dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    W starostwie radomszczanskim żadnych zapewnień o mediach nie musiałem mieć ale za to projekty instalacji tak..
    Ale tu mowa o WZ a nie o PnB. Do WZ zapewnienie dostaw mediów trzeba przedstawić, projekty instalacji do projektu przy składaniu papierków do PnB ale tez nie każde starostwo ich wymaga..

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ale tu mowa o WZ a nie o PnB. Do WZ zapewnienie dostaw mediów trzeba przedstawić, projekty instalacji do projektu przy składaniu papierków do PnB ale tez nie każde starostwo ich wymaga..
    Tak po namyśle zastanawia mnie pewien fakt. Domki letniskowe z założenia nie służą do stałego zamieszkiwania więc mają jakby mniejsze wymagania co do uzbrojenia terenu, więc czy aby na pewno do WZ dla domku letniskowego jest potrzebne zapewnienie wody i prądu?
    Pewnie przyłącza też chciałbym załatwić ale jak dzwoniłem do tzw "elektrowni" to oni stoją okoniem żeby zrobić przyłącze "do działki". Oni by chcieli żeby dom z pełną instalacją już stał, albo przynajmniej żebym zrobił mapę jak z pozwolenia na budowę.

    Tak mi się jeszcze nasunęła myśl, widziałem wiele ogłoszeń o działce letniskowej z adnotacją że prąd i/lub woda w pobliskiej drodze albo słup/hydrant w sąsiedztwie. Niby to dobry argument że dostawca nie odmówi "bo za daleko", ale w rzeczywistości nie gwarantuje to uproszczenia procedury.
    Ostatnio edytowane przez szymon321 ; 15-04-2021 o 22:02

  3. #23

    Domyślnie

    Wg prawa ZE nie ma prawa odmówić przyłączenia prądu do działki i nie ważne czy to będzie letniskowa czy budowlana, a to że ZE niechętnie robią przyłącza do działek letniskowych to fakt.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    To chyba oczywiste. Wykosztują się na siec, to chcą mieć zyski. Gdy na przełomie wieków obsługiwałem przebudowy sieci gazowej ( ze stalowych na PEHD) , to przyłącza po 300 metrów do pojedynczego budynku wypadały (chociaż były w projekcie) , o ile nie było chętnych do ogrzewania gazowego. Tłumaczyli że kuchenka a nawet PG-6 nie zwróci im inwestycji. Ale gdy 70 lat wcześniej kopano ręcznie gaz do wszystkich rozrzuconych chatynek, to była inwestycja rządowa i zdobycz cywilizacyjna. Tylko władza była inna...

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ale tu mowa o WZ a nie o PnB. Do WZ zapewnienie dostaw mediów trzeba przedstawić, projekty instalacji do projektu przy składaniu papierków do PnB ale tez nie każde starostwo ich wymaga..
    Robiłem WZ do swojej działki i żadnych zapewnień o dostawie mediów nie musiałem dołączać.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    To chyba oczywiste. Wykosztują się na siec, to chcą mieć zyski. Gdy na przełomie wieków obsługiwałem przebudowy sieci gazowej ( ze stalowych na PEHD) , to przyłącza po 300 metrów do pojedynczego budynku wypadały (chociaż były w projekcie) , o ile nie było chętnych do ogrzewania gazowego. Tłumaczyli że kuchenka a nawet PG-6 nie zwróci im inwestycji. Ale gdy 70 lat wcześniej kopano ręcznie gaz do wszystkich rozrzuconych chatynek, to była inwestycja rządowa i zdobycz cywilizacyjna. Tylko władza była inna...
    Dlatego tamten system zbankrutował. W cywilizowanych krajach nie ciągnie się za pieniądze publiczne wszystkich mediów do domu oddalonego 3 hm.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Robiłem WZ do swojej działki i żadnych zapewnień o dostawie mediów nie musiałem dołączać.
    Dziwne bo do tej pory każdy kto starał się o wydanie WZ musiał takie zapewnienia dostarczać, ni chyba że Twoja działka nie była pod zabudowę jednorodzinną, ale pisałeś że musiałeś mieć projekty instalacji więc chyba nie chcesz powiedzieć że do wydania WZ musiałeś przedstawić projekty instalacji?
    Wspomniałeś też o starostwie a WZ wydaje gmina, starostwo wydaje PnB.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dziwne bo do tej pory każdy kto starał się o wydanie WZ musiał takie zapewnienia dostarczać, ni chyba że Twoja działka nie była pod zabudowę jednorodzinną, ale pisałeś że musiałeś mieć projekty instalacji więc chyba nie chcesz powiedzieć że do wydania WZ musiałeś przedstawić projekty instalacji?
    Wspomniałeś też o starostwie a WZ wydaje gmina, starostwo wydaje PnB.
    Ale wniosek o wydanie WZ można pobrać w gminie. O instalacjach pisałem odnośnie projektu budowlanego do PnB lub zgłoszenia budowy. Ja swoje działkę kupiłem już z WZ ale później złożyłem swoj wniosek.
    Nie chciał bym niczego przekręcić ale we wniosku w rubryce dotyczącej wody napisałem „z wodociągu gminnego” a przy prądzie z sieci energetycznej znajdującej sie przy działce. I wniosek wypisywałem razem z Panem z gminy żeby nie jeździć i poprawiać x razy.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ale wniosek o wydanie WZ można pobrać w gminie. O instalacjach pisałem odnośnie projektu budowlanego do PnB lub zgłoszenia budowy. Ja swoje działkę kupiłem już z WZ ale później złożyłem swoj wniosek.
    Nie chciał bym niczego przekręcić ale we wniosku w rubryce dotyczącej wody napisałem „z wodociągu gminnego” a przy prądzie z sieci energetycznej znajdującej sie przy działce. I wniosek wypisywałem razem z Panem z gminy żeby nie jeździć i poprawiać x razy.
    Teraz ma to sens, bo WZ były wydane na poprzedniego właściciela a po zakupie przez Ciebie zostały przepisane na Ciebie więc nie musiałeś dostarczać zapewnień dostaw mediów bo już one zostały przedstawione przez poprzedniego właściciela.
    Natomiast co do instalacji to ja raczej odniosłem inne wrażenie że pisałeś o WZ a domniemywam tak na podstawie postu #20, ale żeby już nie rozmydlać tematu uważam że sprawa się wyjaśniła i dalej piszemy o WZ.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Henryku tylko żeby była jasność, ja tych WZ nie przepisywałem na siebie droga cesji tylko robiłem zupełnie nowe. W owym czasie nie nie można było tego robić a teraz słyszałem ze można WZ przenieś cesja na nowego właściciela działki. Mylę się?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Henryku tylko żeby była jasność, ja tych WZ nie przepisywałem na siebie droga cesji tylko robiłem zupełnie nowe. W owym czasie nie nie można było tego robić a teraz słyszałem ze można WZ przenieś cesja na nowego właściciela działki. Mylę się?
    Można było o ile wydane WZ nie odbiegały od tego co chciałbyś wybudować na tej działce. Gdybyś wystąpił o nowe WZ to zapewne musialbys dostarczyć zapewnienie dostaw mediów a i czas oczekiwania na wydanie WZ byłby dość stresujący.
    Kilka ładnych lat temu ja tak dokładnie miałem że WZ zostały przepisane na mnie bo nie odbiegały od tego co chciałem wybudować na zakupionej działce.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Dlatego tamten system zbankrutował. W cywilizowanych krajach nie ciągnie się za pieniądze publiczne wszystkich mediów do domu oddalonego 3 hm.
    Nawet jeśli od roku 2000 (chociaż to było kilka lat wcześniej ) odejmiesz 70 lat to wynik = 1930. Czyli temat dotyczy Republiki Weimarskiej, która niebawem upadła lecz ustrój oparty na pieniądzu przetrwał. I trwa mać.
    Albo ma trwać?
    Może jakoś podobnie...

  13. #33

    Domyślnie

    To może zapytam wprost, czy w ogóle WZ mi są potrzebne do budowy domku letniskowego "na zgłoszenie"? Znalazłem takie odpowiedzi i argumenty:
    TAK: bo jak nie ma MPZP to skąd urząd powiatowy ma wiedzieć co i jak wolno budować
    NIE1: bo MPZP mogą tylko łagodzić przepisy budowlane, np przepisy ogólne wymagają odległości budynku od płotu 3m (lub 4 jak budynek ma okna) to MPZP mogą zmniejszyć minimalną odległość
    NIE2: budynki letniskowe nie znajdują się katalogu obiektów do których WZ są wymagane.

  14. #34

    Domyślnie

    WZ przy braku MPZP są wydawane dla danej działki i to one wskazują co można na danej działce wybudować, więc jeżeli chcesz postawić domek letniskowy to WZ będą o tym wspominać. Pamiętaj że występując o WZ do gminy to Ty piszesz co chcesz na danej działce wybudować.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    WZ przy braku MPZP są wydawane dla danej działki i to one wskazują co można na danej działce wybudować, więc jeżeli chcesz postawić domek letniskowy to WZ będą o tym wspominać. Pamiętaj że występując o WZ do gminy to Ty piszesz co chcesz na danej działce wybudować.
    To rozumiem, ale o ile zrozumiałem to zgłoszenie budowy do 35mkw składam do powiatowego nadzoru budowlanego i nie przechodzi to przez gminę. Jak rozumiem według poradników "z internetów" wymagane są tylko szkic co chce postawić, udowodnienie własności działki i zadeklarowanie daty rozpoczęcia budowy.

  16. #36

    Domyślnie

    Update:
    W mojej sytuacji urzędnicy są uparci. Mam do wyboru albo czekać na warunki techniczne przyłączeń, albo eskalować albo nawet iść do sądu.
    Starostwo wymaga WZ (mimo że domki letniskowe nie są katalogu obiektów do których są wymagane WZ)
    Gmina się upiera że warunki przyłączy są wymagane nawet dla domku letniskowego (§ 27 rozporządzenia ws warunków techniczny dopuszcza żeby za zgodą gminy tego nie wymagać).

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    „ budynki letniskowe nie znajdują się katalogu obiektów do których WZ są wymagane. ”

    a poza tym :
    „ Art. 30. p.6. ( Ustawy Prawo Budowlane )
    Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli:
    ….
    2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy; ”

    z jw. wynika, że WZ są również istotne dla realizacji budynków na zgłoszenie, jak np. „ budynek rekreacji indywidualnej ”.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    To rozumiem, ale o ile zrozumiałem to zgłoszenie budowy do 35mkw składam do powiatowego nadzoru budowlanego
    PINB nie ma nic do zgłoszenia, zgłoszenie dokonujesz w powiatowym wydziale architektury a PNIB powiadamiasz o zakończeniu budowy.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    Update:
    W mojej sytuacji urzędnicy są uparci. Mam do wyboru albo czekać na warunki techniczne przyłączeń, albo eskalować albo nawet iść do sądu.
    Starostwo wymaga WZ (mimo że domki letniskowe nie są katalogu obiektów do których są wymagane WZ)
    Gmina się upiera że warunki przyłączy są wymagane nawet dla domku letniskowego (§ 27 rozporządzenia ws warunków techniczny dopuszcza żeby za zgodą gminy tego nie wymagać).
    Ale w czym problem? Zapewnienie dostaw mediów jest za darmo (chyba że coś się zmieniło) i wg mnie nie widzę jakiegoś wielkiego problemu aby takie zapewnienia dostarczyć do wydania WZ.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ale w czym problem? Zapewnienie dostaw mediów jest za darmo (chyba że coś się zmieniło) i wg mnie nie widzę jakiegoś wielkiego problemu aby takie zapewnienia dostarczyć do wydania WZ.
    Wkurza mnie biurokracja. Czekam już 2 tygodnie na to zapewnienie, a gmina nie pozwala złożyć niekompletnych papierów żeby czekały w kolejce. A później tylko 2 miesiące, przy czym już zapowiadają że będzie opóźnienie. A później już tylko 21 czy tam ile dni na uznanie zgłoszenia....

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony