dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie Fundament powyżej strefy przemarzania - zagłębiony ledwo na 60 cm w glinie :(

    Cześć,

    sąsiad wykonał ławy i postawił na tym domek murowany na ROD. Fundament raptem na 60 cm wgłąb (jest niezbrojona ława i jakaś ścianeczka fundamentowa z warstwy bloczka), bo tak mu poradził Pan Miecio wykonawca (bez żadnej umowy). Właśnie zakończył budowę i mnie zagadnął czemu ja tyle betonuje marnuję u siebie na działce Trochę mi oczy i uszy wyszły z wrażenia (szczególnie że grunt wysadzinowy - glina), ale na rodzinnych ogrodach działkowych wolna amerykanka ;o

    Delikatnie zasugerowałem sąsiadowi problem. Bardzo się przejął. Starszy, bardzo prosty, miły facet (czasem trochę już nie kontaktuje),. Tylko niebardzo mam teraz dla niego rozwiązanie. Jedynie co mi mi przychodzi do głowy, żeby uniknąć wysadzin, to zrobić szeroką poziomą opaskę przeciwwysadzinową na 120cm. Albo odkopywać framgnentami i robić pionową opaskę? Albo inaczej? Sąsiad nawet (po konsultacjach z innym majstrem ) myśli odkopywać fragmentami i wokół nadlewać beton do 120cm, żeby otulał się o istniejące ławy od zewnątrz (taki fundament wokół fundamentu już z ociepleniem), choć nie wiem czy to fortunny i wart zachodu pomysł.
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 02-04-2021 o 12:06

  2. #2

    Domyślnie

    1. Ocieplić pionowo fundament XPS o grubości 5-8cm(prawie do samej ławy czyli ok 50cm).
    2. Zrobić poziomą opaskę na głębokości ok 50cm i szerokości 65cm ze styroduru XPS o grubości 3cm i ze spadkiem ok 10% na zewnątrz.

    Bardziej martwi brak zbrojenia. Kurna -żeby choć jeden drut był w fundamencie

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    1. Ocieplić pionowo fundament XPS o grubości 5-8cm(prawie do samej ławy czyli ok 50cm).
    2. Zrobić poziomą opaskę na głębokości ok 50cm i szerokości 65cm ze styroduru XPS o grubości 3cm i ze spadkiem ok 10% na zewnątrz.

    Bardziej martwi brak zbrojenia. Kurna -żeby choć jeden drut był w fundamencie
    Dzięki. Odczytam rozwiązanie starszemu Panu i mu z tym pomogę, bo go Ci fachowcy do ruiny doprowadzą.

    PS. Zamiast drutu to spodziewałbym się tutaj kilku grubych kamieni, żeby mniej betonu weszło Cóż poradzić. Może nie pęknie.

  4. #4

    Domyślnie

    Już musztarda po obiedzie ale lepiej zrobiłby gdyby na tej głębokości 60 cm zalał na wysokość gruntu cementem z wypełnieniem kamieni polnych.
    Teraz na górze ściany fundamentowej aby uratować sytuację zrobiłbym wieniec wokół wylany wraz z chudziakiem.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    Dzięki. Odczytam rozwiązanie starszemu Panu i mu z tym pomogę, bo go Ci fachowcy do ruiny doprowadzą.

    PS. Zamiast drutu to spodziewałbym się tutaj kilku grubych kamieni, żeby mniej betonu weszło Cóż poradzić. Może nie pęknie.
    Te 3cm XPS wystarczy, żeby zabezpieczyć przed wysadzinami?
    Jest sens dawać grubszą warstwę? Ja mam przy płycie fundamentowej 10 cm gruby XPS położony poziomo na 120 cm od burty.

    Potwierdzam. Brak zbrojenia fundamentów. Dół wykopu był wysypany grubymi kamieniami. Brak słupów. Jest pseudowieniec wysoki na kilka cm- też bez zbrojenia. Jeszcze nie "jebło" Matko. Ja mam taras lepiej zbrojony resztkami z budowy - stalą, kompozytem i włóknami. Dom mógłbym na nim postawić
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 02-04-2021 o 23:02

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    Te 3cm XPS wystarczy, żeby zabezpieczyć przed wysadzinami?
    Jest sens dawać grubszą warstwę? Ja mam przy płycie fundamentowej 10 cm gruby XPS położony poziomo na 120 cm od burty.
    .....
    3cm grubości wystarczy, 5cm to byłby już luksus.
    Można natomiast zwiększyć szerokośc poziomej opaski do 90 lub 120cm. 65-to faktycznie tak na styk.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post

    Bardziej martwi brak zbrojenia. Kurna -żeby choć jeden drut był w fundamencie
    Raczej będzie to mały budynek więc o brak drutu bym się nie martwił. Mam sąsiada emeryta, 40 lat kierownik na budowach, po budownictwie z wszystkimi uprawnieniami. Kiedyś mi opowiadał że jego dom nie ma grama zbrojenie w fundamencie a jest to typowy piętrowy klocek i stoi już 40 lat.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    3cm grubości wystarczy, 5cm to byłby już luksus.
    Można natomiast zwiększyć szerokośc poziomej opaski do 90 lub 120cm. 65-to faktycznie tak na styk.
    Zaraz tak wszyscy będą budować przez te ceny

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Sąsiad miał budżet tylko na poziomą opaskę i to z EPS... Dałem mu swoją folię budowlaną. Zawinęliśmy, posklejaliśmy, zakopaliśmy. Ławy nie były odkopywane. Styropian spod ziemi nieco wyciągnięty też na ścianę. Ostatecznie jest min. 5 cm na tej opasce. Styropiany czasem klejone, np. 2+3cm, bo sobie załatwiał partiami - jak komuś coś zostało to odkupował.

    Myślicie, że te 5 cm opaski poziomej bez pionowego ocieplenia jakoś ujdzie w naszym klimacie? Z tego, co widzę, to ma jeszcze nieco ziemi z wykopu, można byłoby to rozsypać, z 10 cm w górę, tylko posadzkę miałby poniżej gruntu ;P
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 20-11-2021 o 19:57

  10. #10

    Domyślnie

    Spoko , po pierwsze glina jest wysadzinowa jak jest nasączona wodą i drugie musi osiągnąć temperaturę zdrowo na minusie bo ta woda w glinie nie jest słabym roztworem, zatem krystalizować się będzie w niskich temperaturach, a i trwających dłuższy okres czasu. Zatem post to raczej objaw histerii w dzisiejszych czasach faktycznego ocieplenia- nie mylić z ocipieniem klimatycznym

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Spoko , po pierwsze glina jest wysadzinowa jak jest nasączona wodą i drugie musi osiągnąć temperaturę zdrowo na minusie bo ta woda w glinie nie jest słabym roztworem, zatem krystalizować się będzie w niskich temperaturach, a i trwających dłuższy okres czasu. Zatem post to raczej objaw histerii w dzisiejszych czasach faktycznego ocieplenia- nie mylić z ocipieniem klimatycznym
    Histerii przed wykonaną opaską czy po opasce?

  12. #12

    Domyślnie

    Zajedno. Ale nie martw się nachalnej propagandzie ulegają wszyscy. Zwłaszcza jak cięgiem powtarzana. Takie katedry stoją po tysiąc lat bez grama zbrojeń. A dziś jak w fundamenty nie wsadzisz paru ton toś autorem katastrofy budowlanej

    Ile dni w roku panują temperatury poniżej -20 stopni? Ostatnio widziałem grunt wysadzinowy jakieś 40 lat temu jak pętakiem byłem. Mróz chwycił nagle po dwutygodniowych ciągłych opadach, bez przejścia w śnieżną kołderkę. Błoto podniosło się o centymetr

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Mało widziałeś

    Kiedyś u teściów co roku borykałem się z bramą bo co zimę to słupek wysadzało i albo się nie dała zamknąć albo otworzyć (a słupek głęboko na 1.2m zabetonowany).
    Co prawda ostatnimi laty problem jakby osłabł ale tegorocznej zimy powrócił.

    Nie demonizujmy ale i nie bagatelizujmy problemu.

  14. #14

    Domyślnie

    Styropian w ziemi to marne ocieplenie, chyba że będzie hermetycznie zapakowany.
    Zamiast 5cm EPSa dałbym 2-3cm XPSa skoro już tak istotne są koszty.

  15. #15

    Domyślnie

    cóż jak stał tenże słupek w wodzie to i tak jest. Warunkiem wysadzenia jest duży mróz i nawodniony grunt. a raczej roztwór wodny

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    cóż jak stał tenże słupek w wodzie to i tak jest. Warunkiem wysadzenia jest duży mróz i nawodniony grunt. a raczej roztwór wodny
    Z ciekawości. Gdyby wokół budynku była rozłożona folia , załóżmy zaczynająca się jako izolacja pozioma fundamentu pod ścianą fundamentową i wyciągnięta na metr-dwa do zewnątrz... czy to by nie przyblokowało wilgoci opadowej przed przedostawaniem się w okolice ław? A skoro byłoby mniej wilgoci, to i mniejsza szansa na wysadziny? W tym przypadku juz tak nie da sie zrobic dokladnie, ale pytam o ogolna zasade

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    Z ciekawości. Gdyby wokół budynku była rozłożona folia , załóżmy zaczynająca się jako izolacja pozioma fundamentu pod ścianą fundamentową i wyciągnięta na metr-dwa do zewnątrz... czy to by nie przyblokowało wilgoci opadowej przed przedostawaniem się w okolice ław? A skoro byłoby mniej wilgoci, to i mniejsza szansa na wysadziny? W tym przypadku juz tak nie da sie zrobic dokladnie, ale pytam o ogolna zasade
    *pod = nad

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony