dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Chudziak zatarty na gładko jako posadzka w garażu wolnostojącym

    Dzień dobry,
    jestem już po wylaniu ław fundamentowych garażu wolnostojącego o powierzchni 8x10m z dwoma małymi pomieszczeniami gospodarczymi.
    Garaż nieogrzewany, nie będzie miał izolacji. Według projektu warstwy posadzki są następujące:
    1) ubity grunt
    2) zagęszczona podsypka piaskowa 30cm,
    3) beton tzw. chudziak 10cm
    4) wylweka betonowa typu miksokret 8cm.
    Moje pytanie jest następujące, z racji tego że nie zamierzałem układać płytek w tym garażu, a jedynie pomalować wylewkę farbą do betonu, czy jest możliwość wylać chudziaka np.: b20, zatrzeć to zacieraczką do posadzek i zostawić w takiej formie? Czy może popęka przez to, że będzie jedna warstwa (tak twierdzi pan od posadzek). Proszę o informacje, czy i jak mogę zrezygnować z wylewki miksokret i jak wtedy rozwiązać kwestię wysokości nadproży pod bramy garażowe (czy obniżać je o te 8cm, czy lać więcej chudziaka o 8cm?) Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Olej mixokreta.
    Zrób dylatacje (np paski szkła na sztorc) i nic nie będzie pękać.
    Nadproże 8 cm niżej albo daj XPS-a na górze

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie, daj spokój sobie z posadzką z miksokreta.
    Zrób posadzkę z 15-20 cm grubości i wystarczy beton B10- B15 i w posadzkę wtop siatki zbrojeniowe .
    Przed pomalowaniem posadzki (ja bym nie malował) zagruntuj aby wyrównać chłonność podłoża.

  4. #4

    Domyślnie

    To zrobić pierwszą warstwę solbetu i wylać chudziaka na 18cm, tyle co wg projektu jest poziom zero?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek1221 Zobacz post
    To zrobić pierwszą warstwę solbetu i wylać chudziaka na 18cm, tyle co wg projektu jest poziom zero?
    Nie, wylać najpierw posadzkę równo ze ścianą funadamnetową a dopiero potem murować ściany.

  6. #6

    Domyślnie

    Ok czyli muszę obniżyć nadproża. Czy mscie takie rozwiązanie u siebie? Wg kierownika i posadzkarza przez to, ze humus jest zdjęty piasek moze osiadać i za pare lst posadzka popęka. Koszt miksokreta na ten garaż to 2 tyś. Koszt betonu b25 to 250zl za m3.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek1221 Zobacz post
    Ok czyli muszę obniżyć nadproża. Czy mscie takie rozwiązanie u siebie? Wg kierownika i posadzkarza przez to, ze humus jest zdjęty piasek moze osiadać i za pare lst posadzka popęka. Koszt miksokreta na ten garaż to 2 tyś. Koszt betonu b25 to 250zl za m3.
    Jak dobrze ubijesz/zagęścisz piasek to nic nie siądzie.
    Jak piach będzie słabo zagęszczony to i posadzka z miksokreta nie pomoże.
    Ja u siebie wylałem chudziaka równo ze ścianami fundamentowymi, wtopiłem w chudziak siatkę od kilku ładnych lat nic się nie dzieje. Ja dawałem beton B10.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    W teorii to co doradzacie ma sens, tzn chudziak równo z bloczkiem ściany, tylko jak ten poziom ma sie do terenu? Czy czasem garaż nie wyjdzie poniżej terenu. Tego bym pilnował i do tego dostosował poziomy.

  9. #9

    Domyślnie

    Zadzwoniłem do betoniarni i polecają mi wybrać trochę droższy (o 20zł na m3) beton b25 posadzkowy, który ma użyte inne składniki i chemię, zapewniają wodoszczelność i bardzo dobre zacieranie betonu. Chciałbym jednak zachować punkt zero posadzki, czyli trzeba nadlać nad bloczki tego betonu. Czy można tak zrobić?

    Kolejne pytanie o dylatację. W 2 pomieszczeniach nie ma potrzeby, są na tyle małe, natomiast pomieszczenie garażowe ma wymiary 766cm x 750cm, czy tutaj robić dylatację? Jeżeli tak to jaki sposób jest najprostszy, ekipa wyleje mi tego chudziaka, a ja sam później będę zacierał..
    Ostatnio edytowane przez maciek1221 ; 01-04-2021 o 08:58

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek1221 Zobacz post
    Ok czyli muszę obniżyć nadproża. Czy mscie takie rozwiązanie u siebie? Wg kierownika i posadzkarza przez to, ze humus jest zdjęty piasek moze osiadać i za pare lst posadzka popęka.
    Albo oni bredzą albo coś pokręciłeś.
    Humus musisz zdjąć obowiązkowo, więc w ogóle nie ma co mówić.
    Musisz wybrać tyle, by dojść do NIEWZRUSZONEGO gruntu rodzimego. Potem podsypujesz pospółką (o ile potrzeba), którą zagęszczasz do Is=0,97 (KB będzie wiedział o co cho) - nic nie siądzie. Lepiej wydać nawet te 200PLN na gotechnika, który zmierzy parametr Is niż 2 tyś. na miksokreta, który nic nie pomoże przy złej podbudowie (henrykow dobrze gada).

    Pytanie czy robisz hydroizolację poziomą pod wylewką łączącą się z izolacją pod ścianami? Czy akceptujesz, że ten beton będzie mógł być często zawilgocony. Jeśli nie ma płytek a farba do betonu będzie paroprzepuszczalna to w sumie konstrukcyjnie nie powinno szkodzić w tych warunkach. Ew. preparat krzemianujący czy coś podobnego, który ograniczy podciąganie kapilarne wilgoci.

    Idealnie byłoby wylać 10cm betonu podkładowego B15. Na to nanieść hydroizolację, połączyć z izolacją pod ścianami. Na to wylać docelową posadzkę z B25. Oczywisćie każdy beton odpowiednio pielęgnowany (np. pod szczelnym przykryciem folią) by niwelować rysy.
    Ale jak mówię, to rozwiązanie prima sort. Więc policz czy to się kalkuluje dla Twojego garażu.

    Tak czy inaczej, ja bym proponował, że jeśli już gdzieś będziesz lał beton to nie niższej klasy niż B15. Na całości to będzie może kilka stówek więcej, ale B15 to już jest normalny beton a nie żaden "chudziak".
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć. Pomijając ważne kwestie do rozwiązania: wysokości i potencjalnego podchodzenia wilgoci, jeżeli wykonasz to w jednej warstwie (brak hydroizolacji),

    to chciałem poruszyć takie kwestie:

    1) to co napisałeś o humusie to jakieś bzdury (bez obrazy) i jestem pewny, że coś pokręciłeś, bo żaden KB by tak nie powiedział

    2) posadzka z betonu zacieranego na gładko, choćby chudego, gr. powyżej 10 cm, prawie zawsze jest lepsza od wylewki z miksokreta gr. 8 cm

    3) wylewkę z miksokreta trzeba dłużej i lepiej pielęgnować, a efekt wytrzymałościowy jest taki sobie w porównaniu do byle betonu

    4) postaw na beton i dozbrojenie siatkami a posłuży Ci to przez lata, zdylatuj pomiędzy pomieszczeniami, zamiennie do siatek możesz zamówić beton ze zbrojeniem rozproszonym

    5) sugeruję wykonanie w dwóch warstwach z hydroizolacją pomiędzy warstwami

    6) niezależnie czy wykonasz to w jednej warstwie (bez hydroizolacji) czy w dwóch warstwach (z hydroizolacją), bezpośrednio pod betonem należy ułożyć folię jako warstwę poślizgową, aby posadzka miała możliwość skurczu

    7) warstwa pod właściwą posadzką (piasek lub beton) musi być wyrównana w tolerancji + / - 15 mm aby posadzka miała możliwość swobodnego skurczu

    jeżeli zachowasz powyższe, nie ma mowy o żadnym zarysowaniu z uwagi na skurcz

    9) piasek nie jest najlepszą podbudową, trzeba zadbać o odpowiednie zagęszczenie

    10) jeżeli obiekt wykonywany jest w gruntach spoistych, niechłonących wody, wymiana na piasek może doprowadzić do powstania "wanny" - jeżeli do tego piasku będzie dostawać się woda, nie będzie ona odpływać, z czasem piasek nasyci się wodą w 100% - wtedy w przypadku gdy temperatura w garażu spadnie poniżej 0 stopni, woda podniesie Ci posadzkę i ona faktycznie spęka

    11) z uwagi na powyższe ja w takich sytuacjach zapewniam odwodnienie tej "wanny" lub stawiam na wymianę stabilizowaną spoiwem hydraulicznym, np. zamiennie do piasku zamów z węzła betoniarskiego stabilizację Rm 2,5 lub Rm 5,0

    12) Optymalnie możesz zrobić tak: 1) podbudowa ze stabilizacji Rm 5,0 wykonana w odpowiedniej tolerancji równości, 2) bezpośrednio na tym hydroizolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem 3) folia jako warstwa poślizgowa, 4) posadzka betonowa w jednej warstwie. Tak bym zrobił u siebie.

    Robiłem w swoim krótkim życiu obiekty gdzie były hektary posadzek takich i takich... Nie lubię wylewki z miksokreta jako warstwa pod ruch kołowy. Wszędzie gdzie się da zmieniam warstwy tak aby zamiast wylewki na wierzchu wykonać zacierany beton, choćby chudy.
    Ostatnio edytowane przez nalog ; 03-04-2021 o 12:20

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję za odpiwiedzi, teraz ustalę z wykonawcą co zrobimy i do dzieła. Jeżeli o humus chodzi to był skrót myślowy, ale nie chodziło o to, ze zdjecie humusu=pekanie posadzki.

    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Chociaż jak czytam swój post o humusie i pękaniu to rzeczywiście brzmiało jakbym trochę pokręcił

  14. #14

    Domyślnie

    Ok, chudziak wylany jako chudziak, później do poziomu zero zrobię posadzkę we własnym zakresie, nie z mixokreta. Na chudziak zamówiłem beton B15 (wg starego nazewnictwa), zatarłem go packą styropianową z ciekawości i wychodzi z tego bardzo ładna posadzka, możliwe, że to wyleję na chudziaka po ułożeniu folii izolacyjnej. Pozdrawiam i dzięki za rady.

  15. #15

    Domyślnie

    Sama paca nie wystarczy. potrzebna jest pielęgnacja, szlifowanie itp. Do tego odpowiednie środki i masz gładką i szczelną powierzchnię. Z dala od miksokreta.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony