dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Jakie nadproża wybrać

    Dobry Dzień

    Mam kolejną zagwozdkę, mianowicie w projekcie mamy nadproża L19 ale nie przemawiają jakoś do mnie. Zastanawiam się nad nadprożami lanymi razem z wieńcem ( tylko jaka wysokość ? ).
    A może coś typowo prefabrykowanego jak strunobeton ? Ściany nośne to BK Termalica strop drewniany poddasze użytkowe. W załącznikach zdjęcia projektu.





    Ostatnio edytowane przez Maratoro ; 04-04-2021 o 19:46

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Nadproża L-19 nie są złe. Strunobetonowe są lepsze.
    I jedne i drugie muszą współpracować z żelbetowym wieńcem nad nimi.

    Strop masz drewniany - w jaki sposób drewniane belki będą opierać się na ścianach / wieńcach?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nadproża L-19 nie są złe. Strunobetonowe są lepsze.
    I jedne i drugie muszą współpracować z żelbetowym wieńcem nad nimi.

    Strop masz drewniany - w jaki sposób drewniane belki będą opierać się na ścianach / wieńcach?
    Strop będzie oparty na wieńcu może jakoś przymocujemy np wypuścimy śruby jak pod murłatę jeszcze zobaczymy. Strunobetonowe zaproponowali mi w wymiarach 7x12 praktycznie nad każdy otwór natomiast 12x12 nad otwór 2,5m. Myślałem jeszcze o tym żeby dozbroić wieniec np dodatkowe 4#14 ( dwa dołem dwa górą ) nad otworem 2,5 m a nad resztą 2#12 dołem. I zrobić bez nadproży, a dokładniej to w miejscach otworów wieniec opuścić o ok. 10 cm żeby otwór okienny wyszedł +\- 2,3m ale mój KB już trochę kręcił nosem na nadproża strunobetonowe, nie zna tematu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Wg rysunku (wg przekroju) strop jest w poziomie wieńca czyli nie da się bez zmiany oprzeć belki drewnianej na górze wieńca.

    Obciążenia nie są duże - lekki strop, niska ściana i pewnie lekki dach.
    Jednak nadproża dobiera się na obciążenia przy danej rozpiętości.
    Prawie zawsze w założeniach projektowych część przenosi dane nadproże a część wieniec / wzmocniony wieniec.
    EKSTRA wzmocnienie wieńca nad otworem 2,50m (w świetle) to bdb pomysł.

    Pod stropem masz 45cm - możn wykonać nadproże h=45cm lub "szalunek" z nadproży strunobetonowych + nadproże monolityczne.
    Zbrojenie - liczy się , może jakieś 2-3#16 D+G a może 3-4#12 D+G plus odpowiednio gęsto rozstawione strzemiona - pewnie #6.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wg rysunku (wg przekroju) strop jest w poziomie wieńca czyli nie da się bez zmiany oprzeć belki drewnianej na górze wieńca.

    Obciążenia nie są duże - lekki strop, niska ściana i pewnie lekki dach.
    Jednak nadproża dobiera się na obciążenia przy danej rozpiętości.
    Prawie zawsze w założeniach projektowych część przenosi dane nadproże a część wieniec / wzmocniony wieniec.
    EKSTRA wzmocnienie wieńca nad otworem 2,50m (w świetle) to bdb pomysł.

    Pod stropem masz 45cm - możn wykonać nadproże h=45cm lub "szalunek" z nadproży strunobetonowych + nadproże monolityczne.
    Zbrojenie - liczy się , może jakieś 2-3#16 D+G a może 3-4#12 D+G plus odpowiednio gęsto rozstawione strzemiona - pewnie #6.
    Tak naprawdę w tym projekcie już niewiele zostało faktycznych rozwiązań. Wszystko oczywiście konsultowane z KB. A dokładniej to strop będzie na 100% oparty na wieńcu. Ściany nie mają tej wysokości która jest w projekcie podnieśliśmy sufit do ok 2,7m ( wydawało nam się za nisko ) pod stropem tak naprawdę nie mam 45cm.
    Ponieważ przyjęte były okna 210 a zdecydowaliśmy się na 230 wiec tak naprawdę na nadproze zostaje nam ok 14 cm. Chyba ze zejdziemy do okna +/- 220 wtedy zyskamy 10 cm do nadproża. Niewiem co będzie najlepszym rozwiązaniem zarówno cenowym jak i wykonawczym ( prostota ).

    Jak masz chwilkę to zerknij proszę na nadproża firmy technobeton NST_072 ( otwory do 2m ) NST_124 ( otwory powyżej )to są nadproża które są dostępne w naszej hurtowni.

    Ewentualnie czy można zrobić tak żeby wyznaczyć sobie linie okien, wrzucić te nadproża i zaszalowac boki już odrazu z wieńcem zalać ? Tylko czy w takiej sytuacji dozbrajac wieniec ? Teoretycznie nadproża strunobetonowe nawet te 7x12 mają podobno większa wytrzymałość od założonych w projekcie L
    Ostatnio edytowane przez Maratoro ; 09-04-2021 o 06:12

  6. #6

    Domyślnie

    Wylej od razu z wieńcem inne kombinowania to utrudnianie wykonania tego i nic nie wnosi poza brzydotą

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Wylej od razu z wieńcem inne kombinowania to utrudnianie wykonania tego i nic nie wnosi poza brzydotą
    Już niestety za późno, nadproża strunobetonowe kupione. Zrobię mniej więcej tak jak napisał d7d. Czyli wrzucę nadproża strunobetonowe i wykorzystam je jako spód szalunku. Mniej roboty, mniejsza wysokość dzięki temu zyskam wysze okna i lepsza wytrzymałość niż L-19. Dobrze myśle ?

    A oprócz tego dorzucę jeszcze więcej zbrojenia w szersze otwory czyli np okienny 150 i tarasowy 250 i przejściowy pomiędzy pokojem a kuchnią.

  8. #8

    Domyślnie

    L19 prawidłowo ustawione i zalane są lepsze niż struny.
    Zadbaj o to aby struny od wewnątrz i id zewnątrz wzmacniać okładziny siatkami inaczej będą rysy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    L19 prawidłowo ustawione i zalane są lepsze niż struny.
    Zadbaj o to aby struny od wewnątrz i id zewnątrz wzmacniać okładziny siatkami inaczej będą rysy
    Szczerze mówiąc jesteś pierwszą osobą która mówi ze L19 są lepsze ale to nie ważne. O jakiej siatce mówisz? Chętnie zastosuje jeżeli przyniesie to efekty.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    L19 prawidłowo ustawione i zalane są lepsze niż struny.
    Zadbaj o to aby struny od wewnątrz i id zewnątrz wzmacniać okładziny siatkami inaczej będą rysy
    Możesz rozszerzyć podany przepis?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    Strunobetony kładziesz parami wygięciem do góry, te dwa ze sobą nie mają miejsca aby stworzyć monolit, na ich styku zawsze będą pęknięcia, Po obsadzeniu okna szpara jest od wewnątrz i tam trzeba tynk położyć z siatką, wywiniętą na ścianę, bo styk nadproża z cegłą czy wieńcem bez siatki też będzie się rysował.
    Od zewnątrz w zależności od okładziny analogicznie.
    L19 ustawiasz i wzmacniasz wieńcem pomiędzy nimi wtedy one mają większą szansę na współpracę. Co zmniejsza szsnsę rysowania nawet bez siatki ( chociaż oglądając nowe bloki z elkami i rysami przy nich to chyba lepiej osiatkować) ale na blokach to murarz zarzuca elki byle czym.
    No i ta strzałka ugięcia... Na co komu to przy rozpiętości 120 cm? Obrobienie strzałki 1,5 cm plus tynk to warstwa podchodząca pod 4 cm tynku

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Strunobetony kładziesz parami wygięciem do góry, te dwa ze sobą nie mają miejsca aby stworzyć monolit, na ich styku zawsze będą pęknięcia, Po obsadzeniu okna szpara jest od wewnątrz i tam trzeba tynk położyć z siatką, wywiniętą na ścianę, bo styk nadproża z cegłą czy wieńcem bez siatki też będzie się rysował.
    Od zewnątrz w zależności od okładziny analogicznie.
    L19 ustawiasz i wzmacniasz wieńcem pomiędzy nimi wtedy one mają większą szansę na współpracę. Co zmniejsza szsnsę rysowania nawet bez siatki ( chociaż oglądając nowe bloki z elkami i rysami przy nich to chyba lepiej osiatkować) ale na blokach to murarz zarzuca elki byle czym.
    No i ta strzałka ugięcia... Na co komu to przy rozpiętości 120 cm? Obrobienie strzałki 1,5 cm plus tynk to warstwa podchodząca pod 4 cm tynku
    Z L19 zrezygnowałem głównie ze względu ze są tragicznie Krzywe na rozpiętości 3m mają z tego co pamietam ugięcie do ok 3cm na środku Co przy obecnych standardach dla mnie to tragedia... ja u siebie mam odchyłki na całym domu do 5mm ( buduje sam ) Kolejną sprawą jest to ze zabierają mi 19cm światła otworu a strunobeton 12 niby to tylko 7 cm ale to 7 cm mogę dołożyć do styro w podłodze..

    Dziękuje Wam za pomoc i Rady

  13. #13

    Domyślnie

    Jeszcze dwa pytania wpadło mi do głowy. Myślicie ze muszę podbierać nadproża na czas zalewania wieńca ?

    I drugie jesteśmy właśnie w trakcie obsadzania nadproży. Mamy ściankę na której opierają się dwa nadproża z lewej i prawej strony. Pomiędzy zostaje nam 25 cm wypełnić to pustakiem czy zalać betonem ?

    Zdjęcie :
    Ostatnio edytowane przez Maratoro ; 10-04-2021 o 11:58

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    L19 prawidłowo ustawione i zalane są lepsze niż struny.
    Zadbaj o to aby struny od wewnątrz i id zewnątrz wzmacniać okładziny siatkami inaczej będą rysy
    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Strunobetony kładziesz parami wygięciem do góry, te dwa ze sobą nie mają miejsca aby stworzyć monolit, na ich styku zawsze będą pęknięcia, Po obsadzeniu okna szpara jest od wewnątrz i tam trzeba tynk położyć z siatką, wywiniętą na ścianę, bo styk nadproża z cegłą czy wieńcem bez siatki też będzie się rysował.
    Od zewnątrz w zależności od okładziny analogicznie.
    L19 ustawiasz i wzmacniasz wieńcem pomiędzy nimi wtedy one mają większą szansę na współpracę. Co zmniejsza szsnsę rysowania nawet bez siatki ( chociaż oglądając nowe bloki z elkami i rysami przy nich to chyba lepiej osiatkować) ale na blokach to murarz zarzuca elki byle czym.
    No i ta strzałka ugięcia... Na co komu to przy rozpiętości 120 cm? Obrobienie strzałki 1,5 cm plus tynk to warstwa podchodząca pod 4 cm tynku
    Nie wyjaśniłeś co znaczy "struny od wewnątrz i od zewnątrz wzmacniać okładziny siatkami inaczej będą rysy".
    Nadproża strunobetonowe układa się strunami od dołu - patrząc na przekrój poprzeczny..
    Jakie okładziny należy wzmacniać siatkami przy nadprożach strunobetonowych których nie trzeba wzmacniać przy nadprożach L19 ?
    Może piszesz skrótami dlatego tak to wygląda.

    Pomiędzy nadprożami L19 nie wstawia się wieńca. Można przestrzeń zalać betonem i ewentualnie dozbroić.

    Strzałka ugięcia ... 1,5cm przy nadprożach strunobetonowych rozpiętości 120cm? Jakieś żarty.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Tak jak jeżeli wywrotka wysypuje piasek to mówi się kiprowanie ( od nazwy firmy, co nie każdy wie). Na belki podestowe nazywa się bałwan, na kosz do betonu kibel, itp. Tak i na nadproża strunobetonowe mówi się struny, a na L19- elki ( i nie chodzi o dwie Elżbiety)

  16. #16

    Domyślnie

    Przy 120 to nie ( 5mm?) ale przy 250 to coś 15.
    Ty to masz Andrzejo wstręt chyba,

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Nie mam "Andrzejo wstrętu"
    Piszesz głupoty.
    Piszesz, że nadproże strunobetonowe będzie miało przy rozpiętości ok. 15mm ugięcia.
    Uściślij - ugięcia w górę czy w dół.
    L19 nie ma żadnego ugięcia lub ma znacząco mniejsze ugięcia niż ugięcia 15mm przy strunobetonach?

    Piszesz o ok. 40mm tynku przy ugięciu 15mm.
    Czyli tynku kładziesz 40mm-15mm = 25mm ??
    A może wystarczy 30mm - 15mm = 15mm tynku lub jeszcze mniej bo lokalnie jest 15mm ugięcia (w górę lub w dół) i można dać lokalnie cieńszą warstwę tynku niż 15mm.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maratoro Zobacz post
    Jeszcze dwa pytania wpadło mi do głowy. Myślicie ze muszę podbierać nadproża na czas zalewania wieńca ?
    ??

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Tak, podpieraj to o większej rozpiętości.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony