dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie Odkopanie fundamentów domu teraz w celu założenia drenażu - czy jest ryzykowne ?

    w związku z dofinansowaniem moja woda, przy zakładaniu odprowadzenia deszczówki chcę założyć folię kubełkową na styropian oraz zrobić drenaż przy ławach fundamentowych, drenaż położony na folii kubełkowej w tzw. rękawie, zasypany odpowiednio piaskiem otoczakami w otulinie, tak jak powinno być. ława fundamentowa jest położona na głębokości 1,3m. -odkryłem 1 metr fundamentów i zmierzyłem, teraz pytanie, czy w obecnym okresie mogę odkryć fundament całego domu bez ryzyka pęknięcia ścian? ????
    czytałem że takie pęknięcia mogą wystąpić. budynek postawiony ok 20 lat temu, parterowy na glebie: piaski drobne i pylaste przewarstwiane gliną piaszczystą.
    będę wdzięczny za odpowiedzi, chciałbym już coś zrobić a nie stać mnie na wynajmowanie ekipy zatem wszystko własnymi siłami będę robił...
    pozdrawiam Piotr

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie

    ktoś może mi pomóc, coś podpowiedzieć... będę wdzięczny.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Nie odkopuje się całych ścian, a już na pewno całego budynku. Jeżeli już całą ścianę to należy ją zabezpieczyć przed rozjechaniem, np stemple + legary.

  4. #4

    Domyślnie

    Powiedziałbym, że zależy od głębokości a 1,3m to trochę jest.
    W każdym razie bezpieczniejsze jest odkopanie od winkla 1/3 jednej ściany i 1/3 drugiej a przed odkopaniem następnego fragmentu -delikatne zagęszczenie zasypanej warstwy.

    Może zrezygnuj z folii kubełkowej a drenaż można zrobić nieco dalej od ław fundamentowych -ok1,5m mini koparką
    Ewentulanie folię kubełkową nie kłaśc do samej ławy tylko ok.60cm.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Nie odkopuje się całych ścian, a już na pewno całego budynku. Jeżeli już całą ścianę to należy ją zabezpieczyć przed rozjechaniem, np stemple + legary.
    dziękuję, myślałem że to takie proste, są fundamenty odkopuje robię co trzeba i zakopuje, niestety tak nie jset

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Powiedziałbym, że zależy od głębokości a 1,3m to trochę jest.
    W każdym razie bezpieczniejsze jest odkopanie od winkla 1/3 jednej ściany i 1/3 drugiej a przed odkopaniem następnego fragmentu -delikatne zagęszczenie zasypanej warstwy.

    Może zrezygnuj z folii kubełkowej a drenaż można zrobić nieco dalej od ław fundamentowych -ok1,5m mini koparką
    Ewentulanie folię kubełkową nie kłaśc do samej ławy tylko ok.60cm.
    no właśnie dzwoniłem dziś do kierownika budowy który był u mnie i powiedział dokładnie to samo, drenaż min, metr od fundamentów, kurde oglądam wiele filmów o zakładaniu drenażu i na filmach są odkopane całe fundamenty budynku i nic sie nie dzieje, myślałem że tak można...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppp1 Zobacz post
    no właśnie dzwoniłem dziś do kierownika budowy który był u mnie i powiedział dokładnie to samo, drenaż min, metr od fundamentów, kurde oglądam wiele filmów o zakładaniu drenażu i na filmach są odkopane całe fundamenty budynku i nic sie nie dzieje, myślałem że tak można...
    Ale na filmach sa domy całe czy same fundamenty ? Bo to jest różnica.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppp1 Zobacz post
    no właśnie dzwoniłem dziś do kierownika budowy który był u mnie i powiedział dokładnie to samo, drenaż min, metr od fundamentów, kurde oglądam wiele filmów o zakładaniu drenażu i na filmach są odkopane całe fundamenty budynku i nic sie nie dzieje, myślałem że tak można...
    Dla zobrazowania sytuacji napisze tak: -Jak odkopiesz cały fundament od środka -to możesz odkopać również cały zewnątrz.
    Drenaż przy samym fundamencie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem np. w przypadku gruntu gliniastego.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie

    całe na pewno były przy fundamencie bez scian w kilku widzialem odkryte z 6 metrow w domu zamiekszałym

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie

    hehe tyle to i ja wiem, jednak dzięki za podpowiedź, wiadomo działa siła od środka budynku

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ppp1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    9

    Domyślnie

    jednak po wizycie geologa i wykopach koparką na głębokości 2 metrów nie stwierdzono wód gruntowych zatem problem odkopania fundamentów odchodzi do lamusa, jednak pojawia się inny mianowicie wód opadowych i napływowych z okolicy, mój dom jest w dołku do tego stoi w zdłóż 20 metrów i fundament hamuje przepływ wody dalej, faktycznie na ścianie gdzie woda napołyuwa znajduje się pleśń okresowo-jesień wiosna, czyli okres roztopów. należy chyba założyć drenaż, geolog radził mi na głębokości 60 cm dać rurę drenażową puścić ją za dom, i tak właśnie deszczówkę robię, i nawieźć na 40 cm żwiru 16-32.Probem w tym że jest ona cholernie drogi a u mnie wyszły by ok 200-300 ton na taki wykop przed dom, więc jest to nierealne. macie pomysł co z tym zrobić można???

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppp1 Zobacz post
    jednak po wizycie geologa i wykopach koparką na głębokości 2 metrów nie stwierdzono wód gruntowych zatem problem odkopania fundamentów odchodzi do lamusa, jednak pojawia się inny mianowicie wód opadowych i napływowych z okolicy, mój dom jest w dołku do tego stoi w zdłóż 20 metrów i fundament hamuje przepływ wody dalej, faktycznie na ścianie gdzie woda napołyuwa znajduje się pleśń okresowo-jesień wiosna, czyli okres roztopów. należy chyba założyć drenaż, geolog radził mi na głębokości 60 cm dać rurę drenażową puścić ją za dom, i tak właśnie deszczówkę robię, i nawieźć na 40 cm żwiru 16-32.Probem w tym że jest ona cholernie drogi a u mnie wyszły by ok 200-300 ton na taki wykop przed dom, więc jest to nierealne. macie pomysł co z tym zrobić można???
    zrób drenaż francuski około 2-3 metrów od ścian domu, te 2-3 metry przy domy wyprofiluj tak aby woda "uciekała" od domu w kierunku drenażu, mój dom stoi na zboczu i od góry też lała mi się woda , drenaż francuski (sam żwir w otulinie z geowłókniny bez żadnych rur) rozwiązał sprawę

  13. #13

    Domyślnie

    Jak drogi żwir to poszukaj jakiejś pospółki, może piasku -też powinny zrobić robotę, byle bez glinki. I ważna dobra włóknina nie ze sklepu ogrodniczego.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam, proszę i porade. Odkopuje fundamenty w celu izolacji termicznej i hydroizolacji. Budynek podpiwniczony. Poziom posądzi w piwnicy około 130 poniżej gruntu i 80cm na powierzchni. Została mi do odkopania ostatnia ściana z przodu domu. Dom z 1975 roku pustak i cegła fundament z bbetonu law lany w dołek. Poniżej poziomu posadzki jest jeszcze 35cm fundament i koniec. Budynek od tej strony jest wyżej obsypany tzn. Jest taka skarpa. Chce odkopać fundamenty do poziomu posadzki. Lepiej ręcznie po kawałku i czy ręcznie cala ścianę ewentualnie trochę koparka resztę głębiej łopata?

  15. #15

    Domyślnie

    Ostrożnie z odkopywaniem głęboko fundamentu za całej długości, żeby nie było płaczu że ściana pęka.
    Albo po kawałku głeboko, albo po całości ale tylko z 50cm.

  16. #16

    Domyślnie

    Nawet jak w środku jest piwnica a nie ziemia i bić nie rozpycha a nie skopie się do sodu fundamentu to może coś siadać? Kopal będę ręcznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony