dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie plan zagospodarowanie przestrzennego

    Mam pytanie czy znajdę gdzieś definicję słowa przęsło - takie od płotu w sensie?

    Chodzi mi o rozporządzenia, ustawy itd. Dziękuję z góry za pomoc.

    Np. jakbym zbudował płot cały z Kaczmarek Moderno

    https://www.zpbkaczmarek.pl/produkty...eniowy-moderno

    gdzie jedynym metalowym elementem byłyby bramy i furtka, a resztę stanowiłby ten morek od ziemi, to gdzie tam byłyby przęsła?

    Czy możnaby wtedy powalczyć o to, że jest to płot całkowicie bez przęseł?
    Ostatnio edytowane przez donvitobandito ; 07-04-2021 o 12:52

  2. #2

    Domyślnie

    Przęsła ogrodzenia są zazwyczaj między słupkami. Można zrobić ogrodzenie bez przęseł robiąc podwyższoną podmurówkę - murek między słupkami.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Przęsła ogrodzenia są zazwyczaj między słupkami. Można zrobić ogrodzenie bez przęseł robiąc podwyższoną podmurówkę - murek między słupkami.
    Czyli jak u siebie, w MPZP mam wpisane zakaz stosowania betonowych przęseł i przęseł z prefabrykatów betonowych, a zrobiłbym płot w całości z tych bloczków Kaczmarka, gdzie otwory byłyby tylko na furtkę i dwie bramy zamontowane bezpośrednio w tym betonowym płocie, to oznacza, że nie mam przęseł?
    Tak mi się wydaje, ale piszę by się upewnić.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli wybudujesz całość z bloczków to nie będzie już płot tylko mur. Czyli, owszem nie ma przęseł bo jest całe z betonu.
    Przęsło to jest to co jest między słupkami. Ustawodawcy prawdopodobnie chodziło o zakaz chamskich betonowych płotów jak np.:
    https://hardbet-krzanowice.oferteo.p...721_180920.jpg
    ale w Twoim wypadku interpretacja będzie zależała od widzimisię urzędnika.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ustawodawcy prawdopodobnie chodziło o zakaz chamskich betonowych płotów jak np.:
    https://hardbet-krzanowice.oferteo.p...721_180920.jpg
    Ładny. Ma urok

    edit.
    A w MPZP pozwalają sobie na zdecydowanie za dużo.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 08-04-2021 o 08:18
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ładny. Ma urok

    edit.
    A w MPZP pozwalają sobie na zdecydowanie za dużo.
    Dokładnie. A to jeszcze żeby coś dawało. I tak każdy kurna robi co chce. Niestety żyjemy w kraju konfidentów, dlatego kurna nawet takie głupoty trzeba rozkminiać

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ładny. Ma urok
    A ja wolę gładkie betonowe płyty. Takie udawanie "płota z łupka" słabe jest

    Gorzej, że MPZP i tak zależy od interpertacji, a co urząd to inna interpretacja.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    MPZP to zło (poza niezbędnym minimum, które jest wyjątkowym dobrem).
    Tylko czekać aż zaczną wpisywać kolor elewacji albo liczbę okien.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    MPZP to zło (poza niezbędnym minimum, które jest wyjątkowym dobrem).
    Tylko czekać aż zaczną wpisywać kolor elewacji albo liczbę okien.
    Ja mam wpisane w MPZP kolor elewacji, kolor dachu, materiały na elewacje i na ogrodzenie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ja mam wpisane w MPZP kolor elewacji, kolor dachu, materiały na elewacje i na ogrodzenie.
    Jak to jakaś część Krakowa z istniejącą, historyczną zabudową to jestem w stanie zrozumieć.
    Jak tereny podmiejskie to tragedia i głupota urzędnicza. Pisałem o terenach w których większość forumowiczów ma domy (wsie, obrzeża miast).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jak to jakaś część Krakowa z istniejącą, historyczną zabudową to jestem w stanie zrozumieć.
    Jak tereny podmiejskie to tragedia i głupota urzędnicza. Pisałem o terenach w których większość forumowiczów ma domy (wsie, obrzeża miast).
    To tereny podmiejskie poza obwodnicą autostradową. Wygląda w praktyce jak wieś, ale administracyjnie należy do Krakowa. Obok sąsiadka hoduje kury, w lecie Bizon zboże zbiera, itp. Śmieszne jest to, że takie nakazy architektoniczne mają na celu ujednolicenie wizualne zabudowy, ale to ma sens jak budujemy nowe osiedle domków i wtedy wszystkie będą jednakowe. W takim terenie jak mój, gdzie buduje się w istniejących dziurach pomiędzy domami takie ujednolicenie nie ma sensu, bo co z tego że mój dom ma taki sam kolor dachówki jak dom oddalony o pół kilometra. Obok mnie stoją od dawna domy - każdy inny oraz niepodobny do mojego.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dokładnie.
    Elementy MPZP (estetyczne) są w mojej opinii niepotrzebne a czasem głupie lub szkodliwe.
    MPZP powinien być od najważniejszych rzeczy - wysokość budynku, odległości od granic, drogi, itp.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13

    Domyślnie

    A ja mam zdanie zdecydowanie przeciwne. Jak widzę holenderskie wsie z domków z klinkieru albo skandynawskie drewniane domki to czekam, kiedy w Polsce będzie ład. A tak jeden dom z płaskim dachem, obok mikro-dworek, dalej kostka lata 70 i na koniec post-modernistyczne dzieło sztuki. Chaos i bałagan... Jakby ktoś nasrał i nie posprzątał...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dla mnie działania państwowe tak szczegółowo regulujące kwestię estetyki to jest wizja mroczna, chora, głupia, skrajnie nadmiarowa.
    A nie jestem jakiś "skrajnym wolnościowcem" i cieszy mnie wiele aspektów roli państwa w życiu ludzi.

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Jakby ktoś nasrał i nie posprzątał...
    To ludzkie domy, wybory i życie.
    Narzucenie wyglądu domów tylko po to, żeby akurat twoje oko się cieszyło jak będziesz przejeżdżał. Dość zuchwałe i egocentryczne.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    A ja mam zdanie zdecydowanie przeciwne. Jak widzę holenderskie wsie z domków z klinkieru albo skandynawskie drewniane domki to czekam, kiedy w Polsce będzie ład.

    Ale jak chcesz wprowadzić "ład" w zabudowie istniejącej? Każesz je wszystkie rozwalić? Przerabiać elewacje?
    Tzn. "czekasz", żeby co? Żeby te istniejące domy się rozpadły?
    W większości MPZP jest uchwalany dla terenów miejscowości zabudowanych w 80 procentach.
    Tak jak napisałem wcześniej: "ład" można w wprowadzać, gdy budujemy nowe osiedle domków na nowym obszarze dopiero co zabranym pod zabudowę z terenów zielonych lub z produkcji rolnej.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  16. #16

    Domyślnie

    Czekam i mam nadzieję.
    Z jednej strony na to, że stare domy się zawalą albo ludzie "zmienią je na nowe", z drugiej strony na regulacje dotyczące elewacji, dachów, płotów. Z trzeciej na to, że ludzie zrozumieją, że dom ma pasować też do otoczenia, a nie tylko do "widzimisię" właściciela.

    Bo albo zróbmy wolnoamerykankę i niech każdy buduje co chce, albo zróbmy porządek. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ale wg mnie najwięcej wad mają rozwiązania pośrednie...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    ludzie zrozumieją, że dom ma pasować też do otoczenia, a nie tylko do "widzimisię" właściciela.
    W mojej ocenie dom ma nie przeszkadzać otoczeniu. Pasować to już za daleko, kwestia jeszcze definicji "pasować".

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Jak widzę holenderskie wsie z domków z klinkieru
    Ja w Holandii nie byłem, ale na potrzeby tej dyskusji wystarczy chwila z Google StreetView.
    I ... mnie też się podobają holenderskie widoki, bo czyściej, schludniej i bardziej bogato wszędzie.
    Ale kolory elewacji, dachów, pokrycie dachu czy rodzaj płotu już zostawione do decyzji właściciela.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	103,6 KB
ID:	454863

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	102,5 KB
ID:	454864

    Fakt sporo klinkieru (jak na polskie oko), ale płot każdy inny i nawet strzechę możesz mieć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	454865
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Czekam i mam nadzieję.
    Z jednej strony na to, że stare domy się zawalą albo ludzie "zmienią je na nowe", z drugiej strony na regulacje dotyczące elewacji, dachów, płotów. Z trzeciej na to, że ludzie zrozumieją, że dom ma pasować też do otoczenia, a nie tylko do "widzimisię" właściciela.

    Bo albo zróbmy wolnoamerykankę i niech każdy buduje co chce, albo zróbmy porządek. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ale wg mnie najwięcej wad mają rozwiązania pośrednie...
    W sumie to już jest na Twoje. Wystarczy spojrzeć ilu otumanionych ludzi chodzi w maseczkach, bo im rząd każe.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    W sumie to już jest na Twoje. Wystarczy spojrzeć ilu otumanionych ludzi chodzi w maseczkach, bo im rząd każe.
    W których krajach obecnie nie ma obowiązku maseczek? (tylko tam są rządy które dają wolność obywatelom)
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Zostańmy przy MPZP.
    Maseczki mamy TU
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony