dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Dodatkowe przyłącze elektryczne

    Witam
    Planuję budowę budynku gospodarczo-usługowego na tej samej działce na której mam już wybudowany dom. O jaką maksymalną moc przyłącza mogę wnioskować? Budynek docelowo będzie przeznaczony pod energochłonną działalnośc gospodarczą. Mam nadzieje, że to nie będzie problem, żeby było osobne, dodatkowe przyłącze do budynku? Co w przypadku, jeśli problemem będzie obciążenie istniejącej linii z której jest zasilany mój dom?
    Czy dobrze rozumiem, ze na tym budynku będę mógł bez problemu w późniejszym terminie zrobić mikroinstalację PV?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #2

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 31-08-2021 o 20:31

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Powinieneś złożyć wniosek o podwyższenie mocy przyłączeniowej bo po co płacić i robić kolejne przyłącze na działce na której już prąd jest.
    Po zwiększeniu mocy przyłączeniowej zrobisz osobny obwód/ zasilanie budynku gospodarczego i nic nie będzie się działo w domu, nawet gdybyś potrzebował to możesz założyć podlicznik do tego budynku gospodarczego.
    Panele możesz zamontować jak na dachu gospodarczego , na dachu domu czy na stelażu na ziemi. Kiedyś warunkiem uzyskania dotacji było montowanie paneli na dachu domu, nie wiem jak teraz wygląda sprawa i czy będziesz korzystał z dofinansowania.
    Pytam o to nie bez powodu. Już mam moc podwyższoną, a do tego budynku będę potrzebować więcej, znacznie więcej. Może moje obawy są nieuzasadnione, ale linia która idzie do mojej działki może tego nie udźwignąć
    Dodatkowo - tam docelowo ma być działalność gospodarcza, dlatego nie chce żadnego podlicznika, tylko licznik z energetyki, który będzie przepisany na firmę.
    Sprawą ewentualnego dofinansowania na razie się nie interesowałem, to sprawa na później - na razie skupiam się na formalnościach związanych z budową...
    pytanie pomocnicze - jaki dach zaprojektować, żeby było optymalnie pod PV? orientacja prawie idealnie na południe..ale jednospadowy z nachyleniem 30 stopni będzie wyglądać nienaturalnie....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #4

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 31-08-2021 o 20:31

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    a do tego budynku będę potrzebować więcej, znacznie więcej.
    Koparki krypto tyle ciągną
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego piszesz o C11 - bardziej celowałbym w C12a lub C12b. Muszę to jeszcze dokładnie przemyśleć....i oczywiście przeliczyć też...
    Ale dalej nie mam odpowiedzi na pytanie - o ile moge wnioskować? to te taryfy mają dosyć istotne ograniczenie - 40kW (63A) Co w przypadku, jak będę potrzebować (kiedyś) więcej ?
    Dobrze rozumiem, że nie ma z tym problemu, tylko wtedy obowiązują mnie taryfy C22a/C22b ?
    Lepiej wnioskować o te 40kW i potem wnioskować o zwiekszenie, czy lepiej od razu od wartość większą? (skoro mam przekonanie graniczące z pewnościa, że będzie potrzebne więcej) ?

    Co do nachylenia to wiem, że optymalnie jest ciut więcej....ale jak zawsze potrzebny jest kompromis, pomiędzy powiechnią dachu do wykorzystania a uzyskami dla danego nachylenia...

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Koparki krypto tyle ciągną
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #7

    Domyślnie

    Co do taryfy C masz rację ja napisałem C11 tak odruchowo.
    O jaką moc przyłączeniową wnioskować to najlepiej jakbyś poradził się lokalnego kumatego elektryka.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow
    Po zwiększeniu mocy przyłączeniowej zrobisz osobny obwód/ zasilanie budynku gospodarczego i nic nie będzie się działo w domu, nawet gdybyś potrzebował to możesz założyć podlicznik do tego budynku gospodarczego.
    Nie, kolego, nie może być podlicznika, gdyż autor planuje
    Cytat Napisał JTKirk
    budowę budynku gospodarczo-usługowego na tej samej działce na której mam już wybudowany dom. O jaką maksymalną moc przyłącza mogę wnioskować? Budynek docelowo będzie przeznaczony pod energochłonną działalnośc gospodarczą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 31-08-2021 o 20:31

  10. #10

    Domyślnie

    Chodzi o taryfę, nic więcej.
    Cytat Napisał henrykow
    Znam kliku przedsiębiorców co mają zakłady (małe co prawda bo zatrudniają dwóch, trzech pracowników) na jednej posesji co dom i mają podliczniki.
    Oczywiście wszystko legalnie i zgodnie z prawem.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 02-04-2021 o 14:13
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 31-08-2021 o 20:32

  12. #12

    Domyślnie

    Działalność gospodarcza to taryfa C.
    Mieszkaniówka to taryfa G.
    Nie kłóci się to z istnieniem podlicznika?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    no właśnie mi się kłóci...ale mam wrażenie, że pomineliście najważniejszy fragemnt - pisałem przecież wcześniej, że ten budynek będzie mieć dużo większe zużycie niż dom i że na domu już zwiększałem moc...może za słabo to podkreśliłem
    Podlicznik w ogóle nie wchodzi w grę !!

    kolejne pytanie pomocnicze - pod ten budynek da się podłączyć maksymalnie 50kWp PV ? Dobrze rozumiem te zapisy dotyczące mikroinstalacji? (zakładając, że przyłącze mam 50kW lub większe ? Jakie warunki musiałbym spełniać, żeby móc podłaczyć więcej? Tylko oficjalna farma PV z wszystkimi konsekwencjami? Czy kolejny budynek działce z osobnym przyłączem?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #14
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 31-08-2021 o 20:32

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow
    A czym różni się prąd w taryfie C od prądu w taryfie G?? jest gęściejszy, rzadszy, szybciej przepływa?
    Różni się tylko ceną i opłatami stałymi, więc jaki problem płacić za taryfę C wg wskazań podlicznika?
    Jakim cudem? Od kiedy to ZE zawiera umowy o dostarczanie energii elektrycznej na podliczniki? Co z zaplombowaniem, mocą przyłączeniową, granicą własności i innymi rzeczami?
    Obudź się kolego, bo niestworzone rzeczy piszesz.
    Owszem, jeżeli korzystanie z energii na cele biznesowe nie wiąże się z wprowadzeniem rachunków za energię do kosztów tej działalności, nie ma problemu.
    Rozwiązaniem są tzw. "inteligentne liczniki" ale to osobne zagadnienie.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 02-04-2021 o 17:41
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 31-08-2021 o 20:32

  18. #18

    Domyślnie

    Bo czym innym jest rozliczanie się dla działalności gospodarczej i wliczanie w koszty firmy części zużytej energii elektrycznej,
    czym innym rozliczenie z ZE za w/w energię, zgodnie z umową, mocą przyłączeniową itd.
    Bo z punktu widznia formalmego ZE działalność biznesowa to taryfa dla firm, i tyle.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Przede wszystkim ogarnij się jakiej mocy będziesz potrzebował bo jak > 40 kW to wchodzisz w pomiar półpośredni. Jak będziesz wiedział jaka moc to wystąp o warunki zasilenia tego budynku gospodarczego i tyle. ZE w warunkach wszystko napisze.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Przede wszystkim ogarnij się jakiej mocy będziesz potrzebował bo jak > 40 kW to wchodzisz w pomiar półpośredni. Jak będziesz wiedział jaka moc to wystąp o warunki zasilenia tego budynku gospodarczego i tyle. ZE w warunkach wszystko napisze.
    a co się wiąże z pomiarem półpośrednim?
    40kW teoretycznie starczy na początek, ale potem i tak trzeba będzie zwiększać, więc chyba lepiej od razu zrobić więcej, prawda?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony