dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Decyzja, która ofertę na instalację PV wybrać?

    Witam,

    Mam kilka ofert na instalację fotowoltaiczną i prosiłbym o opinię, która z nich jest najkorzystniejsza. Ogólnie instalacja około 6kWp na dachu skośnym skierowanym w stronę południową.
    1. JinkoSolar 390W + Solis (montaż: podwykonawcy)
    2. Longi 375W + Sofar (montaż: podwykonawcy)
    3. Selfa 370W + Selfa (montaż: własna ekipa)
    4. Eurener MWT 375W (full-black) + GoodWe (lub SMA, Huawei za drobną dopłatą) + konstrukcja z nierdzewki (montaż: własna ekipa)

    Niewielkie różnice w cenie między ofertami ~200-300k. za kWp. ale ogólnie pułap >4500zł za kWp.
    Według mnie ostatnia oferta najciekawsza, ponieważ firma ma własną ekipę, robi konstrukcje ze stali nierdzewnej, gwarancja producenta na panele to 15 lat. Niestety nie za bardzo kojarzę tą firmę, bo hiszpańska i nie wiele o niej można znaleźć.

    Jest jeszcze najdroższa oferta ale to już o 1000zł za kWp droższa od pozostałych
    Rec Alpha + SMA
    Ostatnio edytowane przez wojtyla ; 31-03-2021 o 14:34

  2. #2

    Domyślnie

    NIe wiem skąd Ty mieszkasz ale u mnie normalną ceną jest 3700zł/kWp a zdarzają się też niższe oferty.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jak uruchomią Mój Prąd 3.0. prawdopodobnie 1 lipca, to cena koniec końców się obniży, a na instalacje zamontowane teraz będzie można skorzystać z dotacji. + jeszcze ulga termo
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    NIe wiem skąd Ty mieszkasz ale u mnie normalną ceną jest 3700zł/kWp a zdarzają się też niższe oferty.
    Mieszkam w województwie świętokrzyskim. Jeśli znasz firmy które mają niższe ceny to proszę o wiadomość na priv. Nie wiem jak wy to robicie że macie takie wyceny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Mieszkam w województwie świętokrzyskim. Jeśli znasz firmy które mają niższe ceny to proszę o wiadomość na priv. Nie wiem jak wy to robicie że macie takie wyceny.
    Mieszkam na podkarpaciu. W 2020 roku (przed załamaniem rynku) skorzystałem z oferty wykonawcy z świętokrzyskiego. Cena za instalację na gruncie 2703,70 PLN/kWp brutto. Aż się ciśnie "obce chwalicie - swego nie znacie".

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem, że mówimy tutaj o cenie brutto za instalację, bez odliczenia dotacji i Pitu? Moglibyście dać namiary na waszych instalatorów którzy mają tak korzystne ceny? Zastanawia mnie to, że skoro w rankingach wyczytałem, że średnia to około 4700zł za kWp bez dotacji, to że są firmy które są w stanie robić to o 1000 zł taniej. Albo inaczej, skoro firmy robią z uczciwą ceną to Ci co robią o 1000 zł na kWp drożej to oszukują?

  7. #7

    Domyślnie

    Może takie ceny tylko przy instalacjach ~10kWp. Czyli sugerujecie, aby szukać dalej aż znajdę cenę w okolicach <4000 za kWp a obecne wyceny zignorować bo ceny są za wysokie i nie ma nic wartego uwagi, nawet gdy proponowana jest dobra gwarancja, dobry sprzęt i stelaż z nierdzewki?

  8. #8

    Domyślnie

    Sugeruje kierować się zdrowym rozsądkiem.
    Cena za kWp jest mocno "oszukana". Powinno się porównywać zbliżone instalacje.
    U mnie ja wybrałem akurat najdroższych. U tańszych np. niższa cena wynikała z zastosowania mniejszej mocy inwertera.
    Krytycznym czynnikiem wyboru w moim przypadku była możliwość porozumienia się z wykonawcą (jak zaczynali opowiadać bzdury, to mi się słabo robiło...).
    Np. była firma, która się upierała, że musi wykonać osobny uziom do PV (mam uziom fundamentowy, jest doprowadzony również w miejsce instalacji inwertera a budynek ma instalacje odgromową).
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Może takie ceny tylko przy instalacjach ~10kWp. Czyli sugerujecie, aby szukać dalej aż znajdę cenę w okolicach <4000 za kWp a obecne wyceny zignorować bo ceny są za wysokie i nie ma nic wartego uwagi, nawet gdy proponowana jest dobra gwarancja, dobry sprzęt i stelaż z nierdzewki?
    Wcześniej było "obce chwalicie - swego nie znacie" a ja bym powiedział : wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, dziś robiłem taką wycenę na instalację 6,12 kW na modułach jasolar 340 i falowniku sofar 6,6 na dachu z dachówką ceramiczną z oddzielnymi skrzynkami z zabezpieczeniem przepięciowym i podpięciem do rozdzielnicy głównej jak i do istniejącej szyny PE . Potrzebny materiał do wykonania tego zadania kosztuje 2400,- netto, jak tu widzę ceny 2700 brutto tyle że na gruncie albo 3200 i że obecnie jest taniej tylko od czego taniej? Modułów takich do 1700 mm praktycznie brak, jak już mogą być to cena o 20 drożej za szt plus transport bo na magazynie takich nie trzymają, zresztą żadnych nie trzymają bo do 3dni roboczych może być odbiór
    Tak że jak nie ma jakiś nieprzewidzianych niespodzianek i bez wykonywania uziemienia to jako firma z nazwą i siedzibą za 3800 - 4100 jest w stanie zrobić i to jest realne, oczywiste że trzeba zebrać kilka ofert ale takie z których by wynikało co w tej wycenie jest ujęte a hasło zrobimy za 2700 do 3500 sprawdzić dwa lub i więcej razy
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 31-03-2021 o 19:55

  10. #10

    Domyślnie

    A jest ktoś w stanie ocenić propozycję jeśli chodzi o producenta paneli i falownika? Co się spytam o konfigurację to ciągle mam odpowiedzi że za drogo, ale jakoś nikt nie podał firmy która zrobi taniej. Nie wiem czy mam wysłać prośbę o ofertę do 50 form i czekać na wycenę, może się trafi ktoś co zrobi taniej ale czy to znaczy że lepiej? Nie wiadomo.

  11. #11

    Domyślnie

    Firm tu nikt nie podaje ponieważ to reklama, a reklama to zło. Jak Ci pisałem na PW 6 lat temu taniej zamontowałem kiedy to była nowość i swoje kosztowało. Najłatwiej jest panie poleć firmę co zrobi za 3600zł/kWp bo szukać się nie chce. Realna cena za 10kWp bez robocizny w sensie sam kupisz, złożysz do całości w VAT 23%!!!! to około 17000-19000 zł. Dlaczego firma chce od Ciebie 45000 zł, za 10 kWp bo szef chce nowy samochód kupić.
    Każdy z nas by to sam zamontował gdyby widział jak to było robione, nawet wziął cieśle i dekarza zapłacił 1000 zł dniówki i było by po robocie bez jakiś kosmicznych cen. No ale w Wielki PIątek montują, 1 Listopada montują - bo dzień roboty i 8000-15000 zarobione to co się dziwić że w niedziele robią.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Firm tu nikt nie podaje ponieważ to reklama, a reklama to zło. Jak Ci pisałem na PW 6 lat temu taniej zamontowałem kiedy to była nowość i swoje kosztowało. Najłatwiej jest panie poleć firmę co zrobi za 3600zł/kWp bo szukać się nie chce. Realna cena za 10kWp bez robocizny w sensie sam kupisz, złożysz do całości w VAT 23%!!!! to około 17000-19000 zł. Dlaczego firma chce od Ciebie 45000 zł, za 10 kWp bo szef chce nowy samochód kupić.
    Każdy z nas by to sam zamontował gdyby widział jak to było robione, nawet wziął cieśle i dekarza zapłacił 1000 zł dniówki i było by po robocie bez jakiś kosmicznych cen. No ale w Wielki PIątek montują, 1 Listopada montują - bo dzień roboty i 8000-15000 zarobione to co się dziwić że w niedziele robią.
    Rozumiem co masz na myśli. Pytałem o firmy bo szczerze to mi się nie chce wierzyć że są takie oferty za 3700 w moim przedziale 6kWp. Ale zostawmy to mam oferty takie jakie mam. Nie zrobię tego sam, inwestuję i liczę na zwrot po x latach. Jeśli miałbym ofertę za 3700 za kWp to też bym się zastanawiał gdzie jest haczyk skoro inne po 4500. Wracając do moich obecnych ofert, głównie interesują mnie konfigurację Selfa oraz Eurener z Goodwe - firmy mają własnych montażystów, dobre opinie, gwarancje i szczegółowy opis zapezpieczeń. Selfa plus że polska firma więc łatwo będzie z gwarancją, chińskie panele Jinko i Longi to pewnie najtańsze więc wydawało mi się że wyceny powinny być bardziej korzystne i tańsza instalacja. Jak miałbym się teraz decydować to pewnie ten Eurener bo parametry panela 20.8% z technologią MWT więc wydaje mi się że jest to firma która idzie za nowinkami i nie oferuje oklepanych konfiguracji tylko w nowości idzie.

  13. #13

    Domyślnie

    Mam inwerter GoodWe od 6 lat jeden po 5 latach wyzionął ducha, serwis znajduje się w Kaliszu. Wymiana na nowy wraz z wysyłkami trwała 5 dni. Więc GoodWe mogę polecić.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14

    Domyślnie

    Maraton poszukiwań ciąg dalszy. Tym razem poszedłem za radami i poszukałem w okolicy i to jest fakt że w końcu normalne ceny około 4k/kWp przy 6kWp. Dostałem wszystkie wyceny i ostatecznie mam propozycje do wyboru, każdy oferował również Sofara ale zdecydowałem się na Huaweia za lekka dopłatą. Ogólnie to mam dwie opcje do wyboru i proszę o wnioski która opcja wydaje się ciekawsza:
    1. Ja Solar 410 + Huawei/Afore/Sofar - firma sprawdzona, mapka instalacji w okolicy, montaże bez zarzutu, tutaj wiem że wszystko będzie dobrze zrobione
    2. Longi/Canadian Solar 370 + SolarEdge + optymalizatory na każdym panelu - firma ma pozytywne opinie, montują głównie SolarEdge, jednoosobowa działalność, ani jednej złej opinii a działają ponad 10 lat, można też żeby było w cenie 1 ale wtedy nie optymalizatory P500

    Druga pozycja niewiele drozsza , bardzo fajna cena. Byłem zdecydowany ogólnie na pierwszą propozycje ale pojawiła się druga i przekonuje mnie to że jest tu SolarEdge.
    Cień będzie występował u mnie na dachu przy zachodzie słońca po 16 na 4 panelach. W pierwszej opcji cierpiał by tylko 1 stringi, czyli połowa paneli.
    Myślę że zdecyduje się na drugą opcję ale proszę o wasze opinie czy na coś tutaj jeszcze spojrzeć, dopytać albo może upewnić się czy czegoś nie dali.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Cień będzie występował u mnie na dachu przy zachodzie słońca po 16 na 4 panelach. W pierwszej opcji cierpiał by tylko 1 stringi, czyli połowa paneli.
    Myślę że zdecyduje się na drugą opcję ale proszę o wasze opinie czy na coś tutaj jeszcze spojrzeć, dopytać albo może upewnić się czy czegoś nie dali.
    Niech się ktoś wypowie, jak to wygląda przy zacienieniu takiego stringa, ja coś kiedyś czytałem, ale wyszło na to jak zwykle, że opinie były podzielone. A tych od SolarEdga poproś o projekt z SE Designer i jakie stosują zabezpieczenia. Co do optymalizatorów - jak SE, to muszą być, więc nie bardzo rozumiem, co znaczy "można też żeby było w cenie 1 ale wtedy nie optymalizatory P500"?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Niech się ktoś wypowie, jak to wygląda przy zacienieniu takiego stringa, ja coś kiedyś czytałem, ale wyszło na to jak zwykle, że opinie były podzielone. A tych od SolarEdga poproś o projekt z SE Designer i jakie stosują zabezpieczenia. Co do optymalizatorów - jak SE, to muszą być, więc nie bardzo rozumiem, co znaczy "można też żeby było w cenie 1 ale wtedy nie optymalizatory P500"?
    Zabezpieczenia: Skrzynka przyłączeniowa DC+AC z ogranicznikiem przepiec 1000V typu 2, 1x łancuch PV, 1x MPPT, ogr. AC typ 2, 16A 3-F, uziemienie. Z optymalizatorami chodzi o to że jest możliwość zastosowania tańszych a nie P505 też dla wszystkich modułów.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Maraton poszukiwań ciąg dalszy. .
    Jakie są ceny za p.1 i za p.2?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Niech się ktoś wypowie, jak to wygląda przy zacienieniu takiego stringa, ja coś kiedyś czytałem, ale wyszło na to jak zwykle, że opinie były podzielone. A tych od SolarEdga poproś o projekt z SE Designer i jakie stosują zabezpieczenia. Co do optymalizatorów - jak SE, to muszą być, więc nie bardzo rozumiem, co znaczy "można też żeby było w cenie 1 ale wtedy nie optymalizatory P500"?
    Czyli P370 zamiast P500.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jakie są ceny za p.1 i za p.2?
    P1: 4.2k/kWp przy Huaweiu. Przy Sofarze jeszcze taniej.
    P2: 4.3k/kWp. Jeszcze taniej można jeśli P370 zamiast P505.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    P1: 4.2k/kWp przy Huaweiu. Przy Sofarze jeszcze taniej.
    P2: 4.3k/kWp. Jeszcze taniej można jeśli P370 zamiast P505.
    Może nieco marudzę, ale kiepsko widzę podłączanie Longi/Canadian Solar 370 pod P370. Chyba, że wrzucą tam inne moduły (albo ja na złe patrzę). Nie wiem czy to im SED przepuścił, ale jeśli oni to podłączą, to masz instalację bez gwarancji. A jeśli tak faktycznie zaproponują, to... cóż, znamy się do bramy, a od bramy....
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony