dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Tymczasowa alternatywa dla gazu

    Jestem na etapie budowy domu. Okazało się że przyłącze gaz mam zapewnione dopiero za 2-3 lata. Na ten czas chciałbym zainstalować jakieś czasowe rozwiązanie w budynku. Myślałem o podłączeniu zwykłych butli 11kg do wewnętrznej instalacji gazowej, ale nie jestem przekonany że to dobre rozwiązanie... Czy możecie polecić jakieś ciekawe inne alternatywne formy ogrzewania -zaznaczam tymczasowego?

  2. #2

    Domyślnie

    Szukam czegoś bezobsługowego. Z gazu wcześniej korzystałem i był dla mnie wygodny. Narazie jestem na etapie murowania ścian elewacji, więc jest jeszcze chwila czasu na jakieś decyzje (budynek parterowy ok 130m2 + 30m2 garaż). Planuję rozpoczęcie użytkowania domu w połowie 2022, tymczasem zapewnienie z z gazowni o przyłącze otrzymałem dopiero na 2024-2025 rok PS. Węgiel odpada.

  3. #3

    Domyślnie

    PV? Co to takiego? Podasz może jakiś link do pigułki wiedzy o tych pompach? Już oczopląsu dostaję szukając informacji, a fakt faktem raczej te pompy pomijałem w wyszukiwaniach... Gdzieś mi mignął koszt takiej instalacji na poziomie ok. 60 tyś. To znacznie przekracza koszt instalacji gazowej chyba?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Grzałka w rurze + klima i zostaw na stałe.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #5
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    Gdzieś mi mignął koszt takiej instalacji na poziomie ok. 60 tyś. To znacznie przekracza koszt instalacji gazowej chyba?
    60tys.zl powiadasz ?
    W jakim Ty świecie żyjesz ?:
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...sm-10007848617

    A gaz ziemny jest droższy niż prąd.
    U mnie gaz został przed działką bo prądem chciałem ogrzewać.

  6. #6

    Domyślnie

    Kosz samej instalacji miałem wyceniony na 30 tyś zł (rurki, grzejniki, styropiany etc). Do tego chciałem wybrać piec viessmana 200 + osprzęt więc to dodatkowe 15 tyś. A więc mam budżet na poziomie 40-50 tyś (sumarycznie instalacja + kocioł). Chociaż nie ukrywam, że też pomyślałem o podpowiedzi kuliboba -jednak do ogrzewania domu dochodzi jeszcze ogrzewanie wody i myślę czy przez dwa lata nie będę się z tym mega prostym rozwiązaniem zamęczał Pompy ciepła mówicie..... hmm

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    Jestem na etapie budowy domu. Okazało się że przyłącze gaz mam zapewnione dopiero za 2-3 lata. ?
    Gaz płynny ze zbiornika dzierżawionego - najwyżej na gotowo urządzisz sobie ogród za te 2-3 lata.

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz gazownia mówi, że przyłącze będzie za 2-3 lata, a za 2-3 lata może powiedzieć, że nie mają z twojej ulicy chętnych i budowa nitki im się nie opłaca. Albo przełożą termin na za kolejne 2-3 lata. Do nowego domu najlepszą opcją będzie chyba pompa ciepła, do tego najlepiej 100% ogrzewanie podłogowe; jeśli masz w projekcie grzejniki, ale jeszcze możesz to zmienić, to raczej warto. A jak muszą być grzejniki, to je możliwie przewymiaruj, wtedy pompa ciepła będzie mogła grzać niższą temperaturą wody, a to sprawi, że będzie jeszcze oszczędniejsza.

    Jak coś tańszego pod względem inwestycyjnym, to pomyśleć można jeszcze o buforze ciepła z grzałką.

    PV to instalacja fotowoltaiczna. Można, ale nawet bez tego przy ogrzewaniu podłogowym, w nowym dobrze ocieplonym domu, za prąd do pompy ciepła będziesz płacić mniej, niż za gaz.

    Za 60 tys. to bardziej pompa ze źródłem gruntowym – lepsza, bo ze stałym współczynnikiem COP (powiedzmy, że ze stałą sprawnością) przez cały rok. Pompy ze źródłem powietrznym mają niski COP przy niskich temperaturach powietrza, ale nadrabiają to znaczne wyższym w okresach przejściowych, gdy jest cieplej, ale nadal trzeba grzać. Z taką pompą na gotowo z podłączeniem do wszystkich instalacji myślę, że zamkniesz się w dwudziestu kilku złotych.

    Jak już założysz pompę ciepła, to nie będziesz chciał przechodzić z niej na gaz.

    Przy zbiorniku dzierżawionym trzeba kupować gaz od firmy, od której wynajmuje się zbiornik, co jest dużo droższe. Butle przenośne – używa się raczej tych wielkich 33 kg, ale to bez sensu, bo trzeba je często wymieniać.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Po pierwsze spojrzeć na sytuacje nieco szczerzej i poczytać forum. Gaz nie jest tani nie jest ekologiczny i będzie zakazany co ma na celu na siłe ładowanie się w gaz???
    gawel kiedy i gdzie będzie gaz zakazany? Cały czas o tym piszesz ale w żadnym wątku nie podajesz jakiegoś przepisu prawnego czy planowanej ustawy.
    Ja też nie jestem zwolennikiem gazu z dwóch powodów że niepotrzebnie płacić dwa abonamenty za prąd i za gaz, za przyłącze gazu i nie jest bezpieczny. To są argumenty które staram się nieraz tu przedstawiać na korzyść prądu ale używając argumentu że zabronią nie mając za sobą żadnej podstawy to nadużywanie i wprowadzanie innych w błąd.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    PV? Co to takiego? Podasz może jakiś link do pigułki wiedzy o tych pompach? Już oczopląsu dostaję szukając informacji, a fakt faktem raczej te pompy pomijałem w wyszukiwaniach... Gdzieś mi mignął koszt takiej instalacji na poziomie ok. 60 tyś. To znacznie przekracza koszt instalacji gazowej chyba?
    60 tys to chyba czytałeś artykuły z przed co najmniej 15 lat.
    PV to fotowoltaika.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    gawel kiedy i gdzie będzie gaz zakazany? Cały czas o tym piszesz ale w żadnym wątku nie podajesz jakiegoś przepisu prawnego czy planowanej ustawy.
    Ja też nie jestem zwolennikiem gazu z dwóch powodów że niepotrzebnie płacić dwa abonamenty za prąd i za gaz, za przyłącze gazu i nie jest bezpieczny. To są argumenty które staram się nieraz tu przedstawiać na korzyść prądu ale używając argumentu że zabronią nie mając za sobą żadnej podstawy to nadużywanie i wprowadzanie innych w błąd.
    Gaz będzie zakazany tu. W Unii Europejskiej - jako nieekologiczny.
    Tak coś koło 2030roku.
    Dziś coś o tym czytałem w necie. Pogoogluj trochę to znajdziesz.
    Walka z pożytecznym przecież CO2 w Unii sięga obłędu.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Swoją drogą...
    Niemcy w Unii mają mocną pozycję i mocne parcie na budowę Nord Strim 2.
    To taka rurka do gazu...
    Planują zakazanie gazu i budują linię jego obfitej dostawy...
    Dziwne to i może jeszcze nie widać o co naprawdę tu chodzi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Po pierwsze spojrzeć na sytuacje nieco szczerzej i poczytać forum. Gaz nie jest tani nie jest ekologiczny i będzie zakazany co ma na celu na siłe ładowanie się w gaz???
    Kiedy będzie zakazany ?
    Znowu piszesz te swoje bzdury bez pokrycia ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Do zespołów paliwowo-elektrycznych napędzanych turbinami gazowymi. Mają wysoką sprawność poprzez doskonałe sterowanie i nie trzeba w średniowieczny sposób grzać wody do turbin parowych bo ich nie ma w końcu.
    A konkretnie to jaką mają sprawność?
    I jak działa ów "zespół paliwowo-elektryczny" ?

    Co do tematu wątku - zrobiłbym podłogówkę grzaną grzałką, plus klima z funkcją grzania w dwóch miejscach.
    Po pierwszym sezonie będziesz wiedział, czy to rozwiązanie jest akceptowalne kosztowo, czy wchodzić w gaz, czy może w niewielką pompę powietrze-woda
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 07-04-2021 o 10:14
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    gaz niby droższy od prądu?
    U mnie kWh gazu 17gr.
    KWh prądu 77gr

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    gaz niby droższy od prądu?
    U mnie kWh gazu 17gr.
    KWh prądu 77gr
    Dodaj koszty stałe. A prz prądzie podaj cenę z taniej strefy, bo podlogówką nie ma sensu grzanie w drogiej strefie.

    A co do meritum - kocioł elektryczny. Załatwia automatykę i pompowanie a jest na tyle tani, że nie ma IMO sensu majsterkowanie z grzałką w rurce. I w nowym domu KONIECZNIE taryfa g12as.

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    gaz niby droższy od prądu?
    U mnie kWh gazu 17gr.
    KWh prądu 77gr
    W normalnych domach niedużo droższy prąd biorąc pod uwagę koszty jednostki a biorąc pod uwagę koszt inwestycji prąd jest znacznie tańszy.
    Rozpatrując pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji podobnie, miną lata zanim gaz ziemny będzie tańszy niż prąd.
    Ale powtórzę, w normalnych domach.

    A normalne domy to dla mnie dobrze izolowane i bez grzejników ściennych

    Alternatywą dla prądu nie jest gaz ziemny( właśnie nie odwrotnie) tylko pompa ciepła p-w.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 07-04-2021 o 10:54

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kiedy będzie zakazany ?
    Znowu piszesz te swoje bzdury bez pokrycia ?
    https://www.money.pl/gospodarka/nie-...46051713v.html
    https://swiatoze.pl/francja-zakazuje...-od-2021-roku/
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Czyli tak, jak sądziłem - nie wiadomo kiedy....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    Jestem na etapie budowy domu. Okazało się że przyłącze gaz mam zapewnione dopiero za 2-3 lata. Na ten czas chciałbym zainstalować jakieś czasowe rozwiązanie w budynku. Myślałem o podłączeniu zwykłych butli 11kg do wewnętrznej instalacji gazowej, ale nie jestem przekonany że to dobre rozwiązanie... Czy możecie polecić jakieś ciekawe inne alternatywne formy ogrzewania -zaznaczam tymczasowego?
    Zainwestować w dobre ocieplenie domu, okna reku itp. Czy zapłacisz 500zł za prąd czy 300 za gaz to nie ma różnicy Ja w tej chwili zamontowałbym niewielkiej mocy panele, kocioł elektryczny i wodną podłogówkę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony