dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Warunki zabudowy, o co chodzi

    Próbuję się przymierzyć do wystąpienia o warunki zabudowy, po wejściu w ePUAP wyskoczył mi formularz gdzie mam podać co chcę wybudować a urząd radośnie wyda opinię. Ja natomiast oczekiwałbym od urzędu że to urząd mi poda co i na jakich warunkach mogę postawić na działce. Czy mylę pojęcia?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Mylisz. Strona -> BIP urzędu i zajrzyj na planowanie przestrzenne - MPZP lub gdy brak planu, to studium i występujesz o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (zażadaja wiekszej mapy, nie wiem jak teraz gdy zamknięte wrota urzędów).

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma planu MPZM, więc jedyny ścieżką są warunki zabudowy.
    Ale żeby złożyć wniosek o warunki zabudowy muszę wiedzieć dokładnie co i gdzie zbudować (czyli dom, jak duży, jak wysoki, w którym miejscu działku, etc). Brzmi to trochę jak problem jajka i kury. Pytanie jest jak mam zdobyć informację żeby mniej więcej wiedzieć jakie warunki ma spełnić to co napiszę we wniosku. Jakbym znał te parametry mogę próbować dopasować to co chce zbudować do warunków na działce typu drzewa czy nachylenie terenu.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja wniosek o WZ wypełniałem razem z Panem z gminy. Też nie wiedziałem co i w którym miejscu chce wybudować. Kazał mi wszystkie podstawowe dane przewymiarować (szerokość elewacji frontowej, wielkość zabudowy). Geometria dachu może wpisać "z alternatywą" np. dach płaski o spadku do 5* LUB dach wielospadowy o spadku 20-45*. Zaznacz mniej/więcej wjazd. Jednocześnie na WZ możesz wnioskować o "zbiornik bezodpływowy na nieczystości stałe" lub POŚ.
    Fakt jest taki, że w różnych gminach różnie do tego podchodzą. Czasami żądają zaznaczenia miejsc postojowych dla samochodów. A w sumie najciekawsze jest to, że w otrzymanych WZ dostajesz mapkę, na której zaznaczona jest tylko działka, której dotyczy wniosek a to co zaznaczałeś na mapkach załączonych do wniosku już nie.
    Mój domek stoi w zupełnie innym miejscu niż we wniosku A może uda się umówić z kimś w gminie kto będzie otwarty na pomoc?
    Może się wydarzyć, że na koniec dostaniesz WZ, które w danej gminie nie zmieniły się od 5 lat, tylko zmianiają dane wnioskodawcy i numery działek

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A w sumie najciekawsze jest to, że w otrzymanych WZ dostajesz mapkę, na której zaznaczona jest tylko działka, której dotyczy wniosek a to co zaznaczałeś na mapkach załączonych do wniosku już nie.
    Mój domek stoi w zupełnie innym miejscu niż we wniosku A może uda się umówić z kimś w gminie kto będzie otwarty na pomoc?
    Może się wydarzyć, że na koniec dostaniesz WZ, które w danej gminie nie zmieniły się od 5 lat, tylko zmianiają dane wnioskodawcy i numery działek
    Czyli mam rozumieć że WZ które są podkładką do pozwolenia/zgłoszenia niekoniecznie muszą precyzyjnie odpowiadać temu co będzie w finalnym wniosku o pozwolenie na budowę/zgłoszeniu?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Precyzyjnie nie jednak musisz trzymać się pewnych założeń. Musisz tez uważać na pewne kruczki. Ostatnio chcieli w jajo zrobić moja kuzynkę. Jest taki podpunkt mówiący o zaopatrzenie działki w wodę. Nie daj sobie tam wpisać własnego ujęcia (chyba ze chcesz) bo wtedy gmina napewno nie pociągnie Ci wodociągu, ewentualnie wtedy jak będą to robili do innych działek. Lepiej wpisywać większe zakresy (np przy kacie nachylenia dachu ) niż mniejsze. Ale zaznaczam ze w różnych gminach bywa inaczej. A może masz już sąsiada i on ma WZ które mógłby Ci pokazać?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    Czyli mam rozumieć że WZ które są podkładką do pozwolenia/zgłoszenia niekoniecznie muszą precyzyjnie odpowiadać temu co będzie w finalnym wniosku o pozwolenie na budowę/zgłoszeniu?
    Dobrze by było gdyby WZ odpowiadały z tym co będziesz budował w przyszłości bo gdy drastycznie zmieni się Twoja wizja to będziesz musiał występować jeszcze raz o wydanie WZ.
    Tą działkę już kupiłeś czy zamierzasz kupić?
    Do wydania WZ musisz dołączyć zapewnienie dostaw mediów, na-pewno prądu i wody.

  8. #8

    Domyślnie

    Odpowiadając w skrócie, działkę już mam, chce postawić domek letniskowy, prąd i woda w ulicy. Jeden sąsiad obok ma wywalony dom całoroczny 100mkw postawiony circa 20 lat temu, pozostali sąsiedzi mają jakieś prowizoryczne altanki albo używają przyczep kempingowych.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ok, letniskowy ale ma miec wiecej niż 35m2?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    Odpowiadając w skrócie, działkę już mam, chce postawić domek letniskowy, prąd i woda w ulicy. Jeden sąsiad obok ma wywalony dom całoroczny 100mkw postawiony circa 20 lat temu, pozostali sąsiedzi mają jakieś prowizoryczne altanki albo używają przyczep kempingowych.
    I nie miałeś już wcześniej wydanych WZ do tej działki?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    20 lat temu przypuszczalnie nie było studium zagospodarowania dla gminy i każdy stawiał co wówczas uchodziło. Były to całkiem inne czasy. Kupujesz kawał mapy ewidencji gruntów aby sięgał do sąsiada któren zainwestował w całoroczny i w drugą strone tyle samo mapy (A4 powinno wystarczyć gdy skala 1:1000 lub 1:2000) , na kartce wynotowujesz co zamierzasz (wymiary , spadek dachu, instalacje, lokalizacja - bliżej dalej drogi - chyba powinno być w linii sąsiada, itp) i z tym idziesz na konsultacje do urzędnika ewentualnie dostajesz cynk do architekta opracowującego DW dla gminy. Konsultujesz zamierzenia ewentualnie coś korygujesz i występujesz licząc że dostaniesz zbliżone warunki zabudowy. Tak to w zarysie wygląda, termin do około 1/2 roku.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ok, letniskowy ale ma miec wiecej niż 35m2?
    Dlaczego nie ma mieć więcej niż 35 m2 p.u.? Może mieć i 100 m2 i być letniskowym, Tobie zapewne chodziło o budowę na zgłoszenie że do 35 m2 tak?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dlaczego nie ma mieć więcej niż 35 m2 p.u.? Może mieć i 100 m2 i być letniskowym, Tobie zapewne chodziło o budowę na zgłoszenie że do 35 m2 tak?
    Jak chce do 35m2 to mu WZ nie potrzebne. Wiem ze można bo sam buduje 70 na zgłoszenie.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    nie wiem skąd " pomysł ", że można jakiś obiekt budowlany postawić na działce bez wcześniejszego projektu opartego o wydanie WZ, czy wypisu z Planu Miejscowego ?
    w Art. 29. p.2 oraz w Art. 29. p.4 Ustawy Prawo Budowlane są wymienione obiekty i roboty budowlane, które nie wymagają zgłoszenia, czy też PNB, w pozostałych przypadkach mamy procedury administracyjne związane z projektem danego obiektu, WZ, ... itd
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Jak chce do 35m2 to mu WZ nie potrzebne. Wiem ze można bo sam buduje 70 na zgłoszenie.
    Mylisz pojęcia, aby coś postawić musisz mieć WZ albo wydany MPZP abyś wiedział co i jak możesz postawić na działce.

  16. #16

    Domyślnie

    Nie planowałem takiego zainteresowania w temacie, ale postaram się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości:
    1. Gmina ma MPZP, ale nie na wszystkich obszarach, w tym nie ma na obszarze moje działki. Według miłej pani urzędniczki w gminie, plan nie powstanie szybko dla obszaru gdzie jest moja działka.
    2. Kupiłem działkę bez warunków zabudowy, pozwolenia na budowę itp.
    3. Chciałbym domek, 35mkw to troszkę mało dla mnie i dzieciaków, więc pewnie w grę wchodzi domek z antresolą lub domek 45-50mkw. Wolałbym na zgłoszenie ze względu na uproszczoną biurokrację.

    Jak w WZ uwzględnić budowanie budynku gospodarczego typu garaż? W zależności od funduszy garaż powstawianie albo nie, albo nawet powstanie szybciej niż domek.
    A jak WZ mają się do budowy zbiornika na ścieki? Czy obowiązują po prostu przepisy budowlane dotyczące odległości od płotu i zgłoszenie?

    PS na razie muszę jeszcze podpytać w gminie czy akceptują mapy do WZ w postaci elektronicznej czy muszą być papiery z pieczątkami, bo z powodu COVID nie chciałbym osobiści latać po urzędach.
    Ostatnio edytowane przez szymon321 ; 14-04-2021 o 02:05

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Wolałbym na zgłoszenie ze względu na uproszczoną biurokrację
    - projekt domu jednorodzinnego może " iść " do Urzędu w trybie administracyjnym zgłoszeniowym ( bez względu na metraż budynku ), przy czym należy liczyć się z tym, że w tej procedurze brak Decyzji o Pozwoleniu na budowę.

    Jak w WZ uwzględnić budowanie budynku gospodarczego typu garaż?
    - budynek garażowy, a budynek gospodarczy - to dwa różne typy budynków, aczkolwiek funkcja może być łączona
    - we wniosku o wydanie WZ uwzględnia się wszystkie obiekty stanowiące temat opracowania projektowego

    A jak WZ mają się do budowy zbiornika na ścieki? Czy obowiązują po prostu przepisy budowlane dotyczące odległości ...
    - obowiązują odległości od granicy działki i miedzy obiektami ( w tym zbiornika bezodpływowego na nieczystości ) w zagospodarowaniu działki, bez względu, czy mamy tryb ZGŁOSZENIOWY , czy POZWOLENIA NA BUDOWĘ.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    Po dzisiejszej rozmowie z urzędem gminy:
    1. podobno zmieniły się przepisy i na warunkach zabudowy nie może być garażu, jeśli brak jest innych budynków, za to może być projektowane szambo, garaż może być tylko jak będzie jakiś budynek mieszkalny na oddzielnym WZ
    2. gmina wymaga do WZ zapewnienie dostaw wody i prądu
    3. wniosek o WZ może być elektronicznie przez EPUAP, ale sugerują żeby chociaż sam formularz był papierowy listem, a załaczniki (np mapy mogą być EPUAP).
    4. mają 2 miesiące, ale jak zapytałem o termin, do dostałem odpowiedź że mają taki zapi.... z WZ że mogę się spodziewać przekroczenia terminu

    Chętnie wysłucham komentarzy, no może poza punktami 3 i 4.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Mylisz pojęcia, aby coś postawić musisz mieć WZ albo wydany MPZP abyś wiedział co i jak możesz postawić na działce.
    Czy garaż należy do grupy "coś"? Bo ja zgłaszałem budowę garażu i nikt mnie nie prosił o nic tylko o zaznaczenie gdzie. I było to w 2017 roku. Czy coś się od tego czasu zmieniło? Chyba nie.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    Po dzisiejszej rozmowie z urzędem gminy:
    1. podobno zmieniły się przepisy i na warunkach zabudowy nie może być garażu, jeśli brak jest innych budynków, za to może być projektowane szambo, garaż może być tylko jak będzie jakiś budynek mieszkalny na oddzielnym WZ
    2. gmina wymaga do WZ zapewnienie dostaw wody i prądu
    3. wniosek o WZ może być elektronicznie przez EPUAP, ale sugerują żeby chociaż sam formularz był papierowy listem, a załaczniki (np mapy mogą być EPUAP).
    4. mają 2 miesiące, ale jak zapytałem o termin, do dostałem odpowiedź że mają taki zapi.... z WZ że mogę się spodziewać przekroczenia terminu

    Chętnie wysłucham komentarzy, no może poza punktami 3 i 4.
    Ty możesz przywolywac paragrafy prawa budowlanego a urzędy gminy swoje? W starostwie radomszczanskim żadnych zapewnień o mediach nie musiałem mieć ale za to projekty instalacji tak. Zaś w Piotrkowie Tryb. nie wymagają projektu instalacji. Trzeba poprostu zapytać tak jak zrobił autor.
    Ostatnio miałem dobry przykład swojej kuzynki. Jej chlop jest architektem w Katowicach. Pojechali do urzędu malej gminy w woj łódzkim. "Pan Architekt z Katowic" zaczął się wymadrzac ze znajomości przepisow i jak to niby nie jest na Śląsku to uprzejmy Pan z gminy szybciutko go "spuścił" i zamiast wydać warunki przyłączeniowe wodaciagu nie małże w ciągu kilku dni to czekają chyba trzeci miesiąc. Wstyd mi bo ich zaanonsowalem i facet jest bardzo pomocny. Ciekaw jestem ile poczekaj na WZ.
    To tak odnośnie zbyt dużego zaroruzumialstwa.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony