Cześć,
posiadam działkę oznaczoną w planie zagospodarowania oraz w studium jako pastwiska trwałe - od drogi ok. 10ar IV kategorii i w głąb działki ok. 20 ar III kategorii.

W mojej miejscowości plan zagospodarowania przestrzennego był uchwalany w 2004 roku i niezabudowanych działek budowlanych pozostało niewiele i gmina zamierza sporządzić nowy plan. W 2014 roku zostało sporządzone studium uwarunkowań i kierunków dla całego powiatu w tym i dla naszej gminy. W studium moja działka została w całości ujęta jako działka rolna.

Chciałbym zmienić przeznaczenie części działki (10 ar IV kategorii) w planie zagospodarowania przestrzennego na zabudowę jednorodzoną.
Rozmawiałem w gminie z paniami zajmującymi się zagospodarowaniem przestrzennym i zostałem poinformowany, że w związku, że moja działka nie została ujęta w studium jako działka możliwa do przekształcenia na budowlaną, to mój wniosek zostanie odrzucony i możliwe jest przekształcenie tej działki na budowlaną w planie zagospodarowania w momencie, kiedy zostanie zmienione jej przeznaczenie w studium, a studium gmina nie planuje zmieniać.

Z tego co udało mi się znaleźć w internecie, to studium jest jedynie pomocą/ wskazówką do tego jak mają być sporządzane plany zagospodarowania przestrzennego i nie ma żadnej przeszkody do tego, aby zmienić przeznaczenie działki na zabudowę jednorodzinną w planie zagospodarowania przestrzennego bez zmiany studium.

Jak więc wygląda możliwość zmiany przeznaczenia działki w planie zagospodarowania przestrzennego a jej przeznaczenie w studium uwarunkowań i kierunków?