dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie rekuperacja a sauna

    Witam,
    docelowo chciałbym mieć w domu saune - pewnie taką gotową już kabinę. Moje pytanie jest takie, czy ona się gryzie w jakiś sposób w wentylacją mechaniczną w domu ? Zastanawiam się nad ustawieniem jej w dwóch miejscach:
    1. Łazienka (zamiast wanny) - plus taki, że to łazienka, nie muszę adaptować dodatkowe pomieszczenia i że jest prysznic
    2. Pokój przylegający do salonu - plus taki, że byłoby miejsce też na jakieś leżaki, no i bezpośrednie wyjście na taras z pokoju

    Co pod kątem wentylacji będzie lepsze ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    z wentylacją się nie gryzie,
    jak sauna to musi być prysznic obok, ewentualnie wyjście na dwór i tam jakiś natrysk ale to już dla większych twardzieli

  3. #3

    Domyślnie

    jak sauna to musi być prysznic obok, ewentualnie wyjście na dwór i tam jakiś natrysk ale to już dla większych twardzieli
    No właśnie plusem że będą miał w łazience (na piętrze) jest to, że będzie prysznic obok, a w pokoju na parterze, że mam bezpośrednie wyjście na taras - i można choćby użyć śniegu w zimie A inna sprawa że z tym pokojem prawie sąsiaduje łazienka na parterze gdzie prysznic jest (przejścia bezpośredniego nie mogę zrobić - chyba że na czworaka pod schodami

    z wentylacją się nie gryzie
    Ok, ale jak rozumiem taka sauna pobiera powietrze z pomieszczenia w którym jest i oddaje też do tego w którym jest - dlatego istotne jest żeby wentylacja w tym pomieszczeniu działała jak należy. No i teraz tak: w pokoju mam wlot, a w łazience wylot. I tak się zastanawiam, czy z punktu widzenia właśnie wentylacji któreś z rozwiązań jest lepszym.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    w samej saunie też powinna być cyrkulacja powietrza, pod piecem wlot i po przekątnej od niego, u góry wylot
    na pewno powietrza nie może brakować podczas saunowania, zawsze można rozszczelniać lekko okno na ten czas.
    wszystko zależy też od kubatury łazienki, ilości osób itd

  5. #5

    Domyślnie

    w samej saunie też powinna być cyrkulacja powietrza, pod piecem wlot i po przekątnej od niego, u góry wylot
    Tak, to jasne. WIem, że sama sauna powinna się wentylować na zasadzie grawitacyjnej, właśnie z wlotem pod piecem i wylotem gdzieś na górze.

    rozszczelniać lekko okno na ten czas.
    Ok, okno rozszczelnić zawsze jak coś można (w obu wariantach, choć w łazience pewnie to się bardziej przyda no bo tam nie będzie wlotu od reku).
    A co z wylotem od reku ? W opcji z łazienką problemu rozumiem nie ma, a w tej z który przylega do salonu z aneksem - najbliższy wylot to kuchnia i jeszcze po drodze drzwi od pokoju w którym byłaby sauna ...

    Z drugiej strony tak się jeszcze zastanawiam, czy jak takie gorące powietrze będzie wyciągane przez reku (powiedzmy w łazience) to nie będzie dla niego szkodliwe. Wiem, że nie można jej bezpośrednio podłączyć - to jasne, ale czy to powietrze które wpadnie do wyciągu w łazience nie będzie i tak za gorące ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony