wykonaniem przyłącza robi projekt a raczej zleca go projektantowi i na podstawie projektu firma wynajęta przez ZE robi przyłącze. To do projektanta przyłącza należy wszelakie uzgodnienia i pozwolenia i skrzynka powinna stać na wysokości posesji/działki.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow
    Jak znam i widzę to na wszystkich działkach budowlanych skrzynka z przyłączem prądu znajduje się na wysokości posesji właściciela/odbiorcy prądu.
    Nie do końca jest to prawda.
    Czasami domki na drodze wewnętrznej są omijane szerokim łukiem przez ZE, i w miejscu ogólnie dostępnym (bo może być na przykład ogrodzenie działek i brama wjazdowa) sa stawiane złącze kablowe + złącza pomiarowe dla poszczególnych odbiorców. Oczywiści dotyczy to np. domków w zabudowie szeregowej, przy mninmalnej powierzchni dla każdej działki.
    A my nie wiemy, jaka powierzchnia tych działek, jak usytuowane względem siebie itd.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 31-03-2021 o 21:27
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie do końca jest to prawda.
    Czasami domki na drodze wewnętrznej są omijane szerokim łukiem przez ZE, i w miejscu ogólnie dostępnym (bo może być na przykład ogrodzenie działek i brama wjazdowa) sa stawiane złącze kablowe + złącza pomiarowe dla poszczególnych odbiorców. Oczywiści dotyczy to np. domków w zabudowie szeregowej, przy mninmalnej powierzchni dla każdej działki.
    A my nie wiemy, jaka powierzchnia tych działek, jak usytuowane względem siebie itd.
    Masz zapewne na myśli przyłącza ziemne ale są też przyłącza napowietrzne - tańsze od podziemnych.

  6. #6

    Domyślnie

    Jakie by nie było, w dalszym ciągu "obowiązuje" służebność, dostepność ZE do słupów, złącz kablowych itd.
    Czyli granica własności Dostawca-Odbiorca.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jakie by nie było, w dalszym ciągu "obowiązuje" służebność, dostepność ZE do słupów, złącz kablowych itd.
    Czyli granica własności Dostawca-Odbiorca.
    Dlatego od tego jest projektant który ma załatwić wszelakie uzgodnienia dla ZE.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Nie szukaj przepisu, bo takiego nie ma. Działanie ZE jest prawidłowe, oni stawiają złącza na terenie ogólnodostępnym, publicznym. Wasza droga jest terenem prywatnym i gdyby ZE poprowadziło tamtędy linię zasilającą oraz złącza z licznikiem to być może jeden z współwłaścicieli (taki nawiedzony lub cwany)) zażądałby opłat za służebność. Ty musisz od złącza na początku drogi doprowadzić zasilanie do swojej działki we własnym zakresie i na swój koszt. Uwaga - być może ktoś napisze, że jest jednak inaczej, ale to może być jednostkowy przypadek.
    No z tym to sie nie zgodzę poczytaj o służebności notarialnej i wcale nie jest to jednostkowy przypadek. Wyglądasz mi na kogoś z ZE
    W umowie którą ZE przysłało (do podpisania) jest punkt

    podmiot przyłączany na żądanie ZE ustanowi służebność przesyłu wzdłuż linii przebiegu sieci w formie aktu notarialnego z wpisem do ksiegi wieczystej. Powyższa służebność będzie polegała na prawie korzystania z pasa gruntu o szerokości 0,5m na trasie przebiegu sieci elektroenergetycznej na nieruchomościach podmiotu przyłączanego w celu wybudowania oraz eksploatacji infrastruktury itd...

    także jest taka możliwość tylko pewnie ZE ma wybór i chce zejsc z kosztów jak najbardziej.
    ok w takim razie musze do urzędu regulacji energetyki sie zgłosić o pomoc bo obecne działanie że chcą mi licznik postawić gdzie przy innej działce to jakaś porażka
    Ostatnio edytowane przez pczu ; 31-03-2021 o 23:15

  9. #9

    Domyślnie

    A moze nie jest to porażka? Może kolega ma spokój ze służebnością, panoszeniem się pracowników ZE na jego gruncie itd.
    Zresztą nawet kolega nie wspomiał, o jaką odległość chodzi oraz dostępność i wygodę dotarcia do złącza pomiarowego przez niego.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A jaki to ZE? Pewnie od tego też zależy. U mnie Tauron.
    Ja ma dom przy drodze prywatnej (właścicieli 4), skrzynka doprowadzona do mojej działki. W miejscowości wiele dróg prywatnych i wszystkie ze skrzynkami ZE.

    Ale może u ciebie jakaś bardzo nietypowa sytuacja. Napisz coś więcej.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony